JoKo napísal:
a spustiť... No a postupne podľa vývojového diagramu (viete čo to je?) písať jednotlivé vetvy, definovať premenné, vytvárať funkcie a podprogramy. Približne rovnaký program, ako na diernych štítkoch, fungoval na týždeň.

vývojové diagramy sme mali v 96 na IT predmete :D 3hodiny radosti
28.09.2019 - 20:48:57
00
Zoidberg napísal:
A vies nam teda povedat, kolko taky SMEP cca vazil? :)

Neviem... Nikdy som ho nenosil a nevážil. Maximálne presúval, ale to bola skriňa na kolieskach, takže žiadne nosenie.

Zvyčajne to bola jedna skriňa, v ktorej bola procesorovopamäťová jednotka (odhadom 20-25 kilová škatula), zvyčajne jedno alebo dve diskové dvojčatá (jeden disk bol pevný, druhý výmenný) pričom mohli byť až 4 dvojčatá (ale vtedy bol počítač v dvoch skriniach), magnetopásková jednotka a pri tých prvých aj jednotka na dierovanie a čítanie diernej pásky. Odhadom to mohlo byť tých 300 kíl - záležalo to však od konfigurácie.
28.09.2019 - 21:17:38
02
lto ako sorry, ale snažíš sa ma presvedčiť nielen že som nerobil, na čom som robil, ale celkove hlásaš v tomto prípade strašné blbosti (a prečítaj si aj čo píše JoKo, ktorý ich zažil tiež).
Tvoje zmätenie môže mať pôvod v tom, že nejaké PPniečo tiež niesli visačku SMEP, čo ale bolo dosť zavádzajúce (PP01 - 8bit, PP01-16 - klon PC, to boli také hnusné kufríčky s klávesnicou do ruky, a ešte bol jeden IBM PC klon s označením PPniečo, ten vyzeral ako normálne PC XT, čo aj vlastne bol). Ale to neboli "tie" SMEPy - prilepilo sa to k nim buď preto, že ich vyvíjal VÚVT Žilina alebo že ich robil rovnaký výrobca, také prkotiny si už fakt nepamätám (PP sa robili v BB, zdá sa mi). V rámci počítača SMEP mohla mať 30 kíl tak konzola, väčšinou nejaký ekvivalent terminálu vt100. Čiže komunikoval so samotným počítačom v znakovom režime (nebol úplne dumb, vedel také srandy že zmazať obrazovku :D), ale nebolo to to, čo počítalo. To bola tá niekoľkostokilová skriňa.

EC 1021, na ktorom som začínal, vyzeral totiž takto:
https://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/vystavka/xprocha1_03-01.html
plná obrovská miestnosť jedného počítača. Potom je to "mini" zjavne jasné, keďže hento strepať do jednej-dvoch skríň a výkonovo prechcať o niekoľko rádov sálový JSEP bylo něco.

Ďalšou novinkou bolo, že napr. tá 1021 bežala v single user režime (neviem ako na tom bol top typ - 1060 pokiaľ si dobre spomínam), zatiaľ čo na jednu SMEPku si v poho pripojil niekoľko júzrov (s tými vt100) a rovnako si sám mohol prevádzkovať niekoľko aplikácií naraz, čo ale vyžadovalo "vyššiu školu obsluhy OS", resp. neskôr GNU Screen.

JoKo neboj sa, už len takého teflonu v člobrcoch končí viac ako dosť (jeden z dosť dôležitých materiálov na implantáty) - pochopiteľne nejde zďaleka len o náhrady, ale aj šitie a koooopu iných vecí:
https://www.goremedical.com/products
https://www.gore.com/products/categories/pharmaceutical-biopharmaceutical
a to je iba Gore LLC...
29.09.2019 - 00:43:43
00
EC, SMEP, PP - to uz bola parada. Boli to viac ci menej uspesne kopie IBM, HP, PDP ... klucovy problem bola poruchovost. Rozpravala sa epizoda ako nas excelentny programator mal kdesi vo svete prednasku o zabezpeceni programu pred vypadkom napatia, poruchou pocitaca behom chodu etc. a potom padla otazka, ze naco je to dobre:-) Tiez sa spominala epizoda o nasom programe co vobec nesiel zastavit a musela zasiahnut specialna protiteroristicka ednotka :-) BTW Svoju diplomovku - spustil som vecer preklad, siel do krcmy nez ma vyhodili, dospal v robote v kresle a rano ma dalekopis Siemens (monitory este neboli) zobudil hlaskou o chybe v predposlednom riadku programu a mohol som zacat znova :-(
29.09.2019 - 06:05:05
00
Práveže také zotavenie z HW chyby je dosť dôležité, a to v dosť mnohomiliónových aplikáciách... neviem, či táto povedačka nebude skôr nejaký "folklór".
(Opäť pikoška pre deti, ktoré nevedia myslieť out-of-the-PC-box: feritových 64 KB RAMky toho ECčka si pohodlne udržalo obsah aj po výpadku napájania :D niekde v skrini mám jeden taký modul ešte hodený.)
29.09.2019 - 06:16:55
00
tulenik to XT bolo PP06😁
29.09.2019 - 10:14:46
02
pista napísal:
... klucovy problem bola poruchovost.

Na VULB (Výskumný ústav lekárskej bioniky) na Kramároch mali 2x PDP 11/45 (boli okopírované ako SMEP 4-20) a 1x PDP 11/40 (bolo okopírované ako SMEP 3-20) a okrem iných aj jedného staršieho technika. Ten keď vstúpil do počítačovne a letovačkou v ruke, tak operátori vyhlásili poplach a všetci užívatelia sa odhlasovali... Nakoniec mu systemák zakázal prístup do počítačovne... Inak tie PDP boli spoľahlivejšie ako okopírované SMEP-ky, hoci boli o 6-7 rokov staršie.
29.09.2019 - 12:18:44
00
Muso pravdu díš, bratře Žižko!
pista na ECčku som potreboval generátor náhodných čísiel, a keďže nebol, tak som nejaký napísal... a skončilo to tiež tak, že operátorka musela po dosť dlhej dobe program odstreliť, lebo došlo k nejakej zrade ktorá v dokumentácii vôbec nebola a podmienka, ktorá mala subrutinu ukončiť, nebola nikdy splnená.
29.09.2019 - 13:17:25
00
dnes som videl zensku na koni - nabalenu akoby bola na dlhom tripe, vsetko dobove ako z westernu - smartfon v ruke :-D - bola tmavsej pleti (nie ciganka) - vyzerala ako indianka - nevie niekto co je zac - cestovatelka co prechadza cez slovensko? nejaky insta, webka?
30.09.2019 - 14:13:03
00
predala Gravel bike a s doplatkom kupila koňa :)
30.09.2019 - 15:25:48
02
https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=717352
30.09.2019 - 17:58:05
01
https://www.autoforum.cz/zajimavosti/jeremy-clarkson-se-tvrde-oprel-do-grety-thunberg-rika-ze-je-to-rozmazleny-fracek/
30.09.2019 - 21:53:25
01
Shimano stredy maju jendu velkost na kluc ? Potrebujem kupit kluc a neviem ci je to tento https://www.mtbiker.sk/shop/servis-a-trening/naradie/stahovaky-na-stredy/shimano-tl-fc32-kluc-plochy-na-misky-hollowtech-ii.html
Co mam presne za stred netusim,nebolo to ani v opise biku na stranke. Viem len ze to je Shimano
30.09.2019 - 22:14:40
00
si istý že je to shimano? ja vidím na tvojom biku FSa megaexo oska.. ale oska je sitmano totožná, takže ten kluč SH použiješ
30.09.2019 - 22:19:03
00
Shimano už nemá jeden kľúč na stredy, čo mám stredy Dura Ace, aj nové XT používa menší priemer misiek (ostatné sady netuším). Čiže iný kľúč alebo redukciu...
30.09.2019 - 22:42:16
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up