Ahojte, po rokoch som vymenil starú lásku za mladší model (hardtail), ktorý mi vrátil chuť do bikovania.
A po skúsenostiach iba s nižšími radami (Acera/Alivio) som prešiel na Deore - neviem, či je to novotou, ale cítim rozdiel pri radení rýchlostí.
Momentálne mám vzadu kazetu Sunrace, 9 rýchlostí, 11-36 (tohto sa budú týkať moje otázky), vpredu dvojkolo 36/22. Prehadzovač je Deore, radenie Acera.

Moje otázky:
1. má zmysel vymeniť kazetu za 10 (11-36), prípadne 11 (11-42) rýchlostí?
2. má zmysel vymeniť prehadzovač za vyšší model (uvedomujem si nutnosť výmeny v prípade výmeny kazety)?
3. má zmysel vymeniť radenie za niečo lepšie (Deore)?

Čo od toho očakávam/čo som zač:
- nie som žiaden kamzík, bicykel mám ako približovadlo (po BA), ale ak môžem, radšej vybehnem niekam, kde je väčšie stúpanie/klesanie. Chcel by som časom zvládnuť výšľap na Sliezsky dom a zapotiť sa pri tom, ako používatelia e-bikov (obrazne, proste chcem, aby mi k tomu výbava maximálne pomohla). Za sezónu dám niekoľko sto km, neviem presne odhadnúť, so starým bikom som dosť stagnoval. S novým som za necelé 3 týždne a dosť málo času dal cez 150km.
- od výmeny kazety si sľubujem plynulejší prechod medzi rýchlosťami, ktoré využívam najčastejšie (cca 11-21), prípadne dodatočné zlepšenie v strmých kopcoch (ak by som prešiel na 11 rýchlostí 11-42).
- od výmeny prehadzovača za niečo vyššie, než súčasný Deore, si sľubujem presnejšie radenie. Budem rád, ak mi napíšete (laicky), aké výhody to má, resp. nemá.
- výmena radenia je pre mňa asi najviac otázna - viem, že pri výmene za viac rýchlostí, by bolo treba vymeniť aj radenie. Ale majú zmysel vyššie modely (oproti Acera)? Sú napr. menej plastové vo vnútri a preto po dlhšej dobe radia rovnako presne, než lacnejšie modely?
- a už zo samotného popisu (hardtail, Deore prehadzovač, Acera radenie) je jasné, aká je asi moja cenová hladina a že do toho nechcem investovať stovky € (čiže nie nad, orientačne, 250€).

Uvedomujem si nutnosť výmeny ďalších komponentov pri tej zmene (reťaz), ale pokojne mi napíšte, ak som na niečo zabudol
15.09.2019 - 22:37:32
00
Za mna: presnost a pocit z radenia viac ovplyvnia packy ako prehadzovacka. Ked uz nieco vyssej rady, tak radsej packy. Aj ked marketing hovori, ze dolezitejsia je prehadzovacka XT. :-)
16.09.2019 - 07:32:35
01
kup si 9 speed deore radenie, menit dalsie veci su vyhodene peniaze, skor zainvestuj do kontaktnych bodov (sedadlo, pedale, gripy), cim viac budes jazdit tym podstatnejsie to bude
16.09.2019 - 08:17:30
00
Ďakujem za odpovede.
Niektoré nové veci (pedále) už mám, to je pre mňa samozrejmosť. Skôr mi išlo o presnejšie radenie + lepší pocit pri radení + niečo, čo bude presne radiť aj po dlhšom používaní.
Problém s 9 rýchlostným radením je ten, že už sa veľmi nedá zohnať.
Viac ma zaujímali názory ľudí (či má zmysel do toho investovať).
16.09.2019 - 15:03:41
00
9 speed deore radenie este zozenies, cca 30e za obidve, xt uz asi nie
a deore je lepsie ako alivio
co sa tyka prevodov tak 22/36 je podla mna dost lahky, ale existuje sunrace 11-40 9 speed kazeta ked chces jednoducho este lahsi prevod
16.09.2019 - 15:38:39
00
Áno, už som našiel nejaké eshopy, ktoré majú 9 rýchlostné Deore.
Tak teda ďakujem za radu a za ušetrené peniaze si kúpim gripy aj so strapcami :)
16.09.2019 - 16:26:14
00
Ahoj, dal by si prosimta linky na obchody kde maju radenie deore 2x9 co si nasiel ? Ja nejako neviem najst asi som slepy
16.09.2019 - 20:43:41
00
Zoženieš len staršie radenie, napr. tu:
https://www.cycology.sk/radenie-shimano-deore-sl-m590-3x9-p597064/?vid=310679
https://www.eshop.sportservis.sk/radenie-shimano-deore-sl-m590-9sp-prave-cierne
https://www.suncycle.sk/sk/produkt/mtb-radenie-shimano-deore-sl-m590-9sp-prave/8295

Ľavé radenie ma netrápi, to takmer nepoužívam. Preto som ho ani nehľadal.
16.09.2019 - 21:18:41
00
keyboard_arrow_up