Podľa GPS sa výškomer nikdy presne neskalibruje. Samozrejme mimo špeciálnych prístrojov ktoré majú korekciu cez pozemné stanice. Preto sa aj v lietadlách stále používa barometer. Lieta sa v letových hladinách. Výškomery ukazujú nepresne, ale vo všetkým lietadlám rovnako nepresne. Takže je to safe.
S cyklopočítačmi je to zložitejšie. Cyklista na rozdiel od pilota, chce poznať svoju presnú nadmorskú výšku. A to mu Garmin neposkytne tak presne ako by mohol. Dokáže skalibrovať nadmorskú výšku pri štarte, ale už ju nedokáže skalibrovať pri prejazde bodu s uloženou nadmorskou výškou. Nedokáže kalibrovať nadmorskú výšku podľa DEM máp. Dokonca väčšinou nedokáže ani len používať DEM mapy pri plánovaní trasy počas výjazdu. Garmin Edge všeobecne viac toho nedokáže ako dokáže. (z toho, čo by sme čakali od zariadenia za vyše 500 peňazí na konci prvého kvartálu druhého milénia).
Ak je voľba medzi Garminom s barometrom a bez, tak s barometrom je samozrejme lepšia voľba.
24.09.2022 - 01:20:51
01
Joe70 napísal:
Podľa GPS sa výškomer nikdy presne neskalibruje. Samozrejme mimo špeciálnych prístrojov ktoré majú korekciu cez pozemné stanice. Preto sa aj v lietadlách stále používa barometer. Lieta sa v letových hladinách. Výškomery ukazujú nepresne, ale vo všetkým lietadlám rovnako nepresne. Takže je to safe.
S cyklopočítačmi je to zložitejšie. Cyklista na rozdiel od pilota, chce poznať svoju presnú nadmorskú výšku. A to mu Garmin neposkytne tak presne ako by mohol. Dokáže skalibrovať nadmorskú výšku pri štarte, ale už ju nedokáže skalibrovať pri prejazde bodu s uloženou nadmorskou výškou. Nedokáže kalibrovať nadmorskú výšku podľa DEM máp. Dokonca väčšinou nedokáže ani len používať DEM mapy pri plánovaní trasy počas výjazdu. Garmin Edge všeobecne viac toho nedokáže ako dokáže. (z toho, čo by sme čakali od zariadenia za vyše 500 peňazí na konci prvého kvartálu druhého milénia).
Ak je voľba medzi Garminom s barometrom a bez, tak s barometrom je samozrejme lepšia voľba.


Je nejaký lepší výrobca ako Garmin?
24.09.2022 - 19:37:14
00
No veď to je práve ten problém, že asi nie. Garmin je des, ale nič lepšie nie je.
Dnes som zmenil záver dojazdu, do cieľa ostávalo 7 km. Zvolil som trasu, ktorú som poznal a mala tiež 7 km. Prepočítal trasu a zobrazil dojazd 11 km. Som to neriešil lebo som vedel kadiaľ idem. Po 2 km mi kkt nariadil U Turn. Už som zvyknutý tak ma to neprekvapilo. Počas celej trasy prepočítaval a ukazoval dojazdy 10, 16, 12, km a nakoniec 78 km. Išiel som s5 po rovnakej trase ako tam a úplne sa stratil ktorým smerom idem. Tú trasu sám normálne navrhne ako ideálnu. Komoot ju tiež navrhuje ako ideálnu trasu. Tam nie je žiadny dôvod hľadať obchádzky. Proste to programovala tlupa magorov. Garmin nepočíta novú trasu ako najvýhodnejšiu do cieľa, ale snaží sa vrátiť na miesto, alebo najbliššie k miestu, kde sa "zle" odbočilo. Čo je väčšinou nezmysel, alebo by tam mala byť možnosť voľby. Ale U-turn po 2 km na bicykli naprogramuje iba úplný magor. A takto funguje Garmin vo všetkom.
Ale aby som bol úprimný, posledné dva výjazdy som absolvoval so štartom 80 km od domu a z rovnakého miesta. (Štarty boli 50m od seba) Išiel som tam autom. Nijako som výšku nekalibroval. Pred týždňom som začal na 36 m, dnes 34 m. Podľa servera topographic-map.com je nadmorská výška štartu 33 m. Takže sa trafil veľmi presne. Z GPS to istotne tak presne netrafil. Možno z DEM máp. S nimi ale počas výjazdu nekomunikuje. Možno zobral výšku z naplánovanej trasy. Každopádne to fungovalo.
25.09.2022 - 00:59:49
02
S tými U-turn je to zle. A nehorázne to trvá dlho kým ho napadne, že "vlastne áno dá sa ísť aj tadeto. Ideš správne" 😁
Ale ako hovoris nič lepšie není zatiaľ.
25.09.2022 - 11:50:19
00
že vraj na 1040 by to prepočítavanie malo byť rýchlejšie.
Nemáte niekto problém s párovaním 1030plus? Nechcelo mi v Garmin apke nájsť 1030plus, tak som skúsil vymazať zariadenie a znovu spárovať, no ani to nefunguje.
Na edge zapnem bluetooth dám spárovať smarthphone, dám pokračovať zobrazí sa že sa čaká na telefon.
V mobile zapnem blutetooth, garmin apku, dám zariadenia garmin pridať zariadenie nájdeme (BT) Edge 1030plus povolím aplikácii spravovať edge 1030plus, dá načítavaciu obrazovku pripájania zariadenia na oboch zariadeniach dá rovnaký párovací blutooth kod.
Napíše dokončuje sa nastavenie vášho edge zariadenia a v asi štvrtine párovania/nastavovania/prípájania sa 1030plus k mobilu, vyskočí: "párovanie neúspešné".
Už som skúšal všetko reštart, vymazanie aplikácie a znovu nainštalovanie, vrátenie 1030plus do deufalt nastavenia.
10 mesiacov fungoval bez problémov teraz ho budem musieť dať na reklamáciu.
25.09.2022 - 14:47:16
00
Neviete, nechystá sa Garmin 540, 840? Predsa len, už to dosť staré zariadenie a nemá USB-C...
25.09.2022 - 14:51:29
02
podľa internetových špekulácií neskôr v tomto roku, alebo začiatkom budúceho
25.09.2022 - 15:38:00
02
Dufam, ze nebudu vacsie. 830 a 530 su teraz uplne idealne.
Nerio skusil si odstranit Edge aj zo sparovanych bluetooth zariadeni v telefone? Je to v nastaveniach bluetooth v telefone.
25.09.2022 - 15:46:49
01
Nerio napísal:
Nemáte niekto problém s párovaním 1030plus? Nechcelo mi v Garmin apke nájsť 1030plus....

Nedávno som mal ten istý problém s fungl novým GE 1040. Vyskúšané všetko, aj rady od garmin support.
Vyriešil som to až tým, že som použil na prvé párovanie iný mobil.
25.09.2022 - 16:50:45
00
Bude čoskoro. Však 530 sa predava teraz za 200 euro. V PL decathlone ževraj už neobjednavaju 530 a majú ich ako vypredané dlhobodo (asi cakaju na nové 540).
25.09.2022 - 16:50:54
00
Neskúšal niekto prakticky porovnať s Wahoo Bolt 2.0? Viem že sú na YT porovnania, ale zaujíma ma reálna skúsenosť, ako funguje rerouting pri zídení s plánovanej trasy a ako sa tam či sa tam dá nahrať GPX súbor cez mobil. Prípadne nejaké postrehy s používania...
25.09.2022 - 17:36:23
00
skusil si odstranit Edge aj zo sparovanych bluetooth zariadeni v telefone? Je to v nastaveniach bluetooth v telefone.
Ano, nepomohlo.

Nedávno som mal ten istý problém s fungl novým GE 1040. Vyskúšané všetko, aj rady od garmin support.
Vyriešil som to až tým, že som použil na prvé párovanie iný mobil.

Teraz som to skúšal, na druhý mobil čo má 5 rokov sa to dokázalo pripojiť, na môj mobil čo mám rok sa to pripojiť nedokázalo, nechápem.
No nič zanesiem do Garmin obchodu kde som to kupoval ukážem predajcovi že sa mi to s mobilom vážne nedokáže spárovať a som zvedavý či mi ho zreklamujú, ak to bude testovať s párovaním na svoj mobil a na jeho to pôjde.
Poprípade myslíte že pri reklamácii by sa dal vymeniť za nový model 1040? Samozrejme že nie kus za kus keďže svoj som už používal 10 mesiacov, ale s nejakým doplatkom 100-200eur?
25.09.2022 - 19:24:19
00
Joe70 napísal:
Garmin nepočíta novú trasu ako najvýhodnejšiu do cieľa, ale snaží sa vrátiť na miesto, alebo najbliššie k miestu, kde sa "zle" odbočilo.


Kym mne toto doplo prve vyjazdy s navigovanim... Zvyknuty na auto nagivaciu som nechapal a stalo ma to aj par stovak vyskovych ked uz som bol zrely tak maximalne na dojadz dolu kopcom do ciela.

Ja na Garmin sice nedam inak dopustit, som z neho nadseny (mam 530 a Fenix 6X), ale co sa tyka navi, bozechran, aby si zle odbocil.
25.09.2022 - 20:01:06
01
Nerio napísal:
Teraz som to skúšal, na druhý mobil čo má 5 rokov sa to dokázalo pripojiť, na môj mobil čo mám rok sa to pripojiť nedokázalo, nechápem.


To máš Android? A appka je Garmin Connect?

Skúšal si Systém->Aplikácie->Garmn Connect->Pamäť-> Vyčistiť cache a Vyčistiť data? A potom spraviť nové párovanie?

Lebo ak si len odinštaloval appku a nemazal dáta, tak tam mohlo niečo ostať, čo robí problém pri spárovaní s BT.
25.09.2022 - 20:06:43
00
ja vidim logiku v tom, ze ked v preteku opustis trat, musis sa na nu vratit v mieste kde si ju opustil ... toto nie su autonavigacie ktore vypocitavaju najkratsie/najrychlejsie spojenie medzi 2 bodmi a nikoho nezaujima trasa medzi tym ... cyklonavigacie predpokladaju ze trasu si vyklikavas z nejakeho dovodu, takze ta stale vracia tam kde si z nej vysiel ... samozrejme ze ked sa po case skratkou dostanes (v inom bode) opat na trasu, tak navi napise "trasa najdena" a naviguje dalej podla planu
25.09.2022 - 20:07:01
05
keyboard_arrow_up