Na začiatok napisem, ze chápem potreby ochrany prirody a vnimam, ze v okolí Žiliny sa pomerne dost tazi atd :f:
Dostala sa ku mne ale info, ze cast Lucanskej Malej Fatry by mala byt zaradena do zoznamu uzemí europskeho vyznamu, kde by mal v casti platit 2. stupen ochrany a v casti 5. stupen ochrany. Kde presne ma ktory stupen platit neviem.
Na Zilinskej strane by mali byt dotknute uzemia od Kuneradu po Visnove, na Martinskej od Bystričky po Vrútky, takze by sa to mohlo dotknut Anakondy, Vretenice, Trailu pod Kozlom (tam uz v okoli SKUEV je) atd.
V 2. stupni ochrany by mal byt zakazany vjazd a statie :P bicyklom mimo vyznacenej trasy alebo ucelovej komunikácie- podla zakona o ochrane prirody, nie len lesneho zakona.
Ak sa niekto nahodou dostanete k nejaky mapam s vyznacenymi stupnami ochrany, hodte ich sem, som zvedavy co sa z toho vykluje.
06.12.2016 - 12:09:25
00
Jedina moznost je cim skor zlegalizovat nielen singletracky, ale i horske trasy... Myslim, ze zilinska VUC-ka by s tym nemala mat problem...
Ak tam niekde bude 5. stupen ochrany, uz tam nic neporiesite... Ako poznam ochranarov, tak ten 5. stupen daju tak, aby to pretinalo niekde hreben, a bude vymalovane... :(
06.12.2016 - 13:27:10
00
Legalizacia by urcite ciastocne pomohla, len zatial som pocul iba ze Visnovsky urbar je proti vyznaceniu Anakondy. Na urbariate v Teplicke by to mozno preslo ale to je mensia cast uzemia. Mozno sa tu ale najde niekto, kto to skusal riesit priamo a da viac info.
Pri traily pod kozlom by bolo treba legalizovat tras viacej ale skusim vyzistit od chalanov z Rajeckych akym sposobom tam maju rieseny najom a terenne upravy.
06.12.2016 - 14:08:40
00
Ochrana pomoze, je tam dost stvorkolkarov, motorkarov. 5. stupen tazko vyhlasia vo vyrubanych castiach, to by sa muselo jednat fakt o nieco cenne. Napr. Kozol je uz teraz 5 stupen. Inak si myslim, ze nemaju moc co. 2 stupen mozu dat aspon aku taku ochranu, vsak nechceme jazdit po holoruboch.

A v pohode sa jazdi aj "ilegal", vsak aj teraz je anakonda nelegalna, nie je to znacena trasa ani zvaznica. Cize relax.
06.12.2016 - 14:25:51
01
teraz je "ilegal" ale v tichosti tolerovana. co by sa mohlo zo zvysenym stupnom ochrany kazdopadne zmenit.

Zigo, btw, odkial su tieto info o zmene stupna?
06.12.2016 - 14:31:38
00
palo ako pises jazdi sa tam a jazdit sa aj bude len doteraz to vadilo len lesnikom/polovnikom a mohlo by zacat aj ochranarom. Ale ako pise Laco 5.st. bude mozno len na hrebeni a Anakondy sa to nedotkne. Kazdopadne od jari zacina nad anakondou tazba, tak neviem ako bude buduci rok zjazdna ;(
06.12.2016 - 14:35:28
00
viacej sa treba bat buckov ***** ako ochranarov, ak bude na uzemi Lucanskej Malej Fatry vyhslaeny 2. stupen ochrany, rovna sa to vyhlaseniu CHKO, v 2. stupni ochrany su obmedzene zakladne cinnosti, to by ale skor nam bikerom mohlo pomoct (zakon 543/2002 ich definuje). to iste plati pri vyhlasovani SKUEV a UEV, ktore maju najnizsi stupen ochrany (1 alebo 2. a manazmentove opatrenia su upravvene samostatnou vyhlaskou) ak sa budu vyhlasovat nejake uzemia v 5.stupni ochrany musia splnat kriteria reprezentativnosti, ohrozenosti alebo povodnosti. nevidim dovod vyhlasovat PR alebo CHA na hrebeni malej fatry, skor na upati v pralesovitych formaciach (kde su sa da pozret na hiking.sk po zapnuti vrstvy pralesy), alebo "na vodnych tokoch", netreba hned panikarit. nasim nepriatelom su lesaci a polovnici :) ak mi das zigo este enjake indicie mozem sam spytat znamych ci o tom nieco nevedia, robim v rezorte ZP
06.12.2016 - 14:47:16
04
rubik trocha si ma ukludnil. Sem som to ale pisal hlavne aby som zistil viac, kedze blizsie info nemam. Ked sa budes pytat tak odomna, resp. z fora to nemas ;) :P
06.12.2016 - 15:05:03
00
Maťo, najlepšie bude vyjasniť si to rovno s príslušnou správou ochrany prírody, takéto dohady nič nevyriešia. Pod koho to patrí, pod NP Maláí Fatra alebo NP Veľká fatra?
06.12.2016 - 20:21:46
00
Patrí to pod NP Malá Fatra, priamo so spravou to riesili znami, od ktorých mam info, ale ako som pisal informacie su neverejne a teda by som ich ani nemal mat.
08.12.2016 - 11:25:18
00
Písal som na NPMF a vraj zatiaľ sa z bicyklistov o tejto veci nik neinformoval. V 5. stupni ochrany vylučujú voľný pohyb, má to byť len malá časť územia no s veľkým významom, nebránia sa návrhom a spoločnému kompromisnému riešeniu ohľadom MTB. Ale asi treba nájsť zhodu aj s majiteľmi pozemkov....

cit: "Budú k tomu začiatkom roka 2017 prerokovania, ak sú bicyklisti z niektorej z dotknutých dedín, tak sa môžu prísť povyzvedať. "
12.12.2016 - 21:34:25
00
Ja?No! dik za zaujem a iniciativu. Napisem im teda zaciatkom roka, kedy a kde dojst. Pisal som este na ZSK, ci uz medzi nimi prebehli nejake rokovania.
13.12.2016 - 15:14:27
00
Konanie zrejme prevzalo MŽP. Prerokovanie sa bude konat 25.4. v budove Lesov SR na M.R. Štefanika 1 ale neviem ci bude verejne http://www.minzp.sk/o-nas/uradna-tabula/druha-aktualizacia-narodneho-zoznamu-uzemi-europskeho-zoznamu/prerokovanie-zaradenia-navrhovaneho-uzemia-europskeho-vyznamu-skuev0930-lucanska-fatra-do-narodneho-zoznamu-navrhovanych-uzemi.html (oficialne nepozyvali uz ani vlastnikov). Prikladam ich mapku ale nie je mi z nej jasne v akom stupni je cele uzemie alebo ako je rozdelene na stupne ochrany. Anakondy a Trailu pod Kozlom sa ale nedotýka.

Prílohy:

jpeg_skuev0930_lucanska_fatra.jpg
jpeg_skuev0930_lucanska_fatra.jpg 1.01 MiB thumb_up0thumb_down

23.04.2017 - 22:51:04
00
keyboard_arrow_up