Ešte raz aby takí ako ty chápali.
Nepracujem na klinike, v nemocnici.
Pokiaľ niekto chce merať svoje FTP alebo ANP, rátajme s tým, že ne zdravý a všetko funkčné. Pokiaľ nie, nemá zmysel merať FTP snáď?

Čiže všetky návrhy v literatúre, resp. internete sú smrteľné odporúčania? Snáď ako jedinec zvážim svoj stav, prípadne sú ho overím lekársky, potom sa môžem hrať.
12.10.2017 - 11:47:59
00
to je na zvazeni kazdeho kto si test ide absolvovat - ci ide k niekomu na testy kto mu sice da prahy ale nepovie mu ci to jeho telo aktualne zvlada alebo ide k niekomu kto mu da informacie obidve.

sme dospeli ludia kazdy si vyberie to co mu vyhovuje viac.
12.10.2017 - 12:10:51
00
stax vies mi do ss poslat nejaky dobry kontakt na sportoveho lekara za tych 35 €?
12.10.2017 - 12:14:28
00
Hosť napísal:
to je na zvazeni kazdeho kto si test ide absolvovat - ci ide k niekomu na testy kto mu sice da prahy ale nepovie mu ci to jeho telo aktualne zvlada alebo ide k niekomu kto mu da informacie obidve.

sme dospeli ludia kazdy si vyberie to co mu vyhovuje viac.


toto som práve nevedel, lebo mne osobne napr. ide o to, aby som vedel skôr nejaký dlhodobejšie udržateľný relatívne stabilný výkon, ktorý viem podať dlhodobejšie a bezpečne voči srdcu v desiatkach minút a ten sa asi nebude vedieť podávať pri maximálnych tepoch. Dobré by bolo pri tom poznať hodnotu laktátu a tak, ale tú si sám veru nezmeriam.
12.10.2017 - 12:19:19
00
Mameluch napísal:
stax vies mi do ss poslat nejaky dobry kontakt na sportoveho lekara za tych 35 €?


do spravy budem moct az vecer tak teraz sem do fora, snad admini preziju :)

sem chodime dlhe roky. treba si tam zavolat a objednat sa.

https://www.zzz.sk/zariadenie/152-ambulancia-telovychovneho-lekarstva-mudr-andrej-patka
12.10.2017 - 12:26:24
00
Dakujem :)
12.10.2017 - 12:43:50
00
kazdy co chodi intervalove treningy tak ide v podstate na max a neumiera. taky co sedi 3 roky na gauci a potom sadne na bajk a ide na sracky tak to je ine. ale niekto co pravidelne sportuje by mal byt v pohode. ak teda nemas nieco so srdcom... ale to da rozum, to je podobne ako ist supy s nalomenym ramom

anp mozes odhadnut aj tak ze pokail sa viec v pohode rozpravat pocas jazdy tak si pod anp, ak uz sekas vety tak uz si nad... vyskusaj, porovnaj uvidis

zas nemusime to tu prehanat ako napr v lekarskych serialoch ked niekoho operuju a stupne mu tep na 130 a uz ho dobre ze nejdu pochovat :)
12.10.2017 - 12:56:24
01
capulo: a ty dávaš interval 20 min. na max v pohode? Lebo ja som sa pýtal na dlhodobo udržateľný výkon v desiatkach minút, nie interval na max. dve minúty. Taký dám aj ja teraz na max.
12.10.2017 - 13:12:01
00
Hlavne si uvedom, že od toho čo teraz chodíš svojich 20min to už podstatne viac nebude. To nie je, že máš špurtovať 20min vkuse.
Ide o udržanie stáleho výkonu tak, že na konci končíš na úplnom maxime.
12.10.2017 - 13:36:41
00
whitemamut napísal:
Hlavne si uvedom, že od toho čo teraz chodíš svojich 20min to už podstatne viac nebude. To nie je, že máš špurtovať 20min vkuse.
Ide o udržanie stáleho výkonu tak, že na konci končíš na úplnom maxime.


Rozumiem. Mne celý čas išlo o to, že ako sa robia testy v súvislosti s vyhodnocovaním dlhodobejšie udržateľného výkonu. Ja nepotrebujem vedieť, že dokážem napr. dať 600W 30 sekúnd, ten výkon som vymyslel teraz. To možno zaujíma nejakého špurtéra alebo nejakého závodníka. Chcel som pochopiť, že keď sa niekde napr. píše, že niekto má 40 min. alebo hodinový výkon trebárs 350W, výkon som zase vymyslel, že ako sa to overuje alebo ako sa to zistí a tipoval som, že pri takomto niečom asi snáď nepôjde na svoju max TF.
12.10.2017 - 13:45:31
00
transporti, ty si tu ale zjavne mýliš max a max.... na max (tvoje max) sa nedá ísť ani minútu. Ísť na max počas 20-ich minút znamená rozvrhnúť si to tempo práve na tých 20 minút. Aby si po ich skončení mal chuť ten bicykel niekam šmariť. Z toho ja, ako laik, usudzujem, že začnem radšej jemnejšie a postupne pridávam. Keď si túto 20-minútovku budeš robiť častejšie, budeš už čo to o sebe vedieť a viac sa priblížiš optimálnemu rozloženiu síl. Niekde som tiež čítal (v tréningovej "biblii"), že pre odhad tepu je fajn dať si 30 minút (zasa na plno, takže asi troška menej na plno, ako 20 minút na plno) a potom zobrať priemerný tep posledných 20 minút a tam cca budeš mať ANP.

A nie, na svoju max TF sa pri dlhodobom výkone nedostaneš. Ale to sa nedostaneš ani krátkodobým výkonom, pretože kým sa tam ten tep vyšplhá, už dáno budeš ležať v priekope s utavenými nohami... Max TF tiež viež dosiahnuť až pri nejakom dlhšom a postupnom výkone (zas nemyslím hodinu).
12.10.2017 - 13:55:04
00
Mna bu zaujimalo ako rozlozit sily pri ftp teste.ako to rozdelit..na tretiny..na stvrtiny?posledych 5min posledneho testu som udrzal okolo 350w a zacal som na 260w a tie som sa snazil priemerne udrzat 15min,co sa aj podarilo.na akych watoch by som mal zhruba zacat alebo ako to rozlozit?
12.10.2017 - 14:02:12
00
Drž sa priemeru, ak si dal priemer 282 (cca) pri stupňovaní, pri rovnomernom výkone (podľa mňa) by si mal zvládnuť viac :) Takže si posledne začal nízko a mal si začať na 280 :) Ale zrejme sa tu nájdu odbornejšie rady ;)
12.10.2017 - 14:13:53
01
Mirec_K: o tom maxe som to tak nejak práve myslel, môj reálny príklad som tu dával včera, 10 minút rozohriatie na výkone cca 120 až 150W, 5 minút prechodová fáza - postupné zvyšovanie výkonu v mojom prípade zo 150W na 330W, od 15 minúty výkon 330W kadencia 90, po krátkej dobe intervalu na 330W tep 160, na konci intervalu po 10tich minútach tep 171 a to som z tých 10 min išiel druhých 5 min. na výkon až do 340W a kadenciu 93-95, pokiaľ by som to chcel ísť ďalej, tak by to ešte išlo, ak by som sa pritlačil, ale nohy už bolo cítiť a tep by už išiel na 175 a možno aj viac a to som nechcel. Takže mi išlo o to, že ako určiť povedzme nejakú hranicu, že do akého tepu povedzme ísť, aby to bolo udržateľné dlhodobejšie a bezpčené pre srdce a tak, ale to asi bez toho vyšetrenia u športového lekára vedieť presne nebudem, alebo si to musím odsledovať sám. A že ako to vyhodnocujú napr. pre závodníkov, o ktorých sa napr. napíše, že má hodinový výkon na úrovni trebárs 400W.
12.10.2017 - 14:17:32
00
Veď si o tom prečítajte, je toho fakt kopa.

FTP Test-
10min warmup
potom sú fajn nejaké intenzívne bloky na rozohriatie
a teraz to najdoležitejšie a skús to čítat POZORNE!
20MIN NAPLNO- To neznamená, žiadnych tvojich 600w za 30sek.
Z minula viem, že to bolo povedzme 360w. No a prešli 3mesiace tak snáď bude viac, skúsim 380w.
Čiže začnem na 380w, v polovici idem 380w, ku koncu idem 380w. Super mám 380w. to číslo *0,95 ano stax, rob to ako chceš ale toto je "dogma" a mám FTP.
A pocitovo si to upravujem. Žiadne schody, zrýchlenia, spomalenia. Konštantný výkon. A tepy idú hore. Stále.
12.10.2017 - 14:38:41
01
keyboard_arrow_up