Dávam ti poslednú možnosť. Ak nenarážaš náhodou na bočné zlamovanie reťaze (teda jej kríženie), tak trepeš až až. Ty si zas skús pozrieť ako vyzerá taká reťaz a o čo tam naozaj ide. Takže tvoje doporučenie znie jazdiť veľkého španiela, alebo singlespeed, najlepšie s 56tkou pílou aby som si zachránil reťaz. Niekedy sa najskôr zamysli kým napíšeš hovadinu.
03.11.2008 - 12:44:55
00
Najviac na prdel dostáva reťaz na kazete na najmenšich pastorkoch.Preto sa čo najviac vyhýbam redeniu v predu stredný prevodnik a v zadu posledné dva najmenšie pastorky.To si radšej dám prevod v predu veľká pila a na kazete napr 3 4 od spodu.
03.11.2008 - 12:48:30
00
- Giro je mi luto ze to zacinas brat osobne (bolo to myslene ako cisto technicka diskusia z mojej strany) ale pustil si sa do temy v ktorej sa zjavne neorientujes (mna to do istej miery zivi aj ked u 4-kolesovych "vozitok")... ak si najdem cas a dam si tu namahu tak sem mozem hodit jasne vysvetlenie... :wink:
03.11.2008 - 12:52:33
00
Dám sem asi svoju poslednú úvahu z pondelka. Podľa mňa reťaz zaberá len nitmi, články len spojujú a držia nity pokope. Veď čo sa mi opiera o zuby, nity či články? A tým nitom môže byť ukradnuté v akej vzájomne polohe sú jednotlivé články.

To že a kde dostáva reťaz na ksicht bude skôr súvisieť s krížením a styčnou plochou - počtom zubov o ktoré sa môžu nity oprieť, teda na koľkých miestach sa rozkladá sila.
03.11.2008 - 12:53:40
00
- Giro je mi luto ze to zacinas brat osobne (bolo to myslene ako cisto technicka diskusia z mojej strany) ale pustil si sa do temy v ktorej sa zjavne neorientujes (mna to do istej miery zivi aj ked u 4-kolesovych "vozitok")... ak si najdem cas a dam si tu namahu tak sem mozem hodit jasne vysvetlenie... :wink:

Daj, osobne to neberiem.
03.11.2008 - 12:54:18
00
DI2F4Y: Budeme radi, ak sa nieco naucime. Daj sem link na studiu vplyvu natocenia clankov na opotrebenie retaze potvrdzujucu Tvoje slova. Ja suhlasim s girom, lebo podla Tvojej teorie by sa vlastne retaz pri jazdeni na 11-12 zubovych pastorkoch mala znicit za tri dlhsie vyjazdy...

A trochu realnejsi argument k tomu opotrebeniu nez nejaky uhol natocenia clankov: Ano, pri jazdeni prevodnika s väcsim poctom zubov sa retaz aj ozubenie setria, ale nie kvoli nejakemu uhlu, ale kvoli tomu, ze sa sila posobiaca na pedale (tlak), rozklada na väcsiu stycnu plochu (viac clankov a zubov prenasa rovnaku silu) a teda sa väcsi pocet stycnych ploch opotrebovava vdaka mensiemu ciastkovemu tlaku menej, co v konecnom dosledku predlzuje zivotnost. Ale toto plati len ciastocne a funguje hlavne na ceste a v mierne zvlnenom terene pre MTB, lebo pri strmych stupaniach v MTB na ktorych by clovek normalne zaradil lahsi prevod (pri dvojprevodniku ho uz nema) zacina posobit na pedale väcsou silou a teda je potom tlak vyssi a ciastocne sa straca efekt rozkladania sily na väcsiu stycnu plochu.
03.11.2008 - 13:04:40
00
Jezus: ...mylis sa, lebo vychadzas z nespravneho predpokladu ze sila je rovnomerne rozlozena na vsetky zuby. empiricky bolo uz davno zistene ze u retazoveho prevodu sa cele zatazenie prenasa na prvych 2-3 zuboch v zabere... (suvisi to s flexibilitou realnych materialov a tym ze nikdy nemas idealne rozmery...)
- ostatok naozaj az ked budem mat viac casu lebo to asi bude vyzadovat aj nejake obrazky a tak...
03.11.2008 - 15:02:58
01
empiricky bolo uz davno zistene ze u retazoveho prevodu sa cele zatazenie prenasa na prvych 2-3 zuboch v zabere... (suvisi to s flexibilitou realnych materialov a tym ze nikdy nemas idealne rozmery...


Potom tvoje tvrdenia o uhle článkov reťaze naozaj nemajú zmysel, keďže rozdiel nábehových uhlov prvých 2-3 zubov na 22 a 30 zubovom prevodníku je ozaj minimálny.
03.11.2008 - 15:09:43
00
- pozri zbytocne sa tahat na nejakych ciastkovych informaciach. pokusim sa dat tuto temu dokopy a potom si moze urobit nazor kazdy sam...
03.11.2008 - 15:13:06
00
To je slovo do bitky, takže čakám a som zvedavý.
03.11.2008 - 15:14:53
00
DI2F4Y: Konecne niekto, kto trocha rozmysla. Girovi sa snazim akurat cosi cez ICQ popisat, tak uvidime k comu sa dopracujeme :roll:
03.11.2008 - 15:23:29
00
Počuj, dizfay, žigo. Zabehli sme niekam úplne mimo. Podstatou veci je, že vzadu máš stejnak menšie prevody ako na trojprevodníku na najmenšom, takže vplyv rozdielného zalomovania reťaze vpredu (ak vôbec je) je proti tomu zadku zanedbateľný. To je ako mať defekt na aute a pokles rýchlosti sa snažiť poriešiť výmenou prevodovky.
03.11.2008 - 15:37:41
00
Presne k tomu som smeroval aj ja, ked som pisal o tom extreme - zivotnost retaze tocenej na malych pastorkoch by mala byt podla tych informacii vyrazne znizena oproti beznemu stavu a zatial som nikde taku info nezachytil. Ved potom cestne retaze tocene na kazete 12-25 by mali odist minimalne rovnako rychlo ak nie rychlejsie ako MTB retaze a pritom cestne vydrzia aj 3-4 krat viac... (na kazete pri tych minipastorkoch je omnoho väcsi uhol ako na 22z prevodniku).

Ale rad si precitam nejake info k tym retazovym prevodom, lebo dava logiku aj to, ze retaz zabera len na prvych 2-3 zuboch a ostatne su tam len na "okrasu". Ale potom uz vobec nerozumiem tomu, aky efekt by mal o smiesnych 7z väcsi prevodnik, ved to je uplne zanedbatelny prinos a jedina vyhoda zostava v tom menej castom radeni a z toho vyplyvajucej uspore casu.
03.11.2008 - 15:51:59
00
Počuj, dizfay, žigo. Zabehli sme niekam úplne mimo. Podstatou veci je, že vzadu máš stejnak menšie prevody ako na trojprevodníku na najmenšom, takže vplyv rozdielného zalomovania reťaze vpredu (ak vôbec je) je proti tomu zadku zanedbateľný. To je ako mať defekt na aute a pokles rýchlosti sa snažiť poriešiť výmenou prevodovky.


Giro: pozri zhodneme sa zatial na tom ze na malych pastorkoch a prevodnikoch je opotrebenie retaze najvacsie (pridal sa k tomu aj rasto tak hadam tu uz mame aku taku argumentacnu "vahu" :-) )
-> rychly priklad:
XC chrt potrebuje v "nenormalnej stojke" tocit prevod 1:1 (a skutocni chrti miluju "nenormalne stojky" a vyhladavaju ich)
1. -> ak ma prevodnik 22-zubov tak ide pomer 22-22
2. -> ak ma prevodnik 29 (resp. 30z) tak toci 29(30)-30
- v pripade 1. je sila posobiaca na 1 zub je podstatne vacsia ako v pripade 2. lebo dlzka kluky je rovnaka ale paka na ktorej sa posobi na retaz je u 22z prevodnika mensia (F1.a1=F2.a2)
- rozdiel v uhle ohybu clankov retaze (a teda aj drahy trenia) je v pripade 1. vacsi o 100.(8/30)% (radius je rovnaky lebo ide o tu istu retaz a teda klzne puzdra retaze maju rovnaky priemer), toto sa Ti deje ako v predu tak aj vzadu -> rozdiel medzi tymito 2 pripadmi je teda 2x vacsi...
- samozrejme ze ta 11-tka bude v oboch pripadoch (ci uz 2-prevodnik alebo 3-prevodnik) kriticka ale ide o to ako casto a ako dlho ju mas v terene skutocne zaradenu
- u 2-prevodnika sa jednoducho pouzivaju na prevody ktore prenasaju velky krutiaci moment (t.z. mala rychlost, velke stupanie) vacsie pary kolies a teda je k retazi setrnejsi ako 3-prevodnik...
- dufam ze to je predbezne zrozumitelne, ak je seriozny zaujem prebrat tematiku tak sa pokusim rozpracovat to na mojej urovni poznania, skusenosti a vedomosti :wink:

Jezus: za cias ked som este jazdil frekvencne mi retaz XTR/DuraAce 9spd zvykla vydrzat priemerne 8tis km (v terene, 2-prevodnik)... ak aplikujes princip paky na mtb a cestne prevody tak prides na to preco na cestnu kazetu posobi retaz mensou silou (pomocka: mensi pomer pak), okrem toho na ceste tocis "do kruhu" a zatazenie sa meni plynule co do velkej miery vysvetluje rozdiel v zivotnosti retaze...


Naposledy upravil DI2F4Y dňa 03.11.2008 - 16:14:48, celkovo upravené 1 krát.

03.11.2008 - 16:06:39
01
Presne k tomu som smeroval aj ja, ked som pisal o tom extreme - zivotnost retaze tocenej na malych pastorkoch by mala byt podla tych informacii vyrazne znizena oproti beznemu stavu a zatial som nikde taku info nezachytil. Ved potom cestne retaze tocene na kazete 12-25 by mali odist minimalne rovnako rychlo ak nie rychlejsie ako MTB retaze a pritom cestne vydrzia aj 3-4 krat viac... (na kazete pri tych minipastorkoch je omnoho väcsi uhol ako na 22z prevodniku).

Na cestaku su ale vacsie prevodniky, takze retaz prenasa mensiu osovu silu(co viacmenej podporuje DI2F4Yovu a moju verziu) a je aj ovela menej vystavena necistotam.
03.11.2008 - 16:06:55
00
keyboard_arrow_up