väčšinou je to o úzkych parkovacích miestach a/resp o zlom odhade šírky parkovacieho miesta ... len minimum s nich sú kkti
14.12.2022 - 11:19:25
00
Zipsik napísal:
Toto je staaale dokolecka… kde sa vzala tsto primitivna vyhovorka? V 99% pripadoch to fakt nieje o tom ze by niekto predtym parkoval na *****…

Mne osobne sa to tiež prihodilo. Ty by si nezaparkoval?
14.12.2022 - 11:39:24
00
Andrej, je to vcelku jednoduche, ked niekto parkuje blbo - cez ciaru, nenalep sa nanho, tak len siris jeho chybu.
Ja som veru este "ti predtym parkovali zle* vyhovorku nepotreboval, aspon na parkoviskach s vyznacenymi miestami urcite nie.
14.12.2022 - 12:07:55
03
Ja som tiež nepotreboval vyhovorku, potreboval som zaparkovať a iná možnosť v revelantnom okolí nebola.
A to nalepenie sa by si prosím mohol trochu upresniť. Jednoducho máš dve autá a každé je zle zaparkované (bolo to koli kopam snehu, ale to je vlastne jedno), asi tak ako ten medveď na fotke a medzi nimi voľne miesto na auto. To akože by som sa mal zmestiť na polku parkovacieho miesta, alebo ako si to myslel?
14.12.2022 - 12:54:33
00
Ono je to také všelijaké…napríklad ja som dnes zaparkoval tak, že jediné voľné miesto zostalo vedľa mňa. Kým som riešil parkovací lístok (v aute), tak prikvitla pani na SUV a zaparkovala vedľa mňa. Lenže kvôli rozmerom jej auta a parkovacieho miesta to skončilo tak, že mi nechala asi tak 10cm medzeru. Musel som odísť, zazeral som na ňu síce, ale nepovedal som jej nič, ona ani nič zle nespravila.
14.12.2022 - 13:35:40
00
Rozmery štandardného parkovacieho miesta určoval predpis STN 73 6058 z roku 1987. Či sa zmenil netuším.
Aj tu to písali :
https://www.autoviny.sk/novinky/122564/sirka-parkovacich-miest-nie-je-vzdy-zavazna-kedy-musite-nechat-bocny-odstup-az-12-metra
Pri kolmom parkovaní je minimálna šírka parkovacieho miesta 2,25 metra v prípade, že ide o miesto určené pre automobil. V praxi sa robia širšia, ale nemusia.

Takže ak sa developer napr. rozhodol že natlačí na parkovisko čo najviac miest tak ide podľa najnižšej možnej povolenej šírky.
A môže sa chváliť že je tam až XXX miest, ktoré spĺňajú normu.


Šírka bežných áut : niektoré so spätnými zrkadlami a niektoré bez
ŠKODA FABIA 1780mm ( 23cm na každú stranu )
ŠKODA OCTAVIA 1829mm ( 21cm na každú stranu )
ŠKODA KODIAQ 1885mm ( 18cm na každú stranu).
DACIA DUSTER 2052 aj so spätnými 2052mm ( 10cm na každú stranu )
.
.
.

Aj my máme pred panelákom nakreslené čiary, niektoré sú bližšie a niektoré ďalej. Čo ak sa majstri uťali, stačí len o pár desiatok cm. Nikto všetky parkovacie plochy nemeral.

Ale nikoho neobhajujem, aj ja som už parkoval na "hulváta" lebo som sa ponáhľal niečo vybaviť, tak mlčím.
14.12.2022 - 16:06:19
00
andrej25 napísal:
A to nalepenie sa by si prosím mohol trochu upresniť. Jednoducho máš dve autá a každé je zle zaparkované (bolo to koli kopam snehu, ale to je vlastne jedno), asi tak ako ten medveď na fotke a medzi nimi voľne miesto na auto

Tak to uz je trochu extremny pripad, ze sa najdu dvaja blbo parkujuci a este medzi sebou tolerantne nechaju miesto, k tomu kopy snehu… V takom pripade su asi nove parkovacie miesta docasne urcene kopami snehu… S tym nalepenim to myslim tak, ze ked niekto trci do miesta A a vedla je este volne miesto B, ides do miesta B. Nepojdes do A s tym, ze budes trcat dalej do B- potom ked povodca problemu odide, stale ostane jeden blbo parkujuci- ty; s vyhovorkou, ze on zacal... A ked je volne iba necele A, nelez don. Alebo ak nebudes zasahovat do B a obmedzis len mizerneho parkovaca, smelo do toho, mozno sa pouci a ked odide, zas budu miesta obsadene ako sa patri.

Cykloturista, ten Duster ma 1804, udaj so zrkadlami nic o otvarani dveri nenapovie. Ano, ta norma je dost zastarana, ale stale, pokial by vsetci parkovali normalne, vyuzijes na otvoreni aj ich zostavajucu vzdialenost. A ako je to s ciarou- parkovacie miesto sa rata po hranicu ciary ci jej os? Ta by mohla dat 12cm k dobru.
14.12.2022 - 19:11:58
01
Zoidberg napísal:
.... V takom pripade su asi nove parkovacie miesta docasne urcene kopami snehu…

Tak ale toto je už riadna vyhovorka 😉
Zaparkoval by si?
14.12.2022 - 19:24:59
00
andrej25, ak by boli kopy snehu tak, ze by povedzme zo styroch miest boli tri vyuzitelne cez ciary, tak ano. Ak by to bol dlhsi rad miest a na krajoch by ostali vedla kop snehu len polovicne miesta, vtedy nie, lebo by ten rad zarucene niekto dodrbal a o miesta by sa aj tak prislo. A to cele v pripade, ze su to ozaj kopy snehu, pri ktorych je predpoklad, ze na druhy-treti den nezmiznu a teda nebudem stat ako chumaj.
14.12.2022 - 20:20:44
00
Cykloturista napísal:
Rozmery štandardného parkovacieho miesta určoval predpis STN 73 6058 z roku 1987. Či sa zmenil netuším.
Aj tu to písali :
https://www.autoviny.sk/novinky/122564/sirka-parkovacich-miest-nie-je-vzdy-zavazna-kedy-musite-nechat-bocny-odstup-az-12-metra
Pri kolmom parkovaní je minimálna šírka parkovacieho miesta 2,25 metra v prípade, že ide o miesto určené pre automobil. V praxi sa robia širšia, ale nemusia.

STN 73 6056 sa v 2011 doplnala o opravu O1, v ktorej vlastne islo iba o rozsirenie min. š.: "...a šírka stojiska pre vozidlá podskupiny O1 a O2 opravuje z 2,25 m na hodnotu: minimálne 2,40 m"
Napr. na starsich sidliskach tak vyznacenim sirsich park. miest moze dochadzat k znizeniu poctu miest, pricom tento pocet bol este navrhovany na nizsi stupen motorizacie. Namiesto limitovania poctu a rozmerov automobilov v uzemi, ktore su v sukromnom vlastnictve s relativne kratkou zivotnostou, sa stale snazime upravovat nepremenne parametre infrastruktury/stavieb s 20/50/100r navrhovou zivotnostou.
V porovnani s nakladmi na budovanie parkovacich miest a domov su investicie do nabijaciek pomerne male. Problematicke budu skor kolizie s ostatnymi sietami (zrejme hlavne osvetlenie a internet), ktore boli budovane bez zamerania skutocneho stavu a zaznacenia do technickej mapy alebo GISu.
14.12.2022 - 22:19:57
10
aky viral, pritom tie stromceky tak vozi roky :)
https://emefka.sk/po-banskej-bystrici-sa-prehanalo-luxusne-ferrari-s-vianocnym-stromcekom/

a konecne ma instagram, kde pridaval stromcekovu historiu
https://www.instagram.com/mariansufliarsky/
14.12.2022 - 22:36:51
00
Aj taká šírka parkovacieho miesta 2,25m nemusí byť problém. V zahraničí, konkrétne Francúzsko sú niektoré parkovacie domy postavené tak, že na parkovacích miestach na naznačené, či sa parkuje smerom dopredu, alebo dozadu a máte parkovať vždy dverami spolujazdcami čo najbližšie k spoločnej čiare s vedľajším boxom. Prečo? Parkovací box môže byť užší, tým pádom na danej ploche zaparkuje viac áut. Šofér má dostatočný priestor pohodlne nastúpiť, napriek tomu, že je užšie parkovacie miesto (bežná obsadenosť áut sa pohybuje na úrovni 1,1-1,3 osoby). Je prístup k zadným dverám, aj ku kufru. Ak nastupuje viac ľudí, šofér vyparkuje auto a osoby nastúpia. Žiaľ je to niečo, s čím má veľa ľudí problém.

Kapitolou samou o sebe sú rozmery vozidiel, ktoré narastajú do obludných rozmerov. Súčasná generácia VW Polo, dĺžka x šírka je 4074 x 1751mm, VW Golf 4. generácie 4149 x 1735mm, pre porovnanie Golf 2. generácie 3985 x 1665-1680mm. Súčasná generácia VW Golf 4284 x 1789mm vo verzii hatchback. Súčasne auto B segmentu je väčšie ako 30 ročne auto C segmentu o cca 10cm na dĺžku a cca 10cm na šírku. Pritom ľudia si autá B segmentu nechcú kupovať, lebo sú malé. Každý by chcel najradšej Passat Combi, čo je 4780 x 1832mm mastodont. Dokonca aj pre mnohých je to malé auto. Pre porovnanie MB S-classe (W140) s prezývkou Mamut má 5113 x 1886mm. Móda SUV tomu rozhodne nepomáha. Pamätám si, keď som si prvý raz sadol do Q7 1. generácie. Zvonka obrovský kolos, vnútri som mal pocit, že v mojom starom Hyundai Accent 1997 bolo viac miesta. Na dĺžku možno nie, ale na šírku určite. To stojí za zamyslenie. A riešením nie je zväčšovať cesty a parkovacie miesta, lebo automaticky aj auta narastú. To je proste fakt.
15.12.2022 - 00:23:04
00
Zoidberg napísal:
andrej25, ak by boli kopy snehu tak, ze by povedzme zo styroch miest boli tri vyuzitelne cez ciary, tak ano. Ak by to bol dlhsi rad miest a na krajoch by ostali vedla kop snehu len polovicne miesta, vtedy nie, lebo by ten rad zarucene niekto dodrbal a o miesta by sa aj tak prislo. A to cele v pripade, ze su to ozaj kopy snehu, pri ktorych je predpoklad, ze na druhy-treti den nezmiznu a teda nebudem stat ako chumaj.

jednoducha situacia, rad parkujucich aut, volne miesto iba take kde je v strede ciara, zaparkujes? je uplne jedno ako to zacalo, preco to tak je, jednoducho tak situacia moze nastat a mas ibe dve moznosti, zaparkovat, alebo nie. to ci a ako si to potom pred sebou odovodnis je uz uplne jedno.
konkretne mne sa to stalo pri Rooseveltovej nemocnici, bol som objednany na separator (darovanie dosticiek), ak by som zavahal, tak by som neparkoval. ale ako vravim, su len dve moznosti, parkovat/ neparkovat, bez ohladu na okolnosti.
15.12.2022 - 12:10:35
01
andrej25, ak ano, zaparkujem. Moje kratkodobe parkovanie na ciare by nesposobilo druhym "skody" (rozumej nemoznost zaparkovat), ked uz tak stoji cely rad aut- zavadzal by som iba keby vacsina radu naraz odisla a zrazu by som stal cez dve znacene miesta, nie na jednom "realnom". No a este k tomu uslachtily ciel, pre ktory zaparkovat potrebujem.
Nastastie je tebou spominana situacia, kde sa na zaciatku stretlo dost somarov na to, aby nikto normalny uz nemal sancu napravit situaciu, zriedkava. Vacsinou je problem chumaj(/ka), ktory zastane cez dve miesta, povie si, ze mu to nestoji za napravu, pripadne to spravi cielene v domneni, ze jeho auto ma specialne potreby, a nasledne odcupka na nakup. Podstatne je nepripojit sa k debilovmu nedobremu parkovaniu. V tebou ilustrovanom pripade sa tak udialo niekolkokrat, ked stal cely rad cez ciary.
15.12.2022 - 12:44:23
00
nemusia to byt somari, okolnosti su niekedy take. dnes v BB, ak by do toho zacalo prsat (co by v noci malo), tak niekto bude za "somara"
ked odide ta audina kam by si zaparkoval, na jej miesto, alebo viac ku skodovke? ani nevies ako a za par hodin mozes byt sam za ..... ;)

Prílohy:

IMG_20221215_082617.jpg
IMG_20221215_082617.jpg 93.7 KiB thumb_up0thumb_down

15.12.2022 - 12:59:16
03

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up