neviem, ci sa tato tema chyti, ale pri citani tohto clanku: http://aktualne.centrum.sk/sport/atleti ... id=1153717
som si spomenul aj na dlasieho sportovca, ktory mal problemy s pravidlami:
http://en.wikipedia.org/wiki/Graeme_Obree
je to tiez celkom zaujimavy pribeh
zaujimali by ma nazory na taketo "(ne)vylepsenia" sportoveho vykonu technikou, do akej miery to povazujete za legalne a do akej miery to maju pravidla obmedzovat, vselijakych pomocok je vela aj v dalsich sportoch (vyhrievane noze na korculiach, zohrievanie sklznic lyzi alebo aj kedysi popularne naplaste na nos...)
05.03.2008 - 21:58:53
00
Tým technickým vylepšeniam sa nedá zabrániť. Plavky ako koža žraloka, celoodpružený bajk, lezečky s "lepivou gumou" a magnézium na rukách lezcov..... Problém je, keď takúto technickú inováciu nemôžu používať všetci súťažiaci. A v prípade toho bežca si neviem predstaviť súpera, ktorý si dá odfakliť nohy, aby bol ľahší a rýchlejší.
Pamätám si jedného amíka, alebo anglána, ktorému museli qôli omrzlinám amputovať obe nohy pod kolenami. Zjavne to bol optimista, lebo neprestal liezť a pochvaľoval si, že sa mu lezie lepšie lebo je o pár kíl ľahší. Pod kolenami mal namontované titanové tyče na konci s chodidlami a pri lezení okrem špeci lezečiek používal aj sadu vymeniteľných "chodidiel" do rôznych špár. Ak sa nemýlim tento chlapík dokonca vyšiel na kýpťoch aj na Mt.Everest.
05.03.2008 - 23:16:58
00
Nuž, aj Lance vyhral prvú TdF až potom, keď mu zobrali jedno vajce...
05.03.2008 - 23:27:54
00
Do paroma,to je aké zvýhodnenie ,keď bežec s protézami dokáže rýchlejšie bežať ako zdravý na vlastných nohách,podľa mňa by určite radšej bežal na vlastných :evil: Hlboko sa skláňam pred jeho vôľou,že to nevzdal a nesedí kdesi na voziku pred telkou,ale dokáže behať aj s protézami a to ešte lepšie ako tí bez tohto handicapu.Myslím,že keby mu povolili štartovať na OH,bolo by to veľkým prínosom mnohým s podobným osudom,že nikdy to netreba vzdávať a je možné byť rovnocenným,alebo dokonca lepším športovcom ako Tí zdraví!
06.03.2008 - 09:57:56
00
na to, ze ten sport robi pat rokov je dost rychly:
100 m: 10.91
200 m: 21.58
400 m: 46.56
myslim, ze ak by mu to povolili, tak by to bol zrejme precedens, aj ked paradoxne je naozaj hendikepovany
06.03.2008 - 10:08:11
00
vsetka cest tomu chlapikovi,taky sa treba narodit :shock: pani z IAAF moc fetuju-odmietnut vysledky koli karbonovym protezam :?
06.03.2008 - 10:15:55
00
No veci sa majú tak, že svaly ako také sú dosť neefektívne stroje. Tzn. Veľký objem, malý priamy výkon. To máš ako so starými žiarovkami. Premena vstupnej energie na svetelnú 10%, zbytok odpadové teplo. U nových žiaroviek je tento pomer úplne iný. A tak to je aj s tým chlapíkom. Je úžasné, že dokáže to čo dokáže. Ale je ťažké zrovnávať výkon 5kg svalu, kde množstvo energie je premenené na výkonovo neužitočné teplo, s pár dekami nejakého karbononeviemčoho elastického materiálu, ktorý funguje ako tie detské malé loptičky z tesca, čo skáču ako divé.
06.03.2008 - 10:31:33
00
v tomto s IAAF suhlasim (podla informacii z dotm-ovho linku, viac som sa o to nezaujimal).
06.03.2008 - 10:36:14
00
Noo,bolo by tu isté riešenie,všetci bežci na OH by si dali amputovať nohy,nasadia karbonové protézy a bude to fér,nikto sa nemôže sťažovať,že ten druhý má výhodu :roll:
06.03.2008 - 12:13:24
00
ja Vám ľudia neviem,ale to sme už ozaj takí zadubenci my zdraví?....
12.03.2008 - 10:18:59
00
keyboard_arrow_up