Ahojte,kupujem tretry a neviem ake pedale ku nim,podla coho mam pozerat??
Som zaciatocnik,aky je rozdielm medzi spd a crank??
Su to je moje prve tretry,prechadzam z platforiem...
Jedina podmienka je hadam iba nastavenie sily vypnutia...
Sadnu mi na tretry kazde pedale,ci je to nejako rozdelene??
Vopred dakujem za rady...
20.11.2015 - 02:36:04
00
Je to rozdelene na cestne a MTB.

Crank a shimano su dost ine - pri shimane mas nohu napevno v jednej polohe a nastavujes si silu vypnutia. Pri crankbrothers mas dost velku volu dost stran a nastavujes si iba vypinaci uhol a nie silu.

Je tu vela lusi ktorym Crankbrothers nesadli. Ja ich mam na vsetkych bikoch a nedam na ne dopustit - kazdemu sadne nieco ine.

Crankbrothers ma aj ine vyhody, ako servisovatelnost (vies kupit skoro vsetky diely nove), lepsie sa zapinaju v blate a snehu, kedze ich pretlacis cez pedal. Mam aj Eggbeatery a aj Candy a uvazujem, ze eggbratery pojdu do sveta a kupim nejake vyssie candy, alebo Mallet.
20.11.2015 - 07:54:48
00
Prepac,zabudol som dodat,ze jazdim MTB
Ktore su vhodnejsie pre zaciatocnika??
Hodim ich na kazde tretry ci uz spd alebo crank??
A este otazocka,delia sa nejako pri montazi na velkosti dier v klukach??
20.11.2015 - 08:17:52
00
Na MTB treba kúpiť MTB Tretry (majú inú podrážku a spôsob uchytenia kufrov ako cestné tretry)
Najpoužívanejší spôsob upnutia tretry na pedál je SPD.
Pre začiatočníka sú ideálne pedále Shimano SPD 520. (pomerne lacné a takmer nezničiteľné)
K pedálom sú spravidla pribalené aj kompatibilné kufre.
20.11.2015 - 08:28:08
00
Tretry mam tieto...
O tych co spominas som uz cital parkrat...

Prílohy:

IMAG5075.jpg
IMAG5075.jpg 122.17 KiB thumb_up0thumb_down

20.11.2015 - 08:52:08
00
tiež ako začiatočník som si poriadil SPD 520 + tretry Shimano za cca 60 Eur a z dočasného riešenia sa stalo trvalé...Nemám tomu čo vytknúť.:)
20.11.2015 - 09:01:22
00
Tie 520 su obojstranne??Da sa pri zjazde odopnut sa a ist tak??

Maju taketo vyznam??
Je rozdiel pri nacvakavani??
http://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/pedale/naslapne-mtb/shimano-spd-pd-mt50-naslapne-pedale.html
20.11.2015 - 09:04:40
00
To sú MTB tretry.
Už len dokúpiť MTB pedále podľa chuti. (ku každým by mali byť pribalené aj kufre)
Ja som začínal s 520tkami, potom som prešiel na vyššiu radu Shimano.
Na záložnom biku, ktorý jazdí aj moja manželka, mám SPD pedále s klietkou. (možné jazdiť s kuframi i s bežnými teniskami)
Tie mt50 môžeš počas jazdy síce vykliknúť (vypnúť) ale musel by si posunúť tretru do neprirodzenej polohy,aby ti to znova nezacvaklo. Majú význam len ten, že tretra má lepšiu oporu a sú preto vhodné aj na celodenné výjazdy.
20.11.2015 - 09:20:43
00
Su, da sa ale zistis, ze so zapnutou nohou v zjazde je to ovela lepsie. Nacvakavanie je to iste. Rozdiel je jedine v tom, keby si chcel jazdit bez tretier, tak sa ma teniska kde opriet - ako klasicky pedal.
20.11.2015 - 09:23:43
00
To ano,ale vsak aj na tie 520 sa daju kupit tie plastove zarazky,aby sa dalo jazdit bez tretier,nie??
Vela ludi mi povedalo,ze v zjazde je dobre odopnut sa...
20.11.2015 - 09:34:40
00
V zjazde je dobre odopnut sa pokial to nevies - tento tyzden som pozeral video, kde vysvetlovali rozdiel medzi flat pedalom, malym spd ako spomenuta 520 v kombinacii s XC topankou a velkym pedalom ako napriklad mallet (nic lepsie mi nenapadlo) a sirokou topakou - chalan mal tusim nejake 510.

Zjdenodusene: flat - das rychlo nohu dole, ale mas nizsiu efektivitu zaberu, SPD vycvaknes o trochu pomalsie, ale ked to vies, je to len maly rozdiel.

SPD: maly pedal, mala hmostnost, nizsia stycna plocha, co moze niekedy vadit. Velky pedal, velka hmostnost, vascia plocha a vacsia kontrola.

Ak jazdis nejake XC, tak nieje co riesit - 520 je dobry vstup a dalej sa uvidi (sam som ich tu tusim dvoje predal).

AJ jazdis zjazd, alebo nejake dlhe vyjazdy, tak si kup jazdene 520 za par eur a uvidis, ci vyhovuje, alebo nie - skor tipujem ze pojdes do niecoho sirsieho.
20.11.2015 - 09:58:20
00
pepo13 - tie plastové zarážky sú len provizórne riešenie. Ak ich nahodíš, musíš dať aj vyššie sedlo. Je to len umelá hmota a po pár nahodeniach je to zničené. (v mieste zacvaknutia do SPD)
20.11.2015 - 10:19:09
00
Nášľapné pedále s klietkou - klietka má ochrannú funkciu a zároveň poskytuje aj lepšiu oporu tretre
Nášľapné pedále jednostranné - z jednej strany SPD a z druhej platforma
Pri tých obojstranných s klietkou vystupuje SPD zámok nad úroveň klietky a preto nie sú vhodné na použitie obyčajných tenisiek
20.11.2015 - 10:32:48
00
matko001 napísal:
Crankbrothers ma aj ine vyhody, ako servisovatelnost (vies kupit skoro vsetky diely nove), lepsie sa zapinaju v blate a snehu, kedze ich pretlacis cez pedal.

Ano, uz len dodat, ze Crankbrothers ma aj ine nevyhody. Napr. nutnost servisovat a nutnost kupovat nahradne diely. :D Shimana vobec servisovat netreba, zato na CB pravidelne praskaju pruziny, odchadzaju loziska a kufre sa opotrebovavaju nepomerne rychlejsie. CB su tzv. vysokonakladove pedale a casto fatalne zlyhaju vdaka prasknutej pruzine pocas vyjazdu a zvysok vyjazdu ide clovek na jednom pedali. So Shimanom sa toto snad nikomu nikdy nestalo a pritom ich celosvetovo jazdi x nasobne viac ludi.
20.11.2015 - 10:43:16
02
Zase to neber tak ciernobielo.
Na shimane mi vypadla prachovka a nova sa nedala kupit. Znicil som gulickove lozisko, takze som ho musel menit, pripadne tu bolo viac krat spomenute, ze niekto stratil sroub co drzi cely ten mechanizmus a par krat aj ta samotna "kliekta" praskla.

Kazde ma svoje pre a proti.
20.11.2015 - 11:01:02
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty / Pedále / Nášľapné MTB)
keyboard_arrow_up