Zdravim Vas, chcem sa opytat ci je tu niekto kto by mi vedel vycentrovat zadne koleso do ktoreho spm nafajal drevo medzi koleso a ram .. uz bolo centrovane no nie dost dobre podla mojich predstav . Stale mi chyta kotuc o platnicky, kotuc je rovny ten ma par km i.. je to 29 wtb rafik s nabojom novatec 12x 148mm ak by vedel niekto poradit piste dakujem
06.11.2018 - 18:37:34
00
To,ze Ti chyta kotuc o platnicky,nema nic spolocne s vycentrovanim vypletu :!:
Koleso Ti vycentruju hocikde v servise a urcite Ti pomozu nastavit aj brzdovy strmen.
06.11.2018 - 18:40:59
02
Ahoj strmen si viem nastavit aj sam no koleso vyplet sa mi zda viac rozstelovana ako ked islo do servisu, uz bolo dva krat centrovane a sucha to o platnicky kotuc ako som pisal je novy nieje vobec ohnuty a preto sa pytam na niekoho kto to vie robiť tak ako treba nie zas strácať cas a nic z toho.. na biku za 3 litre a mam to stale pocuvat nemam nervy veru
06.11.2018 - 18:58:16
00
čo ma spoločne vycentrovanie kolies so šuchanim platničiek o kotúč?
06.11.2018 - 19:15:39
00
Ty si ale musis uvedomit,ze ak Ti hadze rafik kvoli vypletu,nema to nic spolocne so suchanim platniciek o kotuc.Naboj s kotucom je pevne uchyteny v pätke ramu,alebo vidlice a prasa pevne uchytene na navarkach.Takze ak Ti ide o to suchanie,bud mas krivy kotuc,alebo zle vycentrovane prasa.
06.11.2018 - 19:18:34
00
to ze mas novy kotuc este neznamena ze je rovny lebo je novo kupeny aj nove kotuce ktore vyberam z krabice su krive ale to vidis ked ho namontujes a zalozis. na tvojom mieste pozriem najprv osku ci je pevne ci nieje uvolnena a koleso nelinga skusit dotiahnut kotuc a ked to furt bude tak uz len rovnat kotuc .
stanu sa pripady ked v stojane vyrovnas na stred kotuc ale ked sadnes nan tak sa neako skruti(posunie) uz potom len nech niekto nan sadne a ty nastav kotuc ale to ako posledna moznost

k centrovaniu treba si to nechat vycentrovat tam kde vedia co robia plus by som pozrel tenziometrom napnutie spic . neviem aky velky konar ti tam vletel .k tomu tenziometru tym by mali ceknut aj ci nahodou ti to nepokrivilo raf co sa este da ako tak vycentrovat ale budes mat uz rozhaseny vyplet
07.11.2018 - 10:08:37
00
Len kratka odpove. Centrovanie nie je problem, to by som ti spravil aj za 20 minut. Ak si vsak ohol raf ako si hovoril s drevom, tak to uz len vymenit. Dural / hlinik nenapravis iba centrovanim. Ak je presileny material, vymena rafka je najistejsi variant. Spoznas to lahko, ze pri roztoceni kolesa to hadze na jednom mieste. Ak by bola vlnovka, tak by sa to este
dalo spravit.
14.11.2018 - 19:09:31
00
Tak ako pisu chalani. Rafik nema nic spolocne s kotucom. Ak je raf rovny a nehadze a len tu sucha kotuc tak je kryvy. Ak mas odchylkomer tak to s nim jednoducho zmerias.
06.02.2019 - 09:46:51
00
Zdravim,

pozrel som par tem tu, aj google je toho plny, ale chcem sa opytat aj tu, aby som si to zhrnul vsetko.

Rychly uvod: zacal som centrovanie len teraz kvoli v-ckam. Vycentroval som koleso - ziadna osmicka, ale bolo totalne nakrivo, tak som uvolnil vsetky spice a dlho som skusal a hladal na nete, az som prisiel sem sa opytat.
Taktiez som kupil tenzometer, lebo som myslel, ze kazdy spic nastavim na spravnu hodnotu a vybavene. Nebolo to tak lahke, a preto zvazujem, ze ho vratim a radsej kupim centrovaci stojan, lebo s eska paskami a "V" stojanom na koleso to nejde tak, ako by som chcel.

Aky stojan by ste mi odporucili? s tym, ze budem centrovat fakt len sem-tam.

Mam si nechat tenzometer, alebo ho vratit (35€)?

Viem si koleso vycentrovat len pomocou stojana a kluca?

Toto je moj teoreticky postup. Kedze nemam stojan nemam ho otestovany. Myslite ze bude fungovat?:

- uvolnit spice nech su volne, bez rozmyslania ci su rovnako napnute
- dotiahnut vsetky rovnako (5-10 otacok), nech tam je nejake to startovne napnutie (priblizne rovnake)
- vsetky driveside spice utiahnut o par otacok - kedze obidve strany spic budu rovnako napnute po predchadzajucom kroku, bude koleso tahat do jednej strany a nebude v strede
- vycentrovat vajicko
- vycentrovat osmicku
- dotiahnut vsetky spice rovnako o par otacok, nech sa spice dobre napnu
- docentrovat, ak je nejaka vychylka
- trochu postlacat rafik, nech spice sadnu
- skontrolovat, ci nejaka spica nie je velmi uvolnena (bez tenzometra rukou)
- nakoniec znova docentrovat


Predom diki :)

Nejake stojany odtial, co zvazujem:
https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/centrovanie-kolies/m-wave-centrovacia-stolica-17931.html
- ma najviac hodnoteni, vyzera pevne
https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/centrovanie-kolies/super-b-tb-pf25-hobby-centrovacia-stolica.html
- vyzera kompaktne a je lacnejsi o 20€
16.03.2019 - 11:28:11
00
Vieš teraz ma skôr trápi otázka kto mi kvalitne urobí výplet mojich nových kolies.
Pretože tie posledné dopadli dosť na h...
Jeden cykloservis mi urobil výplet tak že každý druhý špic bol akýsi mäkký a povedali mi že to tak má byť ale mne to nedalo a tak som to dala do druhého servisu a tam čosi porobili a dali mi koleso už celkom dobre tuhé ale keď som dala dolu pásku pretože ju nejako dvíhalo tak som zistila že jeden špic trčal z nipla asi pol cm a další ledva chytil závit a takto sa to striedalo po celom kolese...
Nevieš mi poradiť čím to mohli takto posr...
17.03.2019 - 18:53:32
00
Nepoznajú tool menom tenzometer a možno ani poriadnu centrovaciu stolicu. Plus také to generálne slopenské šlendriánstvo.
17.03.2019 - 18:57:40
07
Ach jaj...
Svoj ubohý komentár si nechaj pre seba...
17.03.2019 - 18:59:16
00
len ti normalne a pravdivo odpovedal, tvoja reakcia nie je na mieste..

tie pedale su naozaj nevhodna volba..nezabudaj, ze kontaktne body - ci uz bajkera s bicyklom, alebo bicykla s terenom - su vzdy tie najdolezitejsie pre dobry pocit z jazdy a bezpecnost..cize kvalitne pedale s dobrou obuvou, gripy, plaste..
17.03.2019 - 19:03:13
04
Vieš mne jeden nemenovaný šikovný mechanik povedal že na výplet kolesá potrebuješ viac dĺžok špicov keďže ide o právu a ľavú stranu, kríženie a ešte aj rozdiel predný a zadný náboj.
A tí chytráci mi na obe kolesá použili iba jednu dĺžku špicov...
17.03.2019 - 19:03:50
00
mala si sa spytat ešte pred tym že kde alebo komu dať vypliesť. Cykloobchody väčšinou maximálne upravujú pokrivené ráfiky, ale nejakú väčšiu prax vo vyplatení malo kedy máju. Viem že niekto aj tu na fóre vypletal ale že kto to bol si už nepamätám.
17.03.2019 - 19:12:31
00
keyboard_arrow_up