dakujeme matko terezo
13.11.2008 - 17:33:57
00
marečku ty len dobre citaj,aby si nabuduce vedel co mas kupit...bueheheee :lol:
13.11.2008 - 17:38:30
00
Len tak medzi recou,vie z Vas dakto,ake ma carbon a aramid(kevlar) vlastnosti,ked to tak hodnotite??? Troska objasnim. Tak za prve,s carbonom je problem so spracovanim a to,aby to bolo pekne a zaroven aj dobre urobene(musi byt dodrzany spravny pomer sytenia,aby to nebolo moc plne zivice,potom je velka vaha a slaba pevnost a na drhej strane,aby to nemalo bubliny-riesia to vacsinou preperegom) dalej mnozstvo vyrobcov,miesa carbon so sklom,tam ide tiez pevnost dole a vaha hore,aj ked pri skle je takzvany nekonecny unavovy lom,co by pri urcitom pomere mohlo zlepsit vlastnosti,ale max tak 10% skla,nie viac,aj tak to robia len kvoli znizeniu vyrobnych nakladov a osobne som poznal vyrobcu urcitych komponentov,ktore robil zo skla a pigmentom farbil zivicu a predaval to ako carbon. Dalsi velmi dolezity faktor je aj pouzita zivica a dodrzanie jej technologickeho spracovania,presnost miesania a dodrziavanie vytvrdzovacich teplot-extremne dolezite. A ted to zhrniem,za predpokladu,ze to vyrobca neodflakne(predopnutim vlakien sa da aj ladit jeho pruznost),tak carbon ma pevnost v tahu 300kg/mm a ocel asi 60kg/mm-spevnena ma okolo 80kg/mm a najpevnejsie ocele maju 280 az 300kg/mm,merna hmotnost carbonu je okolo 2.2g na mm kubicky a ocele 7.81g na mm kubicky,tak potom si vyberte sami hmmm??? aramid je skoro to iste,ako carbon,akurat ma este ine vlastnosti,co sa tyka jeho huzevnatosti(preto z neho nepriestrelne vesty) a pre spracovanie dost nevhodny,neda sa vobec mechanicky opracovat.



Mudro vravis, co vravis :D . Co sa tyka kombinovania uhlikovej tkaniny a sklolaminatu, tak v tomto su prebornici cinania, ty to kombinuju jedna radost (iste vo vacsom pomere ako 10%) a to su potom tie zlomene a popraskane karbonove komponenty a narastajuca skupina odporcov karbonu. Pokial je vyrobok dobre technologicky spracovany, tak pri rovnakej hmotnosti bude mat lepsie pevnostne vlastnosti ako pouzivany hlinik. Nevyhoda je, ze ked sa struktura vlakien narusi, resp. v kompozite su vzduchove dutiny, dochadza k postupnej delaminacii, co moze mat fatalne nasledky. Osobne, keby hodim tigra na carbonovom biku, tak urcite podstivo skontrolujem cely ram a pripadne odrete miesta zalepim epoxidom - prelestim. Ja mam homemade carbonove rajdy a zatial som si nenabil.
18.11.2008 - 14:41:10
00
Ja mam homemade carbonove rajdy a zatial som si nenabil.

Tak Ti zelam vela stastia a aby si si ani neskor nenabil. Obdivujem Tvoju doveru k vyrobe karbonu "na kolene" a v jeho spolahlivost. Hlavne pri takom komponente ako su rajdy...
18.11.2008 - 15:39:37
00
A kedze vacsina tohto uhlikoveho braku sa vyraba v cine,tchajpeji,vietname tak ucite sa to oplati kupovat. :lol: A rovnako aj secko ostatne.
18.11.2008 - 15:53:24
00
Tak Ti zelam vela stastia a aby si si ani neskor nenabil. Obdivujem Tvoju doveru k vyrobe karbonu "na kolene" a v jeho spolahlivost. Hlavne pri takom komponente ako su rajdy...


Je to taky vacsi adrenalin aspon. Ale vazne, je to znacne predimenzovane, takze nahlej destrukcii sa neobavam. Experimentujem na vlastnej kozi, a na pomerne znacne namahanom diely zamerne, kedze sledujem, ci dojde k delaminacii a ci nie, je to tak trochu hobby. V priemysle, pri dodrzani technologickych postupov (pouzitim prepreg tkaniny) je mozne zarucit stale mechanicke vlastnosti, takze kvalitne vyrobeneho dielu zo stajne renomovanych vyrobcov, by som sa neobaval. Aj ked vela EU, US vyrobcov vyraba v cine, narozdiel od domacich cinskych vyrobcov, sa dodrzuju technologicke postupy, dufajme.
18.11.2008 - 17:26:46
00
Vietnamski vyrobcovia dodrziavaju technologicke postupy???
Buehe :D
18.11.2008 - 17:29:07
00
jeden o cine, jeden o vietname, nieste vy nahodou trocha mimo?
18.11.2008 - 17:46:54
00
Ale sikme oci maju seci.
18.11.2008 - 17:59:14
00
Ale kazdy pod inym uhlom :lol:
18.11.2008 - 18:03:45
00
Keby sme uvazovali o tom, ze kompozitove rajdy od kvalitneho vyrobcu su nekvalitne a nespolahlive, preco by mali byt od toho isteho vyrobcu spolahlive duralove? Tam tiez moze dojst pri nespravnom technologickom postupe napr. k nehomogennemu vrstveniu abo k bublinam v materiale a teda k oslabeniu. Zostanme pri tom, ze ked Ti niekto dava na vyrobky zaruku 5 rokov (Easton), tak je to spolahlivy produkt bez ohladu na typ pouziteho materialu...
18.11.2008 - 18:04:11
00
Cize po piatich rokoch ich vyhodis...No mne je tych mojich dost luto. 8)
18.11.2008 - 18:13:58
00
nevyhodim :) tak ako hlinnikove rajdy so zarukou 2 roky..
dovrzat sa da hoc co pri nahovno postupe..
18.11.2008 - 18:20:28
00
To uz skor tie duralove by sa mali casom vymenit - unavova krivka je pri Al podstatne horsia...
18.11.2008 - 18:27:36
00
Vdaka, takze ziadne stuplove vystuhy netreba.)


chcem sa vratit k tomuto, kupujem karbonove rajdy RF Next XC, v "instalacnych instrukciach" je spomenute ze na pouzivanie rohov treba BERP (bar-end reinforcement plugs).
ale priamo pod oznacenim BERP som nic nenasiel, bude vyhovovat nieco ako X-Lite Disco BB alebo hope grip doctor alebo stolen bar-ends? danke.
14.12.2008 - 13:53:56
00
keyboard_arrow_up