To by ma zaujímalo čo človek musí spraviť, aby takto zlomil rám :O
04.09.2018 - 15:56:06
07
milos21 napísal:
A skutočná príčina? Zatajovanie chyby pri výrobe, v Rusku je všetko možné :lol: Presne na tomto padol aj program Proton, možno na tom padne aj Sojuz. Síce aj NASA prišla o 2 raketoplány, dokonca s posádkou, ale nie vyslovene po fatálnej výrobnej chybe (problém SRB boostra bola "nečakaná" konštrukčná zmena vlastnosti vonkajšieho plášťa v nízkych teplotách, no a Columbia mala proste "smolu" - nesprávny čas na nesprávnom mieste)
http://www.kosmonautix.cz/2018/09/unik-vzduchu-ze-sojuzu-zpusobila-asi-chyba-delnika/


No zrovna tie raketoplany boli prave vysledkom celej retaze fatalnych chybnych rozhodnuti a zlyhani manazmentu NASA. Problemy, ktore sposobili tie nehody boli zname roky dopredu. Ale samozrejme to co predvadzaju Rusi je uplne iny level. Ono asi preto sa s tou opravou tak ponahlali aj napriek vyhradam a nesuhlasu velitela ISS.
04.09.2018 - 16:02:49
00
Hosť napísal:
To by ma zaujímalo čo človek musí spraviť, aby takto zlomil rám :O

poriadne drbnuť o strom :)
ale živica a paska to spraví :D
04.09.2018 - 16:47:53
00
Zemo napísal:
No zrovna tie raketoplany boli prave vysledkom celej retaze fatalnych chybnych rozhodnuti a zlyhani manazmentu NASA. Problemy, ktore sposobili tie nehody boli zname roky dopredu. Ale samozrejme to co predvadzaju Rusi je uplne iny level. Ono asi preto sa s tou opravou tak ponahlali aj napriek vyhradam a nesuhlasu velitela ISS.

Keby nebol raketoplán z veľkej časti vojenský projekt, mohlo to byť iné. Síce by neboli možne také misie, ale bol by menší, ekonomickejší a bezpečnejší s pravdepodobne inou koncepciou štartovacej zostavy.
04.09.2018 - 17:13:17
00
Serkaju sa do Rusov, ale aj tak sú jediná krajina ktorá dokáže Reálne dopraviť ľudskú posádku do vesmíru, najbližších 5 rokov určite.
04.09.2018 - 17:21:26
06
tak urciteee
04.09.2018 - 17:24:48
00
Tak daj, kto...
04.09.2018 - 17:43:47
00
kedy mali Rusi naposledy mŕtvu posádku? a kedy yankees? a aký je pomer strát?
s tým neolibným antirusizmom to netreba zbytočne preháňať :D
04.09.2018 - 18:02:17
05
Zdemolovana ukrajina je asi tiez oxymoron :D
04.09.2018 - 18:17:25
01
paldo napísal:
Tak daj, kto...


napr. Cina? India ma nejake plany na 2021-2022. Orion plan na 2022, Dragon 2019, CST-100 Starliner takisto 2019...

Doprava ludskej posadky bola uvazovana napr. aj pri ATV, len priority a dohody smerovali inde.
04.09.2018 - 18:18:42
00
Tak další update mojej španielskej lásky :D
zadná stavba mi bude budúci týždeň odoslaná, takže reklamácia komunikácia s http://www.procycling.sk/ perfektná!
04.09.2018 - 21:20:28
010
tulenik napísal:
kedy mali Rusi naposledy mŕtvu posádku? a kedy yankees? a aký je pomer strát?
s tým neolibným antirusizmom to netreba zbytočne preháňať :D

Nie som antirusista, len sa treba pozrieť na Roskozmos/Rusko oproti NASA/USA reálne.
- vývoj a diverzifikácia nosičov takmer žiadna, Sojuzu slúži k veľkej cti, že stále úspešne lieta (to je asi zatiaľ tá najspoľahlivejšia koncepcia - posádka a modul na špici nosiča so záchrannou vežou, v tomto mali raketoplány smolu, X-37 je lepší v tom, že je pri štarte tiež schovaný a chránený na špici nosiča), Sojuz ale nikdy nedosiahol ani nedosiahne to čo kedysi Space Shuttle (napriek jeho nevýhodám, ktoré ho natrvalo uzemnili, ale boj to stroj s veľkým S, dvoma S, aj Sojuz je stroj s veľkým S :) ). Proton asi bude pomaly končiť, ja by som ním neposlal svoju družicu po to, čo dal technik polohový senzor hore nohami - bol uspôsobený tak, aby sa nedal namontovať naopak, ale ruský technik použil svoj rozum a kladivo... posledne našiel aj vŕtačku so "žuvačkou"...
- veda a výskum nula bodov, kedysi boli ťahúni a z množstva vypustených sond aj niektoré významne historicky uspeli. A dnes? Dnes sa tak môžu pozerať ďalekohľadom z Kremľa na americké a európske sondy na planétach, počnúc Slnkom, končiac aktuálne Plutom + kométy, asteroidy a plánovane pokračovanie cesty New Horizons na telesá za Plutom. Samozrejme o teleskopoch ako Kepler, Hubble, TESS, Webb môžu len snívať. Asteroidy už skúma aj japonská JAXA, Čína a India tiež idú dopredu. Rusi už ani nevládzu podporovať ISS, modul Nauka doteraz od roku 2004 nie je vo vesmíre, takže aj redukovali stálu posádku na ISS. Ruský vesmírny program drží nad vodou len Sojuz a aj to čoskoro skončí.
04.09.2018 - 23:13:58
00
Sojuz s posadkou aj tak len vdaka USA/EU peniazom...smutne kam to dobacovali z uplnej spicky...
04.09.2018 - 23:41:47
00
no, ak porovnám iba akvizície monokryštálových difraktometrov, na SVK sa za 20 rokov kúpil od Oxford Diffraction 1 ks, ten môj som napríklad dostal (na SVK sú 2 darované, 1 reálne kúpený a 1 nefunkčný z eBayu, ktorý asi skončí čiastočne u mňa), zvyšok "market share" 0 ks Bruker AXS, 1 ks Stoe CIE. A teda u mňa je ešte 1 nerozchodený muzeálny Enraf Nonius ako záložná mašina, tiež dáreček od kamoša - náš servisák (to si nepredstavuj montérkáča, ale chlapa s PhD. z odboru) za týždeň montoval v Novosibirsku 5 (a potom kdesi v Číne 10, ale to nebolo na jednom mieste)
toľko na porovnanie investície do vedy u nás a v jednom ruskom meste :D a Bruker vykazuje v Rusku tiež slušné predaje
04.09.2018 - 23:56:18
01
ok, pochvalil si sa a teraz co to ma spolocne s letmi s posadkou do vesmiru? :D
05.09.2018 - 00:43:13
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up