Obcas ide o cas, obcas (pri autonehode) nevies co sa deje a v tom strese nemusis vidiet vsetky suvislosti napriklad unik benzinu, vyprostovacky a podobne.

Moja skusenost so 112 je tiez zla. Potreboval som pomoct bajkerovi v zlom signale. Bral som to tak, ze 112 prepoji "s vyssou prioritou" aj pri slabom signali. Kym sa vykecal automat, ze volam na tiesnovu linku, signal vypadol uplne. Toto sa zopakovalo niekolko krat tak som radsej nechal chudaka bajkera v bezvedomi (dychal, mal tep) a siel som do najblizsej dediny po pomoc.
11.10.2016 - 09:45:09
01
teraz som absolvoval kurz PP a priamo zachranarom nam bolo povedane, ze na 112 nie je medicinsky vzdelany clovek, na rozdiel od 155 kde vedia instruovat do prichodu zachranky co treba podla opisu situacie robit (ked to clovek nevie). Presne ako napisal astro...ak ide o napr. havariu kde su zakliesneni ludia a treba hasicov aj sanitku, tak 112, oni ich vedia poslat naraz (casto pridu hasici skor ako sanitka), ak ide len o uraz bez potreby inych zloziek, tak radsej rovno 155
11.10.2016 - 09:50:00
00
astro napísal:
http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/355315-zmatok-v-tiesnovych-linkach-kedy-volat-112-a-kedy-155/
"Dobiáš vysvetľuje, že ak sa napríklad stane hromadná dopravná nehoda, pri ktorej je potrebná súčinnosť viacerých záchranných zložiek, tak treba vytočiť číslo 112. Ak ide o čisto zdravotný problém, treba vytočiť číslo 155."

ja ti voľne citujem pokyny od MUDr. Vaczulovej ktorá nas pred necelým mesiacom periodicky školila ;)
a čisto zdravotný problém si predstavujem napr nejaký úraz pádom a podobne, ak ide o autonehodu ako v tomto prípade t.j. je potrebná súčinnosť viacerých zložiek tak 112.. lebo 112 ti zabezpečí aj záchranku aj políciu a ak bude potrebné aj hasičov na vystrihávanie..

(bolo to pred 6 rokmi)

fuh, sorry ale 6 rokov je dosť dlhá doba.. 112-tka vtedy u nás furt len začínala :?:

ale teda vám dám príklad aj zo 155ky.. dobrých 15 rokov dozadu, som volal k susedovi u babky na dedine, lebo ostal sedieť na lavičke, nevedel dýchať a tŕpli mu končatiny.. volám 155 a oni nemajú voľnú sanitku teraz, ale že pána poznajú už a keby ho to neprešlo do 30min tak nech zavolám znova.. takže nie nemám ilúzie o zdravotníctve..
11.10.2016 - 09:50:55
00
petrik napísal:
inak staral som sa o kamerovy system v minulej robote. to video je vonku pred vynesenym nejakeho trestu. nemalo by sa to uverejnit az po vysetrovani?.. zvlastne


to video bolo údajne rozposlané na USB kľúči do redakcií... takže je to účelové... pritom to bola nehoda z kategórie, že sa to môže stať každému čo jazdí...
11.10.2016 - 09:52:46
00
aha fikoland ze mi hned nedoslo
11.10.2016 - 09:54:37
00
neviem kto je dopravny analytik Bazovsky ale toto povedal:

Ako obrana vodičom, ktorí zrazia chodcov, slúži argument, že chodca nebolo vidieť. Rovnako argumentoval aj Lipšic, tvrdil, že mal tmavé oblečenie a pred zrážkou ho nevidel. Podľa Bazovského to neobstojí. "Aká znížená viditeľnosť? Chodec mohol ísť aj nahý, keby si na to trúfal. On nemá povinnosť používať reflexné prvky, pokiaľ sa pohybuje na chodníku alebo po priechode pre chodcov. On mohol ísť v akomkoľvek oblečení. Čo mal mať na sebe? Vianočné ozdoby alebo svetlá? Chodec nie je motorové vozidlo alebo bicyklista, že musí byť osvetlený," tvrdí známy dopravný analytik. Podľa neho ani osvetlenie vozovky nemôže obstáť ako argument, žiadny správca ciest ani majiteľ nie je povinný osvetľovať vozovku za zníženej viditeľnosti.

http://www.topky.sk/cl/10/1580649/Velka-analyza-VIDEOdokazu-Lipsicovej-nehody--Mrazive-slova-experta--klucove-fakty-tragedie-

hmm?
11.10.2016 - 09:55:17
00
Osobne mam svojich veci dost,ziadny politik ma nezaujima a ani nebude. Myslim ze cas sa da stravit aj uzitocnejsie ako rozoberanim nejakej nehody. Tym na nikoho neutocim len mi je divne ze riesite taketo veci :-)
11.10.2016 - 09:59:42
00
Este k tej dileme co kedy volat. Na 112 sa da dovolat aj bez SIM karty pokial je tam signal akehohokolvek operatora, na ine cisla nie. Resp. na 112 sa dovolate aj ak nemate signal vasho operatora, ale iny operator dane uzemie pokryva. Cize v uzemi s problematickym pokrytim je vzdy dobre volat 112, lebo dovolanie sa na ine cislo ma nizsiu pravdepodobnost uspechu.
11.10.2016 - 10:04:47
00
Hosť napísal:
to video bolo údajne rozposlané na USB kľúči do redakcií... takže je to účelové... pritom to bola nehoda z kategórie, že sa to môže stať každému čo jazdí...


Potrebovali zakryt novu kauzu CT, co vysla predobedom, pobede uz to poslali toto video. Zaujimalo by ma ci ho mali priamo zo spisu.
11.10.2016 - 10:10:44
00
110mat110 napísal:
Potreboval som pomoct bajkerovi v zlom signale. Bral som to tak, ze 112 prepoji "s vyssou prioritou" aj pri slabom signali.

na toto je dobrá apka od HORSKEJ SLUŽBY, da sa použiť aj inde ako tam, kde operuje Horská,
ak zapneš GPS odošle tvoje súradnice a do správy napíšeš aký je problém a oni reagujú
SMS sa odošle skôr, aj pri zlom alebo slabom pokrytí signálom
https://www.hzs.sk/typy-aktualit/aplikacia-horka-zachranna-sluzba/
11.10.2016 - 12:16:44
01
CraObs napísal:
ty asi moc nevieš ako funguje 112 či? je jedno či voláš 112 alebo 158, na druhom konci sa budeš baviť s tou istou osobou :)

Ak by si tusil, ako funguje 112, taku blbost nikdy nenapises. Kedze pracujem so 112 aj so 150, odporucam volat priamo cislo, ktoru zachrannu zlozku potrebujes. Ak si na cislo spomenut nevies, volaj hocico (150, 155, 158). 112 az v uplne poslednom slede...


Naposledy upravil jfab dňa 11.10.2016 - 15:51:29, celkovo upravené 1 krát.

11.10.2016 - 15:46:08
00
LL napísal:
na toto je dobrá apka od HORSKEJ SLUŽBY, da sa použiť aj inde ako tam, kde operuje Horská,
ak zapneš GPS odošle tvoje súradnice a do správy napíšeš aký je problém a oni reagujú
SMS sa odošle skôr, aj pri zlom alebo slabom pokrytí signálom
https://www.hzs.sk/typy-aktualit/aplikacia-horka-zachranna-sluzba/


Nah, je len pre android. Ked poslem SMS so suradnicami na nudzove cislo, dokazu to precitat?
11.10.2016 - 15:49:27
00
Nedokazu.
11.10.2016 - 15:52:05
01
Mozno je to hodne do uplne inej, mozno samostatnej temy, ale tu to zacalo:

Ako funguju inky tiesnoveho volania? Opisem prax v presovskom kraji. Vsetky operacne zlozky sedia v jednej budove, na jednom poschodi, kazda vo vlastnej miestnosti. Nevidime sa, iba pocujeme. Linku 112 preberaju nonstop 4 operatori. 1x zdravotnik, 1x hasic, 2x civilna ochrana. Policia linku 112 neobsluhuje. Ak je v jednom case volani privela a vsetci styria operatori su obsadeni, system hovor presunie do ineho kraja.

volanie na linku 112:
1. mas dzravotny problem, zdvihne ti zdravotnik, vyhral si
2. mas zdravotny problem, zdvihol ti to iny operator, budes prepojeny na zdravotnika
3. horis, zdvihne ti to hasic, mas mensi problem
4. horis, zdvihne ti to iny operator, mas velky problem, budes prepojeny na hasica
5. okradli ta, volas policiu, vzdy budes prepojeny na policiu
6. operator CO nie je schopny vyriesit nic, takze dufaj, ze ti to nezdvihne, vzdy je nuteny prepajat

volanie na linku 155:
volas priamo zdravotnikom, jedneho z nich pocujes v telefone

volanie na linku 158:
volas priamo policiu, hovoris s policajtom/tkou

volanie na linku 150:
volas priamo hasicov, komunikujes s jednym z nich

Je uplne jedno, na ktoru z tychto troch liniek (155, 158, 150) zavolas. Vzdy sa dovolas na koordinacne stredisko do sidla kraja (PO). Ak ide o nestastie, kde su potrebne aspon dve zlozky z troch, tvoje volanie je spojene do konferencie a kazdy operator sa ta popyta, co on potrebuje vediet pre tvoju zachranu. Inych volat netreba, oni si to poriesia medzi sebou. Ak je nutne povolat dalsie specialne zlozky (elektrikari, plynari, vodari, vytahari, horska sluzba, banska zach. sluzba a pod.), je to ich kapusta a vedia ako na to. Z uvedeneho je zrejme, ze linka 112 je tu na ho... Mozno pre cudzincov, ktori netusia o nasich narodnych cislach.

Lokalizacia volajuceho z pevnych liniek je jednoznacna, pri mobiloch je jej presnost zavisla na pokryti BTS-kami operatorov. V meste ako tak, mimo miest aj niekolko desiatok km. e-call a podobne vychytavky zatial nefunkcne. SMS od hluchonemych zatial do tiesnovych liniek nedorazia.

Vsetky uvedene tiesnove cisla su zdarma a na linku 112 sa da dovolat aj bez sim karty (nie z prehistoryckch mobilov). Linka 159 - mestska policia nie je zaradena medzi tiesnove linky a niektori operatori ju spoplatnuju.

To, ze sa operator vela pyta neznamena, ze zachrana k tebe sedi na zadku. Uz pocas hovoru sa neraz stava, ze prislusna zlozka vykonava vyjazd na tvoju zachranu.
Netreba mat strach z toho, co operatorovi povedat. On sa pyta, ty odpovedaj. Nestresuj, hovor jasne, nekric. Neustalym opakovanim slova RYCHLO spomalujes cas dojazdu zachranarov.

Toto vsetko pisem preto, lebo som operatorom linky 150 s praxou viac ako 14 rokov a linky 112 s praxou nad 4 roky. Snad ich nikdy nebudete potrebovat.

Rad odpoviem na pripadne otazky.
11.10.2016 - 17:23:22
043
Dnes som po kratkom case znovu stretol cyklistu kaskadera, ktory bez vahania vliezol do toho kratkeho tunela na Bajkalskej (smer Pristavny most). Naviac .. nie moc svetla, v tuneli tma, ziadne svetlo nemal, reflexne kusky oblecenia minimalne (tenucke pasiky na tretrach/resp. dolnej casti nohavic) .. ale uplne bez vahania. Ako v ramci predpisov v podstate ok, ale .. kebyze chcem spachat samovrazdu, tak su na to lepsie a istejsie sposoby ako toto ..
12.10.2016 - 19:30:56
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up