Kde sa da na webe pozriet obsah noriem na ktore sa odvolavaju zakony?
40) STN ISO 6742-2 Bicykle. Osvetľovacie a odrazové zariadenia. Fotometrické a fyzikálne požiadavky. 2. časť: Odrazové zariadenia.
41) STN ISO 6742-1 Bicykle. Osvetľovacie a odrazové zariadenia. Fotometrické a fyzikálne požiadavky. 1. časť: Osvetľovacie zariadenia.
42) Napríklad STN EN 13356 Výstražné doplnky na neprofesionálne použitie. Skúšobné metódy a požiadavky, STN EN 471 + A1 Výstražné
odevy s vysokou viditeľnosťou na profesionálne použitie. Skúšobné metódy a požiadavky (Konsolidovaný text).
20.11.2009 - 11:03:03
00
Kde sa da na webe pozriet obsah noriem na ktore sa odvolavaju zakony?


Vychádzajúc zo skúseností s inými slovenskými STN normami, tak nikde. Môžeš si ich kúpiť tlačené alebo digitálne (PDF súbor viazaný na konkrétny počítač a chránený prísnym copyrightom) v cene desiatok euro za jednu normu.
Vitajte na Slovensku.
20.11.2009 - 11:11:09
00
Hej, hej aj ja mám ten pocit že paradoxne normy na ktoré sa odvoláva zákon nie su prístupné a treba ich od "orgánov" vyžiadať za poplatok či čo. hehe
20.11.2009 - 11:15:35
00
ok alebo inak, nema niekto pristup k normam a nevie dat vycuc ake maju byt tie svetla a reflexne plochy? ja mam na dresoch pasiky pod vreckami a mozem to povazovat za splnujuce zakon ci normu? alebo si kupim bielu 1 ledkovu blikacku a som za vodou? toto ma zaujima.
20.11.2009 - 11:17:51
00
rasto moc to riesis. Si myslis, ze policajti budu vediet znenie prislusnych noriem a premeriavat tie reflexne plochy?
20.11.2009 - 11:23:41
00
ja to chcem vediet "pre vlastnu potrebu". Ak budem vediet ze staci pruzok na drese budem spokojny, ak by to chcelo nieco ine, obcas si davame robit dresy na mieru - mozu to zapracovat, len ked neviem ako... Ked mas moznost mat nieco ok, preco nie.
20.11.2009 - 11:29:15
00
Kým si dáš vyhotoviť dres, budeš mať rozmery zmenené.
20.11.2009 - 11:49:08
00
Rasťo, prečítaj si vyhlášku a zistíš, že na drese ti pásik nepomôže splniť božie prikázania vyhlášky. Ako som si prečítal vyhlášku, tak reflexné plochy na oblečení môžu nahradiť odrazky. Ak ich majú nahradiť, tak zrejme musia spĺňať umiestnenie a veľkosť tak, ako to je predpísané na odrazky. Ciže pásik by mal mať plochu najmenej 20 cm2 a musíš do neho vpísať štvoruholník s kratšou stranou dlhou najmenej 4 cm. A to je už teda pás a nie pásik. Okrem toho musí byť umiestnený najviac 90 cm nad vozovkou - máme výškovo približne rovnaké postavy a ja mám sedlo 95 cm nad zemou. Takže už ani obdĺžnik 4x5 cm umiestnený na zadku na gatiach nevyhovuje - je vysoko...
Na druhej strane si prečítaj odstavec 4 v paragrafe 22 - ja si myslím, že za športovú akciu nie je možné považovať len preteky alebo cyklomaratóny. Veď športovci musia aj trénovať, nielen pretekať. Takže aj tréning by mal byť považovaný za športovú akciu. Pri troche drzosti aj jazdu z krčmy domov môžeš vyhlásiť za individuálny tréning, teda športovú akciu a seba za jej účastníka. A žandára budeš presvedčovať medzinárodnou cyklistickou licenciou, ktorú vytiahneš z vrecka...
20.11.2009 - 22:41:07
00
JoKo,
prave ze som ju cital.
odrazky, resp reflexne prvky musis mat vzdy aj za denneho svetla.
co sa tyka nahrady reflexnych prvkov za svetla citujem" ;zadné odrazové sklo môže byť nahradené odrazovými materiálmi umiestnenými na odeve alebo obuvi cyklistu,42)" a aj v inych pripadoch nielen zadnej odrazky, tak tam veta hovori ze moze byt nahradene ale vo vete na nespomina ze musis splnat tie parametre co pri odrazke, ale je tam odkaz 42 na normu kde je to asi opisane a ja som sa chcel k tomu dostat (prave si davame dres do vyroby).
Za znizenej viditelnosti musis svietit vpredu aj vzadu. reflecne prvky nestacia
Bohuzial co je sportova akcia je spomenute v inom zakone a trening to teda nie je:(

Jasne ze toto bude dodrziavat mizive percento ludi ale ked budu zastaveni tak asi pravom.
21.11.2009 - 08:16:51
00
chlapy
co sa tyka cestnych bikov ako treba aby bol podla vyhlasky ovesany odrazovymi prvkami ? svetla chapem :-) dajaky som z toho zmeteny :-)
22.11.2009 - 10:48:58
00
to som zvedavy ako budeme teraz jazdit, ked zakon zakazuje svieti svetlom pred bicykel ... musim mat svetlo, ale nemozem s nim svietit pred bike, tak naco mi je ???

moje nakupy z dealextremu asi skoncili ...


Naposledy upravil pepko dňa 27.11.2009 - 17:46:53, celkovo upravené 1 krát.

27.11.2009 - 16:54:57
00
Akoze zakon zakazuje? Svietit podla zakona mozes, akurat v trocha nestandardnom uhle.. LOL 8)

(2) Bicykel počas jazdy za zníženej viditeľnosti musí byť vybavený týmito zariadeniami na svetelnú signalizáciu a osvetlenie:
a) svietidlom svietiacim dopredu bielym svetlom spĺňajúcim najmenej technické požiadavky podľa technickej normy;41) svietidlo musí byť nastavené a upravené trvalo tak, aby referenčná os svetelného toku pretínala rovinu pozemnej komunikácie vo vzdialenosti najviac 20 mm od svietidla a aby sa toto nastavenie nemohlo samovoľne alebo neúmyselne zásahom cyklistu meniť; ak je pozemná komunikácia dostatočne a súvislo osvetlená, môže byť svietidlo nahradené svietidlom s prerušovaným svetlom bielej farby,


Naposledy upravil buko dňa 27.11.2009 - 17:48:37, celkovo upravené 1 krát.

27.11.2009 - 17:21:09
00
sak ano ... svietit dokonca musis, len nie pred bike, alebo pod bike ... takze to je vlastne na zabitie ...
27.11.2009 - 17:35:00
00
resp. mozem mat 2 svetla, jedno dopredu a druhe dolu svietiace ?
27.11.2009 - 17:35:55
00
Ktovie na čom naši zákonodarcovia frčia LSD alebo SDĽ :D magori :fubar:
27.11.2009 - 17:41:53
00
keyboard_arrow_up