Ahojte naruzivci,

Rad by som sa chcel spytat ohladom zmeny kolies z 29 na 27,5. Kedze som cely zivot stravil na 26kach a druhy den uz testujem novy bike s 29kami (spominany kellys gate 10 v inej teme) mam pocit akoby som si hlavu buchal o Hubblov teleskop (vysku mam 170 cm a bicykel je velkosti S - len tie kolesa su na pocit velke :D). Predpokladam, ze to je len pocit na, ktory si treba zvyknut. Bajk sedi dobre ale este som nemal cas ho poriadne prevetrat.

Co sa tyka kolies, tu su specifikacie:
naboje: SHIMANO RM33 Disc Center Lock (32 dier)
rafiky: KLS Cartel Disc 622x21 (32 dier)
plaste: SCHWALBE Rapid Rob 57-622 (29x2.25)
(Bike je myslim vyslovene horsky a teda ma aj plaste horske. Ja by som chcel z neho skor taky 60% cesta, chodnik, nespevnena vozovka, a 40% lesik, a horsi teren).

A otazka znie. Ak by som chcel zmenit kolesa z 29 na 27,5, co mi odporucate ?
(Predpokladam, ze dane komponenty su taky priemer ak nie podpriemer. Bike zase nieje za sumu 2k+ eur.)

Daju sa zohnat podobne kolesa len vo velkosti 27,5 ? Ci treba kupit komponenty zvlast a dat si ich vypliest ? Lebo vypletanie mi pride ako drahsie riesenie. Taktiez ci nebude lepsie rovno krosove kolesa zaobstarat vo velkosti 27,5?

Co sa tyka plastov, vedeli by ste mi nejake odporucit ? To znacenie plastov este studujem lebo neviem co znamenaju tie cisla :(. Akurat 29 je asi velkost v palcoch ale 2.25 ? predpokladam ze sirka plastu ?

Pomerane hodnoty rafikov a plastov stareho a noveho biku:

Stary: Novy:
Vyska rafiku: 1 cm Vyska rafiku: 2 cm
Vyska plasta: 4 cm Vyska plasta: 5 cm
Sirka plasta: 4,5 cm Sirka plasta: 5 cm

Lebo ako tak pozeram rozne e-shopy, tak niektore ceny co udavaju su priam ocivypadavajuce.

Za kazdu odpoved velmi pekne dakujem.
27.07.2017 - 12:06:38
00
Odpoved je jednoducha - na 29" bajk nie je vhodne davat 27,5" kolesa, kedze dost klesne stred a moze to potom vadit pri jazde (prilis caste skrtanie pedalov v terene, pripadne aj nemoznost tocenia pedalmi v terene v zakrutach). Ak Ti toto riziko / zhorsenie nevadi, tak mozes riesit kolesa napr. v tejto teme: komponenty/zapletene-mtb-kolesa-t21772.html
27.07.2017 - 12:14:43
00
:D ospravelnujem sa za siahodlhy traktat. Ale vzdy sa snazim poskytnut co najviac informacii a udajov. Ok obcas to prelozim historiou a viziou do buducnosti :D

Ale k teme. Podla mojich prepoctov by stred mal klesnut len o 1,5 cm, co je pre mna v norme. Ale skusim tento traktat presunut do spominanej temy vyssie.

Dakujem.
27.07.2017 - 12:23:50
00
Podla mojich vypoctov o min. 19mm (584 vs 622), realne to bude asi o nieco viac, kvoli pneumatikam. Tak pocitaj 2cm. Vyska rafiku toto neovplyvni, podstatny je rozmer patky plasta a ten je od toho nezavisly. Mozes si na 29er nasadit aj 2.1" alebo 2.0" pneumatiky, nepatrne zmensis koleso, odlahcis .. mozno to bude na pocit lepsie.
27.07.2017 - 12:29:07
00
1. Na 170 cm mi veľkosť L pripadá veľká. Ja pri 178 cm deriem už 4. bike o veľkosti M ( nie Kellys )
2. Keď vymeníš 29 kolá za 27,5, pri rovnakej šírke gúm (napr. 2,25) bude stred biku nižšie a to môže robiť problémy v teréne. (napr. zachytávanie pedálov o vyvýšené nerovnosti)
3. Keď vymeníš 29 kolá za 27,5 a nahodíš širšie gumy (napr. 2,4 a viac) dostaneš sa priemerom kolies aj s gumami približne na pôvodný priemer.29 (2,25) Stred biku síce bude na tom už lepšie ale je otázne, či tak široké gumy budú mať dostatočnú rezervu vo vidlici a v zadnej stavbe. Ak aj nebudú šúchať v suchom prostredí, po prejazde blatom zrejme už budú.
4. Na 29 dnes pretekajú aj "krpaté" baby pri veľkosti biku S. Zrejme je to len vec zvyknúť si na ten priemer. Nešpekuluj, jazdi !!! Zatiaľ som nepočul žiadne zlé hodnotenia pri prechode z 26 na 29.
27.07.2017 - 12:45:17
00
GaliPe54, asi mas pravdu. Moc spekulujem. Je to zrejme len o tom pocite. Fakt som zvyknuty len na 26 palce a toto mi prislo o dost vacsie. Uvidim teda. Dam tomu cas a neskor to porovnam s tou 26"-kou. Mozno mi potom bude pripadat mala :D.

Ale dakujem Vam za kazdu odpoved.
27.07.2017 - 12:57:49
01
mal si si dať trošku pauzu...
ja som cca v septembri predal starý 26" bajk (bola proste možnosť) a nový som ešte nemal. objednal som ho až v decembri a prišiel v januári (Canyon)
kým som naň vedel vysadnúť a pobajkovať sa (lebo som siahodlho vyberal ešte pedále), prebehlo skoro pol roka a keĎ som na to cca v marci sadol, bolo to ak keby som na tom jazdil vždy, žiaden problém
11.08.2017 - 12:51:25
10
....radsej este pojazdi ;) (pre Jezusa :) ) ≫ ten skok urcite prekusne :) mozno aj okomklip..... drzim palce
11.08.2017 - 19:20:56
00
keyboard_arrow_up