Zdravím.
Chcem si objednať rezervné brzdové platničky, ale trochu som z toho zmätený, ako sa vôbec nakupujú.
Mám na ročnom biku základný model hydraulických bŕzd shimano M315.
Našiel som dvoje vhodné platničky a to:
1. metalické E01S
2. organické B01S
Rozdiel mi je jasný.
Ide mi o to, že u tých platničiek sú rôzne popisy a nie všade je doslovne uvedená brzda shimano M315. Ide mi o to, či nie sú kompatibilné aj s inými brzdami /resp. s ktorými/, kde to podľa popisu budem môcť ľahšie identifikovať, nakoľko tá M315-ka je zrejme iba základný model a nie všade ho uvádzajú.

Druhý problém je trošku zložitejší.
Mám ešte jeden starý neznačkový bicykel, kde sú mechanické kotúčovky a neviem typ brzdy. Jediné čo môžem urobiť je fyzicky vybrať platničku. Je na platničkách vyrazené nejaké typové označenie? Alebo ako sa to rieši v takýchto prípadoch?

Zatiaľ som ani jedny nemal vytiahnuté, predpokladám, že zajtra sa na tie v brzde M315 kuknem. Nikdy som ich ešte nemenil.
Díky za rady, pekný deň.

edit: ešte som našiel nejaké s označením M05 a aj M08, už som z toho jeleň. Asi ich vymontujem a kuknem či tam je niečo vyrazené...
12.04.2019 - 06:43:35
00
Zdravím. Na tú Shimano brzdu by ti mali sedieť oboje platničky. Mal som na M396 tie B01S a pokial viem strmene sú na tých brzdách zhruba rovnaké. A platničky by mali sedieť tie isté. Pokial viem tak rozdiel by mal byť až od sady Deore a vyššie.
Čo sa týka tej mechaniky tak najlepšie by asi bolo vybrať platničky a zobrať ich do kamenného obchodu. Tam podľa tvaru približne vyberieš vhodné, prípadne ti vedia poradiť.
12.04.2019 - 08:48:44
00
Sedieť tam budú oboje, to som už zistil, ale skôr som myslel či sú ešte nejaké ďalšie.
U nás nie sú také kamenné obchody, kde by všetko mali, skôr objednávajú. Ale ak bude na nich nejaké označenie, tak to už dohľadám. Díky za radu.
Ešte otázočka, aká "rada" Shimano je vlastne tá brzda M315?
12.04.2019 - 09:30:55
00
Tie prve shimanacke su tie co potrebujes a mas tam s akymi dalsimi modelmi je kompatibilna ta platna.
Asi alivio,alebo acera?A mozno sa to tak ani neoznacuje.

Prílohy:

Brake-Pad-Compatibility-Chart.pdf [278.8 KiB]

12.04.2019 - 09:34:45
00
Kaprak, díky.
To je presne to, o čom píšem. Tie prvé v tom pdf-ku sú oni. Zas ich tam ale zabudli dopísať....
12.04.2019 - 09:57:10
00
Update. Pozeral som na brzdy m315 a musim zhodit koleso, nakolko platnicky sa evidentne nasuvaju zo spodu.
12.04.2019 - 17:42:51
00
Takže: predné platničky už mám vymenené. So starými vloženými platničkami som čo najviac pomaly dvoma príborovými nožíkmi roztlačil piestiky, a vložil nové platničky.
Na kotúč to išlo nasadiť bez problémov, povolil som prasa, stlačil som poriadne brzdu, pritiahol. V podstate mi to moc nedrhne, ale je tam nejaký malý dotyk, dúfam, že sa to zabehne.
Nádržku som neotváral, olej neodpúšťal. Páka mi ide trošku na menšej dráhe ako predtým /čítal som, že u hydraul. kotúčoviek je dráha so starými a novými vždy rovnaká/.
Ak idem a poriadne brzdím, tak mi to trochu ako keby rapká, ako keby na tých dierach v kotúči. Ak roztočím koleso naprázdno, tak sa točí a na konci je vidieť, že ešte nejaký minimálny dotyk tam je, ešte to nie je asi zabehnuté. Zatiaľ majú nejakých 30 km.
12.05.2019 - 06:54:05
00
Pri rychloupinaku mi po každom zhodeni kolesa trošku šucha kotúč. Takže buď si zle nasadil koleso, alebo treba vycentrovať prasa ešte raz :). Ešte sa s tým pohraj a bude to ok ?
12.05.2019 - 09:08:25
00
Koleso s takouto oskou https://www.mtbiker.sk/shop/kolesa-a-rafiky/prislusenstvo/rychloupinaky/sr-suntour-oska-q-loc-20mm-fka068-05.html sa neda zle nasadiť. Centroval som to na 2x, lepšie už to nejde.
Dôvod šúchania je taký, že staré platničky už boli dosť zodreté a nové sa tam ledva vošli. Ale ako píšem, je to také šúchanie, ktoré ani nehreje kotúč a nekladie takmer žiadny odpor.
Neviem presne ako funguje ten mechanizmus brzdy do detailu, ale odpúšťať kvapalinu som nechcel kvôli tomu, že však tie doštičky boli kedysi tiež nové a tá kvapalina sa tam predsa nerozmnožila.
Mimochodom je nutné podotknúť, že tie doštičky sa nederú rovnomerne, ale spodok je vždy zodratý viac ako vrch obloženia. Hádam si to ešte sadne.
PS: po odjazdení určitých km to skusím znova nastaviť.
12.05.2019 - 09:32:33
00
Ja som pisal o rychloupinaku toto samozrejme musi sadnúť presne :) . A šuchoce to cely čas mierne alebo iba na nejakom mieste ? .
12.05.2019 - 10:48:49
00
pravdepodobne sa daju piestiky este nejaku desatinku mm zasunut. Ono, ked zatlacas jeden piestik a druhy nedrzis uplne napevno zafixovany, tak ten druhy sa ti bude vysuvat. Co mozes skusit je zobrat nejake vizitky alebo nieco relativne tenke a tvrde, a natlacat to z oboch stran kotuca medzi kotuc a platnicky - takto sa ti mozno podari to odtlacit este kusok viac aj nalozene.
12.05.2019 - 10:56:32
00
Peterer96 napísal:
Ja som pisal o rychloupinaku toto samozrejme musi sadnúť presne :) . A šuchoce to cely čas mierne alebo iba na nejakom mieste ? .

To "rapkanie" čo som písal je iba pri dosť veľkom brzdení dole kopcom. Ten zvuk si pamätám, že robili aj pôvodné pri dlhom a prudkom brzdení.
To šúchanie bez brzdenia nie je ani počuť, ani cítiť. Ak ale zatočím naprázdno to predné koleso tak nejde plynule "do zastavenia" ale to zastavenie je také, ako keby tam bol slabý dotyk platničiek s kotúčom. Počuť to ale nie je. Pri brzdení pekne vidieť, že sa hýbu obidve platničky, takže medzera tam je, ale možno to chce ešte nejakú desatinku zodreť na určitom mieste.
12.05.2019 - 12:27:29
00
stanos4 napísal:
pravdepodobne sa daju piestiky este nejaku desatinku mm zasunut. Ono, ked zatlacas jeden piestik a druhy nedrzis uplne napevno zafixovany, tak ten druhy sa ti bude vysuvat. Co mozes skusit je zobrat nejake vizitky alebo nieco relativne tenke a tvrde, a natlacat to z oboch stran kotuca medzi kotuc a platnicky - takto sa ti mozno podari to odtlacit este kusok viac aj nalozene.

Díky, ak to budem ešte dolaďovať, urobím to tak. Dokonca mám aj to video stiahnuté s mtbikera čo tam dávajú tú vložku umelohmotnú. Až teraz som si spomenul.
12.05.2019 - 12:29:26
00
keyboard_arrow_up