Potreboval som si namazať reťaz na bicykli, tak som si zakúpil olej v spreji. Bike som namazal a pri skúšobnej jazde som zistil, že zadná brzda skoro vôbec nebrzdí. Skoro ma trafilo. Ako sa teraz zbaviť tej mastnoty? Skúšal som technický benzín, ale nepomohlo to. Čítal som, že by malo pomôcť poriadne nahriať doštičky a následne ich obrúsiť brúsnym papierom. Máte s tým nejakú skúsenosť? Brzdy sú Hayes MX5.
12.06.2017 - 18:46:26
00
Tak bud orginal sprej na odmastnenie brzd alebo isopropylalkohol (technicky benzin aj ked sa pouziva na odmastenie stale zanechava mastny film), a ked si to uz cistil benzinom tak uz je mizerna sanca ze ich vycistis, lebo tym si tu mastnotu len potlacil do porov oblozenia, v takej situacii je najlepsie riesenie nahradit za nove a kotuc poriadne odmastnit. Takto kontaminovane dosticky som ja musel vyhodit, lebo nic nepomohlo, ani zbrusenie.
A ja uz sprej na retaz nepouzivam aj koli tomuto pripadu, kvapatko je istota a zaroven aj usetris.


Naposledy upravil mireq1 dňa 12.06.2017 - 19:44:03, celkovo upravené 1 krát.

12.06.2017 - 19:14:44
02
Kup nove platnicky, sprej na cistenie kotucov, mikrovlaknovou utierkou ho poutieraj, vymen platnicky, je to lahke dokaze to skoro kazdy a mas pokoj.
12.06.2017 - 19:29:40
00
Pokiaľ chceš núdzovo, tak poriadne nahriať platničky aby sa olej vypálil. Ale aj tak by som to bral ako dočasné riešenie.

A samozrejme kotúč odmastiť- najlepšie čističom bŕzd
12.06.2017 - 21:35:27
00
Skúsim to vypáliť uvidíme. Dám vedieť :)
13.06.2017 - 10:11:15
00
Nepomohlo, takže kúpim nové doštičky :)
18.06.2017 - 17:58:19
01
Skus ich prebehnut smirgel papierom tak aby zisla ta vrstva zaschnuteho ojela a budu ako nove... osvecena metoda
20.06.2017 - 00:21:08
00
tu mas navod
https://www.youtube.com/watch?v=dw_sShVLbxA
20.06.2017 - 00:32:43
00
Riesim to lahkym prevodom a tlacenim brzdy, vypalim ten olej odtial. tak ako to je popisovane na videu
25.06.2017 - 21:36:10
00
Nepomohlo ani to. Viete mi niekto sem hodiť link odkiaľ ich objednať?
08.07.2017 - 22:23:21
00
kup nove :)
09.07.2017 - 00:57:39
00
https://www.aliexpress.com/premium/hayes-mx5-brake-pads.html?SearchText=hayes%20mx5%20brake%20pads&ltype=wholesale&d=y&tc=ppc&blanktest=0&initiative_id=AS_20170708210353&origin=y&catId=122201&isViewCP=y

Roky používam na Elixíroch k plnej spokojnosti semimetalické z Číny za max. 2 USD za pár. Naposledy ma 4 páry (lot) vyšli na 6,62 USD. Pri tých cenách sa potom už vôbec nejakými zamastenými doštičkami neoplatí zaobetať.
09.07.2017 - 07:23:44
01
Objednané. Chcel som ich kúpiť z kamenných predajní v PO no nikde ich nemali a nevedeli mi ich objednať.
10.07.2017 - 11:53:26
00
Ak mas cas a chut sa s tym babrat, tak sa to da zachranit - vzdy. Ale kupit dosticky je najlepsia volba. Popisem postup, ktory mi uz neraz zachranil platnicky, avsak je to "babsky recept" a preto vitam akukolvek diskusiu, namietky, pripomienky ci rady a vylepsenia.



Odstranit z platniciek mazaci olej (suche/mokre/voskove mazanie, teflon-neteflon, silikonovy ci ropny zaklad, je to takmer jedno - spolocne menovatele su tie, ze sa to odparuje aj same, nie je to teplotne bohvieako odolne) bude teda najlahsie. Brzdovu DOT kvapalinu o nieco tazsie a shimano mineralny olej (a rovnako aj olej z vidlice) je liga sama o sebe, no nasledujuci postup uz nie raz zabral a vysledok je 99%ny.

Prvy krok - ak mas - tak pouzi poriadny cistic brzd. Najskor ale otestuj ci naozaj cisti a odparuje sa bez zanechania filmu!!! Mnohe automobilove cistice brzd zanechaju slusny bordel, takze najlepsi test je namazat si prsty tym, cim si pravdepodobne zasral platnicky (v tvojom pripade mazivo na retaz), poriadne to poroztieraj a potom len nastriekaj na prsty tvoj cistic brzd. Pockaj az sa odpari (moc to nedychaj a prsty neoblizuj) a skus, ci mas prsty naozaj vysusene a odmastene. Z mojej skusenosti cistice brzd (aj renomovene znacky) odstranuju DOT kvapalinu velmi slusne, ale mineralne oleje (shimano, magura, olej do vidlice) nezvladaju a nechavaju po sebe hrubu vrstvu sajrajtu. Neskusal som vsak vsetky dostupne produkty, preto si to otestuj sam.

Platnicky prebrus smirglom - kruzivymi pohybmi, nech si nenarobis drazky. Odporucam prebrusit aj boky oblozenia, lebo sajrajt zmiesany spolu s prachom z dosticiek je aj tam a vela ludi na to zabuda. Ked uz mas celu tu vrstvu zbrusenu, poutieraj to kuchynskou papierovou utierkou namocenou v isopropylalkohole. Ak mas pocit, ze treba este brusit, opakuj postup znovu. Tymto krokom odstanis najviac kontaminovanu zvrchnu cast.

Dalsi krok je nepovinny, mne sa vsak osvedcil - do stareho hrnceka/cajnika nalej vodu a saponat na riady - ten je totiz docela netoxicky a to sa hodi, kedze teraz je ten spravny cas obrusene a alkoholom vycistene platnicky vyvarit v jarovej vode - 20-30 minut varu zvycajne staci. Platnicky potom nechaj vychladnut, preplachni v cistej vode a vysus. Tento krok bol na odstranenie bordelu z porov. Velmi ucinne pri DOT kvapaline, taktiez odstrani vsetky prchave zlozky z maziv.

Dalsi krok ma asi najvacsi zmysel ak ti nestaci takmer dokonale vycistenie dosticiek ale chces to spravit poriadne. Vypytaj si povolenie od pani domu na pouzitie teplovzdusnej (elektrickej ci plynovej) rury, ideme vypekat dosticky. Normalne vloz do rury platnicky na keramickom tanieri a nechaj ich piect pri teplote 200 stupnov na 1 hodinu. Tato teplota neposkodi platnicky ale rozlozi vacsinu bordelu co tam este zostal.

Zase brusenie a cistenie isopropylalkoholom. Platnicky by uz mali byt teraz ciste a brzdit ako za mlada.

==================================================================
BONUS sekcia na vlastnu zodpovednost (to je mimochodom aj vsetko hore napisane).

Odmastene, prebrusene, vyvarene, vypalene a znovu vybrusene platnicky este stale mozu obsahovat zvysky latok, ktore sa nerozlozili (ani chemicky, ani tepelne) a preto je vysledok nie uplne 100%ny. Organicke dosticky uz zial lepsie nevycistis, ale ak mas metalicke sinitrovane dosticky, mozes skusit nasledovny krok na zaver (po absolvovani horeuvedenej procedury):

Prebrusene platnicky polej trochu isopropylalkoholom a v kovovej miske/hrnci/cajniku zapal zapalovacom. Rozhodne to ak nemas vlastny usudok a viac nez 18 rokov, nerob to doma v izbe, nic ine nezapal a ani sa nepopal, pripadne bacha nech nevypalis Krasnu Horku. Odporucam nefetovat ten smrad a mat po ruke kybel vody. Ak mas strach, co spravi ten plamen s metalickymi dostickami tak nic sa neboj - tym par sto stupnov celzia neublizi, nerozpadnu sa. Najvyssia teplota je na vrchu plamena a ta by uz mohla znicit dosticky, preto to neprehanaj a nesnaz sa ich vypalit nad liehovym kahanom ci autogenom. Mne sa osvedcilo pouzit medzi 2 a 5ml isopropylalkoholu na jednu platnicku, zapalit to, hori to asi minutku, platnicka sa cela prehreje a snad sa uz aj ten zvysny bordel vypali (co pre boha dava Shimano do toho oleja netusim, ale prezije to aj tretiu svetovu).
11.07.2017 - 16:17:12
01
Nechcelo by sa mi to pisat,dokonca sa mi to cele nechcelo ani citat a uz vobec by sa mi to nechcelo robit :whew:
11.07.2017 - 16:32:06
04
keyboard_arrow_up