Zdravím borci.

Zrepasoval som si bike a bol som nútený vymeniť reťaz a sedemkolečko. Pôvodne tam bolo od BBB ale teraz som dal Shimano. Keď som ho namontoval na koleso vydávalo divné zvuky pri chode na voľnobežku ako keby v ňom boli vadné guličky alebo misky tak som ho vrátil (ako keď je vymleté ložisko) asi to poznáte. Naviac ak som nim na kolese zakýval tak malo neskutočný vôľu a pritom na náboji bolo dotiahnuté kľúčom v servise. Druhé sedemkolečko tiež Shimano už takú vôľu nemalo ale po nasadení a odšliapaní niekoľko kilákov som pri zábere začal v pedáloch pociťovať ako keby zas boli vymleté guličky v sedemkolečku čo mi nedáva zmysel. Kontorloval som náboj kolesa aj stred a tam je všetko OK. Kolečko zas má nejakú divnú vôľu a ak ho točím na voľnobežku (proti smeru hodinových ručičiek) zas to dáva divné zvuky. Už ma napadlo že asi súdruhovia z Číny tam nedali vazelínu ako by bolo treba alebo ho zle utiahli. Dá sa nejako rozobrať? Je to typ MF-TZ31.
06.06.2012 - 11:16:34
00
utahuje sa to slapanim do pedalov. a to hucanie casom prestane musi si to sadnut
06.06.2012 - 12:43:17
00
To viem že sa to utiahne kľúčom alebo šliapaním do pedálov. Utiahnuté to je dostatočne, ale vôľa medzi ozubenými kolieskami (ktoré sú navzájom spojené) a ich orechom (na ktorom sa ozubené kolieska točia pri voľnobežke). Na starom sedemkolečku som mal najazdené asi 2500 km a nič podobné sa na ňom neprejavovalo.
06.06.2012 - 13:24:51
00
aha no ak su pastorky uvolnene tak to je zle zlozene takze urcite to vrat. tiez som mal to viackolo a nic take co ty popisujes som nepostrehol
06.06.2012 - 13:58:42
00
Pastorky nie sú voľné. Aby sme si rozumeli tak uvediem príklad. Ak na oske náboja kolesa uvoľníš maticu ktorá dolieha na guličky a vymedzuje vôľu v náboji, tak koleso bude mať vôľu a bude sa pohybovať do strán aj keď bude pevne upnuté v ráme.
06.06.2012 - 16:08:21
00
predpokladam ze si myslel ze povolis konusy. Ako som uz povedal viackoliesko sa utiahne pri slapani. Klucom (stahovakom) sa to nedotahuje iba si s tym pomozes najst zavit. Ak si to viackolo zatiahol "cez zavit" tak mozes menit naboj.. Ale ak si nahodou myslel nejaky elipticky pohyb utiahnuteho viackolieska pri volnobehu v radoch milimerov je to normalne vzhladom na to ze naboj nemusi mat narezany ten zavit uplne stopercentne. Len pokial ma to viackolo vo vnutri fakt volu tak to bude urcite nejaka chyba pri vyrobe
06.06.2012 - 16:21:17
00
Áno mal som na mysli konusy. Viackolečko som naskrutkoval rukou a dotiahol šlapaním. Zo začiatku som nič nenormálne v pedáloch necítil až zhruba po 20km sa to začalo prejavovať. Cez závit to určite zatiahnuté nie je. Viem že eliptický pohyb viackolečka je normálna vec.
06.06.2012 - 17:21:57
00
b


Naposledy upravil palo1707 dňa 22.10.2014 - 19:03:22, celkovo upravené 1 krát.

06.06.2012 - 17:35:41
00
Maziva je tam hádam dosť, nemám pocit že by to šlo na sucho. Vadí mi tam ta vôľa ktorá vzniká v miestach kde smeruje šípka na obrázku. Medzi časťou čo je naskrutkovaná na náboji a kulisou na ktorej sú nalisované ozubené kolečká.
06.06.2012 - 18:12:49
00
aha no to bude asi potom chyba z vyroby- reklamuj. Kazdopadne mozno by pomohlo aj utiahnutie toho kruzku s dvomi dierkami.
06.06.2012 - 18:15:13
00
Myslím že by stačilo to utiahnutie, pretože keď som kolečko montoval tak som kontroloval tu vôľu a bola prijateľná. Ešte poraď čím by sa to dalo utiahnuť alebo či sa to dá vôbec utiahnuť.
06.06.2012 - 19:03:17
00
A je to odstránené. Pre informáciu, rozoberá sa to vyskrutkovaním vonkajšej kulisy na ktorej sú dva dierky na vloženie kľúča. Ak kľúč nie je k dispozícii postačí aj zabrúsený skrutkovač a kladivko - ale jemne na to. Po otvorení som zistil že je to mazané iba pár kvapkami oleja a to aj guličky a misky. Keď som prekontroloval počet guličiek tak chýbali štyri. Bolo ich treba doplniť, dať trocha vazelíny a hlavne vybrať plochú podložku ktorá vymedzuje vôľu vonkajšej kulisy ktorá celý systém uťahuje. Boli tam štyri kusy. Tri mali 0,2mm a jedna 0,15mmm. Ak sú zaolejované tak sa ani nedajú rozdeliť. Teraz viackolečko funguje perfektne a vôľa sa stratila.
Ešte že sme v dávnejších časoch boli navyknutý na systém dorob si sám :-).
08.06.2012 - 07:16:21
00
Najazdil som toho na sedemkolečku dosť, ale nič také ako ste tu písali sa mi nikdy nestalo.
08.06.2012 - 13:51:37
00
Ja som jazdil predtým tiež na sedemkolečku a nemal som nijaké problémy. Ak by už nebolo vyťahané ani by som ho nemenil. Asi tá čínska kvalita ide dolu lebo neviem si inak predstaviť že by iba tak zabudli dať tam tie guličky. Čo sa týka tej vôle tak po odšliapaní cca 30km som ju mal takú že ak som otiahol najväčšie kolečko od výpletu kolesa tak sa mi pohlo viac ako o 1mm. Teraz som zabehol čo som včera opravil a je to v poriadku. Ak by som možno nebol navyknutý že mi na biku nič nehrkalo ani nevydávalo podivné zvuky asi by som na to neprišiel.
08.06.2012 - 15:54:19
00
keyboard_arrow_up