Pozri video: Ako povoliť poriadne dotiahnutý pedál

Zdravim, mam naslapne pedale na cestaku, ale kupil som si aj klasicke mtb. Mam ale problem odmontovat stare pedale :) Neviem ci to robim spravne. Maju klasicky zavit aj imbusovy.

Lavy pedal uvolnujem v smere hodinovych ruciciek
Pravy v protismere HR

Normalny zavit uvolnujem klasickym klucom. Neviem, ci najprv treba uvolnit imbusovy zavit a az potom klasicky? Imbusak mam len z maleho BBB setu. Mozno som to uz cele zatiahol na smrt... :oops:

Vdaka za pomoc a sorry za blbu otazku.
06.06.2009 - 22:53:34
01
Robis to dobre, len si vyber cim to budes odtahovat. Imbus aj klasicky kluc tahaju v konecnom dosledku len jednu a tu istu osku pedala. ked nepojde, skus tam streknut trochu WDcka, mozno povoli...
06.06.2009 - 23:17:21
00
z ktorej strany sa pozeras na kluku pri vyroku o toceni hodinovych ruciciek?
od pedala alebo od osky? :wink:
pravy odkrucas zo strany pedala proti hodinam ale zo strany osky-imbusakom v smere hodin
lavy zase naopak 8)
ale pedale byvaju utiahnute na smrt, nemusi sa Ti podarit ich uvolnit, alebo sa Ti moze podarit znicit osadenie pre kluc, uz som videl strhane obidve strany.................
07.06.2009 - 07:50:07
00
Len doplnim Jana, ze na kluky treba pouzit kvalitny vidlicovy kluc. Inbusom sa to malokedy da povolit.


Naposledy upravil drotar dňa 07.06.2009 - 18:35:14, celkovo upravené 1 krát.

07.06.2009 - 08:07:08
00
Ešte jedno jednoduché pravidlo:

pravý pedál = pravotočivý závit
ľavý pedál = ľavotočivý závit

Dá sa odkrútiť aj inbusom (to nie je preklep, správne sa to píše s "n"). Inak by som napr. u svojich pedálov nemal šancu, sú iba na inbus. Podobne ako aj veľa ďalších.
07.06.2009 - 08:20:57
03
presne tak staci si pamatat (aspon ja si to tak pamatam) ze pravy ma "normalny" zavit a lavy opacny. S tym povolenim to nebyva vzdy take ruzove, ja som povoloval tento rok pedale co boli dotiahnute v roku 2004 ale nakoniec sa podarilo, na kluci este dorobena paka plus inbusak a len tak tak :)
07.06.2009 - 08:59:09
00
treba byc mocny :mrgreen:
07.06.2009 - 09:46:25
00
Len doplnim Jana, ze na kluky treba pouzit kvalitny vidlicovy kluc. Imbusom sa to malokedy da povolit.

Mam len normalny obojstranny vidlicovy kluc (15&13), musim si kupit dlhsi pedalovy kluc?

z ktorej strany sa pozeras na kluku pri vyroku o toceni hodinovych ruciciek?
od pedala alebo od osky? :wink:

Od pedala... pokial hovorim o pravom pedale, tak riadidla su napravo :)

Tie pedale tam boli namontovane cca pred mesiacom v obchode, su nove a namazane...
07.06.2009 - 11:16:45
00
skús skočiť do servisu. ja som si kvôli pedálom kúpil veľký (je dlhý asi 29 cm) originál montážny vidličák na pedále. lebo bežný vidličák som roztvoril (nevydržal a pedále ostali stále pevne utiahnuté), keď som chcel pôvodné pedále vymeniť za nášľapné author. teraz mám shimaná a tie majú len inbus, ale aspoň že sú na osmičku inbus. s tým sa už niečo dá utiahnuť či povoliť :-)
07.06.2009 - 11:24:07
00
Ja som dával 5 ročné pedále nedávno dole (prechod na clipless), stačí trochu nastriekať WD 40, počkať 5 minút a pôjdu dole v pohode.
Pozor na závity, ak si veľmi mocný, nie je problém ich strhnúť.
Pri montáži nových závity jemne natri vazelínou, aby sa dali neskôr ľahšie uvoľniť.
07.06.2009 - 11:25:40
00
ked mas doma uz tie pedale co tam chces hodit tak si jednoducho na nich mozes pozriet aky tam je zavit a podla toho zistis ako mas otacat klucom aby si povolil pedale :) taky moj zlepsovak, ked obcas zabudnem ako to je s tym otacanim a pravym a lavym zavitom
07.06.2009 - 13:45:39
00
Od pedala... pokial hovorim o pravom pedale, tak riadidla su napravo :)


riadidla napravo? tak to bude anglicky a moze mat palcove zavity, neviem ci Ti tam nove pedale zapasuju :wink:
Dá sa odkrútiť aj inbusom (to nie je preklep, správne sa to píše s "n"). Inak by som napr. u svojich pedálov nemal šancu, sú iba na inbus. Podobne ako aj veľa ďalších.

ani imbus neni preklep
z anglického imbue=naplniť :wink:
skrutky plniteľné kľúčmi boli, aj ostanú imbusové :wink:
07.06.2009 - 18:44:59
00
ja by som si dovolil uz iba jednu poznamocku... tie nove pedale si tam potom dotiahni s citom. :wink: "domaci mechanik amater" ma totiz tendenciu podaktore veci dotahovat "na krv" lebo tak podla neho "lepsie drzia" (specialne oblubena metoda odstranovania praskania v stredovom zlozeni). :mrgreen:
07.06.2009 - 19:40:57
00
ani imbus neni preklep
z anglického imbue=naplniť :wink:
skrutky plniteľné kľúčmi boli, aj ostanú imbusové :wink:

O imbuse som este nepocul. A v anglictine je to allen key...

http://elektrika.cz/inbus
http://cs.wikipedia.org/wiki/Inbus
07.06.2009 - 19:46:00
00
tak si zatial precitaj.......... :wink:
o járofke si už počul?
07.06.2009 - 19:54:02
00
keyboard_arrow_up