Nazdar, potreboval by som poradiť v oblasti navigácie. Chcel by som si kupiť GPS-ko na bajk. Povodne som rozmýšlal nad Garminom ako špičke na trhu, avšak dozvedel som sa, že sa tam používať môžu len originálne mapy od výrobcu. Rád by som si tam dal aj iné mapy. Našiel som ešte niečo zaujímavé, mobil s GPS konkretne HTC 3300 alebo HTC touch cruise. Udajne je možné si do toho stiahnuť aj turistické mapy SK/CZ. Prosím ak ste už o týchto vecičkách počuli, prípadne skúšali poradte čo je lepšie čo horšie. Poprípade napíšte svoje skúsenosti s HTC alebo garminom a ich modelmi. Prípadne nejake iné možnosti. tisíceré díky
11.01.2008 - 15:14:49
00
Opakovat sa nebudem, uz som toho o GPS napisal dost. Nie si tu novy, tak skus najprv zacat hladat.
11.01.2008 - 18:26:45
00
nemám ten pocit. pýtal som sa na konkretnu vec ... dik za "ochotu"
11.01.2008 - 19:26:16
00
Rado sa stalo.
11.01.2008 - 20:50:47
00
s používaním tých "iných máp" to nie je ale také jednoduché a presnosť takéhoto riešenia môže byť veľmi otázna
Garmin = jakýpak sraní a ak s tým chceš potom šaškovať inak, tak GPXko z MapSource načíta viacmenej každý software, napr. OziExplorer...
a aj objem tých máp je o niečom inom, garminovská topomapa .sk má asi... 50 mega? no asi ani to nie, zatiaľ čo rovnako "obsažný" môže byť jediný GeoTIFF ktorý ešte dosť problematicky nakalibruješ do Oziho
a to ešte neriešiš výškopis (SRTM dáta, tiež riadne megabajty) a ďalšie srandy
a zakiaľ ty budeš v kuse "riešiť", garminista bude jazdiť...
11.01.2008 - 21:30:05
00
s používaním tých "iných máp" to nie je ale také jednoduché a presnosť takéhoto riešenia môže byť veľmi otázna
Garmin = jakýpak sraní a ak s tým chceš potom šaškovať inak, tak GPXko z MapSource načíta viacmenej každý software, napr. OziExplorer...
a aj objem tých máp je o niečom inom, garminovská topomapa .sk má asi... 50 mega? no asi ani to nie, zatiaľ čo rovnako "obsažný" môže byť jediný GeoTIFF ktorý ešte dosť problematicky nakalibruješ do Oziho
a to ešte neriešiš výškopis (SRTM dáta, tiež riadne megabajty) a ďalšie srandy
a zakiaľ ty budeš v kuse "riešiť", garminista bude jazdiť...


sčista jasna ... NERIESIŤ a jazdiť ... Garmin rulles ... dobre som to pochopil?
11.01.2008 - 22:11:11
00
tak tak...
tie všelijaké PDA a mobile devices to je tak do auta
a pri outdoor využití príde veľmi vhod aj magnetický kompas a barometrický výškomer
11.01.2008 - 22:19:23
00
Pouzivam Garmin Etrex Legend. Nema kompas ani vyskomer. Zatial mi nechybali co neznamena, ze v narocnom vysokohorskom treku by sa to nehodilo. Bezne bike tury zvlada - planovanie, jazdu i dokumentaciu. Co sme s tym pochodili najdes na nasej stranke. Ak budes mat nejake doplnujuce otazky mozes cez forum alebo ss.
12.01.2008 - 08:45:48
00
S tým kompasom je to tak, že ak zastaneš a rozmýšľaš "kade vlastne teraz ďalej", ľahko sa môžeš dostať do dosť prdelóznej situácie, keďže GPSr nevie, ako je natočený - GPSr bez magnetického kompasu vypočítava len azimut pohybu, t.j. z 2 po sebe nameraných polôh (ktoré musia byť dostatočne vzdialené - bez augmentácie [WAAS, EGNOS] je presnosť merania spravidla +/- 10-15 m, takže pre prijateľne presné určenie smeru potrebuješ aspoň 2-3násobok tejto vzdialenosti). Pokiaľ krajinu poznáš a vieš kde je sever tak sa to pochopiteľne dá, ale v neznámom teréne si týmto spôsobom vyrobíš problém dosť ľahko.
12.01.2008 - 12:59:49
00
Tu doma sa do krajnej situacie dostanes len vzacne. Obvykle sa pri ceste do neznameho terenu pripravim doma nad mapou, natiahnem track do GPS a ratam s chybami kalibracie mapy i mapy. Nez zastanem sa hybem, takze ten smer tam zhruba sedi a ak treba tak sa chyta po par metroch. Ked nemam signal tak cakam az ho budem mat. Obvykle nie som v situacii, ze ide o zivot.
Nie som nepriatel barometra a kompasu - len tvrdim, ze v beznej situacii nie je tragediou ich nemat.
12.01.2008 - 13:45:25
00
Chcel by som si kupiť GPS-ko na bajk. Povodne som rozmýšlal nad Garminom ako špičke na trhu, avšak dozvedel som sa, že sa tam používať môžu len originálne mapy od výrobcu. Rád by som si tam dal aj iné mapy. Našiel som ešte niečo zaujímavé, mobil s GPS konkretne HTC 3300 alebo HTC touch cruise. Udajne je možné si do toho stiahnuť aj turistické mapy SK/CZ.


Skúsim sa vrátiť k téme. Na otázku či outdoorové GPSko Garmin alebo PDAčko s GPS si odpovedám, že aj jedno aj druhé súčasne. Takto môžem využiť výhody a potlačiť nevýhody oboch.

Na riaditkach nosím GARMIN GEKO 201 - je nemapový. Za jazdy mapu aj tak nesledujem, viac mi vyhovuje, keď mi šípka ukazuje smer k najbližšiemu bodu trasy, alebo vidím v akej som pozícii k naplánovanej trase. Garmin GEKO 201 je vodotesný, malý, jednoduchý. Má sériové rozhranie pre pripojenie k PC alebo aj k PDAčku.

Vo vaku mám PDAčko s naskenovanými a (dobre) skalibrovanými turistickými mapami VKÚ 1:50000. Ako GPS SW mám v ňom nainštalovaný OZIEXPLORER CE pre Windows Mobile 5. Mám k nemu sériový kábel, aby som ho mohol pripojiť ku GARMINU GEKO 201.

Doma v PC mám nainštalovaný OZIEXPLORER pre PC a tie isté mapy ako v PDAčku (najradšej mám tie naskenované turistické mapy VKÚ, vektorové mapy ako napr. Slovakia Topo 2 od Garminu sa mi nepáčia). V PCčku si vyklikám plánovanú trasu a prenesiem ju do GEKO 201 a tiež do PDAčka. Hneď vidím aj jej výškový profil, používam aj Oziexplorer 3D.

A ešte jedna veľká výhoda je, že keď si so sebou na výlet vezmem sériový kábel, potom si môžem hocikde v lese alebo na pive vyklikať na PDAčku novú trasu a uploudnuť ju do GARMIN GEKO 201. A môžem sa nechať navigovať po novej trase.

img90.imageshack.us

Ešte na záver. Mobil s GPS, alebo PDA s GPS a mobilom by som si nekúpil. PROBLÉMY a PROBLÉMY s batériou. A ešte k tomu malý displej. PDAčko bez mobilu má displej väčšinou 3,5", čo je cca uhlopriečka 9 cm, a to už stačí.

GARMIN GEKO 201 stojí do 5000 Sk a PDAčko s GPS cca od 9000 Sk. Navigačný SW a naskenované a skalibrované mapy od 0 Sk.

V PDAčku mám aj navigačný soft do auta (i-Go) a tiež som si v ňom veľmi obľúbil čítanie knižiek. A samozrejme je to aj fajn mp3 prehrávač atď, atď.
12.01.2008 - 16:17:41
00


A ešte jedna veľká výhoda je, že keď si so sebou na výlet vezmem sériový kábel, potom si môžem hocikde v lese alebo na pive vyklikať na PDAčku novú trasu a uploudnuť ju do GARMIN GEKO 201. A môžem sa nechať navigovať po novej trase.



Je moznost pripojit GPS k PDA cez nejaky SDIO-USB adapter?
Lebo cez synchronizacny kabel sa mi to nepodarilo.......... :cry:
20.01.2008 - 18:30:39
00
no ja mam nejake tie skusenosti s tymto tu http://www.garmin.sk/e-obchod/seria-60/gpsmap60csx--sk-topov2 a mozem povedat, ze funguje bez problemov na ceste aj v terene. plus ma velmi dobry prijem signalu. tam kde ine GPS-ka lapali po signale, tento bol celkom v pohode...
20.01.2008 - 19:30:32
00
no ja mam nejake tie skusenosti s tymto tu http://www.garmin.sk/e-obchod/seria-60/gpsmap60csx--sk-topov2 a mozem povedat, ze funguje bez problemov na ceste aj v terene. plus ma velmi dobry prijem signalu. tam kde ine GPS-ka lapali po signale, tento bol celkom v pohode...
20.01.2008 - 19:32:17
00
Je moznost pripojit GPS k PDA cez nejaky SDIO-USB adapter?
Lebo cez synchronizacny kabel sa mi to nepodarilo....


... a čo si vy, vojak Kefalín, predstavujete pod pojmom synchronizačný kábel?

Ale vážne, nemám skúsenosti s GPSkom, ktoré má USB port. Ja mám na Garmine GEKO 201 klasický sériový port (trojvodičový RS232). Preto som si k PDAčku dokúpil kábel s týmto rozhraním (samozrejme, že aj moje PDA Fujitsu Siemens Pocket Loox N520 podporuje rozhranie RS232).

Obmedzím sa teda len na teoretizovanie, hádam ma niekto znalejší veci doplní.

Predpokladám, že pod synchronizačným káblom rozumieš ten kábel, ktorým PDAčko pripájaš do USB portu domáceho PCčka.

Ty však na svojom PDAčku potrebuješ tzv. USB-host rozhranie. To je také, do ktorého strčíš napr. USB kľúč, a tak ho využívaš ako klasický USB drive na PDAčku. Tvoje PDAčko však musí podporovať USB-host a ty si musíš kúpiť kábel s USB-host konektorom. (Ako si sa správne pýtal, existujú aj SDIO-USBhost adaptéry využívajúce slot SD karty.)

Ďalšia otázka je, či aj tvoj navigačný SW, ktorý v PDAčku používaš, vie uploadovať a downloadovať cez takéto rozhranie. Ja som mal napr. s OziexplorerCE problém. Download pozná, ale upload ešte nevie (Upload is not available yet!). Hovorím o verzii 1.12.3e, najnovšia tzv. development verzia OziExplorerCE Development Version 2.02 už nepozná ani download. Preto pre upload používam iný SW, volá sa Pathaway.

Veľmi som nepomohol, ale som si aspoň takto v nedeľu večer zateoretizoval. Možno sa niekto chytí a poradí ti (Musíš mu však asi poskytnúť nejaké konkrétnejšie takticko - technické dáta).

Ešte obrázok na ilustráciu, ako je to u mňa. Ku kúpenému sériovému káblu som si vyrobil redukciu na pripojenie ku GPSku GEKO 201.

img175.imageshack.us
20.01.2008 - 22:06:36
00
keyboard_arrow_up