Ako sa nezabit na naslapnych pedaloch?
Neviem si predstavit ako na tom budem jazdit.Ale nic ine mi neostava,lebo na zavodoch mi skoro kazdy usiel.
Mate nejaku dobru fintu ako sa na tom co naskor naucit jazdit?
Doteraz som jazdil asi 4 roky v obycajnych botaskach.
25.06.2003 - 20:30:27
00
Za pol roka si budeš dávať rečnícku otázku: Ako som mohol jazdiť 4 roky v botaskách? Ja po roku aj pol od prechodu na nášľapy (Time ATAC Carbon, tretry Specialized Pro Mountain) som bol dnes na požičanom biku v botaskách na 75 km švihu (som na služobnej ceste), chodidlá ma bolia neúnosne, v teréne sa mi v kuse zošmykovala noha z pedálov o skokoch a zjazdoch ani nehovorím. Ak MTB berieš trochu vážne, podľa mojich skúseností to bez nášľapov ide veľmi ťažko. Vôbec nerozmýšlaj a choď do toho. Zvyknúť mi trvalo tak týždeň, jeden pád v kopci ktorý som neodhadol, že nevyjdem, teraz vypnem už podvedomo pri každom probléme.
25.06.2003 - 23:16:59
00
OK.
Ja len mam dost neprijemny pocit z tych priputanych noh k bicyklu.
26.06.2003 - 07:50:50
00
Strach zo začiatku má asi každý. Dôležitá je montáž kufrov, s tým sa asi trocha potrápiš. Nie preto, žeby to bolo zložité, ale nájsť správnu polohu kufru na tretre je piplačka.
Ak to zvládneš a vyberieš sa do terénu, zvoľ si niečo ľahšie, kde nebude problém nacvičiť si nastupovanie a vystupovanie do/z pedálov. Ja som šiel hneď do dosť náročného terénu a behom 500 m som trikrát ľahol... Potom som zistil, že jednoducho treba stále šľapať a pracovať s ťažiskom (predtým som čakal kam dôjdem a keď to už nešlo, dal som nohu na zem), teraz prejdem aj úseky, ktoré som aj bez SPD vzdával predom. Pri zjazdoch môžeš skákať pekážky,v nenáročnom teréne a na ceste vďaka SPD udržíš vyššiu frekvenciu otáčania pedálov, skoro ako Lance...
Na záver jeden pád: s bratom na švihu, pomaly stúpame po úzkom chodníku, som zavesený na zadné koleso bratovho biku. V tom on zastal (blato...) a ja s upnutými nohami a vypúlenými očami padám. Šnúrka na sťahovanie goliera mojej vetrovky sa zachytáva o prehadzovačku bratovho biku a on odchádza. Skoro ma uškrtil...
26.06.2003 - 16:53:01
00
jazdit - jazdit - jazdit ... Parkrat sa pozabudnes, ustelies si a pojde to. Ale velmi to boliet nebude, ani sa velmi nezoderies - vycvaknut sa zvycajne musis v pomalej jazde. A ked si budes mysliet, ze je to uz o. k., tak sa zabudnes vycvaknut pred kamosmi a pred krcmou (terasou) plnou ludi, urobis nadherne divadlo a to bude tvoj posledny problem s pedalmi. (vlastna skusenost).
05.09.2003 - 15:56:30
00
Neviem preco ale naslapy ma akosi nenadchli mal som ich na biku asi 3 mesiace a naspat som tam hodil BMX pedale a mozem povedat ze spravit 30 cm prekazku v lese v 40km nie je problem. Lepsie sa balancuje. v Zime ti nemrznu nohy. Financne vyhodnejsie to nie je, aby sme si rozumeli. Nosim Salomony Rivery a Felt Back Pedal. A nevidim dvovod menit. A ked ta raz na zavodoch niekto predbehne v behu do krpalu s bikom na ramene kukni co ma na nohach, Sidi to nebudu :-)
Ale to je len moj osobny a nic neznamenajuci nazor. Je to hlavne o zvyku.
17.01.2004 - 19:57:14
00
Naslapne pedalo su naozaj super vec, aj ked ma to aj tieniste stranky...
urcite mnohi z Vas (hlavne blavaci) poznate tie priecne retaze v centre mesta, ktore sluzia na blokovanie vjazdu do pesej zony.....
samozrejme ako uspesny amatersky bunny-hopper som sa rozhodol jednu z takychto retazi preskocit rovno pred delegaciou rakuskych turistov...
tradicnym sposobom, tradicnou rychlostou som sa rozbehol...odrazil sa a vtom.... rata, vypol mi pravy kufor... potom to uz malo rychly spad, zadne kolesa sa chytilo o tu retaz, naplo ju a trhlo celym bikom dozadu...mna to katapultovalo cez volant ...hlavou rovno do dveri zaparkovaneho auta (prilba zachranila zivot) po asi 10 sekundach, ked som videl vsetky hviezdicky...som sa zobudil obkoleseny turistami....a citil sa dost trapne....takze len tolko...niekedy sa fakt neoplati struhat frajeriny...ono sa to zvykne vypomstit
29.02.2004 - 00:21:32
00
No, ja davam bez spdciek aj 40cm bunnyho a to v rychlosti chodze takze o tom ze budes preskakovat prekazky to neni.. podla mna je to o tom ze mozes nohou zabrat aj ked ide hore, co je podla mna jedina vyhoda a teda ked chces XC tak ber SPD-cka ked chces skakat alebo inak blbnut tak nake pinove platformy... ber to ako dalsi pohlad na vec...
18.11.2004 - 19:00:14
00
Stavim sa ze s SPD-ckami by si dal 60... :-P

Co sa tyka XC, ide tam aj o to ze tahas aj smerom hore, takze pri rovnakej frekvenci, rovnakom prevode a rovnakej vynalozenej sile ides rychlejsie. Ale je tu aj dalsia vec; ak chces naraz prudko zrychlit bez naslapnych, vacsinou to robis tak ze pre zvysenie efektu sa naklanas na tu stranu ktory pedal tlacis dole, takze ta to rozhadze a na kamenoch ti moze ustrelit koleso. ALe ak mas SPD tak krutis rovnomerne a plynule, takze bike sa nehybe do stran.
22.11.2004 - 19:11:13
00
nahle zrychlenie v style zo sedla je priserne mrhanie sil s nizkou efektivitou, to radsej lahsi prevod a zvysit frekvenciu.

Inak len velmi malo ludi sliape naozaj do kruhu, aj na maratone som videl borcov co do toho v stupaniach vyslovene busili, o plynulom kruhovom sliapani ani nehovoriac....

inak si zabudol este spomenut jednu vyhodu, kruhove sliapanie ma tu vyhodu, ze ti pri malom prevode a strmom stupanie nepresmykuje pneumatika...
24.11.2004 - 16:19:52
00
nejsom odbornik v technike slapania, ale ak ste niekedy videli niaky cestny zavod napr.: tour de france, vsimnite si ako profici idu ten zaverecny sprint, podla mna dost naklanauju bike do stran. tak to asi nebude az take neefektivne
18.12.2004 - 17:26:50
00
tu sa clovek vzdy docita niaku blbost,zaberat v spd aj smerom hore?haha ved by si otrhol podrazku od topoanok keby to robis v kuse a nejakou veciou silov a to nevravim o tom ze by ta nohy boleli uz po 200m tak riadne ze by si racej cesty uz tlacil.a neni to vsetko len o skokoch,staci ked uz sa len trocha rychlejsie spustis dolu kopcekom,nahodou narazis na niaky kamen alebo konar,a keby nemas spd tak noha sa ti zosmikne s pedala a ty sa bud riadne vytres alebo si fešne nadrbeš gule.ale na zvikne si clovek rychlo,je to uz potom vazne v podvedomi,horsie je ked spadnes abud ti pedale vypnu a ty letis,alebo tahas bike zo sebov.
18.01.2005 - 23:37:23
00
Ja som zacinal s tretrami na cestnom biku teraz uz jazdim na MTB a tiez s tretrami. Moja skusenost je asi takato. Som pravak a najskor si zacvaknem lavu nohu az potom pravu. Mozno to znie banalne ale niekedy ani po 200m som nemal nacvaknutu lavu nohu pretoze som sa s tym kyptom navedel trafit. A co sa tyka terenu.Ked je prudas tak radsej vypnem nohu ale ak aj ides do kopca moze sa stat hocici.Podsmykne ti zadne koleso alebo sa ti to predne zasekne na prekazke. V podstate to nic nie je ten pad ked slapes do kopca nie je az tak nebezpecny. A z kopca ked mas tretry verim ze aj keby si ich nemal tak keby padnes je to zle tak ci tak. Verim ze to je jediny problem ktory mas lebo zvyknut sa na tretry da velmi rychlo. Ked som na ne presiel moje casy sa zlepsili o 10 min. takze v tomto smere naozaj nemas o com premyslat. Tiez ked ides dole kopcom byva tam zvycajne vymol alebo konar da sa to preskocit oboma kolesami naraz chce to trosku cvyku ale aj to sa da. Pripadne ak mas nejakeho znameho s tretrami skus si to a budes to vadiet najlepsie.Moj nazor ale je ze nemas co stratit mozes len ziskat
22.02.2005 - 10:23:50
00
jazdim SPD a zvolil som strednu cestu...kupil som si pedale z jednej strany na spd a z druhej klasicky FR pedal<author>ked sa niecoho bojim tak vypnem nohu a pouzijem stranu na pedale s klasickymi pinmi a pokial mas turisticku tretru alebo FR tretru tak to nie je problem.ale tiez uz som parkrat okusil maticku zem:-)))
08.03.2005 - 17:47:48
00
Jazdim našľapy už 12 rokov, je to fakt o inom. Machri vedia skakať aj bez ních, ostaným pomôžu, ostané výhody ste tu ž spomínali. Jazdím z kopca dosť husto, tak sa občas vysypem, ani neviem ako vystupim z pedalov, ale vždy som mimo bike.
Na zvyknutie je dobre po namontovani dať niečo po ceste a neustále vypinať a zapínať, samozrejme je, mať nastavené vypinanie na minimum.
13.03.2005 - 20:00:31
00
keyboard_arrow_up