Ahojte,

Mam problem s ktorym si neviem dat rady. Mam od novoty 4 roky scott scale 60 a od urcitej doby som si na starych kolesach vsimol ze su trosku mimo stredu ale neriesil som to lebo tie vajcoidne kolesa boli uz na odpis, tak som si myslel ze je to preto mimo os. Dal som si vypliest nove kolesa a vsimol som si ze na novom zadnom kolese je to stale trochu mimo tak 2-3mm. Tak som si myslel ze mozno je ram od vyroby trosku nepresny aj to sa zrejme stava. Po prevereni v obchode v ktorom mi set vyplietli uz nepodozrievam koleso. Predne je uplne presne vo vidlici a kolesa vyzeraju byt kvalitne zapletene. Po cca 800km prevazne trailoveho jazdenia na novych kolesach som si vsimol ze je to mimo este viac. Teraz je to tak 5mm, co ma celkom vystrasilo ci nieje problem s ramom a nerad by som sa niekde vysypal kvoli zlyhaniu ramu. Prosim o radu ako zistit ci je naozaj ram krivy. Skusal som natahovat snuru pripevnenu na vidlici cez obe kolesa a zda sa mi ze dierka zo spodu stredu je naozaj mimo ale pride mi to dost nepresne.

Foto nizsie

www.imagehosting.cz
02.09.2017 - 17:35:41
00
Link na obrazok este raz, priamo do fora mi to nejde vlozit.
http://www.imagehosting.cz/?v=dsc034uzu.jpg
02.09.2017 - 17:37:00
00
Moze byt ohnuta zadna stavba resp. patky kolesa. Mne sa to stalo ked mi praskla oska a siel som domov s takym robitym kolesom.
02.09.2017 - 21:19:35
00
Upni koleso do ramu opacne-kazetou na lavu stranu. Ak ostanu medzery medzi ramom a kolesom rovnake ako s normalne upevnenym kolesom je koleso OK a ram pravdepodobne ohnutý. Ak sa medzery zmenia je koleso zle vycentrovane a ram asi OK.
02.09.2017 - 22:06:15
00
Ako dam koleso opacne? Toto som skusal este ked som mal povodne kolesa bez kazety a kotuca a opacne sa nezmestilo. Proste kazetova cast osky je ovela dlhsia a koleso tak nevleze do ramu ak si dobre pametam.
Inak pozeral som ako to vyzera s tou medzerou v spodnej casti stavby (chainstays) a tiez je na tej istej strane cca 5mm menej miesta.
03.09.2017 - 10:40:59
00
Musi ti vojist koleso opacne, moze ti vadit jedine kotuc, no ten das dole, nevojde len na urcitich ramoch ktore maju asimetricku zadnu stavbu do strany (napr. specialized P3 ma taku stavbu, a ked sa vyplieta koleso treba nato dohliadat)
A ja mam doma scott scale 70 a ma rovnu zadnu stavbu, tak musi to tak byt ako ti spominaju vysie, ked das kolo naopak a vyosenie bude do tej istej strany, tak mas poskodeny ram, ak ti koleso vyosi presne opacne tak je koleso zle vycentrovane
03.09.2017 - 10:49:08
00
Ok. Pridem domov a skusim to koleso naopak bez kotuca
03.09.2017 - 16:01:27
01
Takze bolo to predsa to koleso a ano zavadzal len kotuc. Nechapem jak ho niekto mohol takto mimo vypliest. Zajtra ho dam precentrovat na stred osi.
03.09.2017 - 22:01:55
02
Zdravím, použijem túto tému, lebo mám podobný problém. Jedná sa o zadné koleso biku z profilu, no to bude mimo stred viac ako 5 mm, na strane brzdového kotúča sa takmer dotýka rámu. Horšie je, že som tak už asi nejakú dobu jazdil a všimol som si to až včera na výjazde. Najskôr som myslel že som ho nejak debilne upol do rámu pri poslednom skladaní bajku, ale v ráme je dobre, šikmo nie je. Tým ako som tým v teréne manipuloval som to ešte zhoršil, teraz sa mi občas hrana kotúča dotýka adaptéru.

Jediné, čo ma napadá, že ako som ešte dááávno rozoberal náboj (vymienal som kóńus), že som to asi neutiahol tak ako som mal, matice sa po čase rozliezli/posunuli". Vôľa v náboji je väčšia ako by mala byť, ale nie až tak veľká, aby to bolo spôsobené len tým. Cez týždeň sa tomu nemôžem venovať, tak píšem zatiaľ sem. Je možné náboj (a teda aj celé koleso) "posunúť" na druhú stranu tým, že ľavý kónus trochu viac zašrubujem, a pravý trochu odšrubujem? Ďakujem.
02.10.2017 - 07:35:30
00
Cez konusy neurobis nic, tym co pises posunies akurat osku, koleso bude stale na rovnakom mieste.
02.10.2017 - 07:49:54
00
Hmmm díky za rýchlu reakciu? čím môže byť teda spôsobené tak výrazné posunutie?Asi ťažko takto cez net hádať, ešte som sa ani ja na to poriadne nepozrel. Snáď koncom týždňa...
02.10.2017 - 07:58:11
00
Zavadu zistis ak sa nato detajlnejsie pozries, tak ako tu bolo spominane, bud je nieco s ramom alebo kolesom. Najme sa pozri ci nevidno na rame nejake preliaciny, ohnutie a tak a potom aj naboj zeci nieje nejako poskodeny - ohnuta oska.
02.10.2017 - 08:42:51
00
Tak som to dnes zhodil a už na prvý pohľad bolo jasné, že sa mi rozbehli matice na oske a celý náboj bol uvoľnený. Pri tej príležitosti som ho rozobral a na dráhach kńusov už sú malé známky pittingu (opotrebenia) tak idem pre nové a teraz si už dám záležať na správnom vymedzení vôle a hlavne doťahovaní :D Ešte pridávam fotku následkov, ktoré zanechal kotúč na adaptére/ráme :/
Príloha:
20171006_110808.jpg
20171006_110808.jpg 489.59 KiB thumb_up0thumb_down

06.10.2017 - 12:37:39
00
keyboard_arrow_up