Zdravim,

existuje nejaka teoria ohladom zaradeneho prevodnika. nieco ako pomer medzi pakou (klukou) a priemerom prevodnika alebo nieco podobne ? Je rozdiel ci mam zaradeny 32 alebo 22 prevodnik pri zachovani prevodoveho pomeru ?
14.06.2010 - 13:54:44
00
" get some steroids and forget about the gearing "
14.06.2010 - 16:38:56
00
Teoria neviem, ale da sa to lahko vypocitat, treba vediet akurat priemer prevodnikov a prislusnych pastorkov pri zachovani rovnakeho prevodoveho pomeru.
14.06.2010 - 19:30:32
00
fyzika zakladnej skoly -> paka
14.06.2010 - 19:48:43
00
Tak som sa trochu potrapil a vyslo mi, ze rozdiel medzi 32:16 a tym istym prevodom 22:11 je o 10% vacsi krutiaci moment na koleso v prospech maleho prevodniku :?:
14.06.2010 - 20:30:32
00
dik lto ! cize asi sa viac oplati jazdit mensi prevodnik ako velky. este p.s. ako si to vypocital ?
14.06.2010 - 20:50:19
00
Neviem, či je 22:11 zrovna šťastná voľba... :D
15.06.2010 - 00:15:40
00
22:11 urcite nie, minimalne zadna stavba chudak by dostala pekne po frnaku :D .. sa mi nechcelo prepocitavat rozmery neexistujucich pastorkov

martin_p: neviem ci som to pocital dobre, ponevaz je to uz par rokov, co som fyziku schoval ;( , ale ak plati pakovy pomer, tak potrebujes len pomer kluky a prevodnika a potom pomer pastorka voci kolesu, pricom v oboch pripadoch musi byt rovnaky pomer prevodu. Stredny prevodnik (32)ma cca 12.1cm, maly (22) ma 8.1cm, pastorok 16z cca 5.1cm, pastorok 11z cca 3.8cm, ale nie je to zmerane 100% a zanedbal som presne vystredeni sily retaze do zubov. Samozrejme pocitam krutiaci moment v presne pravom uhle , teda maximalny vektor, zanedbavam vsetko co moze ovplyvnovat prenos sily retazou (nepamatam si uz, ci take nieco je).
15.06.2010 - 01:31:11
00
nazdar skus si mrknut tuto stranku http://www.sheldonbrown.com/gears/
su tam vsetky prepocty ohladom prevodov. ci uz pomer a alebo rychlost pri urcitych otackach. je to v anglictine ale da sa v tom vyznat aj bez nej.
15.06.2010 - 07:04:46
00
dik lto ! cize asi sa viac oplati jazdit mensi prevodnik ako velky.


pre toho, kto nema odkrutene :)
15.06.2010 - 07:18:45
01
Tak som sa trochu potrapil a vyslo mi, ze rozdiel medzi 32:16 a tym istym prevodom 22:11 je o 10% vacsi krutiaci moment na koleso v prospech maleho prevodniku :?:


poprosim postup vypoctu bo sa mi to nejako nevidi...

mam taky pocit ze krutiaci moment na zadnom kolese je zavisly v idealnom pripade iba od zaradeneho prevodoveho pomeru (pomer pak medzi prednym a zadnym retazovym kolesom ostava konstantny ci ide o 32/16 alebo 22/11...). v realite do hry v urcitej miere vstupuje este trenie v clankoch retaze a tam je mierne vyhodnejsie mat zaradeny vacssi par retazovych kolies pretoze sa retaz menej "lame" a prenasa mensiu osovu silu -> mensie trecie sily -> mensi odporovy treci moment...
15.06.2010 - 08:29:17
00
( F*L_crank / C1 ) * C2 = krútiaci moment na kolese vytvorený pôsobením sily F kľukou dlžky L_crank cez prevod C2/C1, kde C1 je počet zubov prevodníka a C2 je počet zubov pastorku. Tu môžeš ignorovať rozmer ozubeného kolesa v milimetroch, pretože zuby musia byť rovnaké na malom aj veľkom ozubení a teda rozmer závisí len na počte zubov.

Rozdiel je len v tom, že ti vyhovuje buď silové šlapanie na väčšom prevodníku, alebo frekvenčné šlapanie na menšom prevodníku. Keby si zvládal obe rovnako, rozdiel vo výslednom prenose sily nenastane.
15.06.2010 - 09:14:59
00
DI2F4Y: len cisto pakovy pomer som pocital , v podstate ani krutiaci moment pocitat by nemalo byt potrebne, ale skusim pohladat nieco v english o tom, sakra .. sak ja uz horko-tazko zvladam fyziku 3. triedy zakladnej skoly ;( ... a to som na vysokej namiesto kolacikov vecer daval diferencialne rovnice :rofl: To lamanie retaze a dalsie veci tam su, ale nie velke , myslim, tak do 2%, mozno :D. Inak som vychadzal z toho, ze proste ked tlacis na pedal silou, tak sila, ktorou napinas retaz je vacsia pri mensom prevodniku, pretoze pakovy pomer je vacsi. Ale ako pisem .. nie som si tym 100% isty ...

fluider: praveze to nebude rovnake, pri rovnakej frekvencii slapania a pri rovnakej sile na pedal, by podla toho vypoctu, co riesime (co som nahodil) mas o 10% vacsi krutiaci moment na zadne koleso, a teda pri rovnakej frekvencii podla klasickeho vypoctu vykon = krutiaci moment * otacky by si mal mat aj vykon o 10% vacsi. Ale je to teoria ...

edit:
podla zakona o zachovani hybnosti je vektorovy sucet momentov hybnosti nulovy, teda sila posobiaca na pedal, prenasana ramenom kluky * vzdialenost, ktora kluka prekona je rovnaka ako sila posobiaca na retaz od prevodnika * vzdialenost , ktoru prejde retaz. Inak povedane, klasicky princip paky. Jednoducho sa to da overit .. zmerat o kolko ociek sa posunie retaz, ak je zaradeny stredny prevodnik a klukou sa pohne napr. o 90stupnov, a zmerat o kolko sa posunie, ak je zaradeny maly prevodnik. Na zadnom kolese je potom situacia totozna s tym, ze pastorok retazou uz nepohybuje pakou, ale je prenasany na krutiaci pohyb. Ale princip je stale rovnaky. Takze co som prepocital by malo platit.


Naposledy upravil lto dňa 15.06.2010 - 12:13:15, celkovo upravené 1 krát.

15.06.2010 - 11:18:09
00
Ak máš zaradený prevod 32/16 a 32-jkou pílou točíš 1ot/min, tak zadne koleso sa otočí 32/16=2 krát za minútu.
Ak si zaradíš prevod 22/11 a kľukami zase spravíš len 1ot/min, tak zadné koleso sa zase otočí 2x.
Prevodový pomer ťa nepustí nikam.
15.06.2010 - 12:05:26
00
lto: pomer pak pocitas zbytocne, dlzka kluky je konstanta a priemer retazoveho kolesa je d=m.z (kde m je modul ozubenia-konstanta a z je pocet zubov), t.j. pomer ramien bude pri prevodoch 32/16 a 22/11 rovnaky. je to aj logicke pretoze P(vykon)=Mk(krutiaci moment).n(otacky resp. uhlova rychlost). nemozes nijako "najst" 10% Mk ak je vykon jazdca konstantny a prevod je rovnaky (tym padom aj otacky zadneho kolesa). to tak teoreticky, prakticky tam este vstupuju pasivne odpory (trenie) ale to sa riesilo v teme "2-prevodnik vs. 3-prevodnik"
- inak myslim ze toto je absolutne teoreticka tema a ja som skor za to aby sa preberalo preco je dobre naucit sa radit "normalne prevody" a nie tie zverstva ako sa dost casto daju vidiet a pocut ;)
15.06.2010 - 12:16:11
00
keyboard_arrow_up