Zda sa, ze aj dominantny prehliadac zacne riesit lepsiu ochranu sukromia.
https://techcrunch.com/2019/05/07/googles-chrome-will-soon-get-new-privacy-features-with-better-cookie-controls-and-anti-fingerprinting-tech/
https://blog.chromium.org/2019/05/improving-privacy-and-security-on-web.html

Btw. zakazujete si niekto third-party cookies v prehliadacoch?
03.06.2019 - 11:53:10
00
Palo TT napísal:
...

Btw. zakazujete si niekto third-party cookies v prehliadacoch?


ked je tam taka moznost ano zakazujem, necham len to "nutne zlo"
03.06.2019 - 12:45:59
00
Tak ako Hack3r, tiež ich zakazujem. Odvtedy, čo skončila Opera (pozn.: dnešná opera je iba prefarbený chrome, čiže dva rovnako chromé prehliadače, len v iných farbách.) používam FF, ktorý tie možnosti má.
BTW: "nutné zlo" vôbec nie je nutné. Čo si pamätám ešte z výšky, tak web vie fungovať plne na strane serveru bez uloženia čo i len jedného znaku na PC užívateľa. To len lenivosť a hlúposť užívateľov dala poskytovateľom takú silnú zbraň na zásahy do súkromia.
23.07.2019 - 08:18:21
00
Ako bez cookies vyriešiš prihlasovanie užívateľov?
23.07.2019 - 08:28:39
00
@cervo, je to už "pár rokov", technológie sa určite posunuli. Ja som napísal "tak web vie fungovať plne na strane serveru" - čo je pravda, a viem, že som vynechal prihlasovanie. Tie prihlasovacie mi nevadia, neradím ich ani do skupiny "nutné zlo" lebo sú základnou funkčnosťou. Vadia mi všetky ostatné špehovacie, ktoré registrujú napr. platby kartou po e-shopoch (všetky platby, nie iba v danom shope, a následne ich posúvajú X ďalším firmám bez vedomia užívateľa).
Takže áno, zjednodušil a generalizoval som, ale som si vedomý drobných rozdielov - nie je cookie ako cookie :-).
23.07.2019 - 08:37:16
00
corbyn prepac, ale myslim si ze fundamentalne nerozumies tomu, co su cookies. Ziadne spehovacie cookies neexistuju. Cookies su len textove subory ulozene na tvojom disku, ku ktorym ma pristup prehliadac a stranky si cez prehliadacom zabezpeceny protokol mozu do tychto suborov ukladat informacie a nasledne ich citat (https://en.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie). Cookie sam o sebe nevie robit nic. Sposob ako kradnut/zbierat udaje bez tvojho vedomia je cez third-party javascript (ktory dokaze citat elementy na stranke), ale tento javascript musi stranka vedome alebo nevedome v sebe obsahovat. Ovela jednoduchsie to ide cez pluginy v prehliadacoch, ktore maju pristup k vsetkym elementom na stranke a casto aj tvojej historii atd.. Ide to aj cez napadnute sietove komponenty, ale to je tazsie odkedy sa hojne pouziva SSL.

Cookies maju zlu reputaciu ale su totalne neskodne co sa tyka nejakych moznosti kradnutia dat. Bat sa treba pofidernych webov, co nacitavaju vela externej reklamy a javascriptov / widgetov. A nasledne najma pluginov v prehliadaci, pripadne malware v samotnom operacnom systeme.
23.07.2019 - 09:08:41
02
cervo napísal:
Ako bez cookies vyriešiš prihlasovanie užívateľov?


Technicky, prihlasovanie (prenasanie session id) sa da spravit bez kolacikov, t.j. napr. session id uvedene v URL adrese (alebo v hlavickach).

Tej manii proti cookies tiez nerozumiem. Tie cookie-policy bannery su v sucasnom stave totalna sprostost.
23.07.2019 - 13:58:42
00
ja mam web stranku na serveri firmy, ktora nam stranku vytvorila. I ked sa prihlasim ako administrator, tak tam mozem tak vkladat obrazky, katalogy *.pdf, vytvarat nove položky ...no proste klasicky web typu tovar - popis. nemame e-shop.
cize neviem tam ziadnym sposobom operovat s cookies ani s akymi kolvek datami, ktore sa vymienaju medzi tym, kto stranku prezera a serverom, kde ten obsah webovej stranky je fyzicky ulozeny.
nedostali sme ani design manual - ci ako sa to vola, keby "manik" zmizol, neviem ani ako prekopirovat nas obsah niekam inam.
chcem sa pytat...potrebujem niejak riesit tie popup okna ci co to je....no proste to vyskakuje z kazdej inej stranky a pyta sa na cookies, prijat/odmietnut...
ja sa de factto povazujem len za pouzivatela domeny s obmedzenym dosahom a ako spravcu vnimam tu firmu, ktora nam to storuje/spravuje...
16.11.2022 - 15:08:00
00
keyboard_arrow_up