cize v Alpach je podla teba ok, ked si vlastnik, ci uz sukromnik, alebo stat, chrani svoju podu a zakaze vstup a u nas to je zle? tak snad pouzivam rovnaky meter… ziskali u nas sukromnici tie pozemky “normalne”? asi nie, tazia tam setrne? urcite nie, staraju sa o revir tak ako maju? urcite nie, tiez ma to stve, ale minulost nezmenim a nemozem to brat ako bernu mincu… a ano, tak ako pises, ta rozloha je mala a ciastocne rozumiem ich argumentom, preco sa brania rozsirovaniu turistickych a cyklochodnikov, ale zaroven si obcan v zatial demokratickej krajine, tak s tym mas stale sancu nieco robit a volby su tam najlahsia moznost, politika je hlavne o lobbingu a toto je cesta, dookola vysvetlovat a presviedcat a nemusis si zakladat ani vlastne OZ, mame ich kopec co sa venuju turistike, cyklistike a podobne, len to by vyzadovalo obetovat svoj volny cas, ale to ty nechces, ty si podla vlastnych slov rezignoval, tak potom nehejtuj a nevypravaj, ako musis chodit do Alp
12.12.2023 - 15:01:33
12
To už ťažko povedať ,kde v Alpách si kto čo chráni. Asi menej ako u nás. Tu je jeden bežne prístupný trail v Davose: https://www.youtube.com/watch?v=9Bl8ahXsRwo&t=231s
Ide len o to, že keby takýto trail bol u nás, tak to nie je v 5. stupni, ale rovno by tam niekto dal asi 15-ty stupeň ochrany prírody. My takto dokonalú scenériu a prírodu v podstate nemáme. Takže v Davose sa dá jazdiť a u nás sa nedá jazdiť. OK keby sa u nás povolili niekde takéto traily mimo pásiem NP, tak do tých NP by už nebola potreba ísť jazdiť. U nás v okolí je pár čiastočne podobných a kvalitných trailov. Tak 2-3, ale ani jeden nie je pre cyklo povolený. Kým sa samozrejme niekto vrhne do lobovania za túto otázku, tak je potrebné vôbec zistiť či je záujem o takéto jazdenie. Napríklad podľa tohto fóra nemá zmysel vybavovať povolenie na jazdenie vybratých trailov. Nemal by ich kto jazdiť, ale ani udržiavať. Zatiaľ som tu napočítal 6 aktívnych cyklistov, zvyšok hejterov.
12.12.2023 - 15:40:33
00
A co je akoze zvlastne na tom, ze ked alpske prostredie predstavuje v jednej krajine 2/3 uzemia a v druhej len 1/10 uzemia, budu tieto krajiny uplne odlisne pristupovat k ochrane tychto biotopov?
12.12.2023 - 16:19:47
03
cyklistov je dost čo by jazdilo ale zleniveli. No taký shuttle by to zachránil. Tu je tolko miest kde by sa dalo jazdit a nemusí to byt ani národný park. Ale získat povolenie cez lesníkov, polovnikov ochranarov vlastníkov urbariat a ako vidiet aj samotných cyklistov je nadľudská práca tobôž keby niekto videl, že natom môžeš aj zarobit. Toto odradí takmer každého a tých čo nie tak určite museli mat aké také známosti aby sa niečo udialo. Každopadne nemá to tu zmysel vysvetlovať čo nikdy ani len na nejakej brigáde neboli. Raz dávno som bol na členskej schôdzi urbariatu a tam to je proste stredovek a pochybujem, že sa niečo zmenilo. Takže v tichosti jazdit, podporovat rozne OZ poprípade stat sa členom a aspon raz za rok našetrit na dovolenku v zahraničí. .
12.12.2023 - 16:42:02
01
dalsia vyhovorka, pozri sa kolko je za rok roznych bezeckych, cyklistickych a inych pretekov a kolko trailov postupne vznika… ano niekedy narazis na blbca a taha sa to, ale vobec to nie je take nemozne ako popisujes, mozno by bolo fajn, obcas vyliezt z bubliny a nie iba spominat ako si bol pred x rokmi na schodzi urbariatu, to vie kazdy
12.12.2023 - 17:09:14
00
Moj nazor je ten ze by sme si mali chranit to malo co mame lebo toho nemame vela. Par tatranskych dolin s niekolkymi unikatnymi endemitmi a chranenymi zivocichmi a rastlinami. Kazda alpska krajina ma parky kde nemoze bicyklom. Proste maju toho tolko ze vedia odlisit miesto na sport/rekreaciu a miesto kde chrania prirodu. Keby sme my oddelili vysoke tatry na dve casti tak sa to zmensi natolko ze to uz nemusi davat zmysel na ochranu. Za mna je teda priorita skor riesit vyrub a stavbu "lunaparkov" ako riesenie legalizacie mtb. A skor ako riesenie mtb by som riesil tatranske lezenie ktore je mozne vykonavat na svk len v Tanape, potom skialp (nie skitouring). S turistikou by to boli 3 sporty ktore by mali mat v Tanape prednost i na ukor ostatnych sportov. To si myslim. Zaroven som proti povolovaniu mtb v tatrach pretoze bud by to boli nejake lahke hrebene a la NT kde by tym padom bolo plne mtbckarov a celkovo by to stratilo svoje caro, alebo by to boli nejake uzke strme skalnate a korenove turisticke chodniky ktore su v sezone preplnene ludmi. Uz len taka brncalka v lete je celkom o hubu. Skor mi dava zmysel mat nejaky lunapark ako napriklad chopok a ked uz tak sa snazit tam zlegalizovat trailcentrum. Mimochodom od zavretia bikeparku postaveneho okolo starej dhcky tu uz nejaky ten neuspesny pokus bol. Vlastne i s bajkparkom bol problem ten ze ludia sa nechali vytiahnut hore a isli dalej hreben. Dokonca vas ani nahor nevytiahli bez toho aby ste podpisali ze po hrebeni nepojdete.
12.12.2023 - 18:29:05
00
Na Tatry som sa pytal Rataja ked zrusili bikepark. Jedoducho.tam chodi tolko turistov ze by bolo este aj na skodu financnu aby sa tam motali aj cyklisti. Skor ma problem s tym aby zachoval nejaky komfort ludom co tam pridu za oddychom tak sa to snazi eliminovat cenami. Keby boli 4 jasne a tri tatranske.lomnice tak by sa viac snazili ale kde.nieje.konkurencia tak sa az tak snazit nemusia. To iste besenova a chodnik korunami stromov ci bojna. Malé je to Slovensko pre vsetkych vdaka aspon za Ruzomberok ci Mýto. Potencial maju hole zial nevyuzity zatial. A inak ako traily vznikaju tak u nas aj zanikaju. Ked porovnam len samotne Polsko alebo Cesko proste stale velky nevyuzity potencial. Lezenie a napr aj ferraty su zase ina kapitola patriaca inde.
12.12.2023 - 20:26:42
00
[quote="@1993252" stále budem musiet natočiť auto a kdesi 8 hodín šoférovať.[/quote]

nezabudni zase potom písať kecy o tom, ako nám planéta vracia naše správanie, to ako ju ničíme atď. Teda ty namiesto toho aby si prispôsobil svoje správanie lokálnym podmienkam radšej pôjdeš stovky km autom, spáliš množstvo fosílnych zdrojov, vyprodukuješ CO2 a potom nejaké fotky a múdra...

svojho času sa ti veľmi nepáčilo, keď som tento postoj nazval farizejstvom, ale podľa mňa to platí stále, A, ako niekto napísal pár riadkov vyššie, socanstvo. Ohnite si všetci chrbáty, ale pre mňa to neplatí, lebo ja som iná liga, náš človek...
12.12.2023 - 23:40:45
02
Hovori ten co chodi na vikendovú kávičku do Milana. Ono by to bolo farizejstvo ak by sa nieco pozitivne dialo ale uz sme 5min po 12tej len este necitime dosledky.

Prílohy:

FB_IMG_1701893725467.jpg
FB_IMG_1701893725467.jpg 33.04 KiB thumb_up0thumb_down

13.12.2023 - 08:07:27
00
whataboutism ako vysity 🤘
13.12.2023 - 08:51:29
02
Egoista ako vysity... Ja ja ja jenom ja, ja chcem a hotovo. A pokojne budem v tej svojej zaslepenosti porovnavat aj podmienky v 180000km2 Alpach, pricom nas najvacsi narodny park - tanap ma 738 km2 a cele SK 49tisic. Egoista absolutne odtrhnuty od reality...
13.12.2023 - 11:54:24
00
tak blbo som si to pozrel. Narodny park Svajciarska ma 170 km2, neviem preco som si to tak zle pamatal. Takze beriem spat.
13.12.2023 - 12:02:43
00
double napísal:
Hovori ten co chodi na vikendovú kávičku do Milana. Ono by to bolo farizejstvo ak by sa nieco pozitivne dialo ale uz sme 5min po 12tej len este necitime dosledky.


V Milane som v zivote nebol. Takze bud trepes, ale klames. Vyber si :-P (jasne, pomylil si si ma s inym, chapem...)
13.12.2023 - 12:06:17
02
Mam napad. Keďže ochranari tak radi všetko sleduju a pokutujú, možno by im stačilo dať presne to po čom túžia … kopec rôznych dát a informácií ktoré budú môcť riešiť …

Ochranarom treba presadiť tiež aby im dali nápis na uniformy “Pomáhať a chrániť” a vsetko bude hneď krajšie a jednoduchšie :)

Inak mám podozrenie že aj tato téma bola založená na ľahšie vyselektovanie členov fôra ktorý majú protiochranarske zmýšľanie. Keďže sledovať všetky príspevky je nemožné, tak sa budú môcť sústrediť práve na príspevky od konkrétnych podozrivých užívateľov ktorí majú sklony k porušovaniu. Tí ich potom dovedú k ostatným …

Umela inteligencia vie veľa dát identifikovať tak si možno treba zvoliť slengové vyrazy ci skratky na oznacenie niektorych vecí…

Napriklad Hrebeňovka môže byť nazvana Venušin pahorok. Nelegalny trail kľudne volajme Frajerka. Malú a veľkú fatru volajme mineralna oblasť. Vysoké tatry zase Predne Alpy ... :)
17.12.2023 - 09:40:10
01
Eroto narážky naprieč vláknami...kto to asi bude? ;)
17.12.2023 - 10:01:41
00
keyboard_arrow_up