,,, klídek, už teraz lietame na Boeingoch, ktorých krídla sa vyrábajú v Číne:-) Ak si dobre pamätám z dokument, je to Dreamliner.
11.07.2018 - 14:40:03
00
Len pre poriadok, Japonsko, Austrália, USA, Kórea:

www.modernairliners.com
11.07.2018 - 15:03:11
00
Pokiaľ viem tak od 2015 má Boeing v Číne fabriku a taký Airbus tuším od 2008... 😉

Len aby to nebolo ako s tým Porše Kajénom "Made in Germany", sdélano v Slovakistane...
11.07.2018 - 16:39:01
00
Neviem kam s tým, a nechce sa mi zakladať novú tému, tak to dám sem: už pár rokov jazdím na Meride TFS 700, ktorú mám z druhej ruky. Pre mňa fajn bike, nemôžem sa sťažovať, snáď len že mi už príde možno trochu malý... Ale predsa, stále slúži výborne, až na škrabance (ktoré mi ale nevadia) a nejaké tie zvuky, a vôle (čo je ale vec servisu a investícií doň) jazdí stále výborne a tak nevidím dôvod na výmenu. Ale zaujímalo by ma, kedže je to už starší, dnes nevyrábaný bike, že o koľko sa odvtedy vývoj posunul, a v čom by som si polepšil, keby som ho nahradil novším XC-čkom v cenovej relácií 1000-1500 eur? Nemám to zatiaľ v pláne, skôr ho doplniť gravelom/cyclocrossom, zaujíma ma to len tak, pre zaujímavosť, kedže som to tu nikde nenašiel.
12.07.2018 - 16:47:39
00
Canyon spectral alebo yt jeffsy??
14.07.2018 - 17:44:29
00
Po dlhom skúmaní je to asi tak ako vybrať si ktorá strana mince spadne. Obidva sú prakticky ako cez kopírák, keďže som vždy mal Canyon na 99% by som vybral Canyon zase (má schované bovdeny a páči sa mi to viac ako vonkajškom vedené). Jedine ak hľadáš 29" tak potom Jeffsy lebo Spectral je "len" 27,5".
15.07.2018 - 12:20:00
00
29 ani zadarmo. Porovnavam 3 biky terajsi trance a zvysne dva spominane, pacia sa mi oba, ohadzane su slusne, je to ako hovoris viac menej to iste. Bol som rozhodnuty pre jeffa ale pozrel som stranku canyonu a zas som na vazkach. Mam 177cm cize v kazdom pripade M porovnavam geo s giantom a spectrall ma dlhsi reach o pol cm ale zas kratsi top tube, kratsiu zadnu stavbu no vacsi celkovy razvor. Ide o to aby som nekupil maly bike. Kdezto jeffo je vacsi od tranca v Mku aj v reachi aj v top tube. Trance mi je super ale som na hornej hranici. Mensi bike uz by bol maly.
15.07.2018 - 12:46:10
00
Keby ste vyberali bike, z týchto 3, tak ktorý a prečo? Vidíte niečo čo ja prehliadam alebo nevidím?

: Canyon Spectral CF 8.0
+ materiál: karbón
+ výbava
+ hlavový uhol 66°
- 27,5" kolesá - možno bude problém s fľašou na vodu

: Ghost SL AMR 6.9 LC
+ materiál: karbón/hliník
+ cena
- hlavový uhol 68°

: Commencal Meta Trail 29
+ dizajn
+ hlavový uhol 66,5°
+ veľkosťou by mal byť presne na mňa (175cm)
- materiál: hliník
- asi vyššia hmotnosť (zatiaľ nie je uvedená)

Jednalo by sa o bike ktorý zvládne celodenku, maratón, raz za rok nejakú tú 24 hodinovku, ale primárne pomôže pri "bežnom vození sa vo Fatre" ;-)

    20.07.2018 - 22:34:48
    00
    Ani jeden. Hovoris o celodnovkach, maratonoch. Tieto bajky co si postol su imho overkill. Ja by som skorej kukol nieco na styl Ibis Ripley, ale nemam prehlad v tej kategorii, takze neviem dat konkretnejsi tip.
    20.07.2018 - 22:49:07
    01
    Presne tak :) na to "bežné vozenie vo Fatre" by boli tie bajky dobré, ale na maratóny a 24 hodinovky to bude trápenie. Mal som 26" full, cca o 1,5 kg ľahší ako terajší a dávali sme občas aj trasy okoľo 100 km, na súčasnom bajku sa už na tak dlhé trasy nepúšťam, ale zas baví ma to na ňom viac a jazdím náročnejší terén s väčšou istotou. Ale je to niečo za niečo. Aj na tých bajkoch sa dá ísť občas nejaký maratón, ak to teda nebude primárne určené na to, ale brané len ako zúčastniť sa :) Ripley je pecka, no cenou to už bude trochu índe, napr. aj Trek Fuell EX mi príde ako väčší univerzál ako tie spomínané. Nemlôžeš mať proste dokonalý bike aj na maratóny a 24 hodinovky a zároveň ten istý aj na am jazdenie. Je to o kompromisoch a na ktorú stranu sa prikloníš viac :)
    20.07.2018 - 23:39:09
    01
    kiri, tak ako napísali chalani predo mnou, na tých zdvihoch a pri tej hmotnosti všetkého budeš dosť trpieť na maratónoch a celodenkách. Je samozrejme možnosť zmeniť kompresiu a utlmiť pruženie, ale stále to nebude ono.
    Jedine v prípade, že si viac ako normálne užívaš zjazdy a využiješ tie zdvihy, hlavne 150mm vpredu.
    A potom sú tam 2.6 balóny a tie by si musel hneď vymeniť.. takže hm.. fakt na zváženie čo sú podľa teba maratóny, či by účasť stačila a či celodenka je 50km a kopec zastávok po krčmách alebo niečo okolo 100km.
    Aj tak by som 500e došetril a šiel do 9.0 Spectralu.

    Vhodnejší by bol na to čo popisuješ Neuron a potom by som zas došetril 500e a to je už výbava fajn, skoro bez kompromisov:
    https://www.canyon.com/cs-sk/mtb/neuron/2018/neuron-al-9-0-sl.html

    U Ghosta by mi vadil ten hlavový uhol, Commencal má zas dosť tupú sedlovú trubku a je skôr trailovo zameraný a vadil by mi NX Eagle s Level brzdami.
    21.07.2018 - 00:09:17
    00
    Spectral je omnoho lepší ako Neuron,mal som obidva,dajú sa aj celodenky, v pohode,aj maratony,ak nemáš víťazné ambície :)
    21.07.2018 - 06:09:32
    00
    Tak na závodenie to samozrejme nie je, či skončím na maratóne 127.-my alebo 173.-tí mi je skutočne jedno :-) Väčšina výjazdov je zvážnicou niekde hore na horskú chatu a prudký chodník dolu, potom 5-15 km presun po asfalte.
    Prvý bike som mal Canyon AM - 140mm - jazdilo sa na ňom absolútne v pohode aj 150+ km trasy, aj 24hodinovky, aj maratóny, takže nemyslím že 130mm zdvihy by ma mali nejako zvlášť vytrápiť. Akurát tie hlavové uhly mi motajú hlavu. Bude to pri 66,5° hore kopcom po zvážnici iné vozenie oproti tým 69-70° čo mám teraz? Alebo je to veľký rozdiel pri 66 a pri 68° (ako majú Canyon a Ghost)? Cestou nadol to bude plus, ale čo výšľapy?
    21.07.2018 - 07:56:16
    00
    Nazdar, riesim kupu noveho biku, chcem stroj skor na vylety (kralova hola, slovesky kras, slovensky raj) 40-80 km, nech sa s nim da potiahnut do kopca (maratonske ambicie uz nemam) a dole kopcom by som si to chcel uzit o nieco viac ako na doterajsom stroji (Giant trance 26"). Chcem 29" kolesa a do 3000,-EUR (to je suma uz taka, za ktoru nie som ochotny ist ani keby neviem co) a dopracoval som sa ku tymto dvom moznostiam:

    https://www.yt-industries.com/en/detail/index/sArticle/1928/sCategory/509

    https://trekbikes.sk/bicykle-horske29-celoodpruzene/1117-2512-trek-fuel-ex-8-eag-2018.html#/44-velkost_ramu-155

    cize ktora z moznosti je lepsia, pripadne ked existuje aj ina
    21.07.2018 - 08:28:53
    00
    neuron nie, to je aj do karpat zle s tou geo z minuleho storocia :) Na rozumnych 140mm bikoch sa daju bez problemov jazdit aj celodenky aj maratony, hlavne aby sedela geometria a bolo to ohadzane podla potrieb a schopnosti jazdca. Pokial to nie je nejaka hupacka (to asi uz dnes takmer nikto nerobi), tak nie je problem.
    21.07.2018 - 10:45:08
    00
    keyboard_arrow_up