Ja som na tomto mieste zažil jednu dosť nepríjemnú situáciu. Idúc rovno z Hybe na Čertovicu, vodič oproti mne bez smerovky odbáčal doľava smerom na Liptovský Hrádok. Predokladajúc, že ide rovno (smerom na Hybe) som do križovatky v dobrej viere vošiel a veru nechýbalo veľa, aby sme boli v sebe. Odvtedy si na podobných miestach dávam sakramentský pozor...
05.04.2024 - 14:06:24
00
čo na to povedať, podľa toho linku si bol na vedlajšej, čiže on na hlavnej nemá povinnosť dávať smerovku ak na tej hlavnej zostáva ... ešte, že to dopadlo dobre
05.04.2024 - 14:22:56
00
lapaloma, samozrejme že aj ten vodič na hlavnej mal povinnosť dať smerovku.

Zákon 8/2009 o cestnej premávke:
§ 30 Znamenie o zmene smeru jazdy
(1) Znamenie o zmene smeru jazdy vodič je povinný dávať okrem prípadov uvedených v tomto zákone vždy aj pri zmene smeru jazdy, vybočovaní z neho alebo ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.

Inak, ja som pred rokmi na tej križovatke prišiel pár minút po smrteľnej nehode, i keď tá bola z iného dôvodu - prednosť v jazde tom cípe križovatky smerom na Hybe. Jazdím tadiaľ niekoľkokrát do mesiaca a vždy si tam dávam dvakrát pozor, je to nebezpečná križovatka a už dávno ju mali upraviť.
05.04.2024 - 14:51:52
05
scarinko napísal:
ja mam pocit ze ludia pouzivaju blinker ako nejaku packu ktoru mozu pouzit az ked zatocia volantom :D
v pripade BMW maju predplatenych len par kliknuti za mesiac a musia si to setrit

Posledných pár rokov cca od korony si všímam,že vodiči BMW sú tí ktorí tie smerovky používajú častejšie ako vodiči v autách iných značiek
05.04.2024 - 14:55:44
01
lapaloma napísal:
čo na to povedať, podľa toho linku si bol na vedlajšej, čiže on na hlavnej nemá povinnosť dávať smerovku ak na tej hlavnej zostáva ... ešte, že to dopadlo dobre

Týmto si si naozaj istý, resp. vieš to doložiť napr. nejakou citáciou zákona? Z môjho pohľadu je to totiž, hlavná nehlavná, úplne jasné odbáčanie doľava a tým prípadným neblikaním, ak by ti skutočne aj zákon v tomto prípade takú povinnosť neukladal, sa zarába na veľmi nebezpečnú situáciu.

Ono je to vlastne úplne rovnaká situácia ako tá, ktorú popisoval Jano1987 o pár postov vyššie.
05.04.2024 - 16:50:35
02
Keď si na križovatke tvaru T, kde hlavná je z vrchu T smerom nadol (teraz nezáleží z ktorej strany, len pre nazornost), tak dávaš tú smerovku, nie? Ta križovatka pri Kralovej lehote ma len trochu menej hranatý tvar. Keď idem z Certovice smerom do Hybe, tak dám ešte aj pred križovatkou smerovku vpravo, aby ten co ide hore vedel, že môže pokračovať.
05.04.2024 - 20:08:48
00
Ja teda dávam smerovku vždy, keď mením smer. A rovnako ako ty, niekedy aj vtedy, keď idem reálne rovno. Okrem tej križovatky pred Hybe (pre Hybami?) napr. aj pri jazde z Lamača do Dúbravky, to je prakticky rovnaká situácia. A keď idem v tom mieste doľava na diaľnicu, tak aj so zapnutou smerovkou dávam kua pozor, či sú si tí oproti vedomí, že mi majú dať prednosť. A neraz mi to už zachránilo plechy na aute...
05.04.2024 - 20:58:45
01
Zvyčajne idem spod podjazdu na diaľnicu - tí, čo idú oproti ešte dajú prednosť, horší sú tí, čo odbočujú doprava. Je síce pravda, že sú tam dva pruhy, ale úzke a ten čo by mal ísť v pravom pruhu to nevyberie a zaberie aj najmenej polovicu ľavého pruhu. Tento týždeň mi to jeden urobil, našťastie som to ubrzdil... Avšak on asi išiel na štvorke, hore stúpaním max. 60 a nezrýchľoval, takže hore na diaľnicu sa nemohol napchať medzi dva kamióny (bol pomalý) a ešte brzdil... Druhé šťastie, keď som videl ako ide, tak som neprikladal, mal slušný odlep a krízová situácia nenastala.
05.04.2024 - 22:14:20
00
Zas dám jednu situáciu. Špička... Ja idem doľava, oproti idúce auto odbočuje doľava auto zprava ide rovno a auto zľava odbočuje doľava 😄 hlavne plynulosť cestnej premávky
05.04.2024 - 23:29:17
00
Easy,teda ak je to zasa neoznačena križovatka (a všetci prišli zároveň...):
1. Auto sprava (ide rovno)
2. Ty a postupne v smere hodinových ručičiek,ten zľava a posledný ten oproti
05.04.2024 - 23:34:18
00
Jaro hybský zbojník. Auto idúce po hlavnej v zakrute nemusí davať smerovku a z hybe je daj prednosť v jazde.
06.04.2024 - 00:39:29
00
Ozaj?

§30 ods. 1 zákona č. 8/2009:
Znamenie o zmene smeru jazdy vodič je povinný dávať okrem prípadov uvedených v tomto zákone vždy aj pri zmene smeru jazdy, vybočovaní z neho alebo ak to vyžaduje bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky.

Už je to tu druhý raz na tej istej strane.
Tomas11, to bolo do pléna, nie priamo na Teba, prepáč :)
06.04.2024 - 00:52:34
02
Niektory by si mali vsimat a uvedomit aj VODOROVNE dopr.znacenie, aby tu necitovali veci ktore si mimo ...
06.04.2024 - 08:45:08
00
Ktoré citované veci sú mimo? Že je vodič povinný použiť smerové znamenie, ak to vyžaduje bezpečnosť premávky? Či?
06.04.2024 - 08:52:46
01
Ako vodič v zákrute mení smer?
Pri odbocovaní na výraznej krizovatke v mestách áno, ale v zakrute sa na hlavnej ceste nemení.
Preto sa ani na dialnici nebliká že ideš ďalej po dialnici hoci je v zakrute odbocka.
Smer v zakrute sa mení keď z hlavnej odbočuje na vedlajšiu. Aby bolo jasné že nejdeš ďalej ale že meníš smer. Niekedy tú smerovku na druhej strane auta nevidno a tak nedockavci hundrú že tí ostatní majú blikať tou druhou že neodbočujú z hlavnej cesty.

Hlavna cesta je preto hlavná aby mumaci vedeli že majú chvíľu počkať keď sa na ňu chcú dostať.
A pre zabudlivých existujú tabule daj prednosť v jazde vozidlu idúcemu po hlavnej ceste…

V zakone sa nič nepíše ze sa ma znamenie používať ak to vyžaduje nespokojný vodič :)
06.04.2024 - 09:18:39
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up