xy problémov majú aj XT aj Avid... nerieš a jazdi.
Ja mám staršie Juice 5, tiež tam boli nejaké problémy, švagor má Shimano, teraz neviem čo deore alebo SLX a tiež má problémy...
Dnes to už asi bez problémov nejde :rofl:

Záleží aj od intenzity a charakteru používania.
Kto jazdí 2x týždenne po hrádzi, pravdepodobne nebude mať veľa problémov, ibaže by skutočne dostal kus, ktorý niekto skladal v piatok pred fajrontom.
Na druhej strane človek ktorý najazdí X tisíc kilometrov v teréne a blate, ten na tie problémy narazí skôr. (Platí to pre väčšinu komponentov)
Čo je nové / málo používané, to väčšinou funguje spoľahlivo :-)
10.12.2012 - 20:09:49
00
Jazdím Elixir R už tretiu sezónu a nemal som s nimi žiadny problém. Ak mám porovnať s XT (ale model 2010), tak Elixir sa zabehli po 25km, XT nebrzdili naplno ani po 200km, Elixir sa mi neprehrieva, XT po každom prudšom zjazde zmäkli... čo je pri mojej váhe dosť podstatné. Ale ako píšem, boli to model 2009/2010. No priznávam že IceTech by som vyskúšal keby boli zbytočné financie... škoda len toho lesklého chrómovania na tele páčky, to je fakt hnus ...
11.12.2012 - 08:15:05
00
Pri Elixíroch je to asi kus od kusu. Jazdím R-ká s 203/185 mm kotúčmi a bez problémov (85 kg). Neprehrievajú sa ani pri dlhých zjazdoch ako Generál z chaty pod Chlebom a podobne. Kamarát má CR, jazdíme väčšinou spolu, má 185/185, váhovo je kúsok ľahší (80 kg) a zadnú brzdu neskutočne prehrieva. Pritom je podstatne lepší jazdec, brzdí menej ako ja a brzdiť vie. Zatiaľ chce skúsiť zmeniť platničky, potom sa uvidí.
11.12.2012 - 08:48:05
00
R a CR sú zhodné brzdy okrem páčky.
Majú rovnaké brzdové prasiatko, rovnaké platničky, rovnakú DOT kvapalinu. Rozdiel je v páčke a to spôsobuje aj rozdielny chod v porovnaní s obyčajnými R-kami. Z mojej skúsenosti sú horšie ako R-ká - majú gumovejší chod a pocitovo slabší výkon, horšie sa odvzdušňujú a sú poruchovejšie - častejšie tečú na páčke.
11.12.2012 - 09:19:35
00
Záleží aj od intenzity a charakteru používania.
Kto jazdí 2x týždenne po hrádzi, pravdepodobne nebude mať veľa problémov, ibaže by skutočne dostal kus, ktorý niekto skladal v piatok pred fajrontom.
Na druhej strane človek ktorý najazdí X tisíc kilometrov v teréne a blate, ten na tie problémy narazí skôr. (Platí to pre väčšinu komponentov)
Čo je nové / málo používané, to väčšinou funguje spoľahlivo :-)

Kto jazdi 2x tyzdenne po hradzi nech si da Vecka...
Bude mat pokoj a cas riesit ine veci ako brzdy....
11.12.2012 - 09:55:05
00
Avid Elixir 5, najhoršie brzdy čo som mal - v kuse rozštelované, rozdielny chod pák (nejde nastaviť), výkon majú ale dávkovanie mi nevyhovuje. Serú ma takým spôsobom že asi pôjdu z domu na vandrovku.
Shimano XT 2012, najlepšie brzdy čo som mal. Ice kotúče, chladiče na platničkách. Nedá sa im vytknúť nič mimo trošku "hubovitého" pocitu na páčke. Chromovaný kryt už ani nevnímam, mne ale nevadil ani na začiatku.
Nie som žiadny testovací jazdec ktorý vyskúšal en bŕdz, hodnotím len to čo mám doma a je možné že hlavne Elixíri sa líšia kus od kusa.
11.12.2012 - 10:45:58
00
či to nebude aj tým, že pri Shimanách nikto nezabudne napísať, že ide o novú generáciu, kým u Avidov to nikto nerozlišuje. Na druhej strane sú osobné skúsenosti najcennejšie, len treba vždy porovnávať porovnateľné. Aj tak sú najlepšie véčka. :P
11.12.2012 - 10:57:35
00
Ako som uz pisal mam Elixir5 a mensie problémy som mal len kym sa nezabehli.Teraz super bez problemov.
11.12.2012 - 12:42:25
00
Skúšal som aj nové XT a SLX a nesedí mi na nich pár vecí. Výkonovo sú super, ale chýba mi ostrý nástup Avidov a vadí mi chod páčky so ServoWave. Treba skúsiť oboje a potom si vybrať.
11.12.2012 - 14:31:12
00
tak potom ake brzdy by som si mal zaobstaran na giant anthem X1 - planujem bud CR - ale ste pisali ze su horsie ako R - skoda uvazovat, Avid 9 su drahe tak potom mi cenovo dostupne zostavaju len Avid Code R - mozu byt alebo mate lepsi npad co by tam bolo osadit?
11.12.2012 - 15:16:25
00
ako tu už bolo písané, určite by som sa priklonil na stranu Shimana, nakoľko má to lepšie údržbu, odvzdušňovanie a ladenie je oveľa jednoduchšie a po nasadení správnej zmesi platničiek sú Shimana úplne o niečom inom..

ale ako sa hovorí 100 ľudí, 100 chutí, každému vyhovuje niečo iné..
11.12.2012 - 15:27:40
00
dudo, tak predsa anthem ? :o
11.12.2012 - 15:58:27
00
tak potom ake brzdy by som si mal zaobstaran na giant anthem X1 - planujem bud CR - ale ste pisali ze su horsie ako R - skoda uvazovat, Avid 9 su drahe tak potom mi cenovo dostupne zostavaju len Avid Code R - mozu byt alebo mate lepsi npad co by tam bolo osadit?

A ostane znacky si zavrhol preco(ak som prehliadnul :bow: )? Ja by som ti navrhol Formula RX alebo R1. Len nahodis a jazdis, raz za da roky vymenis kvapalinu a pohoda.
11.12.2012 - 18:11:45
00
Ja jazdím Shimana XT 2012 a nemôžem na ne povedať zlého slova. Vyhovuje mi mini páčka na jeden prst ako stvorená, takisto aj dávkovateľnosť. Predtým som jazdil magura julie a hayes stroker trail, aby to brzdilo som musel na ne dosť tlačiť. XT je citlivejšia. Pri tomto chladnejšom počasí (-7) brzda trošku tuhne (zmenšuje sa vakel a zaberá okamžite), ale mne to tak vyhovuje. Keby som riešil Avidy, tak jednoznačne R-kové, kvôli cene a hlavne tomu, že brzda ihneď zaberá (žiaden vakel).
11.12.2012 - 18:34:01
00
dudo315 ... jediná a najlepšia skúsenosť je vlastná. Ak máš možnosť vyskúšaj si brzdy na niekoho biku a rozhodni sa sám. Ako vidíš .. každý ti poradí niečo iné. No žiaľ, ani to že si brzdy vyskúšaš na niekoho biku neznamená, že tie čo si potom kúpiš budú presne také isté, ale je to lepšie ako len pozerať obrázky na nete. Každý má iné skúsenosti...
Pravda je v tom, že minerálny olej je menej háklivý a agresívny ako DOT a v tom jednoznačne Shimano vedie. To ťa však môže trápiť len v tom prípade ak si plánuješ robiť nejaký servis doma sám, ak nie, tak to ti môže byť tiež jedno, lebo v servise to vyriešia. Platničky sa dajú kúpiť rôzne aj na Avid aj na Shimano .. je množstvo výrobcov, niekoľko zmesí a tak si môžeš do budúcna vybrať či sintrované alebo organiky, či od BBB alebo Aligator, alebo Coolstop, alebo originál od výrobcu brzd... proste na tvoju otázku neexistuje presná odpoveď. Každá brzdy má svoje klady aj zápory. Sám prídeš časom na to čo je lepšie a čo horšie. Len to musíš vyskúšať. To čo jednému vadí, druhému môže vyhovovať...
11.12.2012 - 18:45:17
00
keyboard_arrow_up