S tou výhodou pri šliapaní: určite tam je, ak si na to zvykneš, tak nohu s scvaknutý tretrami ťaháš hore. Zistíš to tak že keď nemáš tretry, alebo ich nemáš zapnuté noha ti ide hore keď je v zadnej osi otáčania. Takže nie len tlačíš na pedál, ale aj ťaháš, takže výhodu to má. A ešte to má aj tú výhodu že sa naučíš šliapať správnejšie!! Takže choď do tretier, je to bohovská vec :inlove: A tá investícia sa určite oplatí, čo ti tu povie viac ľudí (ak nie všetci čo jazdia XC, AM).
29.05.2010 - 23:05:06
00
MisoR + Epo.... ja som zaregistroval rozdiel poriadny!!! Treba si precitat o efektivnom slapani s SPD!!! :-D
PatrikL..... mame rovnaky vkus!!! :-) perfektne tretry
30.05.2010 - 19:23:11
00
Tak pridám aj ja trochen. Košíky som jazdil roky rokúce. Na spd som prešiel pred dvoma rokmi. Podľa úvodného príspevku to vnímam tak, že žiadne veľké štreky s crossbajkom neplánuješ. A skôr po asfalte ako po lese. Môj názor je, že za pár ejro ti v pohode stačia košíky. Podmienkou ale samozrejme je, že budú s remienkami, inak je to nezmysel. Ďalšia dôležitá vec pri košíkoch je tvar pedálu.Treba mať pedál, ktorý má také pomocné zuby na mieste, kde tesco pedály majú odrazové sklíčko. Tieto zuby výrazne zrýchlia nahodenie nohy do košíka. Po chvíli tréningu je to rovnako rýchle ak nie rýchlejšie ako nakopnutie spdčka. Čo sa týka vyťahovania nohy z utiahnutého košíka, je to vec zvyku. Nikdy som nehodil tigra s košíkmi, tak že by som ich nestihol vyzuť. Podmienkou ale je relatívne hladká podrážka obuvi, aby sa pri veľmi rýchlom vytťahovaní nezasekávala. Čo sa týka prenosu sily aj košíky aj spdčka pomáhajú len za podmienky, že im to dovolíš. Teda, že sa naučíš využívať ich naj výhodu pri kruhovom šlapaní či ako sa to volá. Pri skokoch cez menšie prekážky sú košíky po zácviku rovnako účinné ako spdčka. Pamatáte na glajzove skoky cez drevené dosky na MS v cyklocrose v roku x? Tam vtedy skákal hádam aj do výšky 20-30cm. No ale keď už xceš byť v komunite in a máš pár ejro navrch tak si kúp spdčka. Ide o to či tú investíciu prejazdíš. Ak sa 10x do roka prevezieš 15km do krčmy za mestom, tak si nechaj čisté pedále.Ak odjazdíš za sezónu do 1000km v pohode to prežiješ s košíkmi.Ak viac, tak by som asi hľadal medzi nášlapnými systémami. howgh.
30.05.2010 - 21:35:23
00
....správne!!! :-)
30.05.2010 - 21:42:18
00
Parada.To je presne ako to má byť ;)
31.05.2010 - 21:43:54
00
Caute viem ze to k tejto teme nesuvisi ale chcel by som sa spytat na tieto ˝tretry˝ :) http://www.bikemania.sk/sport/topanky/freeride/chain-topanka-freeride-2008-easy-spin-40.html?page_id=3075 chcel by som si k nim kupit zapinacie pedale a to si mam kupit tie SPD pedale????ci to na to bude pasovat na podrazke su 2dierky :D dikyyyyyyyyy
05.06.2010 - 00:51:46
00
No videl som uz aj krajsie tretry tohto druhu... :-P... kup si pedale Shimano SPD 520, k nim dostanes tzv. kufre, ktore nasrubujes do tych dvoch dierok na podrazke. Skus este raz pohladat nejake krajsie topanky!!! :-)
05.06.2010 - 10:06:14
00
http://katalog.paul-lange-oslany.sk/index.php?id=view&cmd=view&cat=31000000280&posuv=7 pozri toto napriklad
05.06.2010 - 10:10:12
00
a co toto za tu istu cenu?
http://katalog.paul-lange-oslany.sk/shimano-doplnky/shimano-odev-obuv-okuliare/shimano-obuv/tretry-shm182-cierne-velkost-44/c31000000280p699169.html
05.06.2010 - 21:03:52
00
Ale tie topanky uz mam su pohode :P ale dik..a chcel by som skor zohnat taketo z jednej strany normalny pedal a zdruhej zapinaci http://www.bikeservis.com/pedale-hti200-jednostranne-p-645.html bude nieco take na tie tretry?dˇ :)
06.06.2010 - 00:48:41
00
ak máš na tretrách niekde napísané SPD alebo možne len na krabici tie pedále budú OK. Ale riadne ťažítka... 502g :tmi:
06.06.2010 - 14:45:00
00
Neni tam nic napisane ani na krabici :(
07.06.2010 - 02:04:16
00
a aké máš tretry?

///OT:
od dnes som už aj ja SPD, konečne mi došli pedále. Hneď som nahodil a skúšal, zatiaľ len za domov, ale pocit som z toho mal dobrý :)
08.06.2010 - 21:52:22
00
mam tieto http://www.bikemania.sk/sport/topanky/freeride.html?page_id=3074
tie zapinacie pedale z oboch stran no newiem ci by som sa stihol odopnut keby nieco... :D :D
17.06.2010 - 23:18:57
00
Ahojte, precitala som si prispevky v tejto teme. Chcela by som sa poradit, resp. pocut vase nazory na problematiku bezpecnosti s kosikmi na pedale. Ide mi o nasledovne:

Kosiky mam namontovane na cestnom bicykli (pologaluskac, som ho nedavno "zdedila"), s ktorym jazdievam po asfaltkach v Tatrach a okoli, cize dlhsie trate, tak do 100km zatial. Na kosiky som zvyknuta nikdy nebola, mam zly pocit, ked mam nohu "primontovanu" k bicyklu, ci uz kvoli nejakej nahlej nehode, nutnosti z neho zostupit a podobne (obavam sa, ze by ma v strese nenapadlo vystupit z kosikov;). Jednoducho nemam z toho dobry pocit. Nie je mi zatial nutne mat tam kosiky kvoli efektivnosti (cize lepsiemu vykonu). Podla toho co pisete, mi tak ci tak pripada, ze potom je uz lepsie mat tie upinacie systemy.

Co vsak mi je dolezite je bezpecnost, a z blizkeho okolia som presviedcana na to, ze kosiky su kvoli bezpecnosti dolezite - aby cloveku napriklad pri zjazde dole kopcom nevletela noha do predneho kolesa - a ze to je dovod, preco vlastne kosiky treba pouzivat. Mne osobne toto nejak nepripada nejake podstatne, pretoze smerom dolu z kopca skor brzdim, ako by som pridavala a pedalovala, takze sa mi zda byt pravdepodobnost nejakeho vyletenia nohy z pedala (volneho) do kolesa dost mala. Na trekovom bicykli takisto nepouzivam kosiky.

Myslite si, ze je z hladiska bezpecnosti mat lepsie tie kosiky, ako jazdit bez nich???
05.05.2012 - 18:56:43
00
keyboard_arrow_up