sčim môžem doma skrátit brzdovu hadičku na avid elixir cr aby som mohol aj použit tu hadičku nemám kliešte na brzd. hadičku
alebo nech radšej dám do servisu skrátit
Diky za odpovede
18.11.2009 - 21:36:18
00
Pravdepodobne nemáš ani olivu a koncovku hadice, takže jedine do servisu. Tam ti to aj nanovo odvzdušnia a ak je to dobrý servis budeš to mať 100%tné. ;)
18.11.2009 - 21:49:19
00
olivu a koncovku mam dali mi k brzde len neviem s čim skrátit hadičku
18.11.2009 - 21:52:13
00
teoreticky stikackami alebo noznicami na plech ktore nemaju velku volu. nevidel by som v tom vedu, musis to odstrihnut na jeden krat a rychlo aby si ju moc nesplostil
18.11.2009 - 21:55:23
00
Na skrátenie hadice nepotrebuješ originál kliešte, postačí ostrý nôž a trochu zručnosti. Ďaľší problém by mohol nastať pri narážani koncovky do hadice. Tam je ideálne ak nejak uchytíš hadicu do zveráka, samozrejme tak aby si ju nestlačil. Na to sú špeciálne plastové výlysky ktoré dodáva zvyčajne shimano k brzdám a myslím že budú použiteľné aj na Avidy. Samozrejme sa dajú pripraviť aj homemade prípravky, stačí trocha zručnosti. Nikdy sa však neriaď pravidlom hrubej sily. ;)
Po nahlobení koncovky nasunutí olivy a utiahnutí do páky však bude treba pravdepodobne brzdu ešte odvzdušniť. Ak si na toto všetko trúfaš hor sa do toho.

Tie plastové výlysky som označil dole na foto, sú to vlastne dva kúsky plastu s preliačinou na hadicu, ktoré po stiahnutí vo zveráku hadicu pevne uchopia ale nestlačia aby sa dala nahlobiť koncovka. Koncovka tam zaručene ľahko nepôjde!

Príloha:
a.JPG
a.JPG 17.13 KiB thumb_up0thumb_down

18.11.2009 - 22:00:59
00
a kolko by ma to vyšlo :cash: v servise cca.?
lebo nemám odvzdušňovaciu sadu či sa mi oplati radsej kupit odvzd. sadu a spravit neak doma to su moje prve hydry ciže až tak hydram nechapem ale chcel by som
18.11.2009 - 22:11:25
00
ja ked som sa pytal v servise na toto tak mi povedali 20E .. to sa mi zdalo vela tak som sa to radsej naucil sam, mam vsak shimana tam je to jednoduchsie
18.11.2009 - 22:17:45
00
U Avidu je to zaručene zložitejšie, no niekde sa to naučiť musíš (teda nemsuíš ale...) :).
Ak si technicky a zručne zdatnejší kúp sadu a uč sa, len rátaj s tým, že ak sa nepodarí budeš musieť navštíviť servis.
Hlavne treba naštudovať teóriu a manuály a potom sa pustiť do praxe. 8)
18.11.2009 - 22:21:16
00
no študoval som všeliake návody , videa a atď. na nete ale až tak sa mi to nezdalo zložite možno sa milým
18.11.2009 - 22:25:18
00
teoreticky stikackami alebo noznicami na plech ktore nemaju velku volu. nevidel by som v tom vedu, musis to odstrihnut na jeden krat a rychlo aby si ju moc nesplostil
Ak si nechas poradit takymito radcami tak po prestrihnuti takymto sposobom bude mat hadicka pekny šošovkovity tvar :tmi: Žiadne nožnice plis :tmi: Kludne to opatrne rozrez ulamovacim nozom, najlepsie pekne hladko a jednym tahom. Ostatne ako ti radil Lapierre. Ak nemas skusenosti radsej servis.
18.11.2009 - 22:31:25
00
Ak to budes robit sam tak si daj bacha aj na brzdovu kvapalinu.. Silu to prenasa sice super ale je to poriadny sajrajt.. Neradim ti aby sa ti to dostalo na ruky alebo na hocico.. ak stym daco zaspinis tak to potom poradne umi vodou... Tot len taka drobnost.. Drzim palce :) :y:
18.11.2009 - 23:16:32
00
Hadičku v pohode skrátiš "olamovacím" nožíkom a pri troche šikovnosti aj bez použitia pomôcok, dôležité je aby si ju moc nezploštil. Rez musí byť rovný a hladký. Olivku a trn do hadičky môžeš použiť aj starý ak nie je poškodený ... trn sa do hadičky skrutkuje, má jemný závit a je na 2 mm imbus, preto aj ten starý si vyšróbuj a nezahoď ho. Respektíve ho môžeš znovu použiť.
Tá brzdová kvapalina nie je až taký postrach ako mnohí tvrdia, ale je lepšie pracovať s ňou opatrne a všetko zatečené dobre opláchnúť, ruky umyť. Odvzdušnenie nie je zložité a dá sa zvládnuť aj v domácich podmienkach no potrebuješ k tomu nádstavce ktoré naskrutkuješ do odvzdušňovacích otvorov na brzdách ..ak ich nemáš nič neurobíš. No a nezabudni že potrebuješ brzdovú kvapalinu DOT 5.1 alebo aspoň DOT 4 ... Mňa vyšlo 0,5 L balenie DOT 5.1 cca. 12,- eur ... takže tiež to nie je zadarmo. A nezabudni na kľúč Torx T10 ....
Na tvojom mieste by som zvážil či máš doma všetko potrebné a či si dosť zručný zvládnuť to. Ak nie zanes to do servisu. Ušetríš si čas a v konečnom dôsledku ťa to bude určite stáť menej ako keby si to mal robiť doma.... vlastná skúsenosť.
19.11.2009 - 07:08:23
00
Olivku a trn do hadičky môžeš použiť aj starý ak nie je poškodený ... trn sa do hadičky skrutkuje, má jemný závit a je na 2 mm imbus, preto aj ten starý si vyšróbuj a nezahoď ho. Respektíve ho môžeš znovu použiť.

neviem ako na elixiroch, ale na inych avid trnoch, ktore sa mi dostali do ruky je osadenie pre torx kluc, teda na tych, co su dodavane ako nahradny diel. V novych, neskracovanych hadiciach boli zatial vzdy trne bez osadenia na kluc a bez zavitu, asi lisovane.......

Tá brzdová kvapalina nie je až taký postrach ako mnohí tvrdia, ale je lepšie pracovať s ňou opatrne a všetko zatečené dobre opláchnúť, ruky umyť. Odvzdušnenie nie je zložité a dá sa zvládnuť aj v domácich podmienkach no potrebuješ k tomu nádstavce ktoré naskrutkuješ do odvzdušňovacích otvorov na brzdách ..ak ich nemáš nič neurobíš.


Doporucujem nasadit si okuliare, z hadicky vyfrkne kvapalina, ani sa nenazdas.............
Brzdovka je dost velky sajrajt, a oko je predsa len citlivy organ.
19.11.2009 - 07:54:42
00
Na paprčiach aj na ksichte som mal brzdovej kvapaliny už dosť ale nevšimol som si že by to moje telo nezvládlo. hehe
Na oko by som ale radšej DOT nechcel. hehe
19.11.2009 - 08:00:51
00
... jasné, treba s tým pracovať opatrne a dávať si bacha na oči, ale to považujem za samozrejmosť. Mal som len pocit, že tu podaktorí robia z brzdovej kvapaliny niečo hrozné, čo vám rozožerie kožu a zničí farbu na ráme a podobne ... mne sa nič také nestalo. Aspoň nie pri bežnom používaní. Keď som brzdy odvzdušňoval kvapalina sa mi dostala na páčku, brzdové prasa a trochu aj na rám ...stačilo utrieť vlhkou handrou a po práci umyť ruky mydlom a vodou ... nikde žiadne poškodenie. Ani som nemusel bike sprchovať alebo umývať ... možno je to kvalitou laku Haibike :rock:
19.11.2009 - 08:17:23
00
keyboard_arrow_up