skorpion napísal:
ja preferujem blikanie. Ked ako sofer vidim pred sebou v tme blikajuce biele / cervene svetlo, viem, ze je to cyklista. Ked svietiace, tak je to bud motorka, alebo auto s pokazenym jednym svetlom - t.j. rychlo jazdiace dopravne prostriedky. Zaroven mi to da informaciu, ako rychlo sa k nemu priblizim.

To, ako su tie svetla nastavene, je druha vec. Ak mi niekto vypali 1000 lumenov do oci, je jedno ci svieti, alebo blika. Ja som si preto do premavky kupil Fenix BC25R, ktore ma zrezany vrch a mam to nastavene tak, ze to reze zhruba na spodnej hrane okien auta. Takze by to nemalo nikoho oslnovat. Dufam, ze podobnych svetiel bude pribudat.


Zdielam uplne rovnaky nazor. Sice niekde v diskusii som sa docital, ze vraj pri blikani sa tazsie odhaduje rychlost cyklistu ako ked svieti. Neviem, netusim. Ja blikam, zatial ma nic nezrazilo. Hoci mnohokrat ma aj tak ci uz vedome alebo nevedome vytlacili z cesty. Pozrel som uveden svetlo Fenix. V praxi som to este nevidel, neviem k tomu vobec zaujat stanovisko. Moje svetlo je take, ze ho vidno trosku aj do strany aj z mojho pohladu cyklistu vidim, ako svieti. Pri tom Fenixe neviem ako to je napr. z vyssie sediaceho sofera napr. autobus, kamion.
06.12.2022 - 18:06:23
00
Ja používam na cestnom bicykli svetlo z aliexpresu, ktoré ma zrezaný svetelný kužel a výkon vraj 400 lumenov. Nastavené ho mám tak, že kužel začína hneď pred predným kolesom a končí možno tak 10 metrov predo mnou (neviem nikdy som to nemeral :-D ). To mi stačí na to aby som ja videl na cestu ale stále to asi dostatočne svieti aj dopredu do diaľky lebo reflexné prvky a značky už pekne vidím aj na 100 metrov (tiež len odhad :-D ).
Ale tiež by som najradšej skopol každého jedného kto na cyklotrase v úplnej tme má svetlo nastavené rovno dopredu. A stále si myslí, že mu to málo svieti a pri tom najväčšia časť svetelného lúča ide do prd.. teda diaľky kde nemá čo osvetľovať, maximálne teda oproti idúcich.
A tie svetlá na Bolt kolobežkách sú fakt tlak zdvíhajúce :-D
06.12.2022 - 19:39:06
04
Inak toto ja tiež nechápem, čo, resp.koho osvetľujú na hrádzi, keď si svetlo vytocia rovno dopredu. Podľa mňa je to asi pocit, že im do dosvieti ďalej a lepšie uvidia. Bohvie
06.12.2022 - 20:19:20
00
Ako som skor pisal, tiez to mam sklopene dole, svietim si tak cca 10m pred seba, cloveka dalej uz nevidim (keby som ho chcel vidiet, musel by som svietit dopredu). Vela bezcov je v ciernom a nema ani len reflexny naramok, vtedy sa az zlaknem ked sa predomnou zjavi :)
jedine co vidim su reflexne prvky ak ma na sebe, alebo dopravne znacky.
Predtym som mal svetlo z ciny, pri tom som videl vsetko, ale som oslnoval.
Najlepsia je kombinacia s celovkou, tou si viem prisvietit kam potrebujem, aj do dialky, aj do zakruty. Poslednu co mam ma 5 rokov Infini 300lm, ta uz vydrzi asi 30min. Ale od jeziska dostanem fenix hm61r :)
07.12.2022 - 10:26:55
00
norulakp

Len je rozdiel ked blikas svetlom so sustredenym kuzelom, cize svetlom urcenym na svietenie, kt ma svietivost v stovkach lumenov (lm) a tzv. pozicnym svetlom, kt. ma svietivost 10, 15 lm resp. menej.
Cize svetlom aby si bol videny. Na to nepotrebujes blikat sustrednym kuzelom do oci.

Ja som prestal pouzivat blikanie svetlom urcenym na svietenie aby som videl na cestu, ked som stretol na biku oprotiblikajuceho cyklistu. Neskutocne mi to vadilo a doslova som sa nesustredil na svoju cestu. Hovorim o jazde za tmy pod ciastocnym poulicnym osvetlenim.

Preto som ti poslal odkaz na ten aliexpres, pretoze tam najdes veci od vymyslu sveta, za par supov, co u nas v zivote nezozenies.
Príloha:
svetlo pozicne.jpg
svetlo pozicne.jpg 31.61 KiB thumb_up0thumb_down



Pises, ze mas svetlo urcene na svietenie aby si videl cestu, ale pouzivas ho iba na to aby si bol videny.
Tak, jedinym riesenim aby si nesposoboval "epilepticke zachvaty" blikanim, je sklopit to svetlo.

Poziadaj niekoho aby ti s tym pomohol. Ak sa teda nechces vzdat blikania, sklopis svetlo a on ti povie ci to vadi alebo nie aj ci si bol viditelny.
Lebo je tu aj moznost, ze patris medzi mizive mnozstvo ludi, kt. blikanie do oci zrejme nesposobuje problemy.

Aj malicke neblikajuce svetlo za tmy uvidis na desiatky (stovky) metrov.
07.12.2022 - 12:52:43
00
Red1 napísal:
norulakp

Len je rozdiel ked blikas svetlom so sustredenym kuzelom, cize svetlom urcenym na svietenie, kt ma svietivost v stovkach lumenov (lm) a tzv. pozicnym svetlom, kt. ma svietivost 10, 15 lm resp. menej.
Cize svetlom aby si bol videny. Na to nepotrebujes blikat sustrednym kuzelom do oci.

Ja som prestal pouzivat blikanie svetlom urcenym na svietenie aby som videl na cestu, ked som stretol na biku oprotiblikajuceho cyklistu. Neskutocne mi to vadilo a doslova som sa nesustredil na svoju cestu. Hovorim o jazde za tmy pod ciastocnym poulicnym osvetlenim.

Preto som ti poslal odkaz na ten aliexpres, pretoze tam najdes veci od vymyslu sveta, za par supov, co u nas v zivote nezozenies.
Príloha:
svetlo pozicne.jpg


Pises, ze mas svetlo urcene na svietenie aby si videl cestu, ale pouzivas ho iba na to aby si bol videny.
Tak, jedinym riesenim aby si nesposoboval "epilepticke zachvaty" blikanim, je sklopit to svetlo.

Poziadaj niekoho aby ti s tym pomohol. Ak sa teda nechces vzdat blikania, sklopis svetlo a on ti povie ci to vadi alebo nie aj ci si bol viditelny.
Lebo je tu aj moznost, ze patris medzi mizive mnozstvo ludi, kt. blikanie do oci zrejme nesposobuje problemy.

Aj malicke neblikajuce svetlo za tmy uvidis na desiatky (stovky) metrov.

10-15 je dost malo. Raz sa mi napr. stalo, ze sli styri zeny po priechode pre chodcov, kde bola tma ako v prdeli. Ja som bol rozfofrovany z kopca. Keby jedna z nich nemala reflexny pasik, tak by som do nich narazil. So svetielkami, co si poslal na fotke by som ich neuvidel. Takisto 10 metrov neviem ci by mi stacilo na zabrzdenie (mam gumickove brzdy). Takito, ked sklonim svetlo do zeme, nie som si isty, ci bude reflexny pasik na ludoch vidno. Takisto blikanie je fajn, ked idem po cyklochodniku a sa mi tam spaciruju chodci. Zakazdym sa otocia, ze co to blika a sa vcas ustupia. A nakoniec tie svetielka by asi moc nebolo vidno v hmle, dazdi, snezeni prip. v kombinacii tohto pocasia. Skor podla mna sofer zbada blikanie ako trvale svetlo. Takisto v meste, kde je vela roznych svetiel - auta, semafory a vsetko mozno okolo, skor sofer zaregistruje blikanie ako nejake malicke svetielko. Samozrejme, je to len moj nazor a skusenost.
07.12.2022 - 17:15:03
00
Čo tak skúsiť na jednej dvoch jazdách sklopiť to svetlo dole a nepolemizovať o tom či budú alebo nebudú svietiť reflexné prvky? či ti budú ešte vyblikovať ostatný vodiči? Alebo tak skúsiť si oprieť bicykel o stenu a postaviť sa 10-20-30 metrov pred bajk ako to oslepuje keď máš rovno alebo koľko je vidieť blikanie keď to bude sklopené dole?
08.12.2022 - 00:31:42
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá / Predné)
keyboard_arrow_up