Veď áno, viem ako...možno som to zle napísal a je to už celé dopletené u mňa, tak zato nechápeš tomu čo píšem a ako to myslím...ale čo som chcel vedieť tak viem a o to išlo...o montáž a polohu snímača :D
14.01.2016 - 20:02:41
01
Suhrn: Nahodis cyklopocitac. Snimac umiestnis hocikde na vidlu, na hociktoru stranu. Len nie na kotuc :D
Na zem rozlozis meter. Das bike na 0 das na nafukanu gumu ciarku, spravis jednu otocku a odcitas dlzku. Dostanes obvod v mm. Odporucam premerat x krat a spravit priemer. To zadas do tachaca. Done
14.01.2016 - 20:34:03
00
Nemohol by si mi to nakresliť s popisom čo ako spraviť presne aby som to nedoplietol :D :D :D prepáč, nemohol som si to odpustiť...považujem to za uzavreté...téma môže pokračovať ďalej tam kde sme začali horúčkovito debatovať :D začalo to polohou snímača a skončilo pri matike a metri :D Ospravedlňujem sa za možné nedorozumenia z mojej strany každému :-)
14.01.2016 - 20:52:40
00
Počúvaj, chceli sme ti pomôcť. Nik si z teba srandu nerobil.
S takýmto prístupom sa najkôr nabudúce odpovedi nedočkáš.
14.01.2016 - 21:01:22
00
Veď píšem že: "Ospravedlňujem sa za možné nedorozumenia z mojej strany každému" :-) ale pomohli niektoré odpovede, tak ja som spokojný s Vami.
14.01.2016 - 21:04:49
00
Jezus napísal:
Dobra teoria. :D A ako konkretne zavisi presnost merania poctu otacok od toho, kolko casu stravi magnet pri senzore? Hadam cim kratsi cas je magnet pri senzore, tym vyssia sanca, ze pri urcitej rychlosti a urcitej velkosti medzery medzi magnetom a senzorom uz rele v senzore magnet nezosnima.

to neni teoria to je prax. tvoja teoria hovori ze najlepsie by bolo mat magnet na oske - teda kedy by bol spinac stale zapnuty. v snimaci nie je rele ale cievka ktora pri zmene magnetickeho pola indukuje napatie.
kazdy magnet ma okolo seba magneticke pole na ktore je citlivy snimac. preto je lepsie mat ten snimac v tom magentickom poli co najkratsie aby si mal co najpresnejsie meranie. pretoze chces vediet ze ten magnet presiel okolo snimaca za 3 sekundy presne 3x a nie ze presiel okolo za 3 sekundy 2,5-3,7x

ak si to nepochopil mozem ti to tu aj vypocitat a nakreslit
15.01.2016 - 08:15:42
01
110mat110 napísal:
Suhrn: Nahodis cyklopocitac. Snimac umiestnis hocikde na vidlu, na hociktoru stranu. Len nie na kotuc :D
Na zem rozlozis meter. Das bike na 0 das na nafukanu gumu ciarku, spravis jednu otocku a odcitas dlzku. Dostanes obvod v mm. Odporucam premerat x krat a spravit priemer. To zadas do tachaca. Done


len pre zaujimavost, na motocykloch su magnety na kotucoch bezne
15.01.2016 - 08:19:46
00
theruck napísal:
... preto je lepsie mat ten snimac v tom magentickom poli co najkratsie aby si mal co najpresnejsie meranie. pretoze chces vediet ze ten magnet presiel okolo snimaca za 3 sekundy presne 3x a nie ze presiel okolo za 3 sekundy 2,5-3,7x

ak si to nepochopil mozem ti to tu aj vypocitat a nakreslit


... ani ja nerozumiem ako dĺžka časového intervalu, počas ktorého je snímač zopnutý pri prechode okolo magnetu, ovplyvňuje zaznamenaný počet otáčok kolesa napríklad na dráhe s dĺžkou niekoľko km.

Počet vypitých pív tiež nezávisí od rýchlosti vypitia jednotlivých pív. Na základe počtu vypitých pív mi čašník vystaví účet podobne, ako computer vypočíta prejdenú vzdialenosť podľa počtu zaznamenaných otáčok kolesa.
15.01.2016 - 09:22:10
05
theruck napísal:
to neni teoria to je prax...

To je akurat tak Tvoja teoria. Ja som napisal, ze je lepsie mat magnet a senzor blizsie k stredu ako dalej od stredu. Ak nerozumies pisanemu textu a rozdielu v pojmoch "blizsie k stredu" a "v strede", tak je zbytocne cokolvek dalej riesit. A ano, cievky uplne bezne spinaju / cvakaju pri prechode magnetu okolo. :D
15.01.2016 - 09:37:09
00
ok tak zjednodusene a prehnane...

to cierne mas koleso ta modra bodka je magnet
to modre je magneticke pole magnetu
zelene je snimac
v pripade ze das snimac blizssie k stredu tak je cas kedy je snimac v magnetickom poli magnetu oznaceny zlto
v pripade ze das snimac blizssie k rafiku tak je cas kedy je snimac v magnetickom poli magnetu oznaceny fialovo

ak sa koleso otaca 1 ot. / 1s znamena to ze snimac v dolnej polohe je polovicu tohoto casu "vzopnuty" a znova sa do tohoto stavu dostane za 0,5 sekundy alebo za polovicu otacky kolesa - to je jeden impulz ktory nameria cyklocomputer

za 3600 sekund dostanes teda zo snimaca 1800 impulzov
1800 impulzov pri obdvode kolesa 2100 mm = tvoj cyklopocitac ti vyrata rychlost 3,8 km/h a po hodine jazdy nameria prejdenu vzdialenost 3,8 km


v pripade vyssieho umiestnenia snimaca dostanes za 60 sekund 59 impulzov co je blizssie k 60...
za 3600s dostanes 3540 impulzov
= tvoj cyklopocitac ti vyrata rychlost 7.4 km/h a po hodine jazdy nameria 7,4 km prejdenej vzdialenosti

v skutocnosti si presiel 7.56km a kvoli tejto nepresnosti merania ti cyklocomputer ukazal hodnotu 7,4 km

prospech umiestnenia snimaca blizssie k rafiku by mal byt teraz jasny snad kazdemu :)

Prílohy:

Screen Shot 2016-01-15 at 5.47.42 PM.png
Screen Shot 2016-01-15 at 5.47.42 PM.png 44.12 KiB thumb_up0thumb_down

15.01.2016 - 18:03:27
00
Zijes vo vlastnom svete. Ale ved mas uz aj vlastnu temu, takze je fsecko f poradku. :)
15.01.2016 - 18:20:35
01
Áno. Posledný theruck -ov príspevok treba presunúť sem o-hocicom/svet-podla-theruck-a-t37148.html
15.01.2016 - 18:23:44
00
a ja som mu najprv chcel aj nejake cisla popisat, ale uz si spominam, asi by to nikam neviedlo :)
15.01.2016 - 18:24:54
00
theruck:
vďaka za obrátok a teóriu okolo neho :-) Takže môj dotaz na umiestnenie snímača na vidlicu nebol zbytočný...Vy sami medzi sebou ako skúsení cyklisti, nie ako ja začínajúci sa dokážete v týchto veciach pohádať a diskutovať hodnú chvíľu o tom kde presne teda je najlepšie snímač umiestniť na vidlicu...A tu mňa ste s prepáčením je*ali a mysleli si že som dement...dement nie som, len začínajúci cyklista ktorý v týchto veciach si potrebuje poradiť :-)
Tak teraz sa pýtam, komu mám po tejto debate medzi Vami a presviedčaním sa navzájom kde je umiestnenie snímača lepšie veriť : Hmm ? To teraz nie v zlom, len komu veriť keď každý z Vás si melie svoju pravdu a ja ako neskúsený sa tu opýtam a možno hneď nechápem a som tu skoro za debila považovaný, kďežto ani Vy sami to presne asi neviete niektorí, lebo niekto sa mýli a niekto v tom pravdu má, len kto to je ? Ďakujem.


Naposledy upravil Cirdeman dňa 15.01.2016 - 18:30:04, celkovo upravené 1 krát.

15.01.2016 - 18:27:52
00
Pridaj sa k theruck -ovi, nech nie je sám. :-)
15.01.2016 - 18:29:49
00
keyboard_arrow_up