Ahojte,
v bicyklovaní som nováčik, mám svoj prvý bicykel.
Začal som jazdiť približne mesiac dozadu a zatial mám odjazdených približne 600km.
Ako prvý bike som si kúpil Specialized Rockhopper 2016, 19 rám 29 kolesá.

Od prvých dní ako jazdím mám problém s trpnutím rúk, vačšinou mi trpne len lavá ruka, niekedy aj pravá, odporučili mi gelové rukavice, tak som kúpil značku enduro. No nepomohlo.

Tak isto ak idem náhodou dlhšiu trasu, ako napr. včera, viac menej len rovinka, nenáročná trasa , dokopy cca 50km, no vo vačšine ma cca po 25 až 30 km začne bolieť, resp. páliť medzi lopatkami, skôr viac k pravej strane. Včera ako som končil trasu tak bolesť medzi lopatkami už bola značne neznesitelná.
Nohy vládzu ale musel som dávať dlhšie pauzy aby som sa vystrel a zmenil polohu na státie.

Neviete niekto v čom by mohol byť problém? prípadne ako odstrániť pálenie a bolesti medzi lopatkami a ako odstrániť trpnutie rúk?

Mám 185 cm a 105kg.

Ďakujem za pomoc.
01.06.2016 - 11:54:45
00
na trpnutie ruk by som skusil vymenit gripy za nejake maksie... a to medzi lopatkami, mozno mas zle nastaveny posed, alebo len nezvyk na bicyklovanie :)
01.06.2016 - 11:56:43
00
daj foto jak mas nastelovany posed, mozno na tom len sedis jak retard :-)
01.06.2016 - 11:57:55
00
asi prilis vela tvojej vahy spociva na rukach. skus dat sedlo nizsie a rajdy vyssie
01.06.2016 - 11:59:22
00
dík za rýchlu odpoveď, tie gripy napadli už aj mňa + premýšlam nad kúpou rohov na kormáň, vtedy by som sa dostal do inej polohy čo by mohlo pomôcť

a čo znamená zle nastavený posed? ako zmením jeho nastavenie na dobrý posed?
som nováčik a sedadlo som nenastavoval od kúpy nijak, len som si ho dvihol na úroveň tak , aby som mal pri spodnom položení pedálu vystretú nohu
01.06.2016 - 12:01:05
00
Tŕpnutie rúk môže byť aj od popsustej chrbtice. Môže ti tlačiť na nerv, ktorého ukončenie je na rukách. To je aj môj prípad. Ak je to tak aj u teba, nespravíš s tým už veľa. Posilňuj chrbtové svalstvo + nejaké cviky na uvoľnenie stavcov.
Dôležitý je aj správny posed a častejšie menenie pozície tela. (Choď častejšie do pedálov) Rohy by mohli tiež pomôcť.
Skontroluj aj či nesedíš strnule.
U mňa platí, že čím je terén komplikovanejší, tým menej mi tŕpnu ruky. (častá zmena pozície)
Na cesťáku,, kde je šliapanie monotónnejšie, moc dlho nevydržím. Urobím pauzu a rozkývem (uvoľním) chrbát a makám ďalej.
01.06.2016 - 12:23:43
00
Nightwolf napísal:
dík za rýchlu odpoveď, tie gripy napadli už aj mňa + premýšlam nad kúpou rohov na kormáň, vtedy by som sa dostal do inej polohy čo by mohlo pomôcť

a čo znamená zle nastavený posed? ako zmením jeho nastavenie na dobrý posed?
som nováčik a sedadlo som nenastavoval od kúpy nijak, len som si ho dvihol na úroveň tak , aby som mal pri spodnom položení pedálu vystretú nohu


skontroluj ci mas sedlo v rovine, ci ti nepada do predu vtedy mas vahu na rukach a moze sa ti toto diat
01.06.2016 - 12:47:34
00
Ale aj tak bude asi vhodne aspon na skusku dvihnut uchop vyssie vymenou predstavca za taky so strmsim uhlom a vymenou riadidiel za "lastovicky" s vyssim zdvihom. Rockhopper 29 ma sportovy posed a nezvyknutemu cloveku to moze sposobovat problemy prave v tom, ze prilis vela vahy je na rukach. Sedlo samozrejme neznizovat, to je totalna hlupost. Na nom len skontrolovat sklon, aby bolo cca vo vodorovnej polohe so zemou.

Alebo cakat, kym si telo zvykne. A samozrejme neist dlho strnulo v jednej polohe ako uz bolo spomenute.
01.06.2016 - 13:00:46
00
Ja som bol na tom pred dvoma rokmi, ako som zacal bikeovat, podobne ako ty. Len mna už cca po 10 km zaxali šialené boliet kríze a trpli mi ruky, musel som nosit aj taký motorkarsky chránič krížov, mať ich stiahnute. Uz to mám teraz lepšie, telo si zvyklo a ja tiež, ak sa ti nepodarí nič vymyslieť s nastavovanie, tak musis len jazdit a preboliet to. Ale ako pisal jezus, zmena predstavca a ísť trochu do vzpriamenejsej polohy by mohlo pomoct
01.06.2016 - 13:27:02
00
A je tu nejaká dobrá duša, ktorá by mi aj poslala link , ktorý podstavec a ktoré riadidlá by mohli byť vhodné?
mrzí ma že sa pýtam jak neandertálec, ale priznávam že s bicyklovaním som začal mesiac dozadu a pri kúpe bicykla som vedel holé nič o tom čo by mi v konečnom dôsledku mohlo byť vhodné.
01.06.2016 - 13:51:11
00
Pošli foto tvojho bajku z profilu. Treba vidieť ako máš naštelovaný posed a až potom radiť.
01.06.2016 - 13:56:35
00
ok, som v práci, večer odfotím a pošlem
01.06.2016 - 13:58:21
00
ten posed po foto ,ak sa da asi najlepsie ked budes na nom sediet....ak by bol problem v chrbtici ,odporucam najst najblizsieho- certifikovaneho "dornovho" terapeuta...
01.06.2016 - 14:10:05
00
Tieto iste priznaky som mal aj ja ale aj s tym že my trpli chodidla až do takeho stavu že som ich mal ako drevo ruky aj nohy.Prestal som pyt kavu a začal som pit bezkofeinovu.Po 2000 km to prestalo ale ako som si dal vatši zahul kofeinu tak my začli trochu trpnut ruky,tento rok mam zatial 2500km a zatial netrpnu a kavu pijem len 1 za den ostatne bezkofeinove
01.06.2016 - 14:11:02
00
Ja kávu pijem len tak bežne, ráno jedna, poobede jedna, nepreháňam to.
Trpne mi hlavne lavá ruka, pravá hodne menej.
Chrbát ma bolí extrémne v pravej časti lopatky, je to pálivá bolesť ktorá sa uvolní keď zosadnem z bicykla.
01.06.2016 - 14:38:14
00
keyboard_arrow_up