Zdar, všade čítam na brzdy Avid BB7 len samú chválu, vynikajúco sú hodnotené aj na stránke mtbr.com. Chcel by som vedieť ako sú na tom tieto mechaniky oproti hydraulickým brzdám, ako príklad uvádzam Hayes HFX 9 XC. Ak sú teda BB 7 také vynikajúce, sú porovnateľné so záberom hydrauliky? Ak áno do akej miery? Resp. podľa Vás akej triede hydraulických bŕzd sú schopné konkurovať. Ďakujem.
08.11.2009 - 14:31:14
00
Tieto 2 su jednoznacne neporovnatelne ......pretoze HFX nine je snad najlepsie brzda v pomere cena/vykon na trhu ...a absolutne nehovoriac o kombinacii s 203 kotucami ...to tu bolo niekde na mtbikeri tahane vlakno o tom ,ze tato kombinacia dopadla nejak vyborne v teste kotucovch brzd.......inak myslim ze avid BB by mohli byt snad porovnatelne s njakymi Tektro auriga comp a podobne.....ale hlavne ich treba mat dobre nastavene ,odvzdusnene ...potom je to samozrejme o dostickach a kotucoch.
Mna by osobne skorej zaujimalo take porovnanie HFX 9 a Stroker Trial.....ak mate niekto skusenosti
08.11.2009 - 15:07:15
00
Síce odbočím mierne od položenej otázky,ale spýtam sa, že aké kotúče a doštičky sú podľa teba naj pre HFX 9 ?
08.11.2009 - 15:22:47
00
ako byvali majitel 9-tok podla skusenosti viem ze naj kombinaciou s hfx su platnicky koolstop a Vcut kotuc od hayesu
08.11.2009 - 15:29:09
00
nemam vyskusane ......a moc praxi zatial s kotucovkami nemam , mam sice ake take precitane,ale za par dni mi pride bike so stroker trialmi ......to je ten dovod ...inak v tomto ti neporadim ale zajtra rano bude v tejto teme tipujem tak 20 prispevkov ...neboj ...tiii budu vediet...inak tam su hlavne 3 druhy: organicke ...semi metalicke a metalicke .....a najviac si chvalia metaliky ...ale budu pravdepodobne drahsie.....inak urcite sa tu zachvilu strhne diskusia jak hovado---cim horsie pocasie...tym viac prispevkov

PRE ja_michalko: koolstop ake? myslim tie organiky ...semi ci metaliky
08.11.2009 - 15:32:23
00
mne sa najlepsie osvedcili hayes kotuce (velkost si uz vyber sam aku potrebujes) a dosticky hayes sintrovane, skusal som aj inych vyrobcov ale bola to bud bieda, alebo o nieco horsie ako tie hayesacke dosticky, semi-metalicke som mal raz a okrem toho ze som ich hned zjazdil som bol spokojny, ale viac sa mi pacia tie sintrovane

nevravim ze napr. BBB nerobi fajn brzdove dosticky, kedze som ich ani neskusal, ale s toho co som skusil mi hayes vysli najlepsie a nemam uz potrebu experimentovat
najhorsie zatial boli asi goldfreny - brzdili aj celkom fajn, horsie bolo ze brzdna hmota bola moc hruba tak som to musel malinko zbrusit aby to vobez voslo do prasata tak aby tam ostalo aj miesto na kotuc :D


inac brzdy su to v pohode - teda az na tu vahu.... no ale co uz, zatial spokojnost a nechystam sa menit, ked uz tak cely bajk
08.11.2009 - 15:35:38
00
Tieto 2 su jednoznacne neporovnatelne ......pretoze HFX nine je snad najlepsie brzda v pomere cena/vykon na trhu ...a absolutne nehovoriac o kombinacii s 203 kotucami ...to tu bolo niekde na mtbikeri tahane vlakno o tom ,ze tato kombinacia dopadla nejak vyborne v teste kotucovch brzd.......inak myslim ze avid BB by mohli byt snad porovnatelne s njakymi Tektro auriga comp a podobne.....ale hlavne ich treba mat dobre nastavene ,odvzdusnene ...potom je to samozrejme o dostickach a kotucoch.
Mna by osobne skorej zaujimalo take porovnanie HFX 9 a Stroker Trial.....ak mate niekto skusenosti


tak teraz som sa dozvedel kopu novych veci. Na HFX 9 kazdy nadaval, brzdia zevraj ok ale ked sa prehrievaju stracaju ucinok. je to stara brzda a nekupil by som ju ani za dobry peniaz. kedysi mala svoju slavu no to mohlo byt pred piatimi rokmi. Teraz mas v inzerciach vseliake super brzdy za dobry peniaz.
A BB7 su mechaniky takze neviem co tu je rec o odvzdusnovani. Mal som ich na 160 kotucoch, boli jedovate a brzdili obstojne. Jedina chybicka bola, ze prasa sa mi zdalo trochu poddimenzovane cize sa roztlacalo pri brzdeni a packa mala tym padom trochu gumovejsi chod. Kombinoval by som ich s Avid Speed dial packami alebo nieco obdobne (shimano LX, Tektro eclipse). a urcite treba mat lepsi bowden a lanko, dost to pomoze. Kotuce by som zobral asi 180 a 160 ak nie viac, dopredu 160ka bola uz celkom mala.
Cize by som z tychto dvoch bral avidy, ale keby bolo na vyber tak by som bral urcite ine lepsie hydrauliky napr od Shimana.
08.11.2009 - 16:26:58
00
HFX 9 hydry som vozil, a boli nanic. Nebrzdilo to (dole Rohatkov som to ubrzdil len ocami, na 203 kotuci). Po nahodeni Coolstop dosticiek sa to znacne zlepsilo ale stale to bolo o nicom. Podotykam, ze som na tom mal 2.3 alberta a 15kg bajk, takze ti, co vozili papierove racing ralphy na 11kg chrtom bajku si to mozno nevsimli, ze to nebrzdi. Po vymene brzd za Avid Juice 7 som uz s brzdami problem nemal. Prehriatie hayesov pri zjazde z Tremalza by myslim zase mohol porozpravat dalsi bajker. Plus, ked sa raz prehriali tak uz stratili brzdny ucinok trochu (natrvalo vraj, mam z pocutia). No ale hovorim, na lahky XC bajk a lahkeho jazdca to mozno staci :) A najlepsia brzda pomer cena vykon je podla mna Juice 3, kedze par kupis asi za 30euro :D
08.11.2009 - 16:55:24
00
ano to mozem potvrdit, tiez sa mi ich podarilo prehriat a potom som cakal kym sa zas dostanu do prevadzkovej teploty - ( po vychladnuti brzdia ako pred prehriatim, akurat je to dost nepriemne ked chces brzdit a najprv paka stuhne a hned v zapeti ide az k riaditkam a nic s toho :D, ale nejazdim ziadny extrem takze mne to zatial staci a viem co do nej mozem cakat a co nie... a postupne s toho spravim bajk do mesta :D
ale tiez sa pridavam k nazoru ze teraz by som ich uz rozhodne nekupil a to napriek tomu ze som + - spokojny, ale na trhu je strasne vela lepsich brzd ktore by som ja osobne uprednostnil

ak kotuce jednoznacne hydrauliky, BB7 su fajn a medzi mechanikami su na spici ale to je asi tak vsetko


inac "uvarenie" brzdy sa sa ciastocne zredukovat pouzitim brzdovaj kvapaliny s vyssim bodom varu a tiez jej obcasnou vymenou
08.11.2009 - 17:28:44
00
Avid :rock:
08.11.2009 - 17:54:03
00
Ako teda vznika prehrievanie?
Tym , ze sa zacne varit kvapalina?
PS: pre Tidliho : fakt nejsom taky blby ze by som chcel odvzdusnovat mechaniky .......
K tym juicam ...samozrejme dobra brzda....o tom ziadna
Nebodaj by ste skutocne brali radsej BB7 ako HFX nine?
08.11.2009 - 17:56:42
00
prehrievanie - trenim dosticiek o kotuc vzrasta teplota v zavislosti od tlaku ... bla bla bla , no az dojde k tomu ze disk a prasa sa nestacia dostatocne rychlo ochladzovat a nastava v prasati (nie v celom objeme brzdovej kvpaliny/oleja) bod varu hydraulickeho media a tym dojde o strate kontroly nad brzdou - kedze ta funhuje na zaklade "nestlacitelnosti" kvapalin, ale ked sa cast kvapaliny premeni na plyn ktory je uz stlcitelny nastava problem...

kedze hadraulicke kvapaliny (oleje nie) su hygroskopicke a dokazu do seba dostavat vlhkost s okolia casom sa bod varu danej kvapaliny zmensuje kedze je nariedena vodou

Tidli si asi len zle precital co si napisal, kedze tam hovoris o odvzdusnoani a nastavovani Aurig

Neviem ale BB7 a HFX tazko, ja rozhodne hydry ale ked tak uz nieco ine a nie HFX, radsej tie Juicy 3 alebo nejake formulky
08.11.2009 - 18:16:46
00
a ked sa kvapalina zacne premienat na plyn ...zvysi svoj objem ..teda by v celej sustave nastal vyssi tlak...neznamenalo by to tym padom stlacenie piestov?
08.11.2009 - 18:25:58
00
Tlak tvorený plynom by musel byť dosť veľký, a stlačilo by to len ku kotúču dalej by to nemalo silu.
08.11.2009 - 18:40:23
00
ImRo - ani nie, pretoze ten tlak nie je dostatocne velky
posobenim na brzdovu paku (nasledne piest ... atd) vytvoris väcsi tlak ako spravi ta "vyparena" kvapalina, ktora sice logicky urcity tlak vytvori, avsak nie dostatocny a zaroven znemoznuje prenost tlaku od brzdovej paky na brzdove dosticky
08.11.2009 - 18:43:19
00
keyboard_arrow_up