Potrebu ochrannej kletky neviem posúdiť. A so zacvakávaním som problém nemal, lebo som si to najprv poriadne natrénoval doma na dvore. Bál som sa totiž, že si rozbijem hubu.
Akutát v začiatkoch som niektoré technicky náročné úseky tlačil. Neveril som si. To mi z časti ostalo doteraz.
13.09.2015 - 08:31:19
00
V každom pripade sa nauč aj padať do stran ako ze si si zabudol vypnuť nohu :) Neboj sa postine to aj teba ako kazdeho :D Je to inač sranda pokial to nema nasledky zlomeniny :tmi:
13.09.2015 - 09:05:36
01
Ale parkrát som už spadol. Našťastie vždy v temer nulovej rýchlosti tak, že som si vypol jednu nohu a potom ešte pozeral po vtáčikoch a vznikla potreba oprieť sa na nevypnutú stranu. Tak som čosi predviedol pre zábavu okolia... :-)
13.09.2015 - 10:02:52
01
Zdravim , no precital som si hodne prispevkov , platforma , spd. Moj nazor a skusenost je , dlho som jazdil na platforme roky . Podlhom odhodlavani som skusil spd . Je to si myslim velky posun v pred prenos vykonu slapania efektivita sa neda porovnat s platformov . Je pravda ze trva neaky cas pokial sa clovek nauci zit s spd . Je to zvyk ale treba cas par vyjazdov a clovek sa dostane do cviku hlavne co sa tyka uvolnenia nohy s pedalu . Po cca . 250km. S spdckami som sa celkom zladil a poviem vam , ze nemenil by som . Netreba sa toho bat treba to skusit .
09.01.2016 - 21:33:17
01
dovolil by som si k teme:
jazdil som platformy, jazdim SPD /teda neviem, ci pri nich zostanem/, momentalne mam zase platformy.
zopar mojich postrehov:
- je dolezite uvedomit si, ktorý terén je priorita
- zhodnotit svoje jazdecke schopnosti, ako aj moznosti bajku
Pre pedalovacov dokopcovych, XC cesticky, lucky, lesne cesticky a mierny teren smelo do SPD! Zvysila sa mi efektivita sliapania, vykon, stabilita nohy na pedali, nejake drobne skoky bez problemov, moznost potiahnut si bajk je super...
Toto vsetko plati dovtedy, kym si nekupite lepsi bajk, kym nebudete stavat vlastne traily, ktore si budete chciet uzit, kym nebudete chciet posunut svoje hranice dalej.

K platformam sa snazim momentalne vratit /kôli možnosti agresivnejsej jazdy/ lebo mi na SPD vadi:
- presne ten zlomok sekundy o co je vypnutie dlhsie... je to zlomok... ale dlhy zlomok... kto si nedal poriadny korenovy AM ci FR ci bikepark tazko posudi. Odopinat nohu z SPD pedalu z dovodu "lebo co ak..." je na takejto trati podla mna maximalne nebezpecne, nebezpecnejsie ako zostat zapnuty, a hrozi pri tom totalna strata kontroly. Nic nevyriesi ani odopnuta a len polozena noha na pedali, lebo adhezia je nulova a je nebezpecne spolahnut sa na to, ze mam sice odopnutu nohu, ale na pedali... zosmykne sa ako nic. O tom, ze nasledne naslapnutie sa nemusi podarit na prvy ani druhy krat, pretoze v tej chvili jazdim na rozdrncanom podklade, ktory pripnutie vobec neulahcuje. Vtedy bud stratite rychlost, lebo pribrzdite, kym sa nezapnete, alebo zistite, ze uz ste v dalsej zakrute v ktorej vam ta pripnuta noha bude chybat... Je trochu rozdiel naspat naslapovat tretru, ked to robim v XC posede, ako v zjazdovom, ked mam rit za ziclom a drnca to s vami aj s bajkom..
- aj ked by sa mi podarilo vcas odopnut jednu nohu... ta druha, na ktorej je vlastne presunuta v tej chvili znacna cast mojej vahy /ci taziska/ je stale pripnuta....
- lahke zdvihnutie nohy z pedala moze pomoct korigovat balans...
- so spustenou nohou sa citim istejsie v smyku, ked je zle... a zase odpada ten problem s nasledovnym naslapovanim
- technika bunnyhopov je s SPD pedalmi lahsia, lebo si bajk viem potiahnut nohami... ale povedzme si na rovinu, spravna technika bunnyhopu nie je o pritiahnuti si pripnuteho bajku...
- jazda na zadnom /nie pre paradu, ale je to zakladna technika na to aby som sa naucit ine techniky/ je s SPD na naucenie sa uplne nevyhovujuca....
- a ked je uplne zle, a treba bajk radsej od seba odkopnut, chcem vidiet kto v tej chvili bude este mysliet na nejake vykrucanie paty ked leti vzduchom... / o tom, ze v lufte odopnut naraz obe nohy je asi uplne nemozne..../

Takze to zhrniem: XC a lahke traily - SPD je super... narocnejsi teren - flaty. Ako som uz napisal, ide o to, ktory teren je pre jazdca prioritny...
Rad si precitam konstruktivne pripomienky... zatial sa idem ucit techniku jazdy na flatoch... :-)
22.04.2016 - 14:45:30
09
s časti súhlasím, no určite to neplatí pre každého, raz som čítal o nejakom profi DH jazdcovi, meno si nespomeniem čo jazdí na spd a bol dosť úspešný, je to len o zvyku, ja napr. nejazdím nejaké extrémy no nevyhýbam sa ani ťažším koreňovým a kamenným úsekom a určite sa cítim istejšie keď som našlapnutý ako kedysi keď som mal flaty a najmä jazdím aj dlhšie trasy, aj technickejšie, povedzme AM a prenos energie je na nezaplatenie a aj v mokru sa cítim istejšie, na flatoch mi pár krát sklzla noha.. myslím že viac ako o teréne je to o zvyku, niekomu viac sadnú flaty, inému zas spd ako napr. aj mne :)
22.04.2016 - 15:22:42
01
Čaute. Nesúhlasím s posledným komentom v tom že spd nie sú vhodné na tvrdšie jazdy. Nedávno som videl film (dokument) cca 45 min. mal. Bolo to o dvoch poliakoch ktorí spolu po svete jazdili enduro. Všimol som si že jeden mal platformy a druhý spd a jazdili rovnaký terén a rovnako rýchlo...
22.04.2016 - 15:27:38
01
Ja som spd nechcel, ale ako som ich okusil tak uz nevymenim. Zacvaknuty som stale okrem zjazdu v tazsom terene plnom korenov a skal. Mam spd s klietkou...
22.04.2016 - 15:34:09
00
Kingo to nesúhlasíš s mojim komentom, lebo môj bol posledný :D a nič také som nenapísal :)
22.04.2016 - 15:34:59
01
Nie ten nad tebou píšem na tablete a predbehol si ma
22.04.2016 - 15:36:46
00
bady007 Suhlas tu niet co dodat :y: . Ono je to hlavne o tom (ako vsetko) co komu vyhovuje. V podstate si zhrnul, tvoje skusenosti.
Ja roky rokuce (asi 17 rokov) jazdim XC s SPD, na to co jazdim, su uplne ideal. Aj s tym zapinanim pocas jazdy na rozbitom terene mam bohate skusenosti, nie je to take jednoduche, ako v pohode na hradzi. A to nehovorim, ked je na tetre pol kila blata :) - v takych podmienkach, maju SPDcka obrovsku vyhodu, ze sa nesmyka noha.
22.04.2016 - 15:37:21
00
a ked je to blato na podrazke ? siel som s chlapmi s SPD a nedalo sa slapat kvoli blatu, tak sa tlacilo
co myslis - ako sa potom nacvakavali ? :)

nikdy som SPD nemal, ale s bady007 suhlasim
velakrat idem terenom so zadkom nad zadnym kolesom a hlavna vec, na ktoru myslim je, ze prinajhorsom odkopnem bajk a sadnem zadkom na zem
s SPD nerealizovatelne ... alebo sa mylim ?
22.04.2016 - 15:58:08
00
je to zvyku-cviku,da sa vystupit aj z spd :lol: a ako "rychlo", ked "treba"...ale inak suhlas s vyhodami aj nevyhodami hore ...zalezi kto co a ako viac jazdi...u mna su najdlhsie presuny medzi zjazdami takze tie zjazdy "pretrpim" :) aj v spd
22.04.2016 - 21:18:28
01
Presne tak, kto pada v SPDckach nema problem s odpojenim od bajku :-D
22.04.2016 - 21:38:46
00
Ma niekto skusenosti s pedalmi CB Mallet v kombinaci s teniskovymi SPD tretrami typu SH AM 45, 2FO...? Ako sa spravaju pri nezapnutom stave v zjazde? Piny podrzia? Neprekaza kufor?
24.04.2016 - 22:24:56
00
keyboard_arrow_up