nie zlý nápad s tým hranolom len sa mi to zdá zbytočné..bude treba prelepovať šmirgeľ za každým keď sa zoderie..
10.01.2017 - 18:33:26
00
mne postačujú lidlácké "viacúčelovky" :) na kosti mám samozrejme niečo lepšie lovecký MORA of sweden
10.01.2017 - 18:37:41
00
http://www.lumavinicne.sk/kategoria/noze-mora-of-sweden/outdoor-lov-rybolov/noz-mora-bushcraft-survival/
10.01.2017 - 18:57:59
00
Mne sa zda lepsia ta sada Ganzo aj ked ma nevyhodu jednostranneho upnutia ma ale plynule nastavenie uhlov. Lansky a podobne systemy ostria obe strany na jedno upnutie.
Tie drziaky ci voditka si dako neviem predstavit v praxi, voditko v saniach ci vodiaca tyc nepusti z nastaveneho uhla a ostrie je aj na pohlad lepsie ako ostrenie len v ruke.
10.01.2017 - 18:58:11
03
Niečo o brúsení aj tu.
Ještě něco k broušení.... thumb_up0thumb_down
TIP - ako dodržať uhly pri brúsení thumb_up0thumb_down
10.01.2017 - 19:03:38
01
odporucam kuknut aj toto videjko https://www.youtube.com/watch?v=rLJb1Wz3Xjw
10.01.2017 - 23:01:52
00
Otazka hlavne je, ci to cloveka bavi (chce sa ucit brusit z ruky, lebo chce), alebo jednoducho chce mat ostry, dobre nabruseny noz, ale z nejakeho dovodu to chce robit sam. Vtedy ma nejaka sada urcite opodstatnenie. Ja mam z Ali tusim Ruixin Pro. Funguje, co viac k tomu dodat. Nie je to umenie, nie je v tom hladanie dokonalosti, je to spotrebak.
10.01.2017 - 23:30:55
01
kukol som par videi s tym ruixom ,to ganzo je na takom principe,niektori to povylepsovali magnetom,odstranili zavadzajuce kridlovky ,pridali gumicky dorazy a pod.. ,zacina sa mi to pacit a hlavne nemam nic na obnovu ostria ...
11.01.2017 - 08:41:31
00
Jasne, ze to nieje ziadna veda a noz je nastroj na rezanie a nie na odbavovanie ako vo filme ked katana prereze hodvabnu satku vlastnou vahou. Bol to pekny efekt ale inak hovadina.
Podla mojho nazoru by malo byt v kazdej domacnosti nieco na preostrenie noza a vediet to pouzit. Aj ked to nebude dokonale urcite to bude lepsie ako tupy noz. Jedine co nedoporucujem pouzivat su rozne skrabatka s kalenymi telieskami ktore z cepele odskrabuju material. Ma to za nasledok rychle ubudanie materialu a stretol som sa uz aj s popraskanym ostrim kde to v snahe este zachranit vyskrabali take sekance a zuby co bolo potom treba cele zbrusit. Z noza islo dole ako by ho pouzivali 10 rokov.
Ci si uz niekto zvoli ocielku, brusny kamen, brusne platno ci niektory z pripravkov alebo brusku je len o tom co koho bavi a kolko ma casu. Bruskou naostrite noz do 1min, ocielkou 1 min ale noz nesmie byt prilis otupeny, pripravky potrebuju 10 min a viac, kamene a diamanty potrebuju najviac casu a zrucnosti. Moja babka si ostrila noz na betonovom schode pricom ani netusila ake uhly a zrnitosti kamenov su a tiez to fungovalo.
11.01.2017 - 08:48:46
05
Taký dobrý schod môže obsahovať celú škálu grit a potrebné uhly :)
11.01.2017 - 09:08:26
00
v kuchynke v robote brusim noz na vonkajsom dne porcelanovej salky popripade tanieri. ked nie je nic po ruke improvizovat sa da. ani mi tam ta bruska nechyba do minuty je ostrie v holiacom rezime :)
jedine minus je na salke kde ostane ocelovy flak.
11.01.2017 - 10:05:47
03
Bolo by dobre vypichnut jednu vec - ocielku...

V mojom ponimani su tri stupne "brusenia":
1) Obtiahnutie na ocielke ako bezna, denna prax.(Masiari kazdu chvilu, ja ked obcas zabludim do kuchyne a umyvam noze, svoje noze podla potreby). Technicky pojate to nie je brusenie ako take (nie je to uber materialu v pravom zmysle), ale dobre nabruseny noz takto udrzim ostry o dost dlhsie.

2) Obtiahnutie na keramike - tu je jedno ci je to keramicka "ocielka" z IKEA, tycky od Jan03 z knife, hrncek, izolator poistky, teleso odporovej spiraly ;-) Uber materialu na brusive s vysokym gritom ostri(obnovuje) fazetu resp. hranu ostria, ktora je v relativne dobrom stave.

3) Ostrenie na kamenoch s rozlicnym gritom - vytváranie alebo rekonstrukcia ostria (fazety, vybrusu). Teda zacinam na hrubsich kamenoch (priroda, umele, diamant) a postupne (pocet krokov zavisi od vybavenia, chuti a presvedcenia) prechodom na jemnejsie sa dopracujem k finalnemu stavu. Ten samozrejme moze byt podporeny jemnou keramikou, kozou, atd...

Toto je samozrejme pohlad amatera, lubor1 to tu pred casom pisal, v jeho praxi to vdaka inemu levelu vybavenia ide trochu inac, ale principialne je to stale o tom istom.

Primarne som tym ale chcel povedat, ze vela ludi ocielku nepouziva resp. nevie o jej vyzname. Noz pouziva a az ked je fest tupy, ide na kamene. Aj ked zase podla toho co som cital, japonski kuchari tiez ide rovno na kamene.
11.01.2017 - 11:46:11
03
bol som u nožiara v hlubokej nad vltavou: http://noze-hofman.eu/ nie len niečo kúpiť ale aj podebatiť a napr. keď má nôž čepeľ s vyšším obsahom uhlíka o brúsení neni ani reči, nie je potreba..a keď "jo tak si to nech nabrousit u kováče jo"
11.01.2017 - 12:57:17
00
Doma na svojich nozoch (kuchynskych ) pouzivam hlavne ocielku takmer pred kazdym pouzitim ( nie len ja rezem ale iba ja ostrim). Koncom roka som bral vsetky na brusku takmer po 5 rokoch (presne si to nepamatam) a to este stale ocielka fungovala, len to uz dlhsie trvalo.
Pri obtahovani na ocielke sa pokrivene ostrie zrovna a oter materialu je minimalny. Treba vsak kvalitnu ocielku, taky jednoduchy test je ak mate noz polozeny na prste (noz bokom na prst) tak aby bol vyvazeny a hrotom noza sa dotknete hrotu ocielky musi sa prejavit magnetizmus v takej sile aby noz za hrot stiahlo. Neviem preco ale ak v ocielke nieje magnet neda sa nou obtahovat a noz sa este viac zatupi. Toto samozrejme neplati pe diamantove a keramicke ocielky a moze sa stat, ze niektory noz ma tolko obsahu chromu, ze noz len ciastocne potiahne a pusti.
Dnes som ostril japonske noze co maju jednostranne ostrie a tie sa na ocielke nedaju
obtiahnut mozno preto japoncici pouzivaju kamene.
Na ocielke mozno obtahovat len ostrie na stred, vlnkove, jednostranne ani zubkovane sa neda.
Cim viac uhlika je v oceli tym lepsie rezne vlastnosti a vydrz ostria nevyhoda je, ze oto viac potom vznikaju oxidacne povlaky aj hrdza.
11.01.2017 - 15:44:47
01
lubor1 keď si spomenul tie keramické a diamantové ocielky nie je to tak že oceľová ostrie skôr vyťahuje, ale diamantové a keramicke ocielky už v podstate brusia? Sa mi zdá že som to takto niekde čítal
11.01.2017 - 17:47:45
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Outdoor / Športové príslušenstvo a vybavenie / Ostatné príslušenstvo / Nože a brúsky)
keyboard_arrow_up