Jezus napísal:
Ulavovat kratsimi klukami kolenam? Ak kolenam ulavi tazsie sliapanie do stupani na tom istom prevode ako s dlhsimi klukami, tak potom urcite ano. :)

Hore bolo spomenuté, že 5mm spraví 3% v zmene momentu. Vieš, že to naozaj je tak cítiť alebo je to len tvoj nepodložený dojem?
18.12.2018 - 17:10:40
00
Takze chapem tomu spravne ze s kratsimi klukami trpia kolena menej?Ten nebadatelny tazsi prevod v terene ma netrapi...
18.12.2018 - 17:13:59
00
No koleno robi mensi obluk,tym je asi myslena mensia zataz pre kolena. Na druhej strane vsak musi cez koleno prejst viac sily lebo mensia paka=mensia sila.
18.12.2018 - 17:24:07
01
No tak zase 5mm na dlzke kluky hadam nebude katastrofou...
18.12.2018 - 17:35:43
00
Denisko5 napísal:
No koleno robi mensi obluk,tym je asi myslena mensia zataz pre kolena. Na druhej strane vsak musi cez koleno prejst viac sily lebo mensia paka=mensia sila.

Viac sily vobec nemusi, ved si preradi na lahsi prevod. Vyhoda je naozaj v tom ze v hornej polohe nemas tak ostry uhol a kolenam je to tak lepsie
18.12.2018 - 17:39:25
01
koleno, tak isto ako kazda cast nasho tela, je stavana na nejaky typ zataze. Napr. niekoho boli chrbat pri zohybani, skryveni, pritom ale nemas problem niest v batohu 20-40kg aj dlhsie, ak je batoh dobry a ty si vystrety. S kolenami je to podobne - ked mas ten 40kg batoh uz na sebe, tak nie je taky problem chodit, skus sa ale postavit z drepu s batohom na chrbte (ak si nedavas pozor tak si mozes privodit poskodenie kolena...). No a sme ludia rozni, mame rozne stavane tela, niekomu to vadi viac, niekomu menej, z roznych dovodov.
Realne tam ta paka ozaj bude menej vyhodna, tak ako pise Jezus - na 1 otocenie kolesa, pri rovnakom prevode, budem musiet vynalozit o tie 2-3% na 5mm ci kolko vacsiu silu. Na druhu stranu benefit moze pre mna byt pozitivny z dovodu ze moje kolena nie su pretazene pri ohybe mensom ako X stupnov, ale su neumerne viac citlive na pretazenie pri vacsom ohybe. Navyse ak treba, tak zatazenie (potrebnu silu) si viem regulovat prevodom - kratsia kluka bude kompenzovana tym, ze pouzijem lahsi prevod - co znamena, ze pri rovnakej kadencii budem pomalsi (ale vynalozim rovnaku silu na otacanie kolies ako pred tym s onieco tahsim prevodom), alebo budem musiet mat vyssiu kadenciu pre rovnaku rychlost (a lahsom prevode).
18.12.2018 - 17:48:14
01
Tento clanok co tu dal stanos4:
https://www.roadbikerider.com/are-crankarms-that-are-too-long-causing-your-knee-pain/
je miestami az neuveritelny. Napr. cyklistka co mala kluky 165mm mala velke bolesti kolien,
tak jej dal 145mm a bolesti jej uplne prestali. Vo vseobecnosti doporucuje kratsie kluky.

Taktiez Canyon na rok 2019 dal na vsetky ebiky Spectral_on kluky 165mm a to na vsetky modely a vsetky velkosti.
Takze starosti s nejakymi fyziologickymi problemami jazcov si nerobi, dokonca to deklaruje ako vyhodu v prejazdnosti terenom. https://www.canyon.com/en/mtb/spectral-on/spectral-on-7-0.html

Treba si uvedomit, ze sa zmeni aj posed, ked skratis kluky o 1cm sedlo das vyssie 1cm a posed je iny.
18.12.2018 - 18:02:55
00
scart335 napísal:
Hore bolo spomenuté, že 5mm spraví 3% v zmene momentu. Vieš, že to naozaj je tak cítiť alebo je to len tvoj nepodložený dojem?

Mam aj bicykel so 170 mm (ostatne 175) a musel som si zvykat velmi dlho.
18.12.2018 - 20:24:47
00
stanos4 : kludne sa ti moze stat, ze s kratsimi klukami budes tlacit na pedal viac, pretoze jednoducho ti bude lepsie vyhovovat. Proste toto vsetko su veci, ktore ked sa neodskusaju, alebo aspon nepremeraju v labaku, tak sa nikdy nedojde k vysledku. A posed v tomto je dalsia velka vec, moze sa stat aj to, ze staci upravit posed a netreba menit kluky. Posun sedla dopredu/dozadu, zaroven s posunom hore/dole dokaze robit velke veci. Aj s vykonom. Alebo kadenciou. Mam to odskusane. Plus este nastavenie kufrov. Tiez to dost vplyva. Na kadenciu aj vykon. A este potom je tu tretra. Napr. mne maximalne vyhovuje prva verzia Specialized Body Geometry. To je ta, co niektori nemozu vobec vozit, lebo po 10km im odidu kolena. Ja zas naopak .. bezne klasiky su pre mna velmi neprijemne. A toto vsetko riesit ked ma clovek s niecim problem je na povraz. Hlavne ak sa do toho zamota pripadne aj nerovnomerne dlha cast nohy, alebo cela noha. A co tretra, to ina vyska a zase ladit posed /citil som zmenu - na asfalte - aj o 1mm/. Potom si nasadis letne gate a zase ladis posed, lebo mas zrazu nizsi, no je to vesele. Som na to vsetko rezignoval a radsej bajk nosim :lol:
18.12.2018 - 21:02:47
00
hej hej, to s tym zmenenim oblecenia poznam tiez. Kym som troska aspon nedostal posed do lepsej fazy, nevymenil sedlo za nieco rozumnejsie, tak stacilo zmenit gate/boxerky a prehadzoval som sa na sedle, musel menit polohu. Jednym/hlavnym dovodom kupy teleskopky bolo aj toto - aby som mohol za jazdy menit vysku sedla. Teraz to nepotrebujem az tak, ale zalezi - niekedy si par mm proste potrebujem znizit, alebo pri zacati/konceni vyjazdu, aby sa noham ulavilo. Inokedy idem s rovnakou vyskou cely cas. Najhorsie som to mal par rokov dozadu - "zo dna na den" (po tom co som nejaku dobu moc na biku nesedel) mi bol bike schopny odpalit kolena - v kolene som totalne prestal mat silu, tazko sa popisuje ten pocit, ale nieco na sposob ze snazis sa stat na nohach, ale koleno proste sa zlomi, nema silu a volu nic robit. Niekedy to nastalo po 5 minutach, niekedy po par desiatkach vyskovych a niekedy vobec (rovnaky bike, rovnaky posed)...

posed mam este zdaleka nie dokonaly a jasne, tie veci ze posun dopredu, dozadu meni vela viem, problem je ze mi to nejde celkom dobre nastavit zjavne. Ale budem sa musiet dokopat niekedy prestat hanbit a ist na bike-fitting O:-).
18.12.2018 - 21:36:12
00
Jezus napísal:
Mam aj bicykel so 170 mm (ostatne 175) a musel som si zvykat velmi dlho.

Úplne rovnaké bicykle?
Ja mám tiež a musím povedať, že rozdiel v nutnosti vynaloženej sily nebadám za to celkový pohyb nohy mi vyhovuje viac pri 170. Tam kde mám 175 hlavne potrebujem sedlo viac vpredu aby som mal správny posed.
19.12.2018 - 18:47:00
00
Inac ak by sme sli do detailov tak na dlzku kluky ma vplyv aj hrubka pedalu?Cim viac bude plochy,tym bude akoby dlhsia kluka?Alebo sa mylim?
25.12.2018 - 13:07:40
00
Nemylis ale len na poly. Uvediem iny priklad, ja mam cestne pedale Speedplay a na tretre mam medzi kufrom a tretrou este adapter na 4 diery. Takze mam kluky akoby kratsie o vysku adapteta tak ako pises ale len v dolnej polohe, v hornej polohe zas o to dlhsie. Problem mi to ale ziadny nerobi, ani fyzicky ani pocitovo
25.12.2018 - 14:01:06
00
Pisem preto lebo je tiez rozdiel mat na klukach 27mm hrube pedale a napr. HT s 11mm hrubkou nie?
25.12.2018 - 14:05:46
00
Ano je
25.12.2018 - 14:08:30
00
keyboard_arrow_up