Skúsil som pohľadať podobnú tému, ale nič také som nenašiel. Ak som založil tému, ktorá už bola preberaná, poprosím administrátora o zmazanie témy a ospravedlňujem sa mu. Ak nie, chcel by som počuť názory a skúsenosti ostatných.
Môj prvý horský bicykel bol značky dema. Veľa som na ňom ročne najazdil a časom som sa začal pozerať po niečom oveľa lepšom. Prekážalo mi, že mi každú chvíľu niečo odchádzalo, raz to, inokedy tamto. Pravdupovediac, dalo sa to aj čakať, ak si kúpite bicykel v prepočte za 133 eur. Potreboval som kúpiť bicykel, ktorý nie je príliš drahý, ale zato kvalitný. Bolo mi ukradnuté, koľko váži, šlo mi o to, aby niečo vydržal. Prevažné jazdenie - asfalt, sem tam nejaká poľná cesta, skôr výnimočne. Šiel som po známej, prestížnej značke, giant. Stál 420 eur, ide o Giant Rincon. A keďže som bol neskúsený a bicykel bol v akcii, neprekážalo mi, že ide o 19"-ku. Potreboval by som rám 17". Cítim chrbát, geometria mi nesedí. Skúsim predstavec vymeniť a aj riadidlá a ak to nepomôže, pravdepodobne siahnem po inom bicykli. S giantom mám len veľmi dobré skúsenosti, za tie roky skoro žiadna investícia, veľmi som si ho obľúbil. Najazdil som na ňom veľa, ale okrem výmeny kazety a reťaze nebolo potrebné meniť prakticky nič. Nič podstatné. Rád by som preto šiel opäť do Giantu. Odráza ma ale privysoká cena. V tej cenovej kategórii - 400 eur kúpim už kenzel s kotúčovými brzdami alebo hydraulickými, merridu, kellys, author a menej známe značky. Specialized, Giant, Trek, Cannondale sú prestížne značky, kde sa platí okrem kvality isto aj za značku. Ako tak pozerám po komponentoch, všade shimano, vlastne čo značky vyrábajú? Len rámy? Moje skúsenosti môžu byť skreslené, lebo po nekvalitnej deme som šiel do inej dimenzie. Ak by som kúpil Author, Kenzel za 400 eur, určite by to niečo vydržalo. Pocítim rozdiel v kvalite keď pôjdem do inej menej známej značky? Rám by mi po asfalte praskať nemal, takže naozaj neviem k tomuto zaujať jasný postoj. Za 400 eur môžem mať nabúchaný Kenzel alebo Giant, super značku so skromnejšími komponentami. Čo sa viac oplatí? Pocítim rozdiel v kvalite keď kúpim Giant za 400 eur a Kenzel za 400 eur? Lebo podľa výbavy budem mať viac muziky od Kenzelu.
Ďakujem všetkým za rady.
27.07.2015 - 21:55:39
00
vlastne čo značky vyrábajú? Len rámy?

No trochu zbytocna tema lebo si si vlastne sam odpovedal. Presne ako pises vyranbaju len ramy,a niektori este kokpit, sedlovku a podobne drobnosti. Radenie, pohon, brzdy, vidlice, tlmice vsetko nakupuju vo velkom a skladaju.

Ale zas navrhnut a vyrobit dobry ram nieje jednoduchem teda hlavne full. U HT je to jednoduchsie. Takze osobne by som radsej kupil lepsie osadene HT akejkolvek znacky, a ked si pozres nespocetne prispevky aky bajk od 400-600€ tak tam nikto ani spesl, giant, trek a podobne neradi. V tej cene dostanes od nich smejd so "znackovym" ramom a nefunkcnou vidlou a najlacnesjsimi komponentami. Zaklad je pozerat na ram (ci sedi) a vidlu(ci funguje - tj ziadne XCT, XCM a podobne, ale nejaku vzduchovu.)
28.07.2015 - 08:33:04
00
Skús sa poobzerať po CTM, je to slovenská značka, pomer cena a výkon je veľmi dobrý. A vzduchovú vidlu pri cene bajku 400e asi nikto nedáva. A koľko km najazdíš za rok? Od toho sa odraz, či ho máš ako primárnu športovú aktivitu alebo sa len chodíš povoziť po dedine alebo raz za čas s rodinou na nejaký výlet.
28.07.2015 - 11:12:42
00
Ďakujem za odpovede. Prakticky som po jednom rozhovore a vašich príspevkov dospel k záveru, že nie je ani tak podstatné, aká značka to vyrobí, ale či sedí geometria rámu. Takže pri mojom strope je ideálne kúpiť nie prestížnu značku, ale radšej niečo skromnejšie (kellys, author). Budem tam mať oveľa lepšie osadenie. Hlavne nad kellysom premýšľam :) Chodievam s ním pomerne často. Teraz mám Giant Rincon, ale o 2 čísla väčší rám, čo cítim pri dlhých cestách (60 km a viac) - bolí ma z toho zadok. Preto sa obzerám po niečom inom, snáď nová geometria môj problém vyrieši :)
29.07.2015 - 19:49:26
00
Podľa mňa je pri tej sume najlepšie kúpiť jazdenku.
Samozrejme to je namáhavejšie, ako nový z obchodu, ale je šanca na veľmi slušný bajk.
29.07.2015 - 21:33:49
00
ja len pre info...prečo si nekúpiš krosoví bicykel ked jazdíš len asfalt....?

http://www.giant-bicycles.com/sk-sk/bikes/model/roam.2.disc.ltd/20911/80923/#specifications
30.07.2015 - 09:55:14
01
estetik-presne toto napadlo aj mňa keď som prečítal jeho prvý príspevok.
Martin1087- ten cross je najideálnejší pre teba,aspoň vzhľadom k tomu čo jazdíš,alebo plánuješ jazdiť,pretože ten zvládne v pohode aj nejaké poľné cesty,a na asfalte budeš stále dostatočne rýchly.
30.07.2015 - 13:55:50
00
No trochu zbytocna tema lebo si si vlastne sam odpovedal. Presne ako pises vyranbaju len ramy,a niektori este kokpit, sedlovku a podobne drobnosti. Radenie, pohon, brzdy, vidlice, tlmice vsetko nakupuju vo velkom a skladaju.

Ale zas navrhnut a vyrobit dobry ram nieje jednoduchem teda hlavne full. U HT je to jednoduchsie. Takze osobne by som radsej kupil lepsie osadene HT akejkolvek znacky, a ked si pozres nespocetne prispevky aky bajk od 400-600€ tak tam nikto ani spesl, giant, trek a podobne neradi. V tej cene dostanes od nich smejd so "znackovym" ramom a nefunkcnou vidlou a najlacnesjsimi komponentami. Zaklad je pozerat na ram (ci sedi) a vidlu(ci funguje - tj ziadne XCT, XCM a podobne, ale nejaku vzduchovu.)


A presne takuto blbost som spravil ja. Kupil som Spesla za 350€, ALE osadenie chabe. Po dvoch rokoch som donho vlozil viac prachov ako stal. (aby to vobec pruzilo a brzdilo).
30.07.2015 - 20:57:17
00
estetik: pretože som urobil chybu, kúpil som horský bicykel nesprávnej veľkosti. Predajcovi veľmi záležalo na mojej spokojnosti... Myslel som, že tie 2 palce nijako nepocítim. Skracoval som predstavec za iný, čím som sa zbavil 1 palca, ale stále to neni ono. A áno, už by som šiel jednoznačne do crossu.
31.07.2015 - 11:07:22
00
keyboard_arrow_up