maros1974 napísal:
sak nezatracujem to uplne, ale o chvilu budu MK uz ako hradza...,,,jazdim tam preto ze chcem aj zrelaxovat co na hradzi nie je mozne napr.


Mám kamoša, staršieho trampa/turistu, ktorý sa vyjadril, že už niekoľko rokov nie je ochotný vkročiť napr. na červenú značku medzi Kamzíkom a P. Babou, lebo už na tie procesie bajkerov nemá nervy.

Je to teda relatívne. Tak trochu mi je čudné, že ak niekde šliape cyklista, tak ho tam dráždia iní cyklisti len preto, že im pomáha 250W elektriky. Ak by si chcel vyzvať e-bajkerov, aby ti vyhoveli a do lesa nechodili, podľa toho istého princípu by si mal vyhovieť turistom a nebicyklovať na "ich" chodníkoch.
11.10.2017 - 06:23:21
03
Problem ale asi nie je samotna elektrika. Samotna myslienka e-biku nie je vobec zla, ale zly je sposob akym sa pouziva v mnohych pripadoch.
Dopad na les/trail je uplne rovnaky ci tade prejde niekto s e-bikom alebo na normalnom. Problem vidim v tom, ze na tych e-bikoch zrazu jazdia ludia co to poriadne nevedia a na miestach kde by to vediet veru mali. Pretoze kym normalny cyklista musi ziskat skusenosti a kondicku, aby presiel napriklad niektore casti MK, tak na e-biku mozes ist rovno z obchodu.

Ako analogiu spomeniem drony a modely na ovladanie. Pred niekolkymi rokmi som lietal s vrtulnikmi na ovladanie a drony boli vysadou par vyvolenych, ktori to naozaj vedeli ovladat. Vtedy neexistovala moznost, ze by dron priletel k letisku a sposobil problem ani akekolvek ine ohrozenie/obmedzenie inych ludi, pretoze sa tomu venovali len ludia co to naozaj vedeli. Dnes je technologia tak vyspela, ze dron kupis za par Eur a mozes lietat bez akychkolvek skusenosti - a tak to potom aj vyzera.
11.10.2017 - 08:51:29
02
Pali65 : ani ja uz na tie procesie nemam nervy a to uz zopar rokov :) .. o psickaroch ani nehovoriac :lol: .. ale na tie 250w pozor, takych tam moc nenajdes. Skoro vsetci to maju prerobene, aj plagat s reklamou na prerobenie visi vo Vceline. Ako som uz kdesi pisal, 250w motor na klasickou ebiku je fajn pre tych, co sa chcu previezt. Ale taki daleko nezajdu ani s motorom. Ti, o ktorych sa neustale pise a hejtuje povacsine nepouzivaju 250w motor a malokedy su na tom tak, zeby nevladali na normalnom :) Taki vedome porusuju obmedzenia, ale to by az tak mozno nevadilo, keby sa tym este nechvalili a nereagovali ako ustipnuti osou, kdekolvek je nejaka negativna zmienka o motoroch.

maros.hrobar: vsak ja som to pisal uz pred asi 2 rokmi, nechapali to a vysmiali ma :)
11.10.2017 - 08:53:13
03
maros.hrobar napísal:
Problem ale asi nie je samotna elektrika. Samotna myslienka e-biku nie je vobec zla, ale zly je sposob akym sa pouziva v mnohych pripadoch.
Dopad na les/trail je uplne rovnaky ci tade prejde niekto s e-bikom alebo na normalnom. Problem vidim v tom, ze na tych e-bikoch zrazu jazdia ludia co to poriadne nevedia a na miestach kde by to vediet veru mali. Pretoze kym normalny cyklista musi ziskat skusenosti a kondicku, aby presiel napriklad niektore casti MK, tak na e-biku mozes ist rovno z obchodu.


po 1. je to ich problem, nie nas, a po 2. vacsina ebajkerov jazdi zvaznice a terenu sa boja. Tych par co vybehne na single ich jazdilo aj predtym ako si kupili ebajk. Nehovoriac o tom, ze sme v teme "Male Karpaty" a nie Whistler. Najhorsie co sa moze ebajkerovi u nas stat je ze mu dojde baterka a chvilu bude musiet slapat. Nerobte tu z toho boj o prezitie :D
11.10.2017 - 09:39:33
02
naozaj tu elektriku moc prezivate. doba rychlo napreduje a tak ako nas dostihne staroba dostihne nas aj elektrika...
11.10.2017 - 09:49:23
05
Zvaznica nie je teren ? :^)
11.10.2017 - 10:07:56
00
no ked pre teba je, tak uz chapem tvoje uprimne obavy o zdravie ebajkerov ;)
11.10.2017 - 10:14:48
00
lto napísal:
Taki vedome porusuju obmedzenia, ale to by az tak mozno nevadilo, keby sa tym este nechvalili a nereagovali ako ustipnuti osou, kdekolvek je nejaka negativna zmienka o motoroch.


mozno by bolo fajn prestat davat ebaiky a elektricke motorky do jedneho vreca. Ako som uz tu pisal v inom pripevku aj zakon to rozdeluje.

eBike = bicykel s pomocnym elektro motorom (250W a 25km/h)
eMotocykel = cokolvek co ma elektromotor a nesplna predchadzajucu definiciu

potom, mi co dodrzujeme zakon a jazdime na eBikoch prestaneme reagovat na prispevky ktore su mierene proti jazde eMotoriek v lese.

a este jedna vec... som presvecdecny ze ziadny eBiker, ktory si ako prvy bike kupi eBike nechodi nahanat ziadne strava casy na akekolvek traily. Teda jedine ze by to bol aspirant na Darvinovu cenu. Cize eBiker alebo eMotorkar ktory naha strava casy, som si isty ze zacal na klasickom biku.
11.10.2017 - 10:35:49
00
Pali65 napísal:
Mám kamoša, staršieho trampa/turistu, ktorý sa vyjadril, že už niekoľko rokov nie je ochotný vkročiť napr. na červenú značku medzi Kamzíkom a P. Babou, lebo už na tie procesie bajkerov nemá nervy.

Je to teda relatívne. Tak trochu mi je čudné, že ak niekde šliape cyklista, tak ho tam dráždia iní cyklisti len preto, že im pomáha 250W elektriky. Ak by si chcel vyzvať e-bajkerov, aby ti vyhoveli a do lesa nechodili, podľa toho istého princípu by si mal vyhovieť turistom a nebicyklovať na "ich" chodníkoch.


nachytal si ma, ale mas pravdu, pozeram sa na situaciu optikou bikera, myslim si ze turisti musia byt z mnostva bikerov tiez otraveni a fakt je ten ze oni tu boli skor, takze ano, toto beriem.

Skor by som povedal ze nechapem, preco si mlady zdravy chalan kupi ebike namiesto bicykla.
11.10.2017 - 10:44:58
00
Som za ebajky, tie stroje dostanú veľa ľudí vonku do prírody, kde by ináč bez pomoci vôbec nešli.
Vývoj sa nedá zastaviť. Ja len dúfam, že to nedopadne raz takto ako na obrázku ...

Prílohy:

next step after ebike, hope not.jpg
next step after ebike, hope not.jpg 103.86 KiB 1 thumb_up0thumb_down

11.10.2017 - 11:00:47
03
Do prirody sa dostavaju aj na stvorkolkach a motorkach... ako keby sa tam nedalo dostat napriklad peso...
11.10.2017 - 11:10:02
02
Stroje dostavaju ludi do prirody tak, ze dojdu opekat autom priamo k ohnisku, sedia v nom a opekaju. To iste hubarcenie a dalsie. V zasade, ak si to statisticky prepocitate, tak len male percento ludi (ktori to potrebuju) technicku pomoc vyuziju, dovod je zrejmy (staci sa zamysliet). Drviva vacsina ludi tuto pomoc nepotrebuju a vyuziju to len preto,ze je to lahko dostupne a z dovodu, ze si nevedia spravit na to cas sposobom, ktory ma hodnotu /a taki tam nemaju co hladat/. A to sa netyka len ebikov. To je len dalsi sposob. Jeden z typickych dalsich prikladov su ludia, ktori si kupia pozemok /dom v lokalite, kde je pekne, les,atd. a potom cely den su v meste a chodia tam len spat. Dalsi typicky sposob su developeri, ktori z lukrativneho miesta (les,pekne miesto) spravia panelakaren a zdegraduju tuto lokalitu uplne. V BA je takych miest az-az. Je to jedna z typickych chorob slovenskeho uvazovania. A preto aj vznikaju hejty na ebiky. Jedna strana sa snazi na tuto "nemoc" poukazat, ta druha to nechape, pretoze nou trpi. Zial, nie je to liecitelne.
11.10.2017 - 11:18:08
04
Tvoje statisticke vnimanie sveta ;) Moc to vnimas negativne, trosku nadhladu a tiez menej hejtu.
11.10.2017 - 11:39:55
01
hlavne by bolo fajn vratit sa do Malych Karpat a s tymto ist do pieskoviska :!:
11.10.2017 - 11:50:42
04
Ak nevyužijem domáce lužné lesy, ku ktorým sa aj tak musím dostať kompou alebo 15km cez Gabčíkovo, tak by som ku Karpatom išiel rádovo 40km, občas veziem bajk do BA vlakom, čo znamená k túre prirátať 2x12km po ceste. Takže sa väčšinou k MK veziem autom (potom sa tu nájdu experti, čo ma hejtujú, že chcem nejaké parkovisko pod lesom). Už som si nejako zvykol, že niektorí cyklisti sa tvária ako nadľudia, lebo netrýznia matičku zem jazdou osobným autom. Nejaký čas som považoval vášnivé hejtovanie e-bajkov ako idotské, ale dnes sa už na to skôr pozerám ako určitý prejav obyčajného zla, ktoré je len iným prejavom intolerancie voči niekomu, kto sa odlišuje.

Tiež nerád vidím, ako nejaký developer zruinuje krásnu lokalitu pre zopár vyvolených. Ale pliesť toto s problematikou e-bajkov je do značnej miery miešanie hrušiek s jablkami.

Osobne si myslím, že väčšie úsilie prináša aj väčšie šťastie. Naopak, pokus o šťastie bez vyvinutia úsilia vedie ľudí o.i. k drogám, ale aj ku kriminalite, lebo niekomu sa napr. nechce trpezlivo pracovať a nejakú vec si zaslúžiť. Chce ju hneď. Instantný pôžitok je často cesta do pekla, lebo ľudia sa stávajú napr. úverovými otrokmi, lebo nechcú si našporiť, ale chcú niečo hneď. Podobné to je aj s e-bajkami. Nechce sa mi trénovať, tak si kúpim geret s baterkou a hneď odjazdím trasu,na ktorú by som musel dlhšie trénovať. Chcem väčší akčný rádius. Chcem hneď!

Ale aj tak sa tieto veci nedajú hádzať do jedného vreca, lebo poznám ľudí, ktorých túra na obyčajnom bajku odradila, lebo mali pocit, že prekážky sú priveľké. No cez e-bajk sa im podarilo naštartovať proces zvyšovania kondície a napokon zvíťazili a možno by už neskôr pomoc motora ani nepotrebovali. Kto som, aby som takého človeka odsudzoval? E-bajk je riešením aj pre spoločné výjazdy ľudí s výrazne odlišnou kondíciou, preto asi jedného dňa kúpim jeden mojej žene. Prídete mi do očí povedať, že nemá v Karpatoch čo hľadať?
11.10.2017 - 11:56:16
08
keyboard_arrow_up