Dnes v správach na Markíze, ale je to aj tu:
https://www1.pluska.sk/krimi/letel-ako-blazon-zabil-chodkynu-sudkyna-mu-to-zratala-aky-dostal-trest
Opitý kolobežkár, ktorý zrazil a zabil staršiu chodkyňu minulý rok v Trenčíne na 4-pruhovej ceste medzi Maxom a novým Kauflandom, bol odsúdený na 3 roky odňatia slobody nepodmienečne, a k tomu má aj doživotný zákaz viesť motorové vozidlá (a podľa článku musí uhradiť aj škodu vo výške 3 170 eur). Rozsudok nie je právoplatný.
22.05.2024 - 20:19:09
01
Zaujimave, ze ak si ucastnik nehody na "veci", na ktoru nepotrebujes vodicak (prezentovane predajcami), dostanes zakaz mat vodicak.
Ale na druhu stranu dufam, ze ak niekto dalsi v opitosti bude ucastnikom takejto nehody, tak tiez dostane dozivotny zakaz.
23.05.2024 - 05:48:04
00
Na takú "kolobežku", akou zabil tú pani, vodičák potrebuješ, je to de iure motorka.
23.05.2024 - 05:56:15
01
(Prezentovane predajcami). Preto pisem o veci a nie o kolobezke a duplom, ked to bola elektricka kolobezka.
23.05.2024 - 06:19:12
00
Bežne vieš kúpiť "e-bike", ktorý má vyšší výkon, ako by mal mať, tak isto vieš na tom ísť len na motor bez šlapania. Ale je to prezentované ako e-bike.
23.05.2024 - 08:28:35
00
dnes rano borec na oranzovom fulle SC...dost zvlastne manevre na vypadovke z Ciernej Vody smer Vajnory (najprv vpravo, potom v strede, neskor v protismere vlavo)...ako, chapem, ze ma plne pravo ist po hlavnej ceste, len by ma naozaj a uprimne zaujimalo, preco nie po prazdnej cykloceste ktora je o 100m vedla.
23.05.2024 - 08:38:56
00
Keďže mi to včera zmazali, tak znova, podľa súčasnej legislatívy: Podľa stále platného TP085 ak je to cestička pre cyklistov musí byť označená značkou Z 220-223. Podľa nového TP117 už cestička pre cyklistov nemusí byť označená (stále ale nebola zrušená povinnosť podľa platného TP085 označovať cestičky pre cyklistov). Takže podľa TP117 "2.8.2.2 Označovanie zvislými značkami
Špeciálne cestičky a pruhy pre chodcov a cyklistov sa označujú zvislými značkami Z 220 až Z 223 len tam, kde je prednostné použitie takejto špeciálnej cestičky alebo pruhu povinné.
Špeciálne cestičky, ktorých prednostné použitie nie je povinné, sa neoznačujú zvislými značkami, ak je z ich stavebného riešenia (napr. vjazd cez obrubník, šírka, použitie stĺpikov atď.)
zrejmý ich účel a zároveň je ich používaniu inými účastníkmi cestnej premávky vhodne zamedzené
inými spôsobmi (napr. sa nachádzajú v lokalite, kam iné vozidlá majú vjazd zakázaný alebo sú na nich
použité vhodné zábrany). Ak toto neplatí, použijú sa značky zakazujúce vjazd, resp. vstup iným
účastníkom cestnej premávky, spravidla Z 231 Zákaz vjazdu pre všetky vozidlá alebo Z 232 Zákaz
vjazdu pre všetky motorové vozidlá,80 príp. spolu s dodatkovou tabuľkou Z 507 Neplatí pre
s vyznačením účastníkov cestnej premávky, ktorým je vjazd povolený (napr. pre cyklistov v kombinácii
so Z 231). V týchto prípadoch sa nepoužívajú Z 220 až Z 223.
Vzhľadom na špecifické postavenie chodníka v cestnej premávke neplatí ustanovenie podľa
predchádzajúceho odseku pre chodník, na ktorý sa povoľuje vjazd cyklistom: v takom prípade sa smie
použiť výlučne kombinácia Z 220 + Z 515 (pozri tiež 2.8.2.6).
Cyklistické pruhy, ktorých použitie nie je povinné, sa vyznačujú len vodorovnými značkami;
zvislými značkami sa zásadne neoznačujú."

Takže ak tam nie je príslušná značka, cyklista nie je povinný danú cestičku pre cyklistov využiť. To znamená, že keďže na Vajanského napríklad nie je žiadna značka, cyklisti si môžu jazdiť po ceste, nemusia využiť cestičku pre cyklistov, čo tam vznikla. To je legislatívna úprava.

Ďalšia možnosť, cyklista bol pod vplyvom omamných látok, alebo si robil čo chce. Môžeš si vybrať, prečo robil daný cyklista čo robil.
24.05.2024 - 09:31:33
00
Jano a o značke 221 si niečo nenašiel? Cyklistická komunikácia...či Chodník pre cyklistov...či Cesta pre cyklistov??? na troch stránkach vždy iný popis tej istej značky... máme ju tu u nás na hrádzi,ale chodia tam chodci,psíčkári,mamičky s deťmi...atd... minule som tam videl nejaký konflikt,neviem o čo išlo ale jeden na druhého kričal že keby si nešiel 30 tak sa nič nestane... aká je povolená rýchlosť na takej ceste? nejak to neviem nikde vygoogliť... potom máme jeden cyklochodník zo zámkovej dlažby (ozaj neviem prečo tam nedali asfalt lebo jazda po tom je za trest) tiež označený značkou 221 a tiež tam chodia chodci pričom na druhej strane je chodník... ale ja som chcel hlavne o tom prvom príklade že nerozumiem prečo tam dali takú značku keď musí byť všetkým jasné že na hrádzu pôjde každý
8/2009 Z. z. o cestnej premávke
§ 55 Osobitné ustanovenia o cyklistoch
(7)
Cestičku pre cyklistov môže použiť aj osoba pohybujúca sa na lyžiach, korčuliach, kolobežke, skejtborde alebo na obdobnom športovom vybavení, ak tým neobmedzí ani neohrozí cyklistov.
24.05.2024 - 10:56:18
00
Značka povoľuje, kto môže danú komunikáciu využívať. Tzn, autá po nej nemôžu ísť, a rovnako by sa tam nemali vyskytovať chodci. Realita je na Slovensku samozrejme iná. Ešte sme v tom štádiu, aby sme rešpektovali (všetky) značky, prípadne použili rozum a robili správne veci aj bez značiek.
24.05.2024 - 11:52:27
01
Tie nazvy cyklistickej cesticky / cesticky pre cyklistov sa v priebehu rokov menil. Chodci tam nemozu, obcas za to niekto dostane pokutu (riesi sa to hlavne pri konfliktoch medzi cyklistami a chodcami). Povolena max rychlost teraz myslim nieje ale zda sa mi ze v minulosti to bolo 20 ci 25km/h ale uz neviem ci to nebolo na cesticke pre chodcov a cyklistov (cital som to pred x rokmi niekde v zakone). Aktualne mame este "bicyklovu cestu" a tam je maximalka 30km/h rovno v zakone.
24.05.2024 - 12:29:30
00
Pokutu? 😄O tom som nikdy nepocul ani necital. A kedze u nas je viac chodcov na cyklo komunikaciach ako cyklistov tak zjavne sa to nedeje lebo inac by tam nesli.
Vcera 8 teenagerov bolo schopnych zatarasit tu cestu na kolibe od bufetov lebo ich 8 muselo ist vedla seba 🙄
Ked som sa spytal ze ci keby ich bolo 20 tiez by sli rovnako tak smaozrejme arogantna odpoved bola ze samozrejme a uz len vyulgarizmy. To je ta instagramova vychova. Miesto "prepacte" uz je v kurze "fuckoff"
24.05.2024 - 12:39:35
02
Bežným dôvodom, prečo sú na tých komunikáciach označenia cyklistickej cestičky býva aj to, že príslušné eurofondy boli určené na vybudovanie cyklistických komunikácií. Preto projektanti z vlastnej vôle alebo na príkaz žiadateľa o dotáciu tam dali a stále dávajú značku cyklistickej cestičky, aj keď je jasné, ze tam budu chodiť ak chodci - boja sa, že keby tam dali iné označenie komunikácie pre cyklistov (napr. zdieľaný chodník či zákaz vjazdu motorovým vozidlám), tak by to nebolo schválené.
24.05.2024 - 12:49:12
00
Cize oznacenie dialnice a rychlostnej cesty je len preto ze je z eurofondov a srat na to a mozeme tadial jazdit na biku ?
Dobra logika
24.05.2024 - 13:33:06
00
scarinko napísal:
Pokutu? 😄O tom som nikdy nepocul ani necital. A kedze u nas je viac chodcov na cyklo komunikaciach ako cyklistov tak zjavne sa to nedeje lebo inac by tam nesli.
Vcera 8 teenagerov bolo schopnych zatarasit tu cestu na kolibe od bufetov lebo ich 8 muselo ist vedla seba 🙄
Ked som sa spytal ze ci keby ich bolo 20 tiez by sli rovnako tak smaozrejme arogantna odpoved bola ze samozrejme a uz len vyulgarizmy. To je ta instagramova vychova. Miesto "prepacte" uz je v kurze "fuckoff"

Ja som takto raz z chvíľkového nerozumu využil tú novú cyklocestičku cez Námestie hraničiarov od svetelnej križovatky po Billu. Otecko s dvomi malými deťmi ju celú zabrali, lebo to považovali za najlepšie miesto na detské hry. Pritom chodník majú vpravo pri paneláku ako aj vľavo popri ceste. Na upozornenie, že na tejto cestičke nemajú čo pohľadávať a chodník majú po oboch stranách, samozrejme vysoptil otecko, že kde ma akože s deťmi ísť.
To ma utvrdilo v názore, že akékoľvek cyklocestičky sú na Slovenskú nepoužiteľné a vtedy som si dal osobné predsavzatie, že ak zase budem mať nutkanie niečo také použiť, tak sa mám osobne prefackať.
24.05.2024 - 13:47:47
01
A keď bude vedľa diaľnica, tak pôjde tam - veľká asfaltová plocha = ideálne detské ihrisko :)
24.05.2024 - 13:52:40
01
keyboard_arrow_up