Ahojte,
prave riesim kupu svojho prveho bajku. Mam 33 rokov, 182 cm a 76kg.
Aby som si otestoval o aky bajk mam skutocne zaujem, previezol som sa 4x na endure Kellys Swag 50 a nasledne na HT Merida Big.Nine 500. Tento kratky test mi stacil na to aby som vedel, ze cistokrvne enduro ani trail bike zrejme nechcem. A samozrejme aj vzhladom na moj rozpocet cca. 1000€, mi aj tak ziadny poriadny full nevyjde :)

Na moje sportove zameranie, kedze som primarne bezec, mi aj tak viac vyhovuje HT s 29" kolesami. Mam na tom v plane jazdit aj cesty(pomer trail:cesty asi 40:60), kedze sa bicyklovaniu chcem venovat prave ako kompenzacnemu sportu voci zatazi z behu.
Avsak, aj vzhladom na to, ze beham vykonnostne, nie len rekreacne a moju povahu, sa uplne neda vylucit, ze uz buduci rok som schopny sa prihlasit na nejaky pretek aj na bicykli :) A teda hladam bike, ktory ma vzhladom na svoje specifikacie neodsudi uz hned na starte na nejake uplne fiasko.

Zvazoval som toho viac(Merida Big.Nine 500, Merida Big.Nine NX Edition,..) nakoniec mi ostali 2 hlavny konkurenti:
- GIANT FATHOM 29ER 0 BLACK 2017 - 999€
https://velosprint.sk/bicykle/mtb-29/giant-fathom-29er-0-black
- CUBE REACTION RACE 29 BLACK/FLASHYELLOW - 1159€
https://velosprint.sk/bicykle/mtb-29/cube-reaction-race-29-black-flashyellow?zenid=2r07bv24hb1sjogetg4moiorh0

Samozrejme hlavny rozdiel je v Shimano XT 2x11(36/26,11-42) vs. Osram GX Eagle 1x12(32;10-50). Nie som si uplne isty co by mi sedelo viac, pocas mojich testov som na Meride do najlahsich prevodov ani nemusel ist, a po rovine a dole kopcom to bola parada. Na druhej strane ten kellys mal GX radu tiez, akurat vzadu mal len 11-50, cize po rovine a dole kopcom som o poznanie viac pedaloval.

Tak poradte chlapi, 2 roky stary model na komplet XT, ci bajk novej generacie na 1x12(10-50)? :) Ostatne veci ako vidlice, naboje vobec neviem posudit..mozno prave toto by mohlo rozhodnut.

PS: nie nechcem radsej karbon na nizsich komponentoch :)

Dakujem za kazdy feedback.
05.08.2019 - 10:00:18
00
Odborníci určite poradia, ja len pre začiatok - Osram robí svetelné zdroje, Sram vecičky na bajk ;)
05.08.2019 - 10:04:15
01
astro napísal:
Odborníci určite poradia, ja len pre začiatok - Osram robí svetelné zdroje, Sram vecičky na bajk ;)

Pravda :) Zhodou okolnosti vyberam aj bodove ziarovky prave do bytu :D Tak uz sa mi to pletie trosku..
05.08.2019 - 10:06:11
02
1.takto vyzerá porovnanie prevodov 2x11 xt a 1x12 sram podla mňa jasná voľba
2. ak nechceš karbon tak máš o tom asi málo načítane :D
3. najviac za svoje peniaze dostanes pri domácich značkách ctm (rascal 3) a kellys (gate 50/70) ak ešte budú skladom tak ešte môžeš teoreticky rátať s 10% zľavou, ďalšia možnosť je canyon https://www.canyon.com/en-gb/mountain-bikes/trail-bikes/grand-canyon/
osobne by som hladal niečo takéto https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/horske-bicykle/pevne-a-hardtail/ghost-lector-29-lc-jade-blue-jet-black-model-2019.html
prípadne canoyn exceed v zľave
Najlacnejšie karbonové modely možno máju o triedu horšiu výbavu ako hliníkový topmodel ale stále tam budu minimálne nejaké shimano SLX-ka čo je dosť dobrá rada. Za ďalšie komponenty na biku budeš aj tak postupne meniť ak sa zničia alebo budeš chcieť niečo iné, ale rám a vidla stále ostanú.

    Prílohy:

    Bez názvu5.png
    Bez názvu5.png 121.11 KiB thumb_up0thumb_down

    05.08.2019 - 11:46:03
    00
    1/ Pozeram to porovnanie, vidim ze cely ten range co poskytuje XT 2x11 vie poskytnut aj Sram 1x12 +-1km/hod. Ale mas o 1 packu a presmykovac menej. Cize Sram 1x12(32, 10-50) jasna volba? Ci je moja logika uplne zla? :D

    2/ O karbone samozrejme nacitane mam a suhlasim s tvojim pristupom, len ten moj je taky, ze chcem teraz dobre vybaveny bajk, do ktoreho nechcem 2 roky investovat mimo spotrebneho materialu. Nasledne vyhodnotim ci mi to staci, alebo chcem naozaj karbon, ale ked uz CF tak poriadny, nie najlacnejsi dostupny. Snad sa rozumieme lepsie teraz..

    3/ Vacsina bajkov, ktore tam spominas(rascal, kellys, canyon) nie je na komponentoch lepsia, nez ti moi dvaja finalisti. Preco su teda podla teba lepsia volba?

    Tie dva, ktore ja zvazujem podla teba za tu cenu nestoja, pretoze???

    Vdaka za reakcie.
    05.08.2019 - 12:15:37
    01
    Pridavam este linky na stranky vyrobcov:
    https://www.giant-bicycles.com/sk/fathom-29er-0-2017
    https://www.cube.eu/en/2019/bikes/mountainbike/hardtail/reaction/cube-reaction-race-blacknflashyellow-2019/
    05.08.2019 - 12:26:04
    00
    Ahoj,

    ja som pred mesiacom a pol kúpil práve Cube Reaction Race 29" vo veľkosti rámu 21"...Trochu som sa bal jedného prevodníka vpredu, ale je to bomba, zvykol som si veľmi rýchlo, jednoduchosť a rýchlosť zmeny prevodov je super... mal som predtým CTM Caliber 3 27,5" 2015 a toto je pre mňa dosť slušný skok...parádny bajk za ešte prijateľné peniaze...vyšliapem teraz i to, čo sa mi predtým zdalo nemožné... ;-)
    Niesom žiadny odborník, ale podľa mňa je to za tie peniaze super bajk...treba skúsiť a uvidíš sám...
    Tiež som sa rozhodoval medzi Carbon verziou od Cube a týmto a nakoniec som šiel radšej po lepšej výbave...

    Inak som zo Žiliny, ak by si to nemal ďaleko, pokojne daj vedieť a zastav sa, môžeš sa previezť...

    Zdar a dobrý výber želám... :-)
    05.08.2019 - 12:45:41
    02
    joSko-swr - Som zvedavy co nakoniec vyberies. Sam zacinam riesit novy bike, v podstate s rovnakym rozpoctom. Na 90% som uz bol rozhodnuty pre CTM Rascal 3.0. Ale stale akosi neviem vyhodit z hlavy myslienku na jednoprevodnik :D Tak este hladam alternativu :)
    05.08.2019 - 15:45:09
    01
    Ja neviem ,ale ak chces jazdit 60 percent cesty s jednoprevodnikom sa nakrutis ako blazon ...traily po lesnych cestach detto jednoprevodnik je fajn do terenu a nie na csety
    05.08.2019 - 22:58:40
    01
    Judas8 napísal:
    Ja neviem ,ale ak chces jazdit 60 percent cesty s jednoprevodnikom sa nakrutis ako blazon ...traily po lesnych cestach detto jednoprevodnik je fajn do terenu a nie na csety

    pozri sa ešte raz na tú tabulku vyššie a porozmýšľaj nad ňou trochu
    05.08.2019 - 23:24:10
    02
    Tabulka ?? Ta mu urcite prezradi ze ako sa mi bude slapat po ceste s tabulky to urcite zisti
    05.08.2019 - 23:39:05
    01
    och god why..
    najtažší prevod pri dvojprevodníku je 36 vpredu a 11 vzadu, pri 1x je to 32/10 čo je prakticky to isté rozdiel 0,9k/h
    tj pri kadencií 90 nepôjdeš 40,3km/h ale "len" 39,4km/h, rovnako zanedbateľný je rozdiel pri malých rýchlostiach. Jediná "výhoda" 2x je, že to máš hustejšie odstupňované čo aj tak nevyužiješ lebo by si musel striedať malý a velky prevodník pri každom radení.
    06.08.2019 - 00:02:00
    011
    Presne ako píše kolega predomnou, nieje takmer žiadny rozdiel medzi jednoprevodnikom a dvojprevodnikom, resp. je minimálny...v pohode sa dá ísť i po ceste, ale samozrejme v lese a v teréne je viac využitý...😉👍🏻
    06.08.2019 - 15:40:29
    00
    Ved sam pisal ze pedaloval o poznanie viac ...mal ten pocit a ak viac jazdi asfalt ako teren tak nech sa rozhodne podla pocitu a nie podla tabulky , ja som vyberal podla pocitu a vzal som dvojprevodnik to je cele...navyse kupuje bicykel a nie raketoplan a ty tu rozoberas kw na hodinu ..nech da na pocit na ktorom sa mu slape lepsie a kde ho bude vyuzivat ...
    06.08.2019 - 23:15:04
    00
    Judas8 napísal:
    Ved sam pisal ze pedaloval o poznanie viac ...mal ten pocit a ak viac jazdi asfalt ako teren tak nech sa rozhodne podla pocitu a nie podla tabulky , ja som vyberal podla pocitu a vzal som dvojprevodnik to je cele...navyse kupuje bicykel a nie raketoplan a ty tu rozoberas kw na hodinu ..nech da na pocit na ktorom sa mu slape lepsie a kde ho bude vyuzivat ...

    Ahoj, ano pisal som, ze som sa upedaloval vela, ale zaroven som napisal, ze ta jeho zostava mala kazetu 11-50. A tento Cube ktory zvazujem ma kazetu 10-50. V tom jednom ozubenom koliecku sa ukryva rychlost cca 5km/hod. :)

    Tak ci tak som sa zrejme rozhodol pre ten Giant, je to sice starsi ale predsa len hlinikovy TOP model kompletne na XT. A ja kedze sa nechystam jazdi len traily, ale aj vsetko ostatne, a aj s malym synom v sedaku, je tu pravdepodobnost ze ten rozsah budem mat moznost vyuzit. Zaroven do buducnosti ziskam aspon dobre referencne skusenosti a budem mat pripadny prechod na jednoplacku s cim porovnavat.

    Dakujem vam za komenty a rady.
    07.08.2019 - 07:04:46
    00
    keyboard_arrow_up