Ahoj. Myslím že 1x11 sa už medzi Vami za ten čas hojne rozšírilo a tým pádom ste určite už prišli aj na nejaké výhody a nedostatky či už pri sadách od Shimano alebo Sram.
Zaujímajú ma konkrétne tieto dve sady :
1. Shimano XT 1x11
2. Sram Gx 1x11
Čo som postrehol...
Rozdiely
Shimano
XT - ( všetko model M8000 a set kľúk CS8000)
a, hmotnosť (bez reťaze) - 1534g
b, prevody - 11-42 / 32t na prevodníku
c, trochu drahšie

Sram
GX - ( radenie GX, prehadzovač GX typ 2.1, kazeta Sram XG1150, set kľúk Truvativ Descendant 30t )
a, hmotnosť (bez reťaze) - 1656g
b, prevody - 10-42 / 30t prevodník c, lacnejšie

Takto papierovo za Shimano hovorí hmotnosť, za Sram cena. Prevod naozaj neviem ktorý by bol premňa lepší, ale teraz mám 1x9 a 36t prevodník, čiže lepší by bol asi hociktorý. Váhový rozdiel 122gramov úplne oželiem, nie som žiaden Maroš Gramár ale nižšia hmotnosť samozrejme poteší, no nižšia cena možno trošku viac.

Chcel by som sa teda spýtať Vás skúsenejších a sčítanejších, ktorú z týchto dvoch variánt by ste si zvolili a prečo?
Zaujíma ma hlavne funkcia, spoľahlivosť, životnosť, padanie reťaze atď. Každý ďalší dotaz, referencia a skúsenosti vítané :-).
Viem že tieto dve varianty pohonu 1x11 sú neni z tých najlepších a keď sa pýtate prečo práve tieto dve tak ide o to
že vyberám full bike a v mojej cenovej relácí a z mojho výberu sú osadené prevažne práve takto a podobne.
Za cenu lepšieho a rozumnejšieho výberu oželiem pár gramov naviac (GX), takisto ako si rád prihodím pár eur navyše ak by to bolo XT.
Ďakujem :)


Naposledy upravil mdfk dňa 03.06.2018 - 22:56:58, celkovo upravené 1 krát.

23.03.2017 - 19:24:47
00
na tu GX kazetu potrebujes aj iny orech. Shimano XT bude asi lepsia volba ale aj nova SLX sada je ok, vahovo ozaj len o nieco tazsia ako XT. Ked to nejako skombinujes, radenie XT, prehadzka SLX, kazeta XT, kluky SLX cemovo to bude zaujimavejsie
23.03.2017 - 20:07:39
02
No ale ked ide kupovat novy bajk uz osadeny niektorou sadou,orech asi riesit nebude :wasntme:
23.03.2017 - 20:18:24
02
Prešiel som na SRAM GX 1x11 na enduro bajk (http://mvosko.mtbiker.sk/bike/#bike-13077-haibike-q_en-7_05-275-2016) priamo z klasického trojprevodníka (sada SLX) na XC bajku. Jazdím výhradne nespevnené lesné cesty, single traily a pod. v kopcoch v okolí BB.
Neviem porovnať 1x11 sady Shimano a SRAM, ale moje skúsenosti s GX sú zatiaľ napriek subjektívnym obavám mimoriadne pozitívne:
- rýchlosť a presnosť prehadzovania v oboch smeroch,
- reťaz zatiaľ nespadla ani na náročných trialoch a po výraznom zablatení,
- reťaz nebúcha o kostru bicykla (alebo len zanedbateľne) - zatiaľ som bez neoprénovej ochrany rámu,
- reťaz nepadá ani pri spätnom otáčaní pedálov, ani nepreskakuje,
- najmenší 10 zubový pastorok umožní ťahať bajk v prípade potreby aj po rovine dostatočnou cestovnou rýchlosťou (zatiaľ som prakticky ani nemal kde využiť)
- výrazné odstupňovanie - mne nadmieru vyhovuje
- pri mimoriadne prudkom stúpaní (kde som na XC použil najmenšiu pílu) je prekážkou viac geometria bajku (dvíha predné koleso) ako pomer prevodu 32:42. Osobne ľahší nepotrebujem.
24.03.2017 - 10:31:56
01
bobris tak ako píše Kaprak, setup si bohužial nebudem mať možnosť vyskladať. Proste niečo z toho už bude na biku nahodené a potrebujem sa rozhodnúť čo by bola lepšia voľba. No priklánaš sa teda ku XT. Každopádne vďaka za postreh a cením si že z toľkých uživateľov 1x11 aspon niekto vôbec normálne zareagoval. :)

mvosko , veľmi pekne ďakujem za super odpoveď ohľadom sramu z praxe. Vozil by som to prevažne na single traily ale aj na väčšiu zverinu v podobe skokov, dropov atď + nejaké tie pohodové výjazdy po okolí kde treba aj čo to odšlapať aj smerom nahor. Keď môžem ešte sa ťa spýtam aj na to, v čom spočívali tvoje subjektívne obavy z GX ?

A ostatní jedenástkari nehanbite sa tiež napísať vaše pozitívne alebo negatívne skúsenosti ak vozíte alebo ste vozili jednu z týchto (a im dosť blízkych) sád :) Nejde predsa o obhajubu vašej kúpy a nemusíte sa báť že by sa vám druhá strana smiala ak vám napríklad padá retiazka ;) :D


Naposledy upravil mdfk dňa 24.03.2017 - 21:11:13, celkovo upravené 1 krát.

24.03.2017 - 18:16:54
00
Ja vozim GX na Capre a tiez som s nim max spokojny.Salter nebucha,retaz drzi pekne napnutu.Radenie je tuhe a presne.Prevodnik 32z zatial plne postacuje na rozsah kazety 10-42-zatial mi nechybal ani lahsi,ani tazsi prevod.Ozaj stojky ale asi budem musiet potisnut.Akurat retaz som po chvili uz menil,ale to bude asi dan za 11 prevodov.Nepisal som preto,lebo XT som nejazdil a teda porovnat neviem.Zatial ale nemam co vytknut a to bajk dostava nazrat riadne.Uvidim,ako to cele bude vyzerat po celej sezone,ci sa to nerozpadne :-D
24.03.2017 - 18:59:04
01
Dlhé roky som jazdil výhradne na 3x7 a potom 3x9 na XC. Ako mladý som jazdil veľa hodín a veľa km. Ale dnes sa dostanem na bajk na max 2-3 h, jazdím technické veci a viac výškové ako vzdialenostné metre. Bál som sa, že mi nebude stačiť rozsah (najmä po zmene geometrie z XC), ale zatiaľ som nemal jediný problém s prevodom. Prípadná absentujúca sila sa dá získať cvičením jednoduchšie ako vytrvalosť... :) Rýchle prevody nekomentujem lebo na AM a Enduro nehrajú primárnu úlohu.
Počul/čítal som názory o vyššej záťaži na kolená pri jednopílach. Osobne zatiaľ neviem potvrdiť.
24.03.2017 - 21:04:03
01
Ahoj minuly rok som jazdil GX tento rok jazdim XT
+ GX rýchle presné radenie
+ GX reťaz mi nikdy nespadla
+ XT radenie hore dole o viac stupňov (toto je paráda)
- XT reťaz mi padla už viac krát a to je tam aj vodítko :( a zapnutý shadow plus
Za mňa určite GX stou sadou som nemal nikdy žiadny problém
PS jazdím enduro
08.06.2017 - 05:57:24
02
Sram GX - pri radení hore reťaz vylezie o dva pastorky a hneď zlezie nazad o jeden - toto robí od začiatku a neviem si stým dať rady.
Odradzovať nejde páčkou v oboch smeroch ako pri Shimane - niekomu je to fuk, ale ja som si na to fest zvykol.
Inak žiadne problémy, reťaz nemláti a nepadla ani raz (32z píla RaceFace).
08.06.2017 - 07:19:58
01
Tiez som riešil ci XT alebo GX, nakoniec je z toho mix kazeta reťaz GX, riadenie a prehadzovacka XT, kluky s NW 32z píla.

XT riadenie mi vyhovuje viac, preradovanie hore dole o viac prevodov naraz.
08.06.2017 - 12:11:28
00
11 rychlostne Shimano aj Sram maju cca. rovnaky tah lanka okolo 1.1, nedaju sa tak dobre vlastnosti oboch skombinovat => dat radenie XT ale prehadzovacku GX?

Nemate to niekto takto skombinovane?
10.10.2018 - 19:37:43
01
"cca"... čiže nie nebude to fungovať
10.10.2018 - 20:49:12
00
No trochu som googlil a pocital a dobra sprava je, ze pri 11 rychl. Sram/Shimano/SunRace kazetach s odstupom pastorkov 3,9mm pekne funguje kombinacia Sram 11 rychl. radenia s 11 rychl. Shimano prehadzovackou a opacne, lebo:

Sram 11sp. shifter & Shimano 11.sp deraulier = 3.5mm x 1.1 = 3,85mm na jeden cvak
Shimano 11sp. shifter & Sram 11sp. deraulier = 3.6mm x 1.12 = 4,03mm na jeden cvak

A nejake videa ako dokaz su tu:
https://www.youtube.com/watch?v=2Raz6roVNwI
https://www.youtube.com/watch?v=tGUg-olKXSI
https://www.youtube.com/watch?v=h5s__251o34
https://www.youtube.com/watch?v=0B8h_GBBL54
04.11.2018 - 00:05:00
01
urcite funguje kombinacia shimano a sram 11sp, kamos jeden ma radenie, prehadzovacku a kluky s prevodnikom xtr 11sp a kazetu sram 10-42, druhy zase xt radenie a salter 11sp a kluky,prevodnik a kazetu sram
05.11.2018 - 07:39:48
01
keyboard_arrow_up