V com je problem, ked ma orech vakel? Totiz kupil som od jedneho bikera, akoze "skoro nejazdene kolesa" (Alerims Alex DA16 rafiky a naboje SH Sora). No a ked som nasadil kazetu Sora (fungel novu) a dotiahol lockring a len prstami potlacil kazetu do stran, pocitil som tam volu a jasne sa to hybalo do stran (ako keby vyoseny orech mimo osku). Proste ta vola tam bola dost zjavna. V zivote som nemal orechovy naboj rozobraty uplne a tak sa chcem opytat, ze ci treba dotiahnut len tu velku imbusovu skrutku co je vnutri, co drzi orech pevne na naboji, alebo ze ci je to ojazdeny odfajceny orech a treba ho vymenit (zaroven sa chcem opytat, ze preco je cely novy naboj s orechom lacnejsi, nez novy orech?) Aby som upresnil situaciu, asi tie kolesa boli dost jazdene, lebo na orechu zvonka su vidiet tie vytlacene miesta po pastorkoch (nie nejak nejak dramaticky hlboko, ale su a neviem nakolko to vadi, preto sa pytam. Toto je sice MTB forum a kolesa su road, ale myslim ze v pripade nabojov je konstrukcia a opotrebenie podobne/rovnake. Diky za odpovede.
02.06.2007 - 22:36:07
00
.... ze ci treba dotiahnut len tu velku imbusovu skrutku co je vnutri, co drzi orech pevne na naboji...

Dotiahni.
Ak nepomoze, uz to bolo pisane inde, rozobrat, dat prec podlozku (treba skusat viackrat), je ich tam zopar a roznej hrubky, tym sa da nastavit vola ulozenia.
este raz postup na iVelo:
http://www.ivelo.cz/domaci-dilna/vymena ... e-pastorku


.... alebo ze ci je to ojazdeny odfajceny orech a treba ho vymenit

To sa mi nechce velmi verit. Tie suciastky maju velmi kvalitnu upravu proti opotrebeniu (pravdepodobne cementovanim).

.... (zaroven sa chcem opytat, ze preco je cely novy naboj s orechom lacnejsi, nez novy orech?)

Marketingovy trik.
03.06.2007 - 09:02:03
00
ja mam take skusenosti, ze taka minimalna vola tam je vzdy.aspon ja ju mam na vsetkych bikoch.
03.06.2007 - 09:11:47
00
este k tomu,ked prihliadneme na to ze je to sora...mozes byt rad ze sa este tocia
03.06.2007 - 09:17:43
00
Ok, vyskusam, ze co ako pojde. Zaroven sa este chcem opytat, ze teda ci su Sora komponenty zname ako nekvalitne (edit: Marecej). Viem ze su to len turisticke komponenty a pretekarske zacinaju pri 105, ale ak to aplikujeme na MTB, tam tiez su pretekarske az od Deore a Altus+Acera+Alivio su turisticke a niektori ich jazdia a nemaju problemy. Tak preto si chcem rozsirit obzory, ze ak su fakt Sory a Tiagry nekvalita (lebo 105, Ultegra a DuraAce su uz pre mna dost drahe...), ze do coho ist?Neviem - mozno je chyba v tom ze Shimanu netreba verit-totiz firma co vyraba cyklokomponenty, udice a snowboardy asi nie je specializovana - tak neviem ze ci im verit. Ale zas na druhej strane aj HEAD vyraba lyze aj rakety-su to dva odlisne sporty ale vyrobky su celkom pouzitelne. Viem ze asi Campa je na road lepsim riesenim ale tiez nie su z tych najlacnejsich, popripade ze kde v Blave sa predava Campagnolo sortiment (do Zanza nejdem a ani nechcem ist, Trojicne je take vselijake, IMK mozno ano, JMK nikdy viac a obchody v BA IV som este neskusal...)
03.06.2007 - 10:56:32
00
Sora je najnizsia cestna sada a prislusnej kvality ma aj komponenty. Co sa tyka odstranenia voly, plati co povedal duves. Kvalita orecha je ale otazna. Relativne dobre orechy su od sady LX resp. 105 hore. Pisem relarivne, lebo mam doma dva zle XTckove. To ze su na orechu vytlacene drazky od pastorkov nevadi,ale prave to je dokazom mäkkeho materialu plasta orechu. Podobne drazky robia zapadky aj zvnutra.
Orech je drahsi ako cely naboj preto, lebo je to orech z vyssich sad. Ma tvrdsi material aj ine utesnenie. Inac Shimanu mozes doverovat aj ked vyraba aj ine veci (aj golfove palice :) ). Je to najvacsi vyrobca bicyklovych komponentov a konkurovat mu moze jedine SRAM.
03.06.2007 - 11:12:27
00
No, tak situacia sa ma takto: pozrel som ten navod na iVelo.cz, dik moc, dost to pomohlo. Odmontoval som orech dolu, zistil, ze to nebolo slabo dotiahnute, tak som to dal zase spat. Ta vola, je dana orechom samotnym, ale kedze som si netrufol rozoberat orech, tak som to nechal tak. Tiez je pravda, ze som zabudol asi na jednu vec. Ta jemna vola (u mna asi 0.5-0.75 mm do strany) sa zrejme vyrovna tym, ze ked clovek ide na bicykle nejake tie 4 a viac km, tak sa to vnutri zahreje od trenia v lozisku a tepelnou roztaztnostou to sa to trocha roztiahne a znizi, resp. ostrani tu volu uplne. Bohuzial je to len hypoteza, ktora sa asi neda osobne verifikovat. No uvidime casom co sa z toho vykluje... :twisted: .
Zatial diky za rady.
03.06.2007 - 12:47:45
00
tebe vadi vola 0.5mm?
03.06.2007 - 12:50:54
00
Vadit nevadi. Pochop nemam take skusenosti ako niektori bikeri, ktory vedia vsetko presne, co ako nastavit, kolko kam dat. kde ubrat kde jako co kedy atd. Ja osobne napr. zastavam filozofiu, ze ak mas nepriemyselne loziska v kolesach, tak by si mal nastavit konusy tak, ze nemaju volu vobec (resp. ak skusak tahanim za osku do stran, nemal by si citit UPLNE ZIADNU volu, ale zaroven malo by sa to otacat co mozno najvolnejsie. Prilisna vola v nabojoch vymlati misky aj kuzele coskoro. Ja som si nebol isty ci hento v tom orechu je alebo nie je ok. Tak som sa potreboval opytat - vyvratit obavu. Odpovede som dostal, dik za ne, problem vyriesil. Spokojnost.
03.06.2007 - 12:58:12
00
tak sa to vnutri zahreje od trenia v lozisku a tepelnou roztaztnostou to sa to trocha roztiahne.

Zaiste nie.
03.06.2007 - 13:00:18
00
Na biku urcite nie je miesto, ktore by sa tak zahrievalo aby sa nieco roztahovalo. A podla mna aj tie materialy v loziskach su take tvrde ze sa od teploty len tak lahko neroztiahnu ako obycajne zelezo napriklad.
03.06.2007 - 13:47:02
00
bikenur v nábojoch určite nie
03.06.2007 - 13:56:03
00
bikenur v nábojoch určite nie

Co v nabojoch nie? Konkurovat SRAM? Jasne, ze nie. Myslel som vseobecne.
03.06.2007 - 15:15:45
00
bikenur ja som myslel konkurovať v nábojoch lebo sa bavíme o nich a orechu a tých kvalitnejších od Shimana je viac
03.06.2007 - 19:02:07
00
Kúp si posledné Velo - č. 6/2007. Tam je článok o rozoberaní a skladaní orecha.
03.06.2007 - 20:07:20
00
keyboard_arrow_up