jj kravina.... do kopcov malo prevodov.
v stojkach tlačiš, pokial nemaš nohy kulhaveho a na rovinach filikas kadenciou zajaca v ruji :D


Naposledy upravil zihadlo 5 dňa 15.10.2013 - 21:37:54, celkovo upravené 1 krát.

15.10.2013 - 21:26:45
05
Ale si IN a to sa oplatí ;-)
15.10.2013 - 21:32:23
04
AM bike, mam 2*10, vpredu 39 a 26, najmensie koliesko (11z?) vzadu som takmer nikdy nepouzil a ak ano, hned som ho prehodil na vacsie, Druhe najmensie pouzivam castejsie ale aj to len preto ze tam je. Najvacsie koliesko sice obcas pouzijem, ale rovnake prasaciny som schopny vyslapat i na koliesku mensom i tretom mensom. Limitovany nie som ani tak strmym vyjazdom ako nepriestupnym vyjazdom kde aj tak musim slapat pesi. Na vacsom prevodniku uz mam cast zubov zbrusenu o neustale skrtanie o skaly a podobne a som si isty ze 34 mozno i 36 zubov by tomu urcite pomohlo viac ako pridanie rockringu ktory by ten priemer este zvysil (aj ked zase zuby by boli viac chranene, skrtal by som ale castejsie). Kondicku uz sice nemam ani zdaleka taku ako som mal ale na pohodove am/en jazdenie pre mna ideal, hlavne ked mi sedia prevody. Na xc bike by som si to ale nedal, tam by som zvolil 2*10.
15.10.2013 - 22:01:39
01
nerozumiem poslednej vete : na xc bike by som volil 2x10 :?:
15.10.2013 - 22:10:35
00
Záleží samozrejme od toho, aký terén jazdíš. Ak stojky tlačíš a dolu sa púšťaš len náročnými technickými zjazdmi, v ktorých prakticky nešlapeš, tak mi príde ten jednoprevodník celkom fajn.
Neviem si ale dosť dobre predstaviť ísť na tom napr. nejaký široký zvážnicový zjazd, o zjazdoch po asfalte ani nehovoriac.
15.10.2013 - 22:18:58
00
Netreba trocháriť, treba prejsť rovno na 0x10!
15.10.2013 - 22:30:44
019
Proste viem co jazdim na xc-biku, co jazdim na am-biku a viem co od nich ocakavam. Na xc ktory uz vyuzivam len sporadicky mam 3*9 a dlhu dobu mi na tom nieco vadilo. 2*10 v mode nebolo, jednoprevodnik mal snad len kulhavy na nejakom xc-preteku. Po tom co som skusil 2*10 viem ze mi na 3*9 vadi ta zdlhavost nieco zaradiit napriklad z dlheho zjazdu do prudkeho vyjazdu. na 2*10 mi staci zhodit tac na mensie a je to, mozem slapat do kopca a postupne vzadu zvacsovat koliesko. Na am biku nejake podobne rychle zmeny prevodov riesit nemusim. Dalsia vec je ta ze na xc-cku jazdim tazsie i lahsie prevody co by mi jednoplacka nedovolovala. Jednak v technickych stojkach davam na najlahsie pretoze musim viac pracovat s bikom, prenasat vahu co ma stoji nieco rychlosti plus obcas sa koleso akoby zasekne a opet ho roztocit potrebuje trochu sily. Full z vyssimi zdvihmi korene pekne popapa i vo vyjazde a az tak sa nezasekava takze napriek tomu ze je tazsi si mozem dovolit vo vyjazdoch vyssiu rychlost cize i tazsie prevody. Asfaltove alebo uplne hladke strme vyjazdy na am-biku moc nejazdim. Na druhu stranu na xc-cku zaberam i dolu kopcom pretoze na nom jazdim i asfaltky a ubyte cesty, alebo v minulosti typicke maratony a tam vyuzijem i najtazsi prevody. Kdezto na am-biku jazdim bud ubyte rovinky (traily), mozno trochu z kopca, skor nejake flownate a tam teda najtazsie prevody nepouzivam, rovnako v nejakych korenovych/sutrovych zjazdoch netocim a ak ano tak skor lahsie prevody (jedno koliesko blizsie k lahsim od stredu). No a ked sa dostanem na asfaltku co ide aspon trochu dole kopcom alebo proste niekde kde by som vyuzil 1-2 najmensie kolieska, tak je to vzdy cesta na byt kde uz nemam potrebu sa hnat kedze som si vyjazd uz uzil a velakrat i brzdim (napr asfaltka snezienka - cerveny most, kde to velakrat zidem v predu na 26z).

takze xc 2*10 ideal; am/en 1*11 ideal, 1*10 pre mna myslim dostacujuci;
Zavisi od toho co clovek jazdi co ide s rukou v ruke i s bikom na akom jazdi. 1*10, 1*11 nie su zazracne prevody, no niekomu mozu vyhovovat. Pametam si ako zacali ist do mody dvojplacky a tmax bol za megamanika ze nejaku mal, no a teraz uz mame na to uplne iny pohlad. Teraz su zase megamanici ty co maju jednoplacky.
15.10.2013 - 22:57:16
04
Pekne si to zhrnul,súhlasím,že na AM biku zo zdvihmi 160/152 mm stačí 10 prevodov,s jednoprevodníkom 32 z. a kazetou 11-40 je relatívne plynulé zvyšovanie od najrýchlešieho 1/2,9 po najlahší 1/0,8 , samozrejme sa to dá doladiť väčším či menším prevodníkom viac do rýchla/pomala podla potreby.
Na asfaltových presunoch možno bude chýbať rýchlosť,do strmých stojok možno ten jeden najlahší prevod tiež,ale raz za čas sa to dá vydržať,proste jednoplackové systémy sú tu,väčšine to vyhovovať nebude,ale určitému percentu bikerov to sadne.
Samozrejme keď to nahodím komplet,skúsenosti a fotky sem nahodím.
16.10.2013 - 07:43:39
00
Ešte doplním,že rozhodnutie prejsť na jednoplacku nebolo že hŕŕŕ idem na to,ale odskúšal som na posledných pár výjazdov nejazdiť prevod 24-36 a 24-32,ale max do 24-28,čo zodpovedá cca 32-40,dalo sa všetko čo bežne jazdím bez problémov.Takisto 42 z.pílu som používal len zriedkavo,posledné 3 najrýchlejšie prevody prakticky vôbec-v teréne načo,takže teraz rozsah prevodov zodpovedá tomu,čo mám odskúšané.
16.10.2013 - 07:52:00
00
Jednoplackarom som zavidel na MTB Beskidy Trophy, lebo aj v strasnych srackach nemali problem, blato sa nemalo kde nabalit, kym u mna na 3x10 sa to vpredu riadne nabalovalo.
Inak na bezne vozenie je 3x10 uplne ok, dvoj a jednoplacky fakt skor pre am/en a gramarov :)
16.10.2013 - 09:02:28
01
mne sa nič nenabalovalo :P ale tiež som názoru, že na náročnejšie jazdenie v nižších rýchlostiach ten jednoprevodník môže stačiť...wolftooth a dobrá kazeta by mala stačiť...plus teda aj shadow plus či alternatíva od sramu...
16.10.2013 - 09:12:55
00
Sa ti nenabalovalo lebo ten tvoj HT kostitras aj blato striasol :)
16.10.2013 - 09:28:48
02
Dano, nebudes to dlhe ramienko prehadzovaca tahat po zemi? :lol:
16.10.2013 - 09:49:48
00
nie,s tým som odjazdil celú sezónu-a na ten rozsah kazety 11-40 sa doporučuje dlhé,je tam celkom slušný rozsah pohybu
16.10.2013 - 10:11:06
00
Inak na bezne vozenie je 3x10 uplne ok, dvoj a jednoplacky fakt skor pre am/en a gramarov :)

je to asi individualne, ale nesuhlasim.
3x10 mam na meride a mi uz idu na nervy tie 3 v predu a to s nou uz jazdim iba do prace a po meste, ble. vkuse prehadzovat medzi najvacsim a stredom.
2x10 je ovela ovela praktickejsia. vsade pouziva clovek vacsi a ked je stupanie tak mensi.
16.10.2013 - 10:13:34
04
keyboard_arrow_up