Ako ziskat kondicku co najskor ?
kazdy kopec pre mna znamena bolestive svalstvo na nohach pocas celeho vystupu
asi to je dan za to, ze som nemal pohyb v daka vysedavajiu v aute/za pc, no chcem to zmenit co najskor
:)
21.07.2014 - 11:26:15
00
Najprv som si zle precital nazov temy. Ale, co sa tyka kondicky, tak len trening a trening. Sam uvidis, ze po case useky, ktore si predtým tlacil, zrazu sa daju vyjst, sice zo zaciatku to ide pomaly, ale casom sa to podda. Hlavne necakat zazraky na pockanie a nemozne do dvoch dni. Do prace som zacal chodit na biku ak mi vyjde cas, tak si po ceste este pridam nejaky kopcek. Kazdy vikend sa snazim najazdit nejake km.
Hlavne, aby ta to bavilo.
21.07.2014 - 11:49:07
01
Ale zase všetko s mierou a nepretrénovať sa ako ja. Treba na to ísť pomaličky a postupne zvyšovať obtiažnosť :)
21.07.2014 - 13:30:22
00
no ja neviem, tu mam moj strava profil, zatial za sebou vela nemam :D http://www.strava.com/athletes/5681126
Len neviem ako dalej, co je lepsie :)
21.07.2014 - 13:35:05
00
Si z nás robíš prču? Keď najazdíš aspoň 1000 km, potom sa pýtaj ako zlepšiť kondičku. Na získanie základnej kondičky potrebuješ jazdiť, jazdiť a zase len jazdiť.
21.07.2014 - 13:51:58
00
SI mi teda poradil.. jazdit jazdit a jazdit sa da rozlicnymi sposobmi, ja sa pytam aky je ten spravny.. ak nemas dostatok znalosti tak nereaguj na temy ktore dane znalosti vyzaduju ?
Radsej si necham poradit a budem jazdit zo zaciatku spravnym sposobom ako po 1000km mi povies ze som jazdil zle a neefektivne
21.07.2014 - 14:43:16
00
Ma podrž! Ak niekoho chceš napádať pre neznalosť tréningu, pozri si najskôr jeho profil.
Prvá tréningová fáza je tzv. prípravná. Pre začiatočníka môže trvať aj ´niekoľko mesiacov. Tejto fáze sa hovorí aj "objemová". Objemová znamená najazdiť veľký počet km. Keď sa organizmus dostatočne adoptuje, prejde sa do ďalších tréningových fáz. No a kým aspoň tých 1000 km našlapeš, preštuduj si trochu teóriu tréningu. Napr. "Tréningová bible pro cyklisty" od Joe Friedla.
21.07.2014 - 15:10:34
00
Dakujem, vidis toto mi pomohlo, chapem preco si odomna ziadal tych 1000km teraz.. keby si to takto napisal hned vyhli by sme sa nedorozumeniu.
21.07.2014 - 16:43:26
00
Ak som pochopil ten link tak si dal 59km na 3 jazdy s prevysenim 280m.
Naozaj to je malo na to aby si zistil, ze vobec sedis na biku. Ja napr dam na jeden vyjazd 50 - 120kmpodla rozjazdenosti a pocasia prev. cca 180m je pravda, ze kopcov tu moc nemam a tiez mi robia problem. To prevycenie mam pokazde rovnake lebo byvam na kopci a potom je to uz prevazne zvlnena rovina. 50km mi trva cca 1:30 az 1:45 podla vetra 120km nieco cez 5:30 hod. podporujem aj nase bufety.
Poriesil som to po jednej sezone cca 1000km zmenou kazety 12/30 na 11/32 ma to uplne ine odstupnovanie a lepsie mi vyhovuje pri podradeni ak v kopci nestiham. Nevyhodou je, ze ak idem s inymi chalanmi mam co robit aby som im stacil po rovine a v kopcoch im nestiham, oni ma sice pockaju a spomalia ale mam z toho taky zly pocit, ze ich brzdim.
Kazda jazda aj neefektivna ta zdokonaluje a postupne zlepsi jedine co sa ti da poradit je jazdit na lahsich prevodoch a jazdit kadencne. Vydrzis potom ovela viac km ako na tazkych prevodoch.
Ta bolest noh pri stupani do kopca moze byt zle navolenym prevodom a preto pretazujes nohy. Ja som preto menil tu kazetu ale teraz to 32z kolo radim velmi zriedka a je dost mozne, ze ho zase zmenim za povodne alebo ine 11/28z to ukaze cas.
21.07.2014 - 16:54:22
00
Stehenne svaly ma bolia, nehladne na prevod ale to bude asi tym ze sa musia vytrenovat trocha, taktiez ja nemam crossovy/cestny bike ale canyon nerve al a ten ma troska valivy odpor na ceste takze logicky nedam tolko km za taky cas ako ty :)
V zasade sa chcem vytrenovat dostatocne aby som vladal davat normalne kopce v lese a stupania na vrchy atd.
Ako tu na videu :) http://www.akosatorobi.sk/video/2393/jazda-do-kopca-technika-vyjazdu-na-bicykli-v-terene
21.07.2014 - 17:01:37
00
Začínaj ľahšími prevodmi a udržuj frekvenciu aspoň 80/min. Zvoľ takú záťaž, že budeš ešte počas jazdy môcť ústne komunikovať so spolujazdcom. Ideálne je ísť na tak cca 75 % výkonu.
Pokiaľ máš celopéro (pozrel som v profile), na oživenie tréningu si zaraď aj technické terénne pasáže.
Tvrdnutie a bolenie stehenných svalov býva zapríčinené spravidla ich " zakyslením" pri neúmernej námahe. (môžeš si to na webe vygoogliť). Teda nezabúdaj, že na 75% výkonu prejdeš napr. 80 km a nebudeš mať svalovicu. Na 95 % prejdeš možno len pár sto metrov a tri dni ťa budú bolieť nohy.
Keď sa telo naučí " chodiť na športový metabolizmus", potom začneš so špecifickým tréningom. Na zvyšovanie vytrvalosti, max. sily, na špurt, na časovku atď.
21.07.2014 - 17:27:46
00
No tak na 90-100% nechodim to som pochopil po prvej jazde co som skusal na inom bicykli ze to nie je cesta ktorou chcem ist :D takze po jazde nemam svalovicu, skor pocas jazdy proste bolia stehna od namahy ale to bude asi tym ze v praci sedim, doma sedim, v aute sedim :)
Skusim nizsie prevody ist to som neskusal
21.07.2014 - 17:35:34
00
Pocas jazdy svalovicu nemas, to ta len bolia nohy. Svalovica je to ked po jazde prides domov a potom este 3 dni sadas na hajzel s pridrzanim sa vsetkeho co je po ruke, pri zdvihani sa z neho to iste a ked si cupnes tak vstavas ako male decko najkor na vsetky 4 a potom rukami, nohami ako sa bude dat.
Mal som svalovicu castejsie ako opicu a najhorsia nieje od sportu (2 - 3 dni) ale od pokladania parkiet ta ma drzala 7 dni.
21.07.2014 - 17:45:42
04
Ak ťa bolia stehenné svaly po jazdení, tak možno aj zle sedíš...

Prvá možnosť, že sedlo máš nízko.

Druha, ak jazdíš bez nacvakávacích pedálov alebo bez klipsní na pedáloch, tak tlačíš na pedál nártom - správne má byť nad oskou pedála ten veľký kĺb, čo je za palcom (čo sa z neho robia haluxy). Veľa začiatočníkov má pedál niekde v strede chodidla - a z toho sú tiež pekné svalové a neskôr kĺbové problémy.
21.07.2014 - 22:24:33
00
Treba proste jazdiť a jazdiť, časom sám zistíš čo ti vyhovuje najviac, za 50km to nezistíš. Určiť si cieľ napr. nejaký zaujímavý cyklovrchol a postupne ho zdolávať a stále ísť ďalej. Mám v okolí pár kopcov, na ktoré chodím pravidelne, sledoval som si čas a prevod a postupne sa snažil chodiť to na ťažšom prevode a podobne. Takýmto štýlom som v priebehu nejakých dvoch rokov postupne stiahol na 4,5km stúpaní s prevýšením asi 600m cez 25 minút. Nastaviť posed, nohavice s vložkou a šlapať :)
22.07.2014 - 01:01:37
00
keyboard_arrow_up