Ktory cas vam vyhovuje?
SEC (Stredoeuropsky cas) 12% [ 38 ]
SELC (Stredoeuropsky letny cas) 74% [ 243 ]
Ani jeden z vyssie uvedenych. Navrhol by som iny. 5% [ 17 ]
Je mi to jedno 8% [ 26 ]
Neviem 1% [ 4 ]
Celkový počet hlasov : 328
Však už zaciatkom septembra zapadne slnko o 18:30 :(
11.02.2018 - 19:35:41
00
Kristina napísal:
Tak to je viac ako isté. Neverím, že by sa odhlasoval rôzny čas v rôznych krajinách EU. To snáď ani nie je možné z obchodného hľadiska. Ale budem rada ak má niekto lepšie znalosti v tejto problematike a napíše ich sem. Celú zimu sa teším na zmenu času na letný.


A Ty zijes v presvedceni, ze aktualne je v EU jedno casove pasmo???
11.02.2018 - 20:51:02
01
Kristina napísal:
Tak to je viac ako isté. Neverím, že by sa odhlasoval rôzny čas v rôznych krajinách EU. To snáď ani nie je možné z obchodného hľadiska. Ale budem rada ak má niekto lepšie znalosti v tejto problematike a napíše ich sem. Celú zimu sa teším na zmenu času na letný.


cas obchodu nebrani, ved v portugalsku, spojenom kralovstve ci grecku je iny cas ako vo zvysku EU ...
pricinou uvazovania o zruseni posunu casu je to ze ludom ***** ... vsetky tie pseudodôvody o zdravi a pod. ... uz nevedia co od dobroty vymysliet ... ako v tom porekadle Bolo koze dobre, išla sa na ľad šmýkať...
11.02.2018 - 20:56:23
02
Dzejkob napísal:
Kokos a vy ste nikdy neboli v lese pri východe slnka? Veď to je niečo neopísateľne krásne, úplne iné svetlo, slnko nízko - dlhé tiene, kopa zveri všade, vtáci, po ľuďoch ani stopy.
Zrovna ty máš takú parádnu možnosť toto využiť v lete, "hneď za domom" kopa trailov, to si úplne pýta si občas privstať a keď už je o tretej svetlo, tak dráhu alebo trnky brnky musíš stihnúť otočiť aj keď ideš na šiestu do roboty.


Zvlastna logika. Ak chces v lete vychod slnka, tak privstat si musis uz teraz. Ja napriklad chodim do prace pomerne skoro a ked chcem ist cez vikend na celodnovku na bike, tak vstam tak isto ako cez pracovny den - zabehnuta rutina. Ked ostane zimny cas, tak namiesto jedneho posunu casu, ktory mi vobec nevadi sa mi bude rozbijat cas skorsim vstavanim vela vikendov v lete. Nehovoriac o tom, ze privstanie nic nepomoze, pokial chces ist na vlak a prvy BA-KE rychlik ide az o 6:00. Cele zle.

Ak sa zrusi posun, ostane zimny, to je podla mna istota - Benelux, FR, ES su uz teraz v zlom pasme (dlho do noci svetlo) a zimny cas im vyhovuje. Dat vysehradsku 4 a Balkan do pasma +2 je asi nerealne.

V zime chodim uz teraz do prace za tmy - nemal by som problem ak by ostal letny cas, ale skolaci by asi nadseni neboli. Takze nech to ostane tak ako je - striedat letny a zimny.
Zrusenie posunu lobuju Fini, lebo im to vyhovuje - oproti SK su len trochu viac na vychod, ale pasmo su +2, cize ak sa posun zrusi budu na tom tak, ako keby u nas ostal letny cas. Mohli by sa na to vykaslat, aj tak maju vacsi problem, ktory legislativne nastastie neporiesia - na severe pol roka tmu a pol roka svetlo.


Naposledy upravil Palo TT dňa 11.02.2018 - 21:06:26, celkovo upravené 2 krát.

11.02.2018 - 20:59:57
01
Momentalne su v unii tri casove pasma, ak dobre ratam tak az 10 krajin je mimo CET, ale vsetky prechadzaju na letny cas. Kedze to riesi Brusel, bude sa prihliadat v prvom rade na velke zapadne krajiny, kde myslim, ze im viac vyhovuje zimny cas, nam ostane bud sa len prisposobit, alebo prejst na EET k sedmicke clenskych statov...
Mne osobne viac vyhovuje zimny cas, kedze som "ranne" vtaca a za tie roky som si vyslovene zvykol na ranne aktivity, ci uz bic, ale aj turistika, skialp... Ovela lepsie sa mi jazdi rano nielen pred robotou, ako po nej, ked sa mi povacsine uz ani priamo domov nechce, maximalne tak niekde na pivo :-) okrem uz popisanych vyhod, ako malo ludi, klud, iny vzduch, sa clovek vyborne nastartuje pred pracou :-)
11.02.2018 - 21:02:23
01
Misoo napísal:
4:10 je cas, kedy aktualne zacina svitanie pocas letneho slnovratu v oblasti Bratislavy. 3:50 zacina svitanie v Kosiciach.

Ako NAOZAJ je vam jedno, ze po zruseni letneho casu by zacinalo svitanie 3:10 v BA a uz 2:50 v KE? Komu takyto stav prospeje?



Inak odkial mas tu informaciu, ze po zruseni letneho casu zacne v BA svitanie uz o 3:10?

Podla SHMU je to 3:57. (Kosice 3:38)
11.02.2018 - 21:04:47
00
To čo píšeš je východ slnka, ale svetlo (svitanie) je už skôr
11.02.2018 - 21:20:57
02
dotm Dik za upozornenie. Mea culpa. Aj tak mi pride 47min od zaciatku svitania po vychod dost vela. Zaujimal by ma zdroj informacie.
11.02.2018 - 21:30:59
00
je to zložitejšie, ako by sa mohlo zdať
https://cs.wikipedia.org/wiki/Soumrak
11.02.2018 - 22:10:25
02
user_id napísal:
dotm Dik za upozornenie. Mea culpa. Aj tak mi pride 47min od zaciatku svitania po vychod dost vela. Zaujimal by ma zdroj informacie.

Fotografi zaiste poznaju: http://suncalc.net

Inak v tom odkaze vyssie, kde sa spomina, ze Fini podpisuju peticie a tlacia na zrusenie striedania sa ako dovod uvadza narusenie spankoveho rytmu. Ak to prejde a ostane zimny, mozme im zo Slovenska zaslat dakovnu notu, pretoze to coho sa oni (mozno) zbavia sa vzapati stane problemom u nas. Heslo: melatonin. V nasich koncinach jednoducho zrusenie letneho casu zodpoveda slusnemu utoku na verejne zdravie (za predpokladu, ze nezacneme vsetci chodit o hodinu skor spat). Taky "maly" bonus navyse popri tej ukradnutej hodine svetla na outdoor aktivity poobede...

A k tym navrhom na budicek o 3ej - ako ironia a trolling dobre ale to je asi tak vsetko. Okrem toho uz raz spomenute, ale pridam sa: do prirody sa chodim zrelaxovat a nie sa nabudit na pracovne vykony. A neverim, ze to tak nema aj vacsina...
11.02.2018 - 22:42:35
01
Dik za link, ulozil som ho medzi zalozky.

Co sa tyka zvysnej casti prispevku, myslim, ze to vidis zbytocne moc tragicky. Hodina hore dolu je nic. Okrem toho, mnoho ludi podstupuje dobrovolne sebaposkodzovanie vyplyvajuce z holdovania nevhodnymi nerestami a samotneho zivotneho stylu, ktory ovplyvnuje zdravie cloveka v ovela vacsej miere ako posunuty cas :).
12.02.2018 - 00:21:16
00
Takže letným časom treba otravovať ľudí len preto, že väčšina populácie holduje “čumeniu do debilizačnej bedne” a potom nevie ráno vstať? Keby nebolo tejto nešťastnej okolnosti, tak by to veľký problém ani nebol. Namiesto toho, aby ľudia vzali osud do svojich rúk, tak volajú po Veľkom Regulátorovi, aby manipuloval s časom, moje nervy...
12.02.2018 - 06:35:38
01
Už som si radšej zrušil notifikácie na túto tému, ale ešte dám svoj posledný príspevok.

V sobotu som vstával o 5:00 na turistiku.
A v nedeľu 4:30 na lyžovačku.
Dnes som sa konečne vyspal do roboty :D
12.02.2018 - 07:06:14
03
Ano ti co idú do prace na 8 tak ti stihnú ešte ráno nejaký šport...
12.02.2018 - 07:08:42
00
Dzejkob napísal:
Už som si radšej zrušil notifikácie na túto tému, ale ešte dám svoj posledný príspevok.

V sobotu som vstával o 5:00 na turistiku.
A v nedeľu 4:30 na lyžovačku.
Dnes som sa konečne vyspal do roboty :D


Hehe, presne tak. Včera 5:00 na skialp nebol problém, dnes 7:30 do práce kurevské utrpenie :D
12.02.2018 - 08:44:58
03
keyboard_arrow_up