Ahojte
Problém: pri momentálnych teplotách pod 0 začalo šibať orechu (náboj XTR 06) a to tak že pred týždňom som bol rád keď som sa vôbec dostal domov.
Pred časom som menil kazetu aj reťaz a skúsil som C9, tak som to najprv pripisoval tomu, lebo to vyzeralo ako klasické strieľanie reťaze (že nesadlo no)
Potom som si všimol že to nebude tým, lebo keď odídem z domu, tak pri -5 je to asi 30 minút v pohode a blbne to až potom (a zhoršuje sa to).
Keď sa mi na singli pri Slivovi zrazu spravil voľnobeh aj dopredu, vedel som že mam problém s orechom, po vyjdení na slniečko bolo po nejakom čase zase všetko OK.
Nasledovalo rozobratie, skontrolovanie, premazanie, ale na nič konkrétne som neprišiel, iba ak to že v XTR zrejme kvôli váhe sú iba 2 západky, mam pocit že v nižších sadach je ich viac.
Vyzerá tak že asi zamrznú pružinky ktoré pritláčajú západky

A pri včerajšom výjazde sa to správalo rovnako, po čase to proste pri zabratí začne strieľať :(

Zatiaľ to vyzerá že na zimu budem potrebovať asi iné zadne koleso.
Mate niekto podobne skúsenosti ?


Naposledy upravil deo dňa 07.01.2009 - 19:22:39, celkovo upravené 1 krát.

07.01.2009 - 10:24:05
00
vazelina hustne pri nizkej teplote , a pridrzi tie zapadky, mne to robilo na bmx tam boli tiez 2 zapadky,
07.01.2009 - 10:41:46
00
Väčšinou pomôže prestreknúť silikónovým alebo teflónovým olejom
07.01.2009 - 11:25:14
00
Asi to bude tak ako pise xbaroon. Zapadky je lepsie mazat iba olejom, lebo vazelina ich zalepi. Vsimol som si, ze shimano hlavne v poslednej dobe zacalo na zapadky davat dost divny, lepivy olej a orechy divno funguju aj pri normalnych teplotach, nieto este ked je pod nulou.
07.01.2009 - 11:30:16
00
tiez mi to mrzne a striela , aj volnobeh dopredu sa objavi , hlavne po zjazde
07.01.2009 - 12:33:14
00
a preto dáva Mavic do orechov olej ...
07.01.2009 - 13:26:23
00
Mno ked bol este v SL-kach plastovy kruzok to bola teprv zabava. olej neolej ani mavic nie je voci mrazu bohvieako odolny. ked uz mrzne az práska tak aj on strajkuje. otazne je len ci je rozumne v takych teplotach jazdit, koli bajku ale hlavne koli sebe.

co mozem odporucit je jedine riedky olej...
07.01.2009 - 13:45:56
00
Hmm. Niečo také "počujem" prvý krát a to v zime jazdím pravidelne. Cestný pravdaže oddychuje, ale horský naplno využívam. Teraz mám náboje shimano deore (predtým som používal nižšie rady shimana) a NO PROBLEM s nejakým vynechávaním voľnobežky a pod. S favoriťáckymi nábojmi boli problémy s praskajúcimi pružinkami, ale to s týmto nesúvisí... Asi máš náboj, kde je veľa vazelíny, ktorá pod nulou stuhne alebo už je pružinka (-y) už unavené či opotrebované. Rád by som ti poradil, no neviem. Snáď skús dať do orecha nízkotuhnúci olej. Kde sa dá také niečo kúpiť žiaľ neviem. Viem iba to, že kámoš dávnejšie taký olej kupoval na modelársky motor na CO2. Ten pracoval vďaka stlačenému plynu na nízkych teplotách. Olej sa tuším volal "mrazol". Ale to bolo tak 10 - 15 rokov naspäť.
07.01.2009 - 19:07:26
00
Na vine môže byť použitá vazelína,kt. tuhne pri nízkych teplotách.Mohol by si vyskúšať vidlicovú vazelínu,kt. je riedšia tá by nemala tak rapídne tuhnúť,nevýhodou ti môže byť rýchlejšie vyplavenie von z náboja.
07.01.2009 - 21:20:11
00
Ale zas ked by riedku vazelinu potom vytlacilo von, bude to pocut na zvuku orecha. Tak kludne by som dal tu riedku, na zapadky len olej, resp. fakt tenucku vrstvu vazeliny a ja som zvykol troska stlacit pruzinku co odtlaca zapadky, aby bola silnejsia, ale to treba urobit dobre, lebo potom uz nemusi odtlacat vobec :lol: . Stare dobre Shimano z 98 a menej.. pruzinka nebol len drot, ale ocelovy platok, zapadky sirsie a bez toho predelenia, plast orecha nerobili z hliny ako teraz...,ale asi tiez len vyssie sady. Uz by mohli zmenit system, alebo to urobit poriadne. :roll:
07.01.2009 - 23:07:58
00
tak pri tejto teplote by uplne zamrzol: http://www.sme.sk/c/4251960/v-cesku-namerali-minus-36-stupnov.html
aj orech aj biker s jeho orechmi :wink:
08.01.2009 - 08:09:42
00
možno treba vymeniť zapadky.
kolko ma najazdene ten orech?
Ja mam dt swiss kola a orech je v pohode.Ani Campa mi nerobi problemy.
08.01.2009 - 19:49:21
00
Campa je narozdiel od Shimana poctiva robota (aspon myslim :) ), a DT je UPLNE iny system, ale jednoduchy a funkcny. V zapadkach problem nebude. To je celkom kvalitny matros a ako nahradny diel nehrozi. Jedine cely orech.. 8)
09.01.2009 - 09:22:24
00
Bikenur máš pravdu. Campa je Campa. A som rád, že ma jeden kámoš na ňu pred deviatimi rokmi ukecal, keď som skladal nový cesťák. Je to z hľadiska životnosti lepší matroš. :P
Lenže žiaľ Campa "horské" prevodníky či celé kľuky a otočné radenie podobné Sramu nerobí a deväťkoliečko nie je kompatibilné s radením Sram a Shimano. Inak by si Campa náboje a prevody videl na mojom horskom. :cry:
09.01.2009 - 17:28:08
00
daj tam nejaky veľmi hustý olej vazelína veľmi tuhne.
v západkách chyba určite nie je skoro všetky orechy majú len 2.
takže vazelínu vytlačiť von a daj tam olej.
09.01.2009 - 19:23:01
00
keyboard_arrow_up