cim fotite?
canon 29% [ 294 ]
pentax 4% [ 39 ]
nikon 23% [ 234 ]
panasonic 9% [ 96 ]
sony 11% [ 108 ]
olympus 13% [ 137 ]
samsung 4% [ 40 ]
minolta 1% [ 9 ]
fuji 6% [ 60 ]
Celkový počet hlasov : 1017
MarekGbely odfotene fajn a upravu nevidno, takze za mna OK.
04.12.2019 - 21:34:16
01
MarekGbely
uz ked si to postol sem, tak pripojim i ja par postrehov a rad (spominal si, ze zacinas fotit, mozno vezmes k srdcu),
prve je orez, pozri nieco o zlatom reze. link http://fyzika.jreichl.com/main.article/view/1466-zlaty-rez-ve-fotografii. Nebudem duplovat informacie z linku, najdes tam zakladne principy kompozicie.
druhe je volba pozadia, toto je velmi klucova a pritom kriticka cast. Nie vzdy to posobi rusivo, avsak pri pozadi, ktore si zvolil ty (vyrazne vertikaly) to rusivo posobi.
Po tretie je to "perspektiva", je mozne, ze si fotil telefonom, tzn. sirokouhly objektiv. Ak by si nahodou pouzival fotoaparat a vedel nastavit aj dlhsie ohnisko, tak to skus, odstup od bajku a porovnaj rozdiely na fotkach. To iste plati u portretov, cim dlhsie sklo, tym menej "zdeformovana" tvar. Avsak napr. u dynamickej fotky (sporty, pohyb, expresia sirokouhly pohlad podtrhuje a zvyraznuje zelany efekt, pri fotke statickej sa uz hodit nemusi a vyzaduje sa dlsie ohnisko)
Vineta bol dobry tah, za to +
a bicykla je to fakt pekna
05.12.2019 - 09:26:59
02
Určite si z toho zoberiem. Predsa len ako začiatočník si nechám poradiť od skúsenejších. Len nedávno som si zaobstaral fotoaparát Canon EOS 1300D, tak sa s ním ešte len zoznamujem. Mám sa toho ešte veľa čo učiť. Vďaka za rady. :)
05.12.2019 - 10:55:21
03
Čaute, plánujem kúpiť bezzrkadlovku, do finále postúpili Sony A6000, Canon EOS M6 a Olympus OM-D E-M5 Mark II. Plánujem to nosiť v ruksaku na výjazdy, zrkadlovku sa mi vláčiť nechce a nevidím žiadnu výhodu pre amatéra voči mirorles. Plusy a mínusy: Sony a Canon majú väčší snímač (APS-C), Olympus ho ma menší (4/3), Sony a Olympus majú hľadáčik, Canon ho nemá (čo by až tak nevadilo, mám dioptrie a fotiť s hĺadáčikom je pre mňa nepraktické). Sony a Canon sú menšie (teda praktickejšie). Ako najlepšia voľba mi vychádza Sony, ceny objektívov nejako neriešim, k seťáku dokúpim časom len jeden portrétový objektív (80-100 mm). Ak máte skúsenosť s jedným z týchto foťákov tak sem s ňou, prípadne váš názor čo by ste brali vy?
05.12.2019 - 12:18:40
00
MarekGbely ku tomu pozadiu som myslel ten nakloneny strom, vo vseobecnosti diagonaly, ktore "strihaju" rohy fotiek. Inak je pozadie OK.
Tak nech mas dobre svetlo s canonom :-)
05.12.2019 - 12:36:49
00
Ach tak, lebo som to pôvodne pochopil tak, že všetky stromy vadia. :D Už sa chápeme. Vďaka. :)
05.12.2019 - 12:58:55
01
ViloM: technicky kvalitnú fotku urobíš s hociktorým z nich. Skús si ich niekde "ošahať", to ako "padnú do ruky" je často až tá najdôležitejšia vec. U Olympusu je z môjho pohľadu veľké plus zabudovaný stabilizátor, ktorý je jedným z najúčinnejších na trhu.
05.12.2019 - 15:05:03
00
Pri Olympuse je este dalsie plus dobre utesnene telo voci vode.
05.12.2019 - 15:24:19
00
ViloM, napíš radšej cenovú hladinu, pretože tá sonka je asi za 600€ a Oly skoro za 2x toľko. Nové, či jazdené? Pomer strán 4:3 u olympusu nebude vadiť? Ak bude tých 16 mpx rezať na 3:2, tak by som do toho nešiel.

Sony by som nechcel pretože starý model, zlý hladáčik, mne sa zle ovládal a setový objektív naozaj nepatrí medzi najostrejšie a pri 24 mpx to vidieť. Taká A6300 a 18-135 už môže byť fajn.
Canon M6 by som nechcel, pretože je mi sympatickejšia a podľa mňa cenovo atraktívnejšia M50. Volil by som tú, ale ešte k tomu nie je portrétny objektív. Onedlho ale má prísť sigma 56 f1,4 a tá je výborná a je za rozumnú cenu (439 na alze)
Od oly je podľa mňa atraktívnejšia M10II. Je lacnejšia a že nie je utesnená asi nevadí, keďže nebudeš mať utesnený objektív. Seťák od olyho je zo spomínaných asi najlepší. Starší čip doženie stabilizácia. Mne nevyhovuje 4:3 pomer strán a v menu som sa strácal aj po 3 rokoch vlastnenia foťáku(XZ-2 ale menu rovnaké)

Zrkadlovka napr. Canon 200D nebude o moc ťažšie a lepšie sa bude držať. Na krk na turistiku je stále fajn, v batohu už viac zavadzia. Vydrží dlhšie na baterku a má lepšie alebo lacnejšie objektívy.

Kúpil by som buď Canon M50 alebo nejaký kompakt. Napríklad Panasonic LX-15 alebo Canon G7 X MkII.
05.12.2019 - 21:24:54
01
Noldo napísal:
ViloM, napíš radšej cenovú hladinu, pretože tá sonka je asi za 600€ a Oly skoro za 2x toľko. Nové, či jazdené? Pomer strán 4:3 u olympusu nebude vadiť? Ak bude tých 16 mpx rezať na 3:2, tak by som do toho nešiel.

Sony by som nechcel pretože starý model, zlý hladáčik, mne sa zle ovládal a setový objektív naozaj nepatrí medzi najostrejšie a pri 24 mpx to vidieť. Taká A6300 a 18-135 už môže byť fajn.
Canon M6 by som nechcel, pretože je mi sympatickejšia a podľa mňa cenovo atraktívnejšia M50. Volil by som tú, ale ešte k tomu nie je portrétny objektív. Onedlho ale má prísť sigma 56 f1,4 a tá je výborná a je za rozumnú cenu (439 na alze)
Od oly je podľa mňa atraktívnejšia M10II. Je lacnejšia a že nie je utesnená asi nevadí, keďže nebudeš mať utesnený objektív. Seťák od olyho je zo spomínaných asi najlepší. Starší čip doženie stabilizácia. Mne nevyhovuje 4:3 pomer strán a v menu som sa strácal aj po 3 rokoch vlastnenia foťáku(XZ-2 ale menu rovnaké)

Zrkadlovka napr. Canon 200D nebude o moc ťažšie a lepšie sa bude držať. Na krk na turistiku je stále fajn, v batohu už viac zavadzia. Vydrží dlhšie na baterku a má lepšie alebo lacnejšie objektívy.

Kúpil by som buď Canon M50 alebo nejaký kompakt. Napríklad Panasonic LX-15 alebo Canon G7 X MkII.


re NOLDO: Olympus OM-D E-M5 Mark II s 14-150 sa dá kúpiť za 666,- €. Má lepší seťák ako Sony, jediné čo ma fakt brzdí je ten snímač (4/3), jednak čo sa týka rozdielu (rozmeru) medzi 4/3 a APS-C a jednak čo sa týka počtu Mpix (14 vs. 20 ). Toto vidím ako problém na portrétnu fotografiu. Predsa len, čím väčší snímač, tým sa dá ľahšie dosiahnuť bokeh. Sklá dokúpiš, ale foťák (ak už máš nejaké tie sklá) tak len tak ľahko nevymeníš. Hľadáčik ma netrápi, nosím dioptrie, tak fotenie s hľadáčikom a live view je tak pol na pol.
Takže rozmýšľam o tom Sony, je vraj rýchly a nejaké to lepšie sklo časom dokúpim.

EDIT: Pozeral som, Sony E 50mm f/1.8 sa dá kupiť za 299,- €
EDIT: APS-C je 1,65x väčší ako mikro 4/3.. To je dosť brzda.
06.12.2019 - 08:40:09
00
Ja som A6000 kúpil v lete 2014, celkom som s ňou bol spokojný, až sa mi v Nórsku skotúľala dolu kopcom, našiel som aspoň kartu a baterku. Teraz sa dá kúpiť za polovičnú cenu, ale radšej by som išiel do niečoho novšieho, keď aj nižšej kategórie (ak v porovnateľnej cene). Predsa len vývoj ide trochu dopredu.

Sám vyberám nový foťák, tento rok mi odišla Fuji X-T20 aj náhradná X-A20, tak sa trápim so starým zrkadlom D5200 a to sa už tiež pomaly odporúča :D Chcelo by to asi niečo utesnené..
Mám problém, že trvám na seťáku (resp. univerzálnym objektívom) so širším koncom max. 24mm a tie sa nejako vytratili z ponuky.
06.12.2019 - 11:06:22
00
lukas6s8p Ak sa smiem spýtať, tak čo sa stalo Fujinám? Mám X-T20 a nerád by som o ňu prišiel, celkom som si ju obľúbil. Široké zoomy teraz Fuji celkom vie. Nová 15-45 je na svoju veľkosť velkom fajn. Vydarená je aj utesnená 16-80f4, ale tá už stojí sprostosť tuším. V kombinácií s X-T3 by to bolo dosť slušné.

ViloM, Fíha, vidím, že na ten oly je teraz tá zľava brutálna. Ja som pozeral set s 14-42 a ten stál vyše 1000€. V tom prípade by som mal jasne vybraté. Za tú cenu a s objektívom s takým rozsahom na turistiku alebo cestovanie naozaj super. Rozlíšenie je síce 16 vs 24 mpx, ale plánuješ tlačiť na veľký formát? A ak hej tak foťák na výšku, nacvakáš 3 fotky vedľa seba s prekryvom a pri upravovaní iba merge to panorama. Napríklad lightroom to vie výborne a fotky z ruky spája jedna radosť.

Čo sa týka bokehu, tak pri voľbe správneho pevného skla ho dokáže vytvoriť aj menší snímač. Napr.
Oly 45 f1,8
Leica 25 f1,4
Prípadne spomínaná sigma 56 f1,4 alebo už drahý ale vynikajúci oly 75 f1,8
06.12.2019 - 12:24:32
00
X-T20 som vyslovene zodral a asi sa dostala dovnútra aj vlhkosť a začalo tam blbnúť viacej vecí, niekedy sa dala rôznymi postupmi (vyberanie batérie, objektívu, prepínaním režimu ostrenia, dokonca aj stabilizátora) dať do normálu, niekedy pomohlo len nechať pár hodín odstáť. Skončilo to obrátenou zelenou úvodnou obrazovkou (voľba jazyka po resete).
Ešte predtým to vyzeralo na objektív (asi problém s ostrením, lebo bez neho cvakala), tak som za 190 kúpil druhý aj A20 telom, ale druhý objektív nepomohol a na A20 mi po troch mesiacoch prestal fungovať displej (teda len po 1. zapnutí blikne a ostane čierny), inak foťák funguje.
Dal som ich len min. týždeň do servisu, ani sa mi to nechcelo riešiť, T20 bude určite nerentabilná oprava a k A20 (a zároveň celej značke Fuji) som stratil dôveru, tak ak ju aj opravia, bude len ako záloha.
Hej, 16-80 by bola ideál, ale toľko za to nedám, 15-45 by stačila, ale v sete s X-T3 nieje a pri mojom použití by ani dlho nevydržal. V setovom 16-50 som mal kopec bordelu, dokonca sa mi pod prednú šošovku dostala nejako mihálnica :D No, aspoň teda Fuji definitívne neriešim.

Z tiel sa mi najviac pozdáva Sony A7III, ale s lacnými seťákmi je to ešte horšie a 24-70 F4 dosť cez rozpočet.
A tiež neviem, ako je to s odolnosťou.
06.12.2019 - 13:18:12
00
plánujeme si kúpiť s polovičkou foťák,narodia sa nám deti atď. a je mi jasné,že istotne si ich rast nechceme zvečňovať cez foťák v mobile...

Tak teda,čo kúpiť? Zrkadlovku asi nie,je to ťažké,polovička by s tým fotiť nevedela ( ja asi tiež nie:) ) a umelecké záujmy nemám.

Pozrel som pár recenzií. Zaujal ma tento model.
https://www.alza.sk/sony-dsc-rx100?dq=417760&kampan=adw3_digitalni-foto-video_bee_pro_foto-sony_digitalni-foto-video-sony-dsc-rx100-os061x5&ppcbee-adtext-variant=ad3-discount&gclid=CjwKCAiAxMLvBRBNEiwAKhr-nAIoLM4QeJKXeYl_n-icLKqskmIiPFLsF4GEfxrWmrsfWVm2zNGPMRoCxqAQAvD_BwE

Viem,že sa jedná o model z roku 2012,ale vraj je dodnes na úrovni,čo sa týka finálneho výstupu.

Alebo mi odporučíte niečo iné v cca tejto kategorii +- 100 Eur?
11.12.2019 - 10:31:56
00
Mám zopár rokov túto prvú generáciu a som stále spokojný. Fotím hlavne krajinu keď chodím na turistiku a bicykel, ale aj pár krstov a narodenín synovcov a netere a spokojnosť. Zrkadlovka by na niektoré účely bola lepšia, ale tá spratnosť je návyková. Kľudne ho môžem hodiť do zadného vrecka dresu a nevadí.

Ja vždy vravím, že radšej technicky trochu menej dokonalú fotku ako nič, lebo zrkadlovka je akurát v batohu alebo doma lebo sa mi ju nechce nosiť. Tieto malé, 1” kompakty sú na neprofi foto podľa mna úplne postačujúce.

Aj týchto pár som fotil ním a myslím, že ok. Ale nepovažujem sa za fotografa, len občas niečo cvaknem, tak hádam sa vyjadria aj povolanejší.

https://www.mtbiker.sk/forum/post1544700.html#p1544700.

Som teraz na túre, ale keď zleziem dolu na dolinu, tak ti môžem poslať aj pár interiérových ako vyzerajú.
11.12.2019 - 11:40:23
04

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Komponenty)
keyboard_arrow_up