Swarz: 94kg, na tie 2kilá som dosť háklivý - stáli hromadu potu :whew: , dik za zrozumitelné vysvetlenie :y: :)
17.08.2018 - 18:59:58
01
janooo napísal:
dik zatiaľ všetkým za rady :) - predbežne to uzavriem na:
ráfy: spank oozy trail 295 z bike24
špice: sapim force + niple tiež z bike24
náboje: novatec zo suncycle

zaujímalo by ma či sa u spankov môžem spoľahnúť na ERD: 591mm
ak máte ešte dáke rady sem s nimi :)
... jj a Kristínky sa bojím - určite ma s tými dvojkilovými olovami pošle pod fialky :tmi: :D


ja radím,priplať si za zadný náboj DT350 , Novatec je vraj už menej problémový ako v minulosti,ale ver mi,časom olutuješ ušetrených pár desiatok Eur (predný tiež DT350,ale ten môže byť aj Novatec,tam problémy neboli-čo si pamätám)
17.08.2018 - 19:03:19
01
Dano5: nevieš bližšie čo to bolo? viem o zasekávaní kazety do ALU orecha - beriem kazetu s unášačom (XT) + tieto 792 by mali mať nejakú ochranu (odľahčený MTB diskový náboj vo verzii X12 a s oceľovou ochrannou planžetou ABG (Anti Bite Guard) na korpuse orechu )
17.08.2018 - 20:48:34
00
bolo toho viac, mňa trápila konštrukcia západiek, ak orech nieje dokonale presne vyrobený, ľahko sa stane, že občas človek zaberie v momente, keď ešte nezapadli všetky západky (a nieje to tak nepravdepodobné, ak sa pomaly otáča kolesom, je počuť, že necvakajú zároveň) a ak sa do toho trochu viac oprie (a zároveň neváži 70kg, resp. má zaradený neprimerane ťažký prevod), tak všetku silu prenáša napr. len jedna západka a to ju nadmerne opotrebováva, až sa úplne zničí a potom sa to posúva na ďalšie, prípadne po 100km rupne rovno ratchetring (ako sa mi tiež stalo)
17.08.2018 - 21:06:38
01
Tu na fore boli spominane praskajuce osky zadnych nabojov.
17.08.2018 - 21:23:20
01
Dik všetkým za komenty, práve som to ťukal na bike24 keď som si všimol pár zaujímavých vecí:

1. DTSWISS EX471 sa predáva aj s squorx niplami - 32ks stojí cca 12eur - tj ráfik vyjde na 55-56eur! Čo poviete nebude to lepšia voľba ako OOZY?
2. Swarz: tie špice mi nedajú spávať :D. s 2.0mm bude koleso tuhšie, s 2.2-1.8-2.0 budu špice pevnejšie v krit. mieste -tj menej praskať + uhrám pár gramov na váhe.
3. pozerám že 350tky náboje klasické aj staightpull sú v rovnakej cene - v čom majú straightpull výhody / nevýhody?

Ešte k ráfikom: DTSWISS náboje+ráfky = žiaden stres s dĺžkou špic u OOZY by som asi bral špice osobitne a pomeral si to - ich ERD nieje presne ERD ale dáke ERD++ (EN: https://spank-ind.com/apps/help-center#!faq-article-1)
18.08.2018 - 14:43:35
00
úplne náhodou som nedávno dal zapliesť pre známeho kombináciu podobnú ako píšeš:
ráfiky DT Swiss EX471 , 28 dierové náboje mal svoje, jazdené DTSwiss 350 klasické príruby,ale OE verzia 28 dierové
výplet Sapim Race 2- 1,8 - 2 niple DT Swiss squorx
bezdušová páska DT Swiss 28 mm aj ventilky,nahodenie plášťov NobbyNic 2,35" bezproblémov,tmel Joes Elite racer
foŕ je v tom,že potreboval 26" na starší model Yeti 575 , hotové sa nič slušné kúpiť nedalo,tak sme to vymysleli takto,určite ráfiky,náboje,výplet+niple DT Swiss môžem doporučiť

náboje straightpull majú výhodu,ktorá vlastne ani výhoda nie je,že sa robia len 28 dierové-mám teraz také,je tam možno nejaká úspora váhy proti klasike J výpletu 32 d. aj tuhosť je fajn,ale tam je vhodné použič kvalitné špice, napr. Sapim CX Ray-drahé,ale lahké a tuhé ...
18.08.2018 - 14:59:46
01
janooo Ono samozrejme da sa realne pouzivat na enduro alebo trail jazdenie aj 1.8mm vyplety bezne to tak jazdia ale pisal si ze chces pevne koleso a mozno mas ku tomu aj nejaky realny dovod, tak preto som upozornil ze s 2mm spicami bude koleso jednoznacne pevnejsie. Obzvlast ked ides stavat 29 palcove kolesa na neBOOSTovych osach a este ktomu vazis nieco cez 90kg (takto je to snad lepsie ako chybne napisat ze mas 96 :) Ja som mal 1.8mm v 26tkach a ked som presiel na dalsie kolesa ktore boli na 2mm tak hned na prvych schodoch som citil ten rozdiel, nebol uplne velky ale bol tam. O spicoch som vtedy nic nevedel, nechal som vypliest co mali na predajny. Ci mi to pomohlo v jazdeni uplne si isty niesom, zda sa mi ze to bolo lepsie/istejsie pri dopadoch zo skoku alebo v rock gardene ale nebol to rozdiel den a noc. Ostal som ale doteraz pri 2mm aj nove kolesa som vyplietol natom, nejako mi to za tych 68gramov nestoji.

Co sa tyka straightpull tak to vnimam ako lepsi system, nieje tam ten extremne namahany J bend ktory moze sposobovat problemy (napr. vytlacena dierka v prirube naboja, co asi sposobi mierne povolenie vypletu, mozno aj mierne ohnuty J bend ktory je za svojim yield limitom, to potom bude sposobovat povolovanie vypletu az nakoniec sa spic rozstrhne) a tie kolesa by mohli dlhsie drzat tensiu. Ale dan zato je ze mas nieco specialne mimo mainstream a servisuje sa to inak. Ale toto je len moja teoria z povrchneho sa zamyslenia v jeden vecer, takze ak vie o tom niekto nieco viac, rad sa dovzdelam ;)
18.08.2018 - 20:03:48
01
Swarz: dám 2mm - mám ich aj teraz a nič nepraská - uprednostním tuhosť, jj "niečo cez 90kg" znie oveľa lepšie - klesám zo 101 a na mojich 190cm by som si predstavoval niečo okolo 85 :)

Dano5: straightpull - nerobia sa 32 dierové - ostanem teda pri klasike, nad ráfmi ešte uvažujem OOZY vyjdú lacnejšie a 2mm nerez špice kúpim aj v SR.

Ku kolesám vyberám aj plášte - v téme "Aké plášte" dal Mirec17 zaujímavý link na test šírky ráfikov - podľa neho je na 2.35" gumy ideál aspoň 30mm ráf - čo poviete na to dať dopredu oozy trail 345/EX511 a dozadu (plášť bude 2.25) dať 295/EX471?

Mirec17 napísal:
Ahojte,posielam tip na clanok aj o plastoch: https://www.pinkbike.com/news/rim-widths-comparison-test-mountain-bike.html
Priamo sa to tykalo aj mna, kedze som cca pred rokom vymenil predny rafik za wtb i25 a myslel som si,ze to bude stacit na zlepsenie gripu..25mm je len zaciatok v tomto clanku: ) a to ja mam len 26 kolesa,pritom grip plocha pri vacsich rozmeroch je este lepsia + siroke rafky = rezanie zakrut aj po bocnom dezene = superfun? Opravte ma,ak je to inak
18.08.2018 - 20:31:10
00
Ahojte, aky mate nazor na tieto kolesa? https://www.spoke-store.sk/fulcrum-red-fire-5/
20.08.2018 - 17:02:29
00
Náboje DTSWISS 350 a ráfky SPANK OOZY TRAIL 295 práve objednané na bike24.
Zbytok kúpim v SR podľa rozmerov ráfikov a nábojov.
Nakoniec beriem "užšie" 295 - chcem klasické MAXXISY, tie WT (Wide Trail) verzie určené na 30+mm ráfiky mi netreba a navyše je ich docela problém zohnať v potrebnej verzii a rozumnej cene.

Dík všetkým za rady, až to príde pofotím/odvážim ;).
20.08.2018 - 19:06:35
00
Jazdil som kolesá DT Swiss X 1700 Spline Two 29". Na prednom som zdeformoval ráfik. Bol to výborný ľahký set kolies. Ale cítil som, že ráfiky boli pre plášte 2,25" príliš úzke.

Jazdím XC/ trail. Váha 78 kg. Uvažujem, že teraz už rovno kúpim pár nových širších ráfikov a nechám si prepliesť obidve kolesá. Ktoré ráfiky by ste mi doporučili? Počítam s tým, že váha kolies bude so širšími ráfikmi vyššia.
23.08.2018 - 16:57:58
00
Prosim, nejake napady na kolesa, ci uz set alebo zapliest:

- 27.5, vnutorna sirka okolo 25mm, 15x100/12x142 (non-boost)
- 70% XC, 30% Trail, no aby zniesly aj nejaky ten nie najstastnejsi vyber stopy / obcasny 50cm drop
- spolahlive, lahko servisovatelne naboje (DT Swiss?), Sram XD
- vaha pod 1500g ak by to slo
- cena do 800,-, uplny strop 1000,-

Vaha s vyzbrojou 75kg
23.08.2018 - 17:49:03
00
za cenu okolo 800 mas karbonove, naboje 240s co viac si priat ?a vaha tiez pekna .... https://bikemarkt.mtb-news.de/article/1113309-dt-swiss-xmc-1200-spline-27-5-2017-laufradsatz-boost-optional#&gid=null&pid=1
23.08.2018 - 21:58:25
01
Swarz napísal:
To co pisu pri spicoch vyrobcovia je druhe menovane cize hovoria o odoslnosti spicu. Kedze stencovane spice su vyrobene z kvalitnejsej ocele alebo prejdu nejakym lepsim procesom kalenia ocele tak tato vlastnost spice je vyssia a takmer sa vyrovna spiciam ktore su neztencovane.

Jednoducho .. co pisu je pevnost v tahu. Stensovany DT Swiss ma 1200N/mm2, nestensovany ma 1000. Lenze ten nestensovany ma o tych n-% vacsi prierez... cize je jasne, ze 2mm vydrzi viac. Jedno, aky proces kalenia, ci elasticita, cislo je jasne... pevnost v tahu... presilis ho=>praskne. Sapim ma 1400 .. ale tie nepoznam, z praxe je to tak, ako pises. Prevazne praskaju kusok od nipla, alebo potom dole pri J-bende. Ale je fakt, ze zo spicov, co mne praskli, tak J-bend popraskali z dovodu nacatia retazom, potom nejake mozne pri niploch a v strede mi prasklo zopar tiez .. vzdy 1.8 alebo 1.6ky. 2mm mi v strede myslim nepraskli nikdy. Ak by clovek siel po hmotnosti, tak potom DT aerolite .. ale tie tiez praskaju /vlastne skusenost .. a tusim bud pri nipli alebo v strede/ po case /3-4 roky/. Jediny vyplet, ktory mne nepraskol, bol 2mm /az teda po obruseni retazou pri J-bende/.
23.08.2018 - 22:19:09
00
keyboard_arrow_up