lto - opravujem, svoje tvrdenie ktore bolo nespravne :

ÚČELOVÉ KOMUNIKÁCIE
Zákon č. 135/1961 Zb.
§ 22
Účelové komunikácie

(3) Účelové komunikácie sa členia na verejné a neverejné. Účelové komunikácie v uzavretých priestoroch alebo objektoch sú neverejné. Verejnú účelovú komunikáciu môže príslušná obec vyhlásiť za neverejnú len so súhlasom jej vlastníka.

na verejnu mozes, na neverejnu nie.
11.10.2017 - 09:55:45
00
Ak je nieco oplotene a nieje to vase, nemate tam co hladat. Ako by sa vam pacilo keby vam okolo domu za oplotenym pozemkom pobehoval daky odkundes?
Cedule su informativne ale je dobre ich respektovat, poznam cloveka co si kusok od cesty rozlozil stan aby preckal noc a rano ho budila vojenska patrola, ze preco necita cedule. Bolo tam neodminovane pole, akurat tie cedule boli arabske.
11.10.2017 - 10:29:30
00
lto napísal:
A to si kde cital ? .. samozrejme ze nie. Mozes po vsetkych lesnych cestach a ucelovych komunikaciach, kde nie je stupen ochrany vacsi ako tusim 2. Co je asi tak 90% vsetkych lesov.

2.-5. stupeň ochrany je na 23,39% územia SR. Kedysi mali na stránkach šop sr aj mapky, teraz im nefungujú.
11.10.2017 - 10:34:34
00
V civilizovanom svete lesy a príroda spadajú do oblasti označenej "right to roam" (právo slobodného pohybu) a okrem skutočne súkromnej sféry, ako sú oplotené záhrady okolo obytných domov, sú otvorené občanom pre voľný pohyb. V Škandinávii typicky môžeš dokonca aj stanovať na takých miestach, pokiaľ to nepresahuje 1-2 noci. Výnimkou sú len vojenské a podobné oblasti. V Británii bojovalo príslušné občianske združenie o tento princíp celé desaťročia a skončilo sa to víťazstvom, z ktorého by sme si mali brať príklad. Veľkoplošné zvernice a zamknuté brány (ako postavili napr. Kvietikovci na juhu Štiavnických vrchov) považujem za absurdné a neprípustné. Všetky bežné prístupové komunikácie do takých zverníc by mali byť vybavené bráničkami, ktoré by sa nesmeli zamykať a mali by sme si tu povedať, že nedáme pokoj, kým to nebude realitou, ako sa to stalo v MK v zvernici Biela skala.
11.10.2017 - 11:04:22
05
Fire napísal:
Pítam sa preto ,lebo nainštalovali tabule -zákaz vsstupu ,sukromny poľovny revír.

ak je to oznacene ako pises, tak mozes, v zakone je spomenuta zvernica
no a o zvernici:
tu je pravny nazor ze mozes: http://www.kst.sk/images/stories/2017/KS/Zkaz_vstupu_do_zverncMtus_P.Miunek.pdf
no a tu je zas nazor ministerky podohospodarstva
pre info rozhodnutie sudu na tuto temu

no a teraz by to mohol precitat nejaky pravnik a zosumarizovat
11.10.2017 - 11:19:24
00
Zbytočne by to nejaký právnik zosumarizoval, lebo na Slovensku platí:
Dvaja právnici = tri právne názory
11.10.2017 - 14:58:56
00
No, myslím, že to zase až taký právny oriešok nie je. Ministerkou citovaný paragraf Zákona o ochrane prírody a krajiny hovorí, že voľný vstup neplatí do ... zvernice, "na ktorú sa vzťahuje zákaz vstupu podľa tohto zákona". Lenže tá zvernica nebola zriadená na základe Zákona o ochrane a prírody, takže tam nie je zákaz vstupu "podľa tohto zákona". Taký zákaz by platil, keby sa zvernica zriadila pre potreby ochrany prírody a krajiny, čo nebol prípad tejto zvernice.
11.10.2017 - 19:11:07
00
Dvenohy ako cyklista :)
Stretával som tam politickú a inú smotánku na poľovačke. Zrazu sa tam objavila tabula a rampa na každom vstupe do lesa.
11.10.2017 - 20:23:53
00
Jaroh napísal:
... Zákona o ochrane prírody a krajiny hovorí, že voľný vstup neplatí do ... zvernice, "na ktorú sa vzťahuje zákaz vstupu podľa tohto zákona". Lenže tá zvernica nebola zriadená na základe Zákona o ochrane a prírody, takže tam nie je zákaz vstupu "podľa tohto zákona". Taký zákaz by platil, keby sa zvernica zriadila pre potreby ochrany prírody a krajiny, čo nebol prípad tejto zvernice.

Takže zvernicu je možné zriadiť na základe dvoch zákonov, následne je rozdiel v možnosti vstupu?
12.10.2017 - 08:19:25
00
tabule si podla mna davaju ani nie podla zakona, ale ako sa komu chce. bohuzial maju v tom zjavne bordel
12.10.2017 - 10:33:47
00
Tabuľu si môžu vešať akú len chcú, lámanie chleba začne v okamihu, keď sa nejaký nezákonný zákaz pokúsia presadiť v praxi. Podľa ústavy je povolené všetko, čo nie je zákonom zakázané, chcel by som vidieť, ako sa nejaká SBSka pokúsi obmedzovať právo občana...
12.10.2017 - 10:42:00
00
jednoducho, ked v dotycnej oblasti maju konexie na policii a uradoch (co vacsinou v tomto STBackom Smeristane maju)...
12.10.2017 - 11:00:53
00
Kým narazia na ovcu, majú to ľahké. Ak nie, potom majú veľký problém. Pravda je totiž mocný spojenec.
12.10.2017 - 11:34:27
00
andrej25 napísal:
Takže zvernicu je možné zriadiť na základe dvoch zákonov, následne je rozdiel v možnosti vstupu?


No, ja tomu tak rozumiem.
Pravdou je, že konečný výklad zákona vždy robí až súd, ale mne ten odstavec fakt nedáva iný zmysel, než aký som napísal.
12.10.2017 - 20:17:37
00
Pozdravujem vás a rád by som aj ja prispel svojím názorom k riešenej problematike.

Podľa mojej mienky existuje len jediný predpis, ktorý upravuje zriaďovanie zvernice, a to zákon o poľovníctve (zákon o lesoch a ani zákon o ochrane prírody a krajiny zriadenie zvernice neupravujú). Myslím si teda, že zvernicu nemožno zriadiť podľa rôznych predpisov, podľa ktorých by sa potom odlišne spravoval aj režim vstupu verejnosti do zvernice.

Podľa mojej mienky vstup verejnosti do zvernice nie je možný a ani nie je možné získať výnimku zo zákazu vstupu verejnosti do zvernice podľa žiadneho predpisu. Zákaz voľného vstupu do zvernice ukladá § 57 ods. 2 zákona o ochrane prírody a krajiny (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2002/543/20160701#paragraf-57.odsek-2) a tento predpis neobsahuje ustanovenie na udelenie výnimky na voľný vstup verejnosti do zvernice, preto je podľa mňa získanie takejto výnimky nemožné.

Priložené rozhodnutie Okresného úradu v Bratislave si ja interpretujem takto: Občianske združenie Priatelia Píly po predchádzajúcom súhlase LESOV Slovenskej republiky získalo od Okresného úradu v Pezinku výnimku na vstup do zverníc Biela skala I a Biela skala II. Ale keďže tento okresný úrad rozhodnutím udelil výnimku na vstup do zverníc len členom občianskeho združenia (občianske združenie žiadalo udeliť výnimku pre verejnosť), tak sa toto občianske združenie voči tomuto rozhodnutiu odvolalo a žiadalo nápravu. Potom bolo odvolanie postúpené na Okresný úrad v Bratislave (odvolanie prislúcha najbližšiemu nadriadenému orgánu), ktorý nie len že odvolaniu nevyhovel a nerozšíril voľný vstup do zverníc verejnosti, ako to žiadalo občianske združenie, ale dokonca zrušil aj rozhodnutie Okresného úradu v Pezinku o udelení výnimky na vstup do zverníc pre členov občianskeho združenia. Okresný úrad v Bratislave konštatuje, že táto výnimka bola udelená protiprávne, lebo v zákone o lesoch neexistuje ustanovenie na udelenie výnimky a že podľa zákona o poľovníctve je možné všeobecne záväzným nariadením obce vstup do zvernice len ešte viac obmedziť, nie povoliť výnimku.

Predmetné ustanovenie, že podľa § 24 ods. 4 písm. c) zákona o poľovníctve (https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2009/274/20160701#paragraf-24.odsek-4.pismeno-c) môže obec zakázať vstup do zvernice nepovolaným osobám môže nepriamo implikovať, že ak príslušná zvernica tento zákaz nezískala, má verejnosť do nej voľný vstup. Ale myslím si, že táto možnosť zakázať vstup do zvernice nepovolaným osobám je zbytočná, keďže už vyššie spomínaný zákon o ochrane prírody a krajiny všeobecne zakazuje vstup verejnosti do zvernice bez možnosti udelenia výnimky.
13.10.2017 - 08:40:39
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy / Okuliare)
keyboard_arrow_up